Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dünyanın En Pahalı 10 Film Senaryosu

Sinema dünyası, yapılan filmlerin devasa hasılatlarıyla ayakta duruyor. Bazı senaryolar ise başarısı kadar yüksek maliyeti ile de dikkat çekiyor.
Dünyanın En Pahalı 10 Film Senaryosu
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

“Hobilerinizin arasında neler var?” Bu soruya verilen klasik cevaplara sanırım hepimiz alışığız. Kitap okumak, müzik dinlemek, sinemaya gitmek! İlk iki cevabın samimiyeti konusunda tereddüde düşsem de sinemaya gitme hususunda herkesin dürüst olduğuna inanıyorum. Günümüzde her yaşa, her zevke göre film yapıldığını biliyoruz. Yani herkesin sinema izlemeyi sevdiğinde hemfikiriz. Ama bu durumu bir hastalık haline getirmiş ve “sinefili” olarak tarif edilen grubu ayrı tutuyorum. Çünkü bu hastalıktan muzdarip olanlar, film izlemek için neredeyse yemeden içmeden bile kesiliyorlar.

Sizin bir sinefili olmayıp, sinemasever olduğunuzu umut ediyor ve şu soruyu soruyorum. Şimdiye kadar izlediğiniz film senaryolarının ne kadara mal olabileceğini hiç düşündünüz mü? Ya da dünyanın en pahalı senaryolarının hangileri olduğunu? Bizim rahat koltuklarda izlediğimiz bazı filmlerin senaryosu, gerçekten servet değerindeki rakamlara eşdeğer. Bu hikayeleri öğrendiğinizde eminim bazılarına hayıflanacak ve “bu kadar para ödenir mi?” demekten kendinizi alamayacaksınız. Hatta benim gibi kalemi elinize alıp, “acaba senarist mi olsam” düşüncesine kapılmanız bile olası. Gelelim sizler için oluşturduğumuz listeye!

Buyurun, dünyanın en pahalı senaryoları ne kadarmış, ne zaman yazılmış, kimlere aitmiş? Bu soruların cevaplarını teker teker birlikte öğrenelim.

İşte karşınızda dünyanın en pahalı film senaryoları:

10 Mozart ile Balina (Mozart and the Whale)

2.75 Milyon Dolar

Mozart ile Balina (Mozart and the Whale)Listemizin ilk sırasına, ne yazık ki bir başarısızlık örneği olan Mozart ile Balina isimli filmle başlıyoruz. İki otistik gencin hikayesini anlatan filmi izleyenler hatırlayacaktır. Bu yapımı izlemediyseniz bile, en azından Yağmur Adam (Rain Man) filmini izlemişsinizdir, diye düşünüyorum. Birçok dalda ödül kazanmış, Yağmur Adam’ın da senaristliğini yapmış Ron Boss tarafından yazılan Mozart ile Balina’nın senaryosu, 2.75 milyon dolar olarak karşımıza çıkıyor.

2.75 milyon dolarlık fiyat, filmin toplam kazancından çok daha yüksek. 12 milyon dolarlık bir bütçeyle yapılan filmin kazancıysa yalnızca 36.000 dolar. Sonuçta filmin yapımcıları Mozart ile Balina’dan para kazanamamış olsa da Ron Boss 2.75 milyon dolar değerindeki ücretini almış.

9 Beyaz Saray Düştü (White House Down)

3 Milyon Dolar

Beyaz Saray Düştü (White House Down)Sırada, 3 milyon dolarlık senaryosu olan Beyaz Saray Düştü isimli aksiyon filmi yer alıyor. 2013 yapımı filmin senaryosu, İnanılmaz Örümcek Adam’ın da senaristliğini yapan James Vanderbilt tarafından yazılmış. James Vanderbilt, bu senaryo için aldığı 3 milyon doların yanı sıra, filmin yapımcılarından biri olmayı da teklif etmiş. Başarılı ismin bu teklifi de kabul edilerek, Brad Fischer ve Laeta Kalogridis’in isimleri yanında Vanderbilt de gösterilmiş.

Sonuçta, Beyaz Saray Düştü isimli yapım da çok fazla hasılat yapmayı başaramamış. Ancak en azından geriye biraz kar bırakmayı başarmış. Toplamda 150 milyon dolar bütçeyle çekilen filmin kazancı, 205 milyon doları bulmuş.

8 Pembe Panter (The Pink Panther)

3 Milyon Dolar

Pembe Panter (The Pink Panther)Pembe Panter’i daha önce izlemiş olmalısınız. Steve Martin’in oynadığı bu film, klasikler arasında rahatlıkla gösterilebilir. Gelelim filmin 3 milyon dolarlık senaryosuna. Başarılı filmin senaryosu, aynı zamanda filmde oynayan Steve Martin tarafından yazılmış.

Sonuçta çocukluğumuzdan beri bizi güldürmeyi başaran Steve Martin, bu filmden epey karlı çıkmış. Çünkü ünlü aktör, Pembe Panter’de sergilediği müthiş performanstan da 25 milyon dolar kazanmış. Diğer taraftan bu filmin bütçesi 65 milyon dolar, kazancı ise 160 milyon dolar olarak belirtiliyor.

7 Doğadaki Umut (Medicine Man)

3 Milyon Dolar

Doğadaki Umut (Medicine Man)Sean Connery ve Lorraine Bracco’nun başrollerini paylaştığı Doğadaki Umut isimli film, 1992 yılında yapılmış. 3 milyon dolar gibi bir ücretle bu kadar eski bir filmi listemizde görmek şaşırtıcı olsa da durum bundan ibaret. Tarihinin en pahalı senaryolarından birine sahip olan film, ne yazık ki başarılı olmamış. 40 milyon dolarlık bütçeyle çekilen Doğadaki Umut’un toplam kazancı, yalnızca 45 milyon dolarda kalmış.

