Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dijital Dünyanın En Genç 7 Multi – Milyoneri

Dijital dünyanın velinimetlerinden faydalanarak genç yaşta multi-milyoner olmayı başaran 7 isimle tanışmaya hazır mısınız?
Dijital Dünyanın En Genç 7 Multi – Milyoneri
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Teknoloji ve internet dünyası, yeni milyonerler doğuruyor. Biz sadece kullanırken bu teknoloji ve internet gelişmelerini pek anlamıyoruz aslında. Mesela, Facebook’ta meydana gelen güncellemeler hakkında ‘bilgilerimizi çalacak’ korkusundan başka bir şey bilmiyoruz, fark etmiyoruz. Teknolojik gelişmeleri takip etmek yerine başımıza getireceği kötülüklerle ilgileniyoruz.

Oysaki bugün kullandığımız teknolojik gelişmeler, hayatımızı önemli ölçüde kolaylaştırmış durumda. Biz farkında olmasak bile dijital dünyada birçok gelişme meydana geliyor ve kısa bir süre sonra hayatımızın vazgeçilmez parçası haline geliyor. Elbette bu şekilde de, kurucuları dünyanın multi – milyoneri oluyor.

Teknoloji ve dijital dünyada büyük adımlar atıp, insanların vazgeçilmezi haline gelen projeleri hayata geçiren insanların birçoğu yeni nesil denen gençler. Steve Jobs ve Bill Gates dünyanın vazgeçilmezi olan icatlarını henüz 20’li yaşlarında yaptı. Mark Zuckerberg 23 yaşında Facebook’u tanıttı, Google mucitleri Larry Page ve Sergey Brin 20’li yaşlarındaydı. Gençlerin bu dijital dünyaya adapte olmaları çok daha kolay olarak görülüyor ve akıllarını, girişimlerini, yeteneklerini bu yönde geliştirebiliyorlar.

İşte dijital dünyanın doğurduğu en genç 7 multi – milyoner:

7 Matt Mullenweg

40 Milyon Dolar

GCM Yatırım Banner

Matt Mullenweg1984 – Teksas doğumlu Matt Mullenweg, en iyi web içerik kontrol yazılımı olarak görülen WordPress’in kurucusudur. WordPress’in bugün geldiği nokta ise gerçekten bir harika… Bugün bir blog yazarıysanız, kendisinin yaptığı sistem sayesinde kolayca bu işi yapabildiğinizi bilmeniz gerekiyor.

Henüz 25 yaşındayken tüm dünyanın bildiği ve hatta birçok ünlü sitenin kullandığı, en popüler blogların alt yapısı haline gelen WordPress’i tanıttı. Aynı zamanda spamla mücadele sistemi olan Akismet’i de geliştirmiştir ve WordPress üzerinde en çok kullanılan spamla mücadele sistemidir. WordPress bugün tahmini olarak aylık 160 milyon civarında özgün ziyaretçiye sahip. Akismet, 12 milyar civarında spamı engelleyen bir sistem haline geldi. WordPress’in org uzantısı yaklaşık 5 milyondan fazla indirilmiş bir script oldu. BuddyPress ise sosyal ağ scripti olarak dünyada yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.

6 John Vechey

60 Milyon Dolar

John VecheyBu ismi ilk defa duyuyor olabilirsiniz; ama genç yaşında geliştirdiği oyunlarını birçoğunuz biliyor. Dünyanın en ünlü oyun sektörünün öncülerinden birisi olarak PopCap üzerinden Plants vs Zombie, Bejeweled gibi çılgın oyunların yaratıcısı. Bugün 60 milyon dolarlık bir serveti var ve amacı herkesin erişebileceği, zevk alabileceği oyunlar geliştirmek. PopCap dünyasının inanılmaz oyunları da bu hedefi için ne kadar başarılı bir şekilde yol aldığını bize gösteriyor.

Genç yaşında birçok başarı elde eden John, 2011 yılında PopCap şirketini, dünyanın en ünlü oyun şirketlerinden biri olan Electronic Arts’a 750 milyon dolara sattı. 2014 yılı Eylül ayından ise Grist.org isimli kar amacı gütmeyen bir çevre haber sitesinde çalışmak için şirketinden ayrıldı.

