Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

En iyi 30 Hacker Filmi (2020 Güncel Liste)

Özellikle de teknoloji, bilgisayar ve internet bağımlılarının merakla izledikleri en iyi hacker filmleri listesini sizler için hazırladık.
En iyi 30 Hacker Filmi (2020 Güncel Liste)
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Bilgisayar ve internet ile ilgili birçok komplo teorisi üretilmiştir, bu türler ise konuları itibariyle bu teorilerin gerçeğe dönüşebileceklerini gözler önüne seriyorlar. Aynı zamanda hazırlamış olduğumuz listeyi incelediğinizde, kendinizi güvende hissetmeyebilirsiniz. Bazısı komplo teorileri üzerine kurulmuş bazısı ise gerçek bilgisayar korsanlarının hayatlarından esinlenilerek sinemaya uyarlanmış hacker konulu filmleri, internette dolaşan tehlikenin farkına varmanızı da sağlayabilir.

İzlerken hem internetin sihirli dünyasını keşfedeceğiniz hem de hackerların gerçekleştirdiği eylemleri hayranlık ve şaşkınlık içerisinde takip edebileceğiniz, en iyilerden oluşan listemizi sizlerle buluşturuyoruz. Şaşırmaya ve paranoyaklaşmaya hazır olun!

İşte huzurlarınızda en iyi hacker filmleri;

30 Açık Pencereler (Open Windows)

Açık Pencereler (Open Windows)IMDb Puanı: 5,2
Yapım Yılı: 2014
Film İçeriği:
Bu filmde ana konu hacker üzerinden geçmektedir.

Genellikle yetişkin filmlerinde boy gösteren Sasha Grey’in, Açık Pencereler (Open Windows) filminin başrollerinde oynaması büyük yankı uyandırmıştı. Aynı zamanda Elijah Wood’un da kadroda yer aldığı Açık Pencereler oldukça etkileyici bir konuya sahip.

Nick adında bir adam online bir yarışmaya katılır ve ödül olarak çekici bir aktris olan Jill ile tanışma fırsatı yakalar. Fakat Chord adında biri Nick’i arayarak, Jill’in akşamki tanışma yemeğine katılamayacağını ve durumu düzeltmek adına Jill’in kişisel bilgisayarının kamerasından onu canlı olarak izleyebileceğini belirtir. Başlangıçta her şey güzeldir, ancak daha sonra Jill’in başının dertte olduğu ortaya çıkar ve Nick de onu kurtarabilmenin yollarını aramaya başlar.

29 Lanetli Mesaj (Friend Request)

Lanetli Mesaj (Friend Request)IMDb Puanı: 5,3
Yapım Yılı: 2016
Film İçeriği:
Bu filmde ana konu hacker üzerinden geçmektedir.

2016 yapımı korku ve gerilim türünüde içinde barındıran Lanetli Mesaj (Friend Request) ile listemize devam ediyoruz. Alycia Debnam Carey, William Moeley ve Connor Paolo’nun başrollerini paylaştıkları Lanetli Mesaj, günümüz izleyicilerini içine çekmeyi başarıyor.

Facebook’ta 1000’e yakın arkadaşı olan Laura öğrencisi olduğu üniversitede oldukça popüler bir genç kadındır. Fakat bir gün sınıfın dışlanan ismi Marina’dan arkadaşlık isteği gelir ve Laura bu isteği kabul eder. Ancak sonrasında yaşanan olaylar izleyicileri de fazlasıyla gerecektir.

28 Hacker (Blackhat)

Hacker (Blackhat)IMDb Puanı: 5,4
Yapım Yılı: 2015
Film İçeriği:
Bu filmde ana konu hacker üzerinden geçmektedir.

Çıktığı dönemde, en iyiler arasında yer alan Hacker (Blackhat) filminin başrollerinde özellikle de Yenilmezler (Avengers) filminden tanıdığımız Chris Hemsworth bulunuyor. ABD ve Çin ortak yapımı gerilim aksiyon filmi olan Blackhat, beklentilerinizi karşılayacaktır.

