Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Sherlock Dizisi Konusu, Oyuncuları, Fragmanları ve Müzikleri

Sir Arthur Conan Doyle tarafından yaratılan, 1854 doğumlu Sherlock Holmes'ün günümüze uyarlanmış versiyonu olan Sherlock dizisine dair merak edilen her şey...
Sherlock Dizisi Konusu, Oyuncuları, Fragmanları ve Müzikleri
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Dünyanın en bilindik hayali dedektifi olan Sherlock Holmes, Arthur Conan Doyle tarafından yaratılmış ve ilk olarak 1887 yılında gazetede yayınlanan Kızıl Dosya hikayesiyle okuyucularla buluşmuştu. Daha sonra ise defalarca televizyon ve sinema dünyasına uyarlanan bu karakter; Christopher Lee, Jeremy Brett, Vasily Livanov ve Michael Caine gibi daha birçok usta oyuncu tarafından canlandırılmıştı.

Son olarak ise Rober Downey Jr. filmlerinden Sherlock Holmes ikilemesiyle karşımıza gelen bu karakter, yine en sevilen yapımlar arasına adını yazdırmıştı. 2010 yılından itibaren ise Mark Gattiss tarafından BBC One kanalı için geliştirilen Sherlock dizisi bu ünlü karakterin maceralarını anlatmaya devam ediyor. Biz de bu efsanenin modernize edilmiş hali olan Sherlock dizisini; konusu, oyuncuları, fragmanları ve müzikleriyle birlikte sizlerle buluşturuyoruz.

İşte huzurlarınızda Sherlock dizisinin detaylı incelemesi;

Sherlock Dizisi Konusu

Sherlock Dizisi KonusuTürkiye’de CNBC-e ve daha sonra ise TLC kanalında, orijinal hali ise BBC One’da yayınlanmış olan Sherlock dizisi son olarak 4. sezonuyla 2017 yılında izleyicilerle buluştu. Dünyanın en ünlü hayali dedektifi Sherlock Holmes’ün günümüz Londra’sındaki maceralarını konu alan bu yapım güçlü oyuncu kadrosu ve eğlenceli sahneleriyle izleyicilerin kalplerini çalmayı başarıyor.

Sherlock Konusuİlk bölümü 25 Temmuz 2010 tarihinde yayınlanan ve günümüzde de varlığını sürdürmeye devam eden Sherlock, 90 dakikalık 12 bölümden oluşan 4 sezonu ve özel bölümleriyle izleyicileri büyülemeyi başarmıştı. Sherlock dizisi; Robert Downey Jr. ve Jude Law ikilisinin başrollerinde yer aldığı başarılı seri filmlerden Sherlock Holmes’ün aksine,  modern zamanların İngiltere’sinde ve modern cihazların kullanıldığı bir dönemde geçiyor.

Benedict Cumberbatch tarafından canlandırılan modern Sherlock Holmes karakteri; kredi kartı, cep telefonu, otomobil ve metro gibi günümüze ait araç gereçleri kullanırken, Martin Freeman’ın hayat verdiği Dr. John Watson ise anılarını daktilo ya da kağıt kalem yerine blog adresinde online olarak yazıyor.

Sherlock Dizisi KonuTesadüfi bir şekilde karşılaşan ve 221b Baker Sokağı’nda yaşamaya başlayan Holmes ve Watson ikilisi,  şehirde gerçekleşen cinayetleri açığa çıkarmak için uğraşırlar. Holmes’ün kıvrak zekası, Watson’ın deneyimi ve azmiyle cinayetler bir bir çözülmeye başlar. Fakat yolun sonu, diğer serilerden de aşina olduğumuz bir isme Profesör James Moriarty’ye çıkar.

Sherlock Dizisinin KonusuToplamda 4 sezonu yayınlanan ve 5. sezonu için ise onay verilen Sherlock dizisi, güçlü oyuncu kadrosu ve farklı işleyişiyle izleyicilerin beğendiği dizilerden biri haline geliyor. Ayrıca IMDb’den 9,2 puan alarak da bu üstün başarısını taçlandırıyor.

Sherlock Dizisi Oyuncuları ve Karakterleri

Sherlock Dizisi Oyuncuları ve KarakterleriSherlock dizisi, oyuncularıyla takdir toplamayı başaran bir yapım olarak huzurlarınıza geliyor. Diziden önce de birçok etkileyici yapımda yer alan usta oyunculardan oluşan kadrosu, Sherlock dizisini çok daha beğenilen bir yapım haline getiriyor. Şimdi dilerseniz, Sherlock dizisinin karakterlerine ve oyuncularına birlikte bir göz atalım.

Sherlock Holmes – Benedict Cumberbatch

Sherlock Holmes - Benedict CumberbatchBritanyalı, haddinden fazla başarılı bir karakter olan Sherlock  Holmes, işi dışında pek de fazla bir şeye ilgi duymaz. Genellikle insanları bir denklemin parçası olarak gören ve bu nedenle de duygusal açıdan biraz fazla ketum biri olan Holmes, tesadüfen tanıştığı ve dost olduğu Dr. Watson ile birlikte Baker Sokak 221B’de yaşamaktadır. Watson’la birlikte birçok cinayeti aydınlatmayı başaran Holmes, bipolar kişiliğe sahiptir. Holmes’ün üstün gözlem yeteneklerine sahip Mycroft adında da bir kardeşi vardır. Ayrıca Holmes fazlasıyla kibirli bir yapıya sahip olsa da Watson’a karşı yaklaşımı geri kalanlardan çok daha farklıdır.

Sherlock HolmesSherlock dizisinde modern zamanlara ait Sherlock Holmes karakterine, üstün oyunculuğuyla hayat veren Benedict Cumberbatch, neredeyse yer aldığı bütün işlerle büyük başarılara ulaşmıştır. Son olarak fantastik filmler listesinde de ilk sıralarda yer alan Doctor Strange ile izleyici karşısına çıkan Cumberbatch; Enigma, Star Trek: Bilinmeze Doğru, Wikileaks: Beşinci Kuvvet, Köstebek, 12 Yıllık Esaret, Kefaret ve Hobbit üçlemesi gibi birbirinden başarılı yapımlarda da önemli rollerde yer almıştır.

Dr. John Watson – Martin Freeman

Dr. John Watson - Martin FreemanEv arkadaşı arayan Holmes ile karşılaşıp, onun yanına, Baker Sokağı 221B’ye taşınan Dr. John Watson, özellikle de başlarda Sherlock ile hiç iyi anlaşamaz. Sherlock genellikle Watson’ın eşcinsel olduğundan ve kendisinden hoşlandığından şüphelenir. Dizinin çocuğu sezonunda ise Watson, gay olmadığını kanıtlamaya çalışır. Elbette ki bu sürtüşmeler, gerçek bir dostluğun da kıvılcımlarını ateşliyor. Naif bir kişiliğe sahip olan Watson, çoğu zaman Sherlock’u tehlikelerden koruyor ve birçok cinayetin çözümünde de ona yardımcı oluyor.

Dr. WatsonSherlock dizisinin Dr. Watson’ını, son 10 yılın en iyi filmlerden biri olan Hobbit’in Bilbo Baggins’i, Martin Freeman canlandırıyor. Fargo ve The Office dizilerinin de başarılı oyuncularından biri olan Freeman, Aşk Her Yerde, Bir Otostopçunun Galaksi Rehberi, Dünyanın Sonu, Zombilerin Şafağı ve Ali G gibi daha birçok başarılı yapımda da boy gösteriyor.

Mycroft Holmes – Mark Gatiss

Mycroft Holmes - Mark GatissHolmes ailesinin bir diğer zeki oğlu olan ve Sherlock’un ağabeyi olarak karşımıza çıkan Mycroft Holmes, İngiliz hükümeti için çalışmaktadır. Sherlock’la çekişmeli ve eğlenceli ilişkileri olan Mycroft, kardeşinden çok daha zeki bir karakter olarak tanıtılmıştır. Tümevarım ve tümdengelim metotlarını çok daha efetif kullanan Mycroft, kardeşi gibi sahada çalışmanın yerine bir ofis adamı olmayı tercih etmektedir.

2015 yapımı Viktor Frankenstein başta olmak üzere; The First Men in the Moon, Dad’s Army, Kıyamet Kasabası ve Maç Sayısı gibi başarılı yapımlarda da boy gösteren Mark Gatiss, ayrıca Game of Thrones dizisinde de Tycho Nestoris karakteriyle izleyicilerle buluşmuştur. Ancak Sherlock dizisindeki Mycroft karakteri, senarist ve yazar olan Gatiss ile özdeşleşmiştir.

Mary Morstan – Amanda Abbington

Mary Morstan - Amanda AbbingtonBir hemşire olarak klinikte çalışan Mary Morstan ya da Mary Elizabeth Watson, Sherlock’un kadim dostu Dr. Watson ile hayatını birleştirir. Tatlı, nazik ve sevecen bir kişiliğe sahip olan Mary, ayrıca oldukça zeki, kurnaz ve taktik ustası bir kadındır.

John Watson’ın biricik eşi Mary Morstan, Martin Freeman’ın eski eşi Amanda Abbington tarafından canlandırılıyor. Aslında bu çift dizi boyunca gerçek hayatta da evlilerdi. Filmlerden çok dizilerden tanıdığımız Abbington; The Robinsons, Case Histories, Mr. Selfridge ve Psychoville gibi yapımlarda da görev almıştı.

James “Jim” Moriarty – Andrew Scott

James "Jim" Moriarty - Andrew ScottHolmes’ün ezeli düşmanı James “Jim” Moriarty, ilk olarak kendisine gülen Carl Powers’ı öldürdü. Bir süre cezaevinde yatan Jim Moriarty, burada becerilerini geliştirdi ve geniş çaplı bir suç organizasyonu meydana getirdi. Suç dünyasının dahisi olarak tanımlanan ve sadist bir psikopat olan Moriarty, Sherlock’un kendisiyle boy ölçüşebilecek zekaya sahip olduğunu düşünerek onu hedef aldı.

James "Jim" Moriarty - Andrew ScottSherlock dizisinin psikopatı, Moriarty’yi canlandıran Andrew Scott; aksiyon filmlerinden Spectre, Alice Harikalar Diyarında 2, Özgürlük Dansı, Er Ryan’ı Kurtarmak ve Silent Things gibi başarılı yapımlarda da boy gösterdi.

Bayan Hudson – Una Stubbs

Bayan Hudson - Una StubbsSherlock’un ev sahibesi olsa da Holmes’ün kahrını en çok çeken karakterlerden biri olan Bayan Hudson, nazik ve anaç bir kişiliğe sahiptir. Holmes ve Watson ile aynı apartmanda oturan Bayan Hudson, genellikle Holmes’ün üstüne titremektedir. Tam adı Martha Louise Hudson olan bu karakter, usta oyuncu Una Stubbs tarafından canlandırılıyor.

Molly Hooper – Louise Braely

Molly Hooper - Louise BraelyMolly Hooper; Londra’daki Bartholomew Hastanesi’ndeki morgda uzman kayıt memuru olarak görev yapıyor. Sherlock’a aşık olan ve çoğu cinayetin aydınlatılmasında ona yardımcı olan Molly Hooper da dizinin sevilen karakterlerinden biri olarak listemizde yer alıyor. Sherlock dizisinin Molly’sini ise Hayatımın Tatili, Delicious, Containment ve Victor Frankenstein gibi yapımlarda da yer alan Louise Brealey canlandırıyor.

Irene Adler – Lara Pulver

Irene Adler - Lara PulverZeki ve dominant bir kadın karakter olarak karşımıza çıkan Irene Adler, Holmes’e karşı romantik duygular besliyor. Manipülatif, esrarengiz bir kadın olan Adler, Holmes’ün kalbini de çalmayı başarıyor. Dizide bu çekici kadını Lara Pulver canlandırıyor. Da Vinci’s Demons dizisinde de yer alan Pulver, ayrıca Underworld 5, Spooks: The Greater Good ve uzay filmlerinden Yarının Sınırında gibi başarılı yapımlarda da görev alıyor.

Müfettiş Lestrade – Rupert Graves

Müfettiş Lestrade - Rupert GravesMüfettiş Greg Lestrade ile Sherlock dizisinin kemik kadrosunu sonlandırıyoruz. Zorlu cinayet davalarında Sherlock’tan yardım isteyen Lestrade, beş yıldır Holmes ile birlikte olmasına rağmen, onun antika davranışlarına halen daha şaşırıyor. Başta unutulmaz filmlerden V for Vendetta olmak üzere, 1999 yapımı Kleopatra, Kırık, Ölesiye, Son of the Dragon, Ölümün Soğuğu ve Maurice gibi yapımlarda da rol alan Rupert Graves, Sherlock dizisinde de Müfettiş Lestrade karakteriyle karşımıza çıkıyor.

Sherlock Dizisi Fragmanları

Sherlock Dizisi Fragmanları2010 yılından itibaren izleyicileri büyülemeyi başaran ve güçlü oyuncu kadrosuyla da takdir toplayan Sherlock, yeni sezonlarıyla da merak uyandırıyor. Sezon aralığı oldukça uzun tutulan Sherlock dizisi yayınlanan fragmanlarıyla biraz da olsa hayranlarının merakını ve sabırsızlığını gidermeyi başarıyor. İşte Sherlock dizisinin 4 sezonunun yayınlanan fragmanları;

Sherlock Dizisi 1. Sezon Fragmanı

Modern Sherlock ile ilk kez tanıştığımız bu sezon, dizide yer alan birçok önemli karakteri de gözler önüne seriyor. Sherlock ve Watson ikilisinin ilk cinayetlerini çözdükleri Sherlock dizisinin ilk sezonu, ezeli düşman Moriarty’yi de konu ediniyor. Finalinde ise büyük buluşma gerçekleşir.

Sherlock Dizisi 2. Sezon Fragmanı

Sherlock dizisi, 3 bölümlük ilk sezonuyla büyüledikten sonra, merakla ikinci sezonu beklemeye koyulduk. 2011 yılında yayınlanacağı açıklanan ve hayranlarını sabırsızlandıran Sherlock dizisinin 2. sezonunun fragmanı hem diziye olan hasretimizi gideriyor hem de bizleri daha da fazla meraklandırıyor.

Sherlock Dizisi 3. Sezon Fragmanı

Sherlock’un 2. sezonu sonlandıktan sonra, 3. sezonun tam 3 yıl sonra 2014 yılında yayınlanacağı açıklandı. En azından bu bekleyişe değe diye düşünen Sherlock hayranlarının bir kısmı yeni sezonu yere göğe sığdıramazken, bir kısmı ise beklenileni vermediğini dile getirmişti.

Sherlock Dizisi 4. Sezon Fragmanı

Yine 3 senelik bir aradan sonra izleyicilerle buluşacağı söylenen Sherlock’un 4. sezonu kelimenin tam anlamıyla beklenileni veremedi. “Tam bir hayal kırıklığı” olarak nitelendirilen Sherlock’un yeni sezonu, yine de kendisini izlettirmeyi başardı ve 5. sezonu merakla beklememize neden oldu.

Sherlock Dizisi Müzikleri

Sherlock Dizisi MüzikleriEn az oyunculuklar ve işleyiş kadar beğenilen Sherlock dizisinin müzikleri de bu yapımı çok daha etkileyici hale getiriyorlar. Klasik müziklerin yanı sıra sevilen parçaların da yer aldığı Sherlock dizisinin soundtrack listesinden bazı müzikleri huzurlarınıza getiriyoruz.

BBC Sherlock Tema Müziği

Öncelikle Sherlock dizisini büyüleyici hale getiren açılış müziği ile listemize başlıyoruz. İlk sezonun 3. bölümünde biraz daha değişime uğrayan bu parça, çok daha etkileyici bir giriş müziği olarak karşımıza geliyor.

The Four Seasons – December, 1963 (Oh, What a Night!)

Halihazırda beğeniyle takip edilen Sherlock dizisinin 3. sezonun, 2. bölümünde karşımıza gelen The Four Seasons imzalı December, 1963 (Oh, What a Night!) şarkısı da Sherlock’un beğenilen parçalarından biri olarak listemizde yer alıyor.

Bee Gees – Stayin’ Alive

Birçok filmde, müzikte ve hatta reklamda kullanılan Bee Gees’in Stayin’ Alive şarkısı da Sherlock dizisinin 2. sezonun 1. bölümünde yer alıyor.

David Arnold ve Michael Price – Sherlocked

Irene Adler’ın tema müziği olarak da bilinen Sherlocked, David Arnold ve Michael Price ellerinde hayat buluyor ve dizisinin 2. sezonun ilk bölümünde karşımıza çıkıyor.

The Kills – Fried My Little Brains

Sherlock dizisinin 3. sezonun 2. bölümünde karşımıza gelen The Kills imzalı Fried My Little Brains parçası da sevilen soundtrackler arasında yer alıyor.

M.I. A. – Galang

Yine 3. sezonun 2. bölümünde duyduğumuz M.I.A. imzalı eğlenceli bir parça olan Galang da beğeni toplamayı başarıyor.

Rihanna – We Found Love

Halihazırda çok kazanan kadın şarkıcılardan biri olan ve yaptığı her parçayla yıla damgasını vuran Rihanna’nın We Found Love şarkısı da Sherlock dizisinde yer alıyor.

Johnny Kidd & The Pirates – Shakin’ All Over

Johnny Kidd & The Pirates’ın sevilen parçalarından biri olan Shakin’ All Over da Sherlock dizisinin beğenilen parçalarından bir tanesi olarak karşımıza geliyor.

The Blue Danube Waltz, Op. 314

Güzel Mavi Turna adıyla da bilinen The Blue Danube, Sherlock dizisinin 3. sezonun final bölümü müziği olarak bizleri büyülemeyi başarıyor.

Londra Senfoni Orkestrası – Symphony No. 9 in D Minor Op.125 “Choral” (Ode to Joy)

Bu kez 4. sezonun 3. bölümünde yer alan Beethoven tarafından bestelenen 9. Senfoni  ve Shiller’in Neşeye Övgü (Ode to  Joy) şiiriyle süslenen bu başyapıtla listemize devam ediyoruz.

Iron Maiden – The Number of Beast

Sherlock dizisnin 4. sezon 4. bölümünde yer alan efsanevi bir Iron Maiden şarkısıyla, The Number of Beast ile devam ediyoruz.

Who You Really Are

Diziyi belki de etkileyici hale getiren en enfes parçalardan biri olan Who You Really Are, The Final Problem bölümünün final müziği olarak huzurlarınıza geliyor.

Queen – I Want To Break Free

Queen’in I Want To Break Free şarkısı, Jim Moriarty’nin Dr. Watson ve Mycroft ikilisinin yer aldığı olağanüstü sahnelerden birini süslüyor.

Sherlock Dizisi Hakkında Editör Yorumu ve Okuyuculara Sorular

Sherlock Dizisi Hakkında Editör Yorumu ve Okuyuculara SorularUsta oyuncuların efsanevi oyunculuklarıyla beğeni toplayan Sherlock dizisi, bütünüyle izleyicileri kendisine hayran bırakmayı başarıyor. Uzun sezon aralarıyla biraz can sıksa da her şeye rağmen kendisini izlettirmeyi başarıyor. Ayrıca 90 dakikalık bölümleriyle de film tadında başarılı bir dizi olarak huzurlarınıza geliyor.

Modern zamanlara uyarlanmış Sherlock Holmes maceraları, televizyon dünyasının efsaneleşen dizilerinden Sherlock ile izleyicilerle buluşuyor. Kurgusu ve oyuncularıyla farkını ortaya koyan bu yapım hakkında sizin düşünceleriniz nelerdir?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.