5 Angelo Sotira

75 Milyon Dolar

Angelo Sotira1996 yılında 15 yaşındayken, Angelo Sotira, Dimension Music isimli müzik paylaşım sitesini tanıttı. 1981 doğumlu olan Angelo, yoğun çalışma tarzının kendine en uygun tarz olduğunu açıkladı. Dimension Music sitesini, Michael Ovitz’e satarak DeviantArt sitesini kurdu. Bu projesinde Matthew Stephens ve Scott Jarkoff ile birlikte çalıştı. 2000’li yıllardan bu yana DeviantArt başarılı bir şekilde sanatçıları bünyesinde barındırıyor ve bir ‘yaratıcılık yuvası’ olarak değerlendiriliyor.

4 Blake Ross

150 Milyon Dolar

Blake RossBundan 10 yıl önce Blake Ross, Dave Hyatt işbirliğiyle Mozilla Firefox’u kurdu. Şimdilerde ise popüler web tarayıcıları arasında başı çekiyor. 1985 doğumlu olan Blake Ross, dahi insanlardan birisi olarak tanımlanıyor ve ilk web sitesini 10 yaşındayken kurdu. Ortaokul eğitimi devam ederken, Netscape’e katkıları oldu. Lisans eğitimine başladığı zamanlarda Netscape’de bir stajyer olarak çalışmaya başladı. Stajını yaparken web tarayıcısı üzerinde çalışıyordu ve hayal kırıklığı ile karşılaştığı zamanlar da, bu zamanlardı. 2004 yılına geldiği zaman ise tüm hayal kırıklıkları büyük bir başarıya dönüştü ve dünyanın en büyük tarayıcılarından birini yaratmış oldu.

3 Andrew Michael

195 Milyon Dolar

Andrew Michaelİnternet dünyasının ‘harika çocuk’ olarak 17 yaşındayken tanıdığı bu isim, Fasthosts şirketiyle tanındı. İngiltere’de St. Edward Okulu’nda eğitim aldığı sürede bu şirketi kuran Andrew servetini de, o küçük yaşında elde etmeye başladı. Hosting bulmak konusunda yaşanan sorunları göz önünde bulundurarak kendi şirketini başlatma kararı aldı ve 2012 yılında Fasthosts, 800 binden fazla müşterisiyle dünyanın en iyilerinden birisi oldu.

1998 yılında kurulan Fasthosts, küçük işletmeler için e-posta ve diğer web servislerini sağlıyor. Sektöründe hızla büyüyen bir şirket oldu ve 2002 yılında İngiltere’de “en hızlı büyüyen teknoloji şirketi” unvanını aldı.

2 Chad Hurley

335 Milyon Dolar

Chad Hurley1977 doğumlu Chad Hurley, Youtube’un kurucusu ve eski CEO’su. 2005 yılında bir marka yaratmak için Steve Chen ile işbirliği yapmaya başladı ve 2006 yılına gelindiğinde 1,65 milyar dolara Youtube’u sattı. 15 yıl boyunca birlikte çalışan iki arkadaş Youtube sonrasında yollarını ayırdı. Chad Hurley bugün MixBit üzerinde çalışıyor. Steve Chen ise Google Ventures’de çalışmaya başladı.

MixBit, video oluşturmak için kullanabileceğiniz bir uygulama. Şimdilerde beta sürümü üzerinden hizmet veriyor ve kullanıcıların geri bildirimleri değerlendiriliyor.

1 Andrew Gower

680 Milyon Dolar

Andrew GowerOnline oyun sektörünün en başarılı girişimcilerinden birisi olan Andrew Gower, İngiltere’nin en büyük bağımsız geliştirici ve yayıncısı olarak bilinen Jagex Games Studio’nun kurucusudur. İngiliz video oyun geliştiricisi olan Gower, RuneScape ile dünyanın en büyük ücretsiz MMORPG oyununun da yaratıcısı. 2010 yılında Jagex’i bırakarak, yeni bir oyun geliştirme ve danışmanlık şirketi olan Fen Research şirketini kurdu.

Şimdilerde ise online oyun sektöründe çığır açan teknolojiler yaratmak için Solstrike adında bir bilimkurgu – strateji oyunu üzerinde çalışıyor. Henüz 40 yaşında bile olmayan Andrew’in net değer şu anda 680 Milyon Dolar!

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.