Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Öğrenciler için Kolay Para Kazanma Yolları

Öğrenciler için online ve gerçek hayatta para kazanma yolları nelerdir sorusunun cevabı ve internetten para kazanma önerileri sayfamızda. Detaylı bilgi için hemen tıklayın!
Öğrenciler için Kolay Para Kazanma Yolları
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Günümüz koşullarında aile evinden uzakta üniversite öğrencisi olmanın zorluğunu hepimiz biliyoruz. Dolayısıyla pek çok öğrenci, part time ya da yarı zamanlı işlere yöneliyor.

Eskiden öğrenciler para kazanmak için sadece klişe yarı zamanlı işlerde çalışmak zorundayken, günümüzde böyle bir koşul yok. Çünkü internet üzerinden yapılacak bir dizi farklı iş var.

Bilgisayarın başından kalkmadan, hatta elinizden hiç düşürmediğiniz telefonlarınız aracılığıyla para kazanmak da gayet mümkün. Aşağıda göreceğiniz yöntemlerden bir ya da birkaç tanesiyle uğraşarak, kısa süre içinde ekstra gelir elde edebilirsiniz.

Hem öğrenciyken para kazanmayı başarırsanız, çalışma hayatını emsallerinizden daha erken öğrenir, yeni mezun olarak çok daha avantajlı konuma geçersiniz.

Aşağıda öğrenciler için para kazanma yolları hakkında detayları bulacaksınız.

Sanal Asistanlık Yapmak!

Sanal AsistanlıkBu işi yapmak için özel bir eğitim almanıza gerek olmadığını söyleyerek detaylara geçelim. Sanal asistan, müşteriye genellikle uzaktan idari hizmetler sunma konusunda uzmanlaşmış serbest meslek sahibi bir çalışandır.

Sanal asistanlığı daha basit açıklamak gerekirse, normal bir ofis sekreterinin yerine getirmesi gereken görevleri online olarak gerçekleştirmesi diyebiliriz.

Yani e-mail yazma-cevaplama, randevuları takip etme, elektronik dosyalama, metin hazırlama gibi işleri internet üzerinden halletmekten sorumlu olan kişilerdir.

Bununla birlikte bazı sanal asistanlar grafik tasarım, blog yazımı, defter tutma, sosyal medya ve pazarlama hizmetleri sunma konusunda uzmanlaşmıştır. Yani benzeri bölümlerde okuyorsanız, bu tarz hizmetlere de başvurabilirsiniz.

Yukarıda paylaştığımız freelance çalışma platformlarına kayıt olup ilan vererek ilk adımı atabilirsiniz.

Çeviri Yapmak!

Öğrencilerin yapabileceği işler arasında giderek daha popüler ve kazançlı hale gelen çevirmenlik de var. Küreselleşme çağı başladığından beri, dil becerileri için arayış yükselişte.

Bugün, dünya çapında binlerce çok uluslu işletme ile çeviri işinde her zamankinden daha fazla fırsat var.

Çevrimiçi çevirmen olmak, dil becerilerinizi içeriklerini çevirmek ve daha geniş bir kitleye hitap etmek isteyenlere sunabileceğiniz anlamına gelir.

İki dil bilen o şanslı öğrencilerden biriyseniz, online çevirilerden ekstra para kazanmak için farklı yöntemler izleyebilirsiniz.

Serbest çevirmenler için platformları kullanabileceğiniz gibi kitap, makale, film, dizi ve benzeri alanlarda yeteneğinizi konuşturabilirsiniz. İhtiyaç duyanlar için çeviri ödevleri hazırlayabilir, internet sitelerine hizmet verebilirsiniz.

Web Sitelerini Test Etmek

Web sitesi sahipleri, belirli kullanılabilirlik deneyimleri hakkında geri bildirim için çoğu zaman yardıma ihtiyaç duyar. Böylelikle sitelerin arayüzleri, tasarımları ve içerikleri hakkında objektif görüşler alabilir.

Dolayısıyla web sitelerini test edecek kişilere başvurulur.

Siz de boş zamanlarınızda internetten para kazanırken en büyük markaları, en son teknolojileri ve yenilikçi şirketleri etkileyebilirsiniz. Şöyle düşünün.
İster bir blogger olsun ister işletme, hepsi sitesinin kullanıcı dostu olduğunu bilmelidir.