Filmimiz, bilgisayar korsanlığından hapsi boylamış bir mahkumun, başlangıçta serbest kalabilmek adına küresel çapta gerçekleştirilen bir siber suçu açığa kavuşturmak için vermiş olduğu mücadeleyi konu ediniyor.

27 İspiyoncu (Ratter)

İspiyoncu (Ratter)IMDb Puanı: 5,5
Yapım Yılı: 2015
Film İçeriği:
Bu filmde ana konu hacker üzerinden geçmektedir.

New York’ta bir başına yaşayan genç bir kadının, hacker tarafından takibe alınmasını anlatan İspiyoncu (Ratter), pek fazla bilinen bir yapım değildir. Dijital takibin yanı sıra fiziksel olarak da tacizin konu alındığı bu yapım bazı izleyicilerin beğenisini kazanmış olsa da bazılarını hayal kırıklığına uğratmıştır.

2015 yılının etkileyici yapımları arasında yer alan Ratter’ın oyuncu kadrosu; Ashley Benson, Matt McGorry, Rebeca Naomi Jones ve Karl Glusman gibi isimlerden oluşuyor. Oyuncuların rollerini canlandırmaları ise filmin kalitesini arttırmayı başarmış.

26 Sanalüstü (Cybernatural)

Sanalüstü (Cybernatural)IMDb Puanı: 5,5
Yapım Yılı: 2014
Film İçeriği:
Bu filmde ana konu hacker üzerinden geçmektedir.

Farklı ve gerilim dolu senaryosuyla dikkat çeken etkileyici bir filmle listemize devam ediyoruz. Genç bir kız, uygunsuz videosu sosyal medyaya yüklendiği için intihar eder. 6 sınıf arkadaşı ise bu olay geçtikten sonra Skype üzerinden konuşmaya başlarlar. Bu sırada hiç tanımadıkları biri bu gruba sızar ve genç kızın intiharına sebebiyet veren videoyu kimin yüklediğini sorar. Akabinde de cinayetlerin işleneceği korku dolu anlar başlar.

25 İnternette Av (The Net)

İnternette Av (The Net)IMDb Puanı: 5,9
Yapım Yılı: 1995
Film İçeriği:
Bu filmde ana konu hacker üzerinden geçmektedir.

Sandra Bullock’un başrolünde oynamış olduğu 1995 yapımı İnternette Av (The Net) filmi; yakın arkadaşının göndermiş olduğu bir programdan dolayı başı belaya giren bilgisayar uzmanı Angela Bennett’in aksiyon ve gerilim dolu hikayesini konu alıyor. Hükümetin gizli dosyalarına erişim sağlayan bu programı gönderdikten sonra, tuhaf bir uçak kazasında hayatını kaybeden arkadaşının ardından paniğe kapılan Angela, çareyi tatile çıkmakta bulur ve rotayı Meksika’ya çevirir.

Tatili sırasında yakışıklı bir adam ile tanışan Angela, daha sonra bu kişinin aslında programın peşinde olduğunu öğrenir ve kaçar. Ancak peşinde olan kişi adeta bilgisayar canavarıdır ve Angela’nın kredi kartlarını iptal edip, kimlik kayıtlarını da tamamıyla ortadan kaldırır. Angela ise adını temize çıkarmak için kendisini amansız bir mücadelenin içerisinde bulur.

24 The Den

The DenIMDb Puanı: 6,0
Yapım Yılı: 2013
Film İçeriği:
Bu filmde ana konu hacker üzerinden geçmektedir.

Nefes kesen listemize 2013 yapımı The Den ile devam ediyoruz. Yüksek lisans öğrencisi olan Elizabeth, tez konusu olarak “Den” adlı bir sitenin kullanıcı profillerini seçer ve bu video chat sitesinin kullanıcılarını araştırmaya başlar. İncelemeye başladığı sırada genç bir kızın cinayete kurban gittiğine tanıklık eder ve polisle irtibata geçer. Fakat polisin bu videonun bir şakadan ibaret olduğunu söylemesiyle Elizabeth, cinayeti aydınlığa kavuşturmak için kolları sıvar.

Zachary Donohue’nin senaryo ve yönetmenliğini üstlendiği filmde, Melenie Papalia, Adam Shapiro ve David Schlactenhaufen gibi isimler başrolü paylaşıyorlar.

23 Sinyal (Signal)

Sinyal (Signal)IMDb Puanı: 6,1
Yapım Yılı: 2014
Film İçeriği:
Bu filmde ana konu hackerler değildir, ancak film içinde konuların işlendiği sahneler vardır.

Üniversitede ilk seneleri olmasına rağmen, Nick ve Jonah adında iki kafadar, bilişim teknolojisinde uzmanlaşmaya ve büyük birer yazılımcı olmaya çalışırlar. Ancak bu durum Göçmen lakaplı bir korsanın dikkatini çeker ve bu ikilin peşine düşer. Nick ve Jonah bu kişinin kimliğini bulmak konusunda kararlıdır. Göçmen ile çöl ortasında görüşme ayarlayan bu ikili, sonrasında kendilerini hapishane benzeri bir yerin içerisinde bulurlar.

22 Öldür.com (Untraceable)

Öldür.com (Untraceable)IMDb Puanı: 6,2
Yapım Yılı: 2008
Film İçeriği:
Bu filmde ana konu hacker üzerinden geçmektedir.

İnternetteki tehlikeleri konu alan filmler arasında adını ilk sıralara yazdıran Öldür.com (Untraceable); gizli servis ajanı ve siber katil arasındaki kovalamacayı konu alıyor. Diane Lane, Joseph Cross, Billy Burke ve Colin Hanks’in başrollerinde yer aldığı bu yapım; kurbanlarını seçtikten sonra, yapmış olduğu işkenceleri internetten canlı olarak yayınlayan bir siber katil ve bu katili yakalamaya çalışan Ajan Jennifer Marsh’in aksiyon ve gerilim dolu hikayesini anlatıyor.

Bu tarz senaryolar gerçeğe yakınlığından dolayı insanların bir hayli ilgisini çekiyor. Aynı zamanda film boyunca da meraklanmamızı sağlıyor. Listemize göz atan okuyucularımızı, pişman ettirmeyecek ve istediklerini karşılayacak bir yapım.

21 Anonymous (Hacker)

Anonymous (Hacker)IMDb Puanı: 6,2
Yapım Yılı: 2016
Film İçeriği:
Bu filmde ana konu hacker üzerinden geçmektedir.

Alex; Maddi anlamda zorluklar yaşayan ailesine destek olmak adına internette yasadışı işler yapan, Ukraynalı genç bir göçmendir. Yakın arkadaşı Sye ise Alex’e yardım eden bir karaborsacıdır. FBI köstebeği olan Kira de genç bir kadın bilgisayar uzmanıdır ve internetteki karanlık kişilerle irtibat kurmaktadır. Bu üçlü başarıya ulaştıktan sonra, finansal piyasada kaosa neden olurlar. Sonrasında ise Z adında gizemli bir karakter ve Anonymous’un kurucusu olan kişinin fazlasıyla dikkatini çekerler.

20 Wikileaks: Beşinci Kuvvet (The Fifth Estate)

Wikileaks: Beşinci Kuvvet (The Fifth Estate)IMDb Puanı: 6,2
Yapım Yılı: 2013
Film İçeriği:
Bu filmde ana konu hacker üzerinden geçmektedir.

Benedict Cumberbatch ve Daniel Brühl gibi bilindik isimlerin yanı sıra Alicia Vikander, Dan Stevens, Carice Van Houten ve David Thevlis gibi başarılı oyuncuları da kadrosunda bulunduran Wikileaks: Beşinci Kuvvet (The Fifth Estate), gerçek bir hikayeden esinlenilmiştir. Avustralyalı bilgisayar programı ve bir hacktivist olan Wikileaks editörü Julian Assange’ın gerçek hayatının anlatıldığı Wikileaks: Beşinci Kuvvet, mutlaka izlenmesi gereken en iyi hacker filmlerinden bir tanesidir.

19 Bilgisayar Korsanları (Hackers)

Bilgisayar Korsanları (Hackers)IMDb Puanı: 6,3
Yapım Yılı: 1995
Film İçeriği:
Bu filmde ana konu hacker üzerinden geçmektedir.

1995 yılına damga vuran bir diğer hacker filmiyle listemize devam ediyoruz. Jonny Lee Miller, Angelina Jolie, Jessy Bradford, Matthew Lillard ve Laurence Mason’ın başrollerini paylaştıkları Bilgisayar Korsanları (Hackers) filmi dönemin etkileyici yapımlarından biri olarak karşımıza geliyor. Yazmış olduğu virüs programı nedeniyle ABD Gizli Servisi tarafından tutuklanarak, en az 18 yaşına kadar bilgisayar kullanması yasaklanan bir gencin hikayesi konu alınıyor. Yıllar geçtikten sonra bilgisayarına kavuşan bu genç ve ekibi, bir bilgisayar virüsü ile karşılaşırlar. Virüsü durdurmaya uğraşan bu ekip, hem diğer bilgisayar korsanının hem de Gizli Servis’in hedefi olacaktır.

18 Takedown

TakedownIMDb Puanı: 6,3
Yapım Yılı: 2000
Film İçeriği:
Bu filmde ana konu hacker üzerinden geçmektedir.

Tarihin ilk bilgisayar korsanlarından olan Kevin Mitnick’in gerçek hayat hikayesini anlatan Sanal Korsan (Track Down), gelmiş geçmiş en iyi hacker filmlerinden biridir. Şimdilerde “whitehat (beyaz şapkalı)” olarak bilinen ve bu konuda danışmanlık yapan Mitnick; Fujitsu, Motorola ve Nokia başta olmak üzere birçok bilindik şirketin ağlarına izinsiz olarak girmeyi başarmıştır. Ayrıca FBI’ın En Çok Arananlar listesine de adını yazdıran Mitnick; “Sanal Dünya’nın Kayıp Çocuğu” olarak nam salmıştır. Sanal Korsan filmi de bu ünlü ismin hayatından esinlenilerek beyazperdeye uyarlanmıştır.

17 Evrim (Transcendence)

Evrim (Transcendence)IMDb Puanı: 6,3
Yapım Yılı: 2014
Film İçeriği:
Bu filmde ana konu hackerler değildir, ancak film içinde konuların işlendiği sahneler vardır.

Johnny Depp, Rebecca Hall, Morgan Freeman, Paul Bettany, Kate Mara, Cillian Murphy ve Cole Hauser gibi birbirinden başarılı oyunculardan oluşan kadrosuyla dikkat çeken Evrim (Transcendence), aslında tam olarak bir hacker filmi değil. Ancak kendisini süper bilgisayara entegre eden çılgın doktor Will Caster, terörist grupların bilgi ağlarını hackleyerek gerçekleşecek olan eylemlerin haberlerini önceden vermeye başlar. Fakat daha sonra işler çıkılmaz bir hal alır.

16 Kod Adı: Kılıçbalığı (Swordfish)

Kod Adı: Kılıçbalığı (Swordfish)IMDb Puanı: 6,5
Yapım Yılı: 2001
Film İçeriği:
Bu filmde ana konu hackerler değildir, ancak film içinde konuların işlendiği sahneler vardır.

Halle Berry, John Travolta, Hugh Jackman, Don Cheadle ve Vinnie Jones gibi başarılı ve ünlü isimlerden oluşan oyuncu kadrosuyla birçok prestijli ödülün sahibi olan Kod Adı: Kılıçbalığı (Swordfish); en iyi hacker filmlerinden bir tanesidir. Amerikan derin devletini anlatan bu yapım, 2001 yılına damga vurmayı başarmıştır.

15 Oyun (Nerve)

Oyun (Nerve)IMDb Puanı: 6,5
Yapım Yılı: 2016
Film İçeriği:
Bu filmde ana konu hackerler değildir, ancak film içinde konuların işlendiği sahneler vardır.

Okurlarımızın tüm beklentilerini karşılayacak olan Oyun (Nerve); Emma Roberts ve Dave Franco gibi başarılı isimleri bünyesinde barındırıyor. “Şişe Çevirmece” olarak da bilinen “Doğruluk mu, Cesaret mi?” oyunun sanal gerçeklik versiyonu olan Nerve, aslında bu oyunun sadece cesaret kısmından oluşmaktadır. Lise öğrencisi Vee ise bu oyuna katılmaya karar verir. Başlarda oldukça eğlenceli bir oyun olan Nerve, sonradan oyunun izleyenleri tarafından manipüle edilir ve gerilim dolu anlar başlamış olur.

14 Kartal Göz (Eagle Eye)

Kartal Göz (Eagle Eye)IMDb Puanı: 6,6
Yapım Yılı: 2008
Film İçeriği:
Bu filmde ana konu hackerler değildir, ancak film içinde konuların işlendiği sahneler vardır.

Shia LaBeouf ve Michelle Monaghan ikilisinin başrollerini paylaştığı Kartal Göz (Eagle Eye) adındaki bu film; aslında Adım Adım Komplo (Echelon Conspiracy) ile oldukça benzer bir senaryoya sahip. Hiç tanımadıkları bir kadın tarafından rehin alınan Jerry ve Rachel, suikast düzenleyecek bir terör örgütü tarafından kaçırıldıklarını anlayıp, iş birliği yaparak kaçmaya çalışırlar. Sonrasında ise bu terör örgütünün aslında devletin Eagle Eye projesi olduğu anlaşılır.

13 Siber Zorbalık (Cyberbully)

Siber Zorbalık (Cyberbully)IMDb Puanı: 6,8
Yapım Yılı: 2015
Film İçeriği:
Bu filmde ana konu hacker üzerinden geçmektedir.

Game of Thrones dizisinde Arya Stark karakterini canlandıran başarılı oyuncu Maisie Williams’ın başrolünde oynadığı Siber Zorbalık (Cyberbully), 2015 yılının başarılı yapımlarından bir tanesiydi. Olayların sadece bir oda içerisinde geçmesine rağmen, gizem ve gerilimi sonuna kadar yaşattığı Siber Zorbalık; tabiri caizse “ibretlik” bir filmdir. Sosyal medyanın adeta elimiz ayağımız olduğu şu günlerde, genç bir kızın hesapları bir internet korsanı tarafından çalınıyor. Ayrıca bu kişi; elinde genç kızın özel fotoğraflarının bulunduğu belirtir ve kıza şantaj yaparak vermiş olduğu emirleri yerine getirmesini ister.

12 Şifreciler (Sneakers)

Şifreciler (Sneakers)IMDb Puanı: 7,1
Yapım Yılı: 1992
Film İçeriği:
Bu filmde ana konu hacker üzerinden geçmektedir.

Robert Redford, River Phoenix, Sidney Poiter, Ben Kingsley ve Dan Aykroyd gibi usta isimleri bünyesinde barındıran Şifreciler (Sneakers), 1992 yılının en iyi hacker filmleri arasında yer alıyor. Güvenlik sistemlerinde uzmanlaşmış bir gruba, hükümet görevlileri tarafından şantaj yapılır ve bu gruptan siyah bir kutuyu bulmaları istenir. Martin Bishop’ın liderliğini yaptığı bu ekip, siyah kutuyu bulduklarında hem şaşırır hem de telaşa kapılırlar. Çünkü bu kutu; dünya üzerindeki bütün şifreleri kırabilecek bir mekanizmadır.

11 Lolipop (Hard Candy)

Lolipop (Hard Candy)IMDb Puanı: 7,1
Yapım Yılı: 2005
Film İçeriği:
Bu filmde ana konu hackerler değildir, ancak film içinde konuların işlendiği sahneler vardır.

2005 yılının en iyi gerilim filmleri arasında yer alan Lolipop (Hard Candy) filmi listemizde yerini alıyor. Ellen Page ve Patrick Wilson ikilisinin başrollerini paylaştıkları bu etkileyici yapım, internet ortamında karşılaşabileceğiniz tehlikelerin farkına varmanızı sağlıyor. İnternet merkezli bir arkadaşlık sitesinden sohbet eden 32 yaşındaki Jeff ve 14 yaşında bir genç kız olan Hayley, buluşmaya karar verirler. Yaşına rağmen Jeff ile flört ederek evine giden Hayley’in aslında sistemin ve yasaların onu korumadığını savunarak, kaba kuvvet kullanıp asayişi sağlamak isteyen (vigilante) bir kız olduğu ortaya çıkar. Jeff’in içkisine ilaç atan Hayley, sonrasında çeşitli işkenceler uygular.

10 Savaş Oyunları (WarGames)

Savaş Oyunları (WarGames)IMDb Puanı: 7,1
Yapım Yılı: 1983
Film İçeriği:
Bu filmde ana konu hacker üzerinden geçmektedir.

Matthew Broderick’in yıldızının parladığı yapımlardan biri olan Savaş Oyunları (WarGames), tüm zamanların en başarılı yapımının ta kendisidir. 1983 yapımı bu etkileyici film; genç bir hacker olan David Lightman’ın neredeyse 3. Dünya Savaşı’nı başlatacak bir girişimde bulunmasını konu alıyor.

Sevgilisini etkilemek adına oyun yapımcısının sistemini ele geçireyim derken, Amerikan Savunma Bakanlığı’nı hackleyen David, nükleer savaş durumunda yaşanabilecek olayları hesaplayan önemli bir simülasyonu ele geçirir. Sonrasında ise bunun bir oyun olduğunu sanan David, neredeyse III. Dünya Savaşı’nı başlatmak üzeredir.

9 Zor Ölüm 4 (Live Free or Die Hard)

Zor Ölüm 4 (Live Free or Die Hard)IMDb Puanı: 7,1
Yapım Yılı: 2007
Film İçeriği:
Bu filmde ana konu hackerler değildir, ancak film içinde konuların işlendiği sahneler vardır.

Halihazırda en iyi aksiyon filmleri arasında bulunan Zor Ölüm serisinin dördüncü filmiyle listemize devam ediyoruz. 2007 yapımı olan bu film, baş karakter John McClane’in tamamıyla tepetaklak olmuş hayatıyla başlıyor. Polislikten emekli olan ve görevine bir güvenlik şirketinde bilgisayar korsanlarını takip eden bir memur olarak çalışan McClane, yine belayı üzerine çekmeyi başarır. Tam aradığı kişileri yakalayıp, merkeze götürdüğü sırada, çok daha büyük bir çete ile karşılaşır. Ülkedeki aktif yaşamı durdurmak adına bütün sistemler çökertilir. Bu çeteyi durdurmak adına genç hacker Matt Foster da McClane’e yardım edecektir.

8 23

23IMDb Puanı: 7,3
Yapım Yılı: 1998
Film İçeriği:
Bu filmde ana konu hacker üzerinden geçmektedir.

Alman bir hack grubunun gerçek hikayesinden ilham alınan 23 filminde; 1980’lerin sonlarında Karl Koch adında bir yetim, ailesinden kalan mirasını bir daireye ve bilgisayara yatırır. İlk iş R.A. Wilson’ın en sevdiği romanı olan “Illuminatus” eserinde bulunan komplo teorilerini araştırmak için forum sitelerine dadanır. Fakat çok geçmeden hem kendisi hem de yakın arkadaşı David, hükümet ve askeri bilgisayarlara sızmaya başlarlar. Sonrasında ise Karl, tanıdığı Pepe’nin bilgisayarına erişerek, hesabında sakladığı paraları çalar ve Doğu Berlin’e doğru kaçarak, KGB ile iletişime geçmeye çalışır.

7 Snowden

SnowdenIMDb Puanı: 7,3
Yapım Yılı: 2016
Film İçeriği:
Bu filmde ana konu hacker üzerinden geçmektedir.

Eski ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) ve eski Ulusal Güvenlik Dairesi (NSA) çalışanı olan Amerikalı bilgisayar uzmanı Edward Snowden’in gerçek hikayesinin anlatıldığı bu film, şüphesiz listemizin en beğenilenlerinden bir tanesi. ABD’nin “güvenlik” olarak tanımladığı gizli izleme programı, Snowden sayesinde gün yüzüne çıkarılıyor. E-postalardan sosyal medya hesaplarına, mesajlardan bilgisayar kameralarına kadar istediği her şeye erişebilen ABD hükümetinin gizli izleme programını 2013 yılında ifşa eden Snowden’in hayatını konu alan bu etkileyici filmin başrollerinde ise birçok başarılı oyuncu yer alıyor.

6 Biz Birliğiz: Hacktivistlerin Hikayesi

Biz Birliğiz: Hacktivistlerin HikayesiIMDb Puanı: 7,3
Yapım Yılı: 2012
Film İçeriği:
Bu filmde ana konu hacker üzerinden geçmektedir.

Aslında bir belgesel olan Biz Birliğiz: Hacktivistlerin Hikayesi (We Are Legion: The Story of the Hacktivists); dünyaca ünlü Anonymous’un kuruluşuna ve Christopher Pole’ün 4chan sitesini yarattığı dönemlere bizleri götürüyor. Yazarlar, Anonymous üyeleri, akademisyenler gibi birçok insanla gerçekleştirilen röportajların bulunduğu bu belgesel; Tom Cruise’un Scientology videosunda başarıya ulaşan ve Arap Bahar’ıyla akılalmaz bir işe imza atıp, hükümetlerin kabusu haline gelen Anonymous ekibini anlatıyor.

5 Devlet Düşmanı (Enemy Of State)

Devlet Düşmanı (Enemy Of State)IMDb Puanı: 7,3
Yapım Yılı: 1998
Film İçeriği:
Bu filmde ana konu hackerler değildir, ancak film içinde konuların işlendiği sahneler vardır.

Etkileyici bir Tony Scott filmi olan, başrollerinde ise Will Smith, Gene Hackman ve Jon Voight gibi başarılı isimleri barındıran Devlet Düşmanı (Enemy Of State) ile listemize devam ediyoruz.

ABD hükümetinde gerçekleşen bir cinayet, çok fazla tanınmamış bir beyaz yaka korsanı tarafından kaydedilir. Olaylara tanıklık etmesinden dolayı, amansız bir kovalamaca başlar. Kahramanımız, bu koşuşturmanın sonucunda ise cinayet kaydını, olayla hiçbir ilgisi olmayan bir avukatın çantasına bırakır. Fakat bu olaydan kısa bir süre sonra hayatını yitirir. Sonrasında bu kaydın peşine düşen istihbarat servisi, CD’nin avukat Robert Dean’in eline geçtiğini öğrenir ve rotayı avukata çevirir.

4 Sanal Hayatlar (Disconnect)

Sanal Hayatlar (Disconnect)IMDb Puanı: 7,5
Yapım Yılı: 2012
Film İçeriği:
Bu filmde ana konu hacker üzerinden geçmektedir.

Jason Bateman, Alexander Skarsgard, Paula Patton ve Andrea Riseborough gibi birbirinden ünlü isimlerden oluşan oyuncu kadrosunun yanı sıra senaryosuyla da en iyiler arasında yer alan Sanal Hayatlar (Disconnect) filmiyle listemize devam ediyoruz.

İletişim teknolojilerinin gelişmesi, insanlar arasındaki bağların da kopmasına neden olmuştur. Ayrıca bu teknolojiler içerisinde pek de güvenli bir ortam olmayan internet, sırlarınızın da bir anda etrafınızdaki insanlarla paylaşılmasına neden olabilir. Ailesine vakit ayıramayan iş kolik bir avukatın, sırları internet üzerinden ifşa edilmiş bir çiftin, internette zorbalık yapan çocuğunu eğitmeye çalışan eski bir polisin ve kariyer hedefiyle gözü hiçbir şeyi görmeyen bir gazetecinin yetişkin sitelerindeki mücadelesini konu alan Sanal Hayatlar, internet tehlikesini konu alan yapımlar deyince başı çekenlerden.

3 Ben Kimim (Who Am I)

Ben Kimim (Who Am I)IMDb Puanı: 7,6
Yapım Yılı: 2014
Film İçeriği:
Bu filmde ana konu hacker üzerinden geçmektedir.

Gelmiş geçmiş en iyi filmlerinden biri olan Ben Kimin (Who Am I); vizyona girmiş olduğu tarihten bu yana izleyicilerin beğenisini kazanmaya devam ediyor. 2014 yılında vizyona giren bu yapım; Berlin’deki bir grup hackerın yaşadıklarına odaklanıyor. Genç ve asosyal bir bilgisayar kurdu olan Benjamin, yeteneğini CLAY adındaki bir grupla daha da geliştirir ve ünlü biri olan Max’in dikkatini bir şekilde çekmeyi başarır. Ancak Alman Gizli Servisi’ne ve Europol’e konuşan diğerlerinin kimliklerini de açığa çıkarmış ve onları Max’in hedefi haline getirmiştir.

2 Enigma (The Imitation Game)

Enigma (The Imitation Game)IMDb Puanı: 8,0
Yapım Yılı: 2014
Film İçeriği:
Bu filmde ana konu hacker üzerinden geçmektedir.

Belki de tarihi değiştiren en önemli hacklerden biri, ünlü matematik dehası Alan Turing tarafından gerçekleştirilmiştir. II. Dünya Savaşı’nda, Nazi Almanya’sı tarafından gizli mesajları şifrelemek için tasarlanan Enigma adındaki bir şifre makinesi, karşı devletlere büyük bir zorluk çıkarıyordu. Ancak Turing ve ekibi gecelerini gündüzlerine katarak Enigma’nın şifresini çözdüler. Böylece II. Dünya Savaşı’nın seyrini değiştirmeyi başardılar. Benedict Cumberbatch, Keira Knightley, Matthew Goode, Mark Strong ve Charles Dance gibi başarılı oyunculardan oluşan kadrosuyla fark yaratan Enigma (The Imitation Game) filmi de Turing’in başarısını ve sonrasında yaşamış olduğu acı sonu anlatıyor.

1 The Matrix

The MatrixIMDb Puanı: 8,7
Yapım Yılı: 1999
Film İçeriği:
Bu filmde ana konu hackerler değildir, ancak film içinde konuların işlendiği sahneler vardır.

Hemen hemen her film listesinde ilk sıralara adını yazdıran bir başyapıtla listemizi sonlandırıyoruz. 1999 yapımı Matrix, gündüzleri yazılım mühendisi geceleri ise Neo lakaplı bir hacker olan Thomas Anderson’ın yaşamış olduğu dünyanın aslında bir simülasyondan ibaret olduğunu anlatan distopik bir filmdir. Filmin oyuncuları, çekim teknikleri ve birçok özelliği günümüz yapımlarına ışık tutmaktadır.

Film Bonusu Algorithm

AlgorithmIMDb Puanı: 4,8
Yapım Yılı: 2014
Film İçeriği:
Bu filmde ana konu hacker üzerinden geçmektedir.

Çok fazla bilindik bir yapım olmamasına rağmen, konusuyla merak uyandıran Algorithm, 2014 yılında seyirciyle buluşmuştur. Bağımsız bir bilgisayar korsanının, devletin gizemli bilgisayar programını keşfetmesi ve sonrasında programı kırıp, devrim yaratma çabaları anlatılıyor.

Dizi Bonusu Mr. Robot

Mr. RobotIMDb Puanı: 8,5
Yapım Yılı: 2015
Dizi İçeriği:
Bu dizide ana konu hacker üzerinden geçmektedir.

Hemen hemen Thomas Anderson ile benzer bir hayata sahip olan Eliot adındaki antisosyal ve genç bir programcının hackerlıktaki üstün yeteneklerini konu alan Mr. Robot dizisi, listemizin dizi bonusu olarak karşınıza geliyor. 4. sezonu ile izleyicilerine veda eden dizimiz, uzun yıllar adından söz ettirecek gibi. Hacker dizisi dendiğinde akla gelen bu seriyi kaçırmayın.

Gerçekleştirmiş oldukları eylemler ile bazılarının hayranlığını ve bazılarının ise düşmanlığını kazanan bilgisayar korsanlarının zekası her iki taraf için de şaşkınlık yaratıyor. İnternet ortamında dolaşan tehlikelerinde yer aldığı hacker filmleri listemizi sizlerle buluşturduk. Peki bu listede sizin en beğendiğiniz veya olmasını istediğiniz film hangisi?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.