6 Temel İçgüdü (Basic Instinct)

3 Milyon Dolar

Temel İçgüdü (Basic Instinct)Görünen o ki 1992 senaryo yazmak için oldukça iyi bir seneymiş. Nitekim karşımıza çıkan Temel İçgüdü de 1992 yapımı bir film. Bu ünlü filmi hepinizin bildiğini düşünüyorum. Sharone Stone ile Michael Douglas’ın başrol oynadığı bu etkileyici filmin senaryosu Joe Eszterhas tarafından kaleme alınmış. 3 milyon dolar karşılığında, yazılan senaryo hepinizin malumu oldukça başarılı olmuş. 49 milyon dolarlık bütçe ile çekilen film, oldukça iyi bir hasılat yaparak tam 352 milyon dolar kazanmış.

5 Avrupa Muhabbeti (EuroTrip)

4 Milyon Dolar

Avrupa Muhabbeti (EuroTrip)2004 yapımı Avrupa Muhabbeti’ni izlemiş miydiniz? Oldukça eğlenceli ve komik bir film olan Avrupa Muhabbeti’nin oyuncuları arasında Scott Mechlowicz, Jacob Pitts, Michelle Trachtenberg, Travis Wester ve Jessica Boehrs yer alıyor. Bu filmin senaryosu da Jeff Schaffer, Alec Berg ve David Mandel tarafından 4 milyon dolar karşılığında yazılmış. Ancak filmin sonucunun pek de başarılı olduğunu söyleyemeyiz. Çünkü 25 milyon dolarlık bütçeyle yapılan Avrupa Muhabbeti’nin sadece 20 milyon dolarlık toplam kazancı olduğunu biliyoruz.

4 Talladega Geceleri (Talladega Nights)

4 Milyon Dolar

Talladega Geceleri (Talladega Nights)Will Ferrell’in oynadığı komedi filmi Talladega Geceleri de listemizdeki filmler arasında. Will Ferrell bu filmde oynamakla kalmayıp, Adam McKay eşliğinde Talladega Geceleri’nin senaristliğini de yapmış. 4 milyon dolar değerindeki senaryosuyla karşımıza çıkan 2006 yapımı filmin bütçesi ise 72.5 milyon dolar olarak belirtiliyor. Kazancı ise 163 milyon dolar. Yani sonuç oldukça başarılı!

3 Panik Odası (Panic Room)

4 Milyon Dolar

Panik Odası (Panic Room)2002 yapımı Amerikan filmi olan Panik Odası, Jodie Foster ve Kristen Stewart’ın başrol paylaştığı başarılı bir yapım. Filmin senaryonun 4 milyon dolar olduğu belirtiliyor. Jurassic Park, Örümcek Adam, Görevimiz Tehlike gibi filmlerin de senaryosunu yazan David Koepp, görünen o ki aldığı ücretlerin hakkını başarıyla veriyor. Sonuçta, 48 milyon dolarlık bütçeyle çekilen ve 197 milyon dolarlık toplam kazancı olan film, listemizdeki en başarılı filmlerden birisi.

2 İyi Geceler Öpücüğü (The Long Kiss Goodnight)

4 Milyon Dolar

İyi Geceler Öpücüğü (The Long Kiss Goodnight)2000 yılından önce, filmler mi daha iyiydi yoksa yazarlar mı bilemiyorum. Ama görünen o ki eski filmlerin yeri doldurulamıyor. Geena Davis ile Samuel L. Jackson’un başrollerini paylaştığı aksiyon filmi İyi Geceler Öpücüğü, 1996 yılında yapılmış. Ancak çok iyi bir başarı örneği olamamış. Tabi ki, senarist Shane Black için durum aynı değil. Çünkü Black, bu senaryosu için 4 milyon dolar almış. Filmin kazancına baktığımızda; 65 milyon dolarlık bütçe ile çekilen filmin yalnızca 90 milyon dolarlık kazanç sağladığını görüyoruz.

1 Deja Vu

5 Milyon Dolar

Deja VuDünyanın en pahalı senaryosuna sahip olan film, Deja Vu! Denzel Washington ve Paula Patton’un başrol oynadığı film, 2006 yapımı bir aksiyon filmi. Kesinlikle bir başyapıt niteliğinde! Eğer aranızda bu filmi izleme keyfinden mahrum kalanlar varsa, bir an önce izleminizi öneririm.

Gelelim bu başarılı filmin senaryosuna. Terry Rossio ve Bill Marsilii’nun birlikte yazdığı senaryonun değeri tam 5 milyon dolar! Terry Rossio’nun diğer hikayeleri Shrek, Godzilla, Karayip Korsanları, Maskeli Kahraman Zorro da gayet başarılı olmuştu. Sonuçta dünyanın en pahalı senaryosuna sahip olan bu film, 75 milyon dolarlık bütçesi ve 180 milyon dolarlık toplam kazancıyla karşımıza çıkıyor.

Evet sinemaseverler, yukarıdaki senaryolar hakkında ne düşünüyorsunuz? Hangi filmin hikayesi, değerinin hakkını gerçekten veriyor? Avrupa Muhabbeti’nin senaryosu sizce de 4 milyon dolarlık bir senaryoya sahip mi? Fikrimi belirtmem gerekirse, bu soruya kesinlikle “hayır” derdim. Ancak 1 numara ve 10 numarada yer alan filmler için aynı şeyi diyemeyeceğim. Çünkü bu filmlerin senaryoları gayet başarılı. Peki, sizin düşünceniz nedir?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.