Çünkü kötü gezinme, netlik eksikliği, kötü tasarım veya içerik nedeniyle ziyaretçi kaybediyorsa, para kaybediyordur. Bu nedenle şirketler, web sitelerinin ve mobil uygulamalarının objektif üçüncü taraf incelemeleri için iyi para öder.

Web sitelerini test etmek için ödeme almak içinse internet konusunda bilgili olmanız ve iyi iletişim becerilerine sahip olmanız gerekir. Ayrıca mikrofonu ve kamerası olan bir bilgisayar, yüksek hızlı internet bağlantısı ve Google Chrome gibi güncellenmiş bir web tarayıcısı gibi temel donanıma da ihtiyacınız olabilir.

Bazı şirketler, test uzmanlarının akıllı telefon veya tablet kullanmasına bile izin verir. Çoğu testin tamamlanması 5-25 dakika sürer ve yabancı sitelerde test başına ortalama 10 dolar alırsınız.

Web sitelerini test ederek para kazanma sistemi genellikle şöyle işler:

 • Programa kaydolmak için e-posta adresiniz ve şifreniz gibi bilgileri girersiniz.
 • Tercih ettiğiniz test yöntemini (masaüstü bilgisayar, tablet veya akıllı telefon) seçersiniz.
 • Kaydolduktan sonra, görevler hazır olduğunda e-posta alırsınız.
 • Ücret gibi görevler de doğası gereği değişkendir. Bir dakikadan az süren bir işle 15 dakikalık bir test için aynı ücreti almamanız olağandır.

Fotoğraflarınızı Satmak!

Hem hobi hem de para kazanma yöntemi olarak kullanabileceğiniz bu işe ilk adımınızı atabilirsiniz. Peki, fotoğraflarınızla online olarak nasıl para kazanacaksınız?

Çektiğiniz fotoğrafları stok fotoğraf sitelerine koyacak ve birilerinin (editörler, grafikerler, şirketler…) fotoğraflarınızı tercih etmesini bekleyeceksiniz. Öte yandan güzel para kazanmak için dikkat etmeniz gereken bazı konular var.

Mesela belirli bir alana yoğunlaşmanız, stok fotoğrafçılıkta işinize yarayacaktır. Örneğin sadece doğa fotoğrafları çekebilirsiniz. Ya da odağınız, kalabalık caddeler olabilir.

Aynı zamanda gündemde ne varsa, o alandaki fotoğraflara ihtiyaç duyulacağını bilerek hareket etmelisiniz. Benzeri noktalara dikkat ederek üniversitede para kazanma işini eğlenceli bir şekilde uygulayabilirsiniz.

Emin olun bu pasif gelir kazanmanın iyi bir yoludur. iStock, BigStock ve ShutterStock gibi sitelere katkıda bulunan biri olabilirsiniz. Ya da fotoğraflarınızı kendi kişisel Flickr hesabınıza yükleyip Getty Images aracılığıyla lisanslayabilirsiniz.

Stok fotoğraflarınızı şöyle satabilirsiniz:

 • Katkıda bulunan olarak kaydolun. Kendinizle ilgili bazı temel bilgilerin yanı sıra kimliğinizi kanıtlamak için kimlik belgeleri sağlamanız istenecektir.
 • Gönderim yönergelerini okuyun ve öğrenin.
 • Fotoğraflarınızı yükleyin ve meta veriler, fotoğraf açıklamaları ve alakalı anahtar kelimeler ekleyin.
 • Stok fotoğraflarınızı incelenmek üzere gönderin.

İnternetten Arama Yapmak

Halihazırda yaptığınız bir iş için para kazanmak ister misiniz? Aslına bakarsanız bu yöntem, davranışlarınızda değişiklik yapmadan ya da çaba göstermeden para kazanmanın en kolay seçenekleri arasında.

Öğrenciler için internetten para kazanma yolları arasında denildiğinde akla gelenlerden biri doğal olarak bu iş. Evet, dijitalleşmenin giderek arttığı şu günlerde pek çok şirket internetten arama yapmak için kullanıcılara ödeme yapıyor.

Mesela Qmee.com sizi Google, Bing, Yahoo, Amazon ve eBay’de arama yaptığınız için ödüllendiren sitelerden sadece bir tanesi. Bunun için basit bir tarayıcı uzantısı yüklemelisiniz. Böylece sponsorlu sonuçlar normal arama sonuçlarınızın yanında gösterilir.

Her Qmee sonucunun ekli bir nakit ödülü vardır. Sitede kazançlarınızı artırmak için anketleri de doldurabilirsiniz.

Swagbucks, InteradMedia, Zoombucks, Blingo, Bing Rewards gibi pek çok siteden bu iş için faydalanabilirsiniz. İşinizi kolaylaştırmak adına birkaç öneri verecek olursak şunları söyleyebiliriz:

 • Güvenilir siteleri kullandığınızdan emin olun.
 • Bulduğunuz ücretli siteleri ana sayfa tarayıcınız olarak ayarlayıp kullanmayı unutma riskini ortadan kaldırın.
 • Spam için tıklamayıp sadece gerektiği kadar tıklama ve arama yapın.

Online Alım-Satım Yapmak!

Online alım-satım diye hemen öyle gözünüz korkmasın. Çünkü bu işin mantığını anladığınızda internetten para kazanmanın ne kadar kolay olduğunu siz de göreceksiniz.

Elinizden hiç düşürmediğiniz telefonlarınızla piyasadaki gelişmeleri takip edecek ve paranızı avantajlı gördüğünüz pozisyonlara yatıracaksınız. Sonrasında birikimlerinizi katbekat arttıracaksınız.

1 saatte kolay para kazanma yolları arasında yer alan online al-sat için öncelikle bu işin eğitimini alacaksınız. Deneme hesaplarıyla işlem yapacak, internetten yatırım yapmanın size ne kadar uygun olduğuna karar vereceksiniz.

Demo hesaplarla yapacağınız işlemlerden sonra online alım-satım hakkında “gerçekten de kazançlı ve kolay bir işmiş” derseniz, değil öğrencilik yıllarınızda hayatınız boyunca bu alandan para kazanacağınızı rahatlıkla söyleyebiliriz.

Kripto Para Piyasalarıyla İlgilenmek

Öğrenciler nasıl para kazanır diye düşünenlere, pek çoğunun kripto dünyasından güzel para kazandığını söyleyebiliriz. Hatta bazıları için zengin olmanın yolları arasında yer alır.

Bitcoin’den kazanç elde edecek durumunuz olmasa da altcoinler hakkında araştırma yaparak kripto piyasalarından kazanabilirsiniz. Elbette bunun için kripto paralara ilgi duymalı ve piyasa hakkında detaylı bilgi sahibi olmalısınız.

Sonrasında yapmanız gereken, size kazandıracağını düşündüğünüz kripto paralardan satın alarak fiyatların yükselişe geçmesini beklemek olmalı. Piyasaları ve uzman yorumlarını takip etmeyi öğrendiğinizde, bir yandan işten keyif alırken diğer yandan yatırımınızın nimetlerinden faydalanabilirsiniz.

Sonuçta kripto paralar, internet bağlantısı olan herkesin dağıtılmış bir ekonomiye katılmasını sağlayan benzersiz bir finansal araçtır. Bu, pasif gelir elde etme fırsatlarını içerir.

Kripto ile para kazanma stratejileri değişkendir. İlki kripto borsa piyasasında yatırım veya al-sat yapmaktır. İkinci olarak, halihazırda sahip olduğunuz coini stake etmek ve sisteme veya diğer kullanıcılara ödünç vermek için kullanabilirsiniz.

Üçüncüsü, madencilik yaparak veya sistemde yapılan işler için ödüller alarak blockchain sistemine katılabilirsiniz.

Öğrenciyken Çalışmanın Faydaları

Grafik Tasarım Yapmak

Bu alanda bir bölümde okuyorsanız ya da grafik tasarıma ilgi duyuyorsanız, söz konusu yeteneğinizden para kazanabilirsiniz.

İnternet dünyasındaki gelişmeler, grafik tasarımcılar için talebi büyük ölçüde artırdı. Küçükten büyüğe pek çok işletme, grafik tasarım alanında iş yapacak kişiler arar hala geldi.

Farkında olmasanız da grafik tasarım neredeyse baktığınız her yerde, her zaman çok talep gören bir beceri ve kariyerdir. Bir grafik tasarımcı olarak nasıl para kazanılacağını merak ediyorsanız, birkaç öneri verebiliriz. Çünkü online tasarım yaparak para kazanmak zahmetsizdir.

Günümüzde başlamak için bir üniversiteden grafik tasarım diplomasına sahip olmanız bile gerekmiyor çünkü Teachable, YouTube veya Skillshare gibi gerekli teknikleri öğrenmenize yardımcı olabilecek pek çok çevrimiçi platform var.

Hangi nişle ilgilenirseniz ilgilenin, bir grafik tasarımcı olarak internetten para kazanmanın tonlarca yolu var! Örneği şablon oluşturup satmayı deneyebilirsiniz.

Bu, tartışmasız grafik tasarımcılar için pasif gelir elde etmenin en karlı yollarından biridir. tek yapmanız gereken, e-kitaplar, posterler, davetiyeler veya Pinterest grafikleri için olabilecek her türden şablon oluşturmaktır. Ardından şablonları çevrimiçi olarak satabilirsiniz.

Çıkartma yapmayı da düşünebilirsiniz. Çıkartma yapmak için ihtiyacınız olan tek şey, Photoshop veya Canva gibi programlardır. Yüksek fiyatlı ürünlerle grafik tasarımcı olarak para kazanmak istiyorsanız, o zaman tasarım danışmanı olmayı deneyebilirsiniz.

Youtube Kanalı Açmak!

Kanalınıza koyacağınız videolardan alacağınız reklam ücretleriyle cüzdanınıza ekstra para girmesini sağlayabilirsiniz.

Kaldı ki yaratıcılığınız ve boş vakit konusunda sahip olduğunuz şans ile harika videolar çekebilirsiniz. Sadece bu alanda birazcık araştırma yapmanız gerekiyor. Nasıl videoların daha çok ilgi gördüğünü incelemeli ve yapabileceklerinizi düşünmelisiniz.

Dev platformun da belirttiği gibi para kazanmak, içerik üretici desteği almak ve daha birçok ayrıcalıktan yararlanmak için YouTube İş Ortağı Programı’na katılabilirsiniz.

YouTube para kazanmanın farklı yollarını şöyle açıklıyor:

 • İzleme sayfasında reklamlar ve YouTube Premium aracılığıyla para kazanın.
 • Shorts Akışı’nda reklamlar ve YouTube Premium aracılığıyla para kazanın.
 • Özel ayrıcalıklara erişmek isteyen izleyicilerin aylık ücret ödeyerek üye olabileceği bir takipçi kulübü kurun.
 • Tek seferlik etkileşimli satın alma işlemleri aracılığıyla desteğini gösteren takipçilere teşekkür edin.
 • Kendi mağazanızdaki ürünleri kanalınızda paylaşın.

Ders Notlarınızı Satın

Notların ve iyi not tutabilmenin öğrenciler için ne kadar önemli olduğu malum.

Dolayısıyla bazı öğrenciler için notları paraya çevirme fırsatı ortaya çıkıyor. Siz de düzenli not tutuyor ve bu konuda iyi olduğunuzu düşünüyorsanız, ihtiyaç duyan öğrencilere not satışı yapabilirsiniz.

Üniversite para kazanmak için en bilinen yöntemlerden biri olan bu işi, direkt okulunuzda yapabileceğiniz gibi not satışı yapılan sitelere kaydolarak emeklerinizin karşılığını alabilirsiniz.

Özel Ders Vermek

Öğrenci olmanın en güzel yanlarından biri de genellikle ders verebilecek yetkinliklere sahip olmaktır. Siz de bilgileriniz ya da yetenekleriniz sayesinde para kazanabileceğinizi düşünüyorsanız, online ders verme seçeneğini değerlendirebilirsiniz.

İlkokul, ortaokul, lise öğrencilerine, hatta yetişkinlere ders vererek para kazanabilirsiniz.

Bugün online ders vermek için kullanabileceğiniz pek çok platform, bu alanda kazanç elde etmek isteyenlere hizmet veriyor. Siz de söz konusu platformlara kayıt olup profilinizi oluşturarak işe başlayabilirsiniz.

Podcast Yayını Yapmak

Basitçe bugünün radyosu olarak nitelendirilebilecek podcast yayınlarını da değerlendirebilirsiniz.

Tabi bunun için anlattıklarınızı dinletebileceğinize inanmalı ve gerekli yeteneklere sahip olmalısınız. Kararınızı vermek için önde gelen podcast yayıncılarını dinlemekle işe başlayabilirsiniz.

Aslında bir podcast’ten para kazanmanın birçok yolu vardır. En başarılı podcast’ler birkaç para kazanma stratejisi kullanır, bu nedenle farklı yerlerden para gelir. Öğrenci nasıl para kazanır diyenler, bu stratejileri öğrenmelidir.

Çünkü gelirinizi, güvenlik için çeşitlendirmelisiniz. Tüm gelirinizin podcast’inizi YouTube’da yayınlamaktan geldiğini, ancak bir gün YouTube kanalınızın yasaklandığını düşünün.

Dolayısıyla birden fazla gelir akışı oluşturmak en iyi seçenektir.

Podcast’inizden para kazanma konusunda sponsorluklar, premium içerik dahil doğrudan destek, affiliate marketing ve tamamlayıcı ürünler gibi yolları kullanmalısınız.

Sosyal Medya Hesaplarını Kullanmak!

Sosyal Medya Hesaplarını Kullanmak!Siz de bir internet fenomeni olma yolunda ilerlediğinizi mi düşünüyorsunuz? Sosyal medya hesaplarınızdaki trafiği arttırmak için sürekli uğraşıyor ve istediğiniz popülerliğe ulaşabileceğinize inanıyor musunuz?

O zaman sosyal medyadan para kazanmayı değerlendirebilirsiniz. Günümüzde bu işten para kazanan çok sayıda insan var! Kimileri ürün ve mekan tanıtımı yaparak, kimileri ise satış yaparak, üye sayısı giderek büyüyen sosyal platformlardan para kazanıyor.

Eğer siz de sosyal medya hesaplarınızı kullanarak para kazanmak istiyorsanız, konunun ayrıntılarını öğrenerek ve hangi alana yöneleceğinizi belirleyerek ilk adımı atabilirsiniz.

İşte sosyal medyada nasıl para kazanabileceğine dair uygulaması basit, eyleme geçirilebilir birkaç ipucu:

Sponsorlu Gönderiler Yoluyla Komisyon Kazanın

Sosyal medyadan para kazanmanızın bir yolu, diğer işletmelerin ürün veya hizmetlerini tanıtmaktır. Bu, “sponsorlu gönderi” olarak bilinir ve sosyal medyada para kazanmanın doğrudan bir yoludur.

Affiliate Marketing Ürünler İçin Ödeme Alın

Sosyal medya aracılığıyla para kazanmanın bir başka yolu da satış ortaklığı ürünlerinden para kazanmaktır. Affiliate marketing veren şirketlerle iletişime geçerek siz de komisyon kazanabilirsiniz.

Kendi Ürünlerinizi veya Hizmetlerinizi Satın

Para kazanmak amacıyla sosyal medyayı kullanmanın başka bir yolu da kendi ürünlerinizi satmaktır. Sosyal medya hesaplarınızı ürün veya hizmetler için bir satış yerine dönüştürebilirsiniz. Hatta bazı sosyal medya siteleri, sosyal medya hesaplarınızı sanal çevrimiçi mağazalara dönüştürmenize olanak tanır.

Anket Doldurmak

Öğrenciler için para kazanma denildiğinde akla gelen kolay yollardan biri de anket doldurmak. Online anket doldurarak ekstra gelir elde etmek mümkün. Sahip olduğunuz bolca vakit ve internet ikilisi sayesinde siz de bu işi yaparak kazanç elde edebilirsiniz.

Dikkat etmeniz gereken şeyse güvenilir siteler aracılığıyla anket doldurmak olmalı. Ayrıca kazancınızın çok yüksek meblağlara ulaşmayacağını da unutmayın. Fakat anket doldurmanın kolaylığı düşünüldüğünde bu işi yapmaya değer.

Sisteme Swagbucks, YouGov, Survey Junkie gibi sitelere kayıt olarak ilk adımı atabilirsiniz. Burada sizden yaş, cinsiyet, iş, eğitim gibi bazı bilgiler istenir. Bu bilgileri girip site tarafından onaylandıktan sonra yapmanız gereken tek şey beklemek olacaktır.

Girdiğiniz bilgiler doğrultusunda size uygun olan anketler mail adresiniz aracılığıyla tarafınıza iletilir. Siteye giriş yaparak anketi yanıtlar ve karşılığında puan kazanırsınız. Bu puanlar belirli bir eşiğe ulaştığında ise ödemenizi talep edebilirsiniz.

İnternetten Satış Yapmak!

Ekstra para kazanmak için internetten satış yapma işini de düşünmelisiniz. Hiç bilinmeyen para kazanma yolları arasında yer almasa da oldukça geçerli bir yöntem. Sonuçta eski yöntemler yerine internetten alışveriş yapan insanların sayısı her geçen gün biraz daha artıyor.

Siz de bu durumu lehinize kullanarak online satış işini düşünebilirsiniz. Tabi bunun için yönteminize karar vermelisiniz. Örneğin; kullanmadığınız eşyalarınızı mı satacaksınız yoksa uygun fiyata aldığınız ürünlerden kar etmeyi mi düşüneceksiniz?

Ucuza alıp pahalıya satma taktiğini elektronik eşya alıp satarak para kazanmak için mi kullanacaksınız? Veya el becerinizi kullanarak tasarladığınız ürünlerden mi para kazanacaksınız?

Anlayacağınız internetten satış yapmak için pek çok farklı yöntem var. Bunlar arasından kendinize en uygun olanı belirleyerek ilk adımı atabilirsiniz. Bununla birlikte satış teknikleri hakkında detaylı bilgi edinmeniz işinize yarayacaktır. Sonuçta internet üzerinden satış yapan tonla kişi ya da şirket var ve onların arasından öne çıkmanız gerekiyor.

Yeni başlayanlar için dikkate alınması gereken bazı önerileri paylaşalım:

 • Bir seo stratejisi oluşturun.
 • Doğru e-ticaret platformunu seçin.
 • Müşteri anlaşmazlığını en aza indirmek, ürününüzü çevrimiçi satmada başarılı olup olmadığınızı belirlemede 1 numaralı faktördür.
 • Müşteriyi sayfanızdan ya da sitenizden hemen başka bir yere yönlendiren bağlantılara yer vermeyin.
 • Kaliteli görseller ve anlatım tarzı ile profesyonel görünün.
 • Güvenilirliğe özen gösterin.

Twitch Kullanmak

Genellikle oyuncular tarafından kullanılan Twitch, Amazon’un girişimi. Canlı yayın platformu olan Twitch, öğrenciler için farklı şekillerde gelir elde etme imkanı sunmaktadır.

Bunlardan birisi bağış almak iken diğer başlıca yöntem ortaklıklardır.

Reklam odaklı canlı yayınlar yaparak para kazandığınız Twitch’te, izleyicinizi ve takipçi sayınızı artırarak gelirinizi artırırsınız. Elbette bunların nitelikli ve gerçek olmaları önemlidir.

Takipçi ve izleyiciniz arttıkça sizinle ortaklık yapmak isteyen şirketler olacaktır. Reklam alabilir, bunları canlı yayında sunabilir ve bağlantılarını paylaşabilirsiniz.

Üniversite öğrencisiyken bunları yapmak çok gibi görünebilir ama hiç de öyle değildir. Artık sosyal medyada sürekli videolar, canlı yayınlar paylaşılıyor ve bunlar bize çok normal geliyor.

Eğer canlı yayın yapıp, bunu geniş kitlelere izletebileceğinize inanıyorsanız güzel bir kazanç sağlamanız da yakın demektir. Twitch’in para kazanma yöntemlerine yönelik açıklamasına baktığımızda karşımıza 5 farklı yöntem çıkıyor.

Bunlar; abonelikler, bitler, reklamlar, amazon ortakları ve bit kullanan uzantılar olarak belirtiliyor.

Twitch’te para kazanmaya başladığınızda, iletişim ve ödeme bilgilerinizin doğruluğundan emin olmak ve vergi meseleleri hakkında aydınlanmak için platformun ilgili sayfasına bakabilirsiniz.

Sesli Kitaplar Yaratmak

Sesli kitaplar fazlasıyla ilgi görmeye başladı. Eğer kitap okumayı seviyorsanız tam size göre bir iş! Bu iş için mevcut kitapları düzgün ve gerekli vurguları karşı tarafa yansıtacak şekilde sesli olarak kaydetmeniz gerekiyor.

Yöntem için çeşitli platformlar bulunuyor. Bunlar için sessiz bir ortam yaratıp, berrak bir tonda kitap kaydınızı gerçekleştirmelisiniz.

Audible ve Storytel gibi platformları inceleyerek sistemin nasıl işlediğini kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Aynı zamanda İngilizceniz veya başka bir yabancı diliniz varsa onları da kullanabilirsiniz.

Tıpkı podcast’ler gibi sesli kitapların popülaritesi erişilebilirlikleri nedeniyle arttı.

Çünkü kitapseverlere kitap okumak yerine dinleyerek deneyimlemenin bir yolunu sunar. Sesli kitaplar ayrıca yazarların ve yayıncıların, artık fiziksel kitap satın almakla ilgilenmeyen kişiler de dahil olmak üzere daha geniş bir kitleye ulaşmasını sağlar.

Sesli kitapları çeşitli cihazlarda çalabilir, bu da kitapseverlerin ev işleri yaparken, egzersiz yaparken veya araba kullanırken istedikleri şeyi dinlemeleri için idealdir.

Oyun Oynamak!

Oyun Oynamak!Yoksa siz de oyun salonlarından çıkmayanlardan ya da yemek yemeği bile unutarak bilgisayar başından kalkmayanlardan mısınız? O zaman bu bağımlılığınızı lehinize kullanmalısınız.

Sonuçta oyunlara kendini kaptıran ve takılıp kaldığı leveli geçmek için tereddüt bile etmeden para harcamaya hazır olan bir sürü insan var. Ya da ihtiyacı olan bir silah için size seve seve ödeme yapacak olan bir sürü oyun bağımlısı!

Kısacası oyun oynayarak para kazanmak için kullanılabilecek farklı farklı yollar bulunuyor. Bunları öğrenerek her gün saatlerinizi ayırdığınız hobinizden para kazanmaya başlayabilirsiniz. Günümüz dünyasında video oyunları oynayarak para kazanmak kesinlikle mümkün. Ancak bunun çok kolay olmadığını da bilmelisiniz.
İşinizi kolaylaştırmak adına birkaç olası yöntemden bahsedelim:

Canlı Yayın Oyunları İçin Para Kazanın

Herkes, tüm dünyanın görmesi için oyunlarını gerçek zamanlı olarak yayınlayabilir. Bu yolla, geniş bir kitle (reklamlarla para kazanabileceğiniz) veya sadık bir kitle (bağış ve aboneliklerle para kazanmak için) oluşturmayı hedefleyeceksiniz. Streaming için en büyük platform Twitch’tir, ancak YouTube da bir seçenektir.

Oyun Üzerine Yazarlık Yapın

Bunun için ya mevcut bir siteye katılın ya da kendi sitenizi kurun ve belirli bir oyun, tür ya da sektör için haberler, incelemeler ve röportajlar yazmaya başlayın.

Mevcut bir site için yazıyorsanız, serbest çalışan olarak makale başına ödeme alabilirsiniz. Kendi sitenizi başlatıyorsanız, trafiğinizden reklamlar, Patreon abonelikleri veya benzerleriyle para kazanabilirsiniz.

Video Oyunları için Kılavuz Oluşturun

Belirli oyunlara yeni başlayanların çoğu, özellikle çok oyunculu oyuncuya karşı oyuncu (PvP) oyunları için kılavuzları okumayı sever. Dolayısıyla, bu insanların öğrenmek istedikleri yararlı bilgiler sağlayarak para kazanmak için bir pazar vardır.

Yazılı rehberler için bir web sitesi oluşturmak, video rehberleri YouTube’a yüklemek veya rehberleri e-kitap olarak yayınlamak gibi çeşitli yollar izleyebilirsiniz. İlk ikisi genellikle reklamlar ve bağışlarla para kazanırken, e-kitap rotası satışlardan gelir elde eder.

Bir Oyun Podcasti veya YouTube Kanalı Başlatın

Oyunlar üzerine söyleyecek çok şeyiniz varsa bu yolu deneyebilirsiniz. Oyunla ilgili günlük, haftalık veya aylık bir program oluşturmayı deneyin.

Oyun hakkında bir yuvarlak masa tartışması, yüksek profilli oyuncularla bir dizi röportaj, belirli bir oyun için ipuçları veya ilginç olan başka herhangi bir şey
olabilir.

Podcast’lerden ve YouTube videolarından reklamlar, sponsorluklar ve diğer YouTube para kazanma biçimleriyle para kazanılabilir. Özellikle bu format Patreon abonelikleri ile de desteklenebilmektedir.

Profesyonel Bir Oyuncu Olun

Başlıktan da anlaşılacağı gibi bunun için profesyonel olmak gerekiyor. Dövüş oyunları gibi PvP oyunlarında turnuvalar olağandır. Elbette oyun ne kadar popüler olursa ödül havuzları da aynı derecede büyük olur.

Bir eSpor organizasyonuna katılacak kadar yetenekliyseniz, kazançlar ve sponsorluklar yoluyla yaşanabilir bir maaş kazanabilirsiniz.

Oyunları Test Edin

Oyunlar, piyasaya sürülmeden önce çeşitli geliştirme aşamalarından geçer. Tamamlanma zamanına yakın, geliştiricilerin oyunlarını yeni gözlerle test etmeleri için dışarıdan birine ihtiyaç duyar.

Bir oyun testçisi olarak göreviniz, hataları ve diğer sorunları bulup belgelemek de dahil olmak üzere, geliştiricinin bakmanızı istediği her şeyi kontrol etmektir.

Hesap ya da Dijital Öge Satın

Bazı oyunlarda yeterince zaman geçirdiyseniz, hesabınızı veya oyun içi ögelerinizi diğer oyunculara döndürebilirsiniz. Örnek olarak, oyun oynayarak kazanılan oyu içi ögeleri, onları toplamak isteyen oyunculara satabilirsiniz. Bundan büyük para kazanamayacak olsanız da bir sonraki oyun satın alımınızı karşılayacak kadar kazanabilirsiniz.

Ayrıca hesap satmanız da mümkün olabilir. Rekabetçi maçlar oynamak için belirli bir seviyeye ulaşmanız gerektiğinden, smurf yapmak isteyen oyuncular kendilerine zaman kazanmak için bir hesap satın alabilirler.

Benzer şekilde, oyunda onlardan daha iyiyseniz, bir oyuncu hesabının beceri puanını yükseltmeniz için size ödeme yapabilir.

Metin Yazarlığı Yapın

Peki, ya kaleminizi kullanarak para kazanma işine ne dersiniz? Her gün birkaç saatinizi yazarak geçirmek ve ortaya çıkardığınız eserlerden kazanç elde etmek acaba size ne kadar uygun?

Eğer düşüncelerinizi kendi cümlelerinizle yazarak ifade etmeyi seviyorsanız, o zaman bu işi yapmayı düşünmelisiniz.

Yayıncılık sektörü ya da internet gibi dijital ortamlarda yaratıcı içerikler üretme işi olan metin yazarlığı, öğrenciler için kesinlikle uygundur. Genellikle teknolojiyle alakalı sektörlerde çalışır.

Metin yazarları, farklı alanlarda içeriklerin yanında isteğe bağlı olarak pazarlama ve tanıtım amaçlı içerikler de oluşturabilir. Bu işi yapmak için Bionluk, Armut gibi platformları kullanabileceğiniz gibi yaz-kazan sistemiyle çalışan şirketlere de başvurabilirsiniz.

Web Sitesi Tasarlamak!

Öğrenci ve para kazanma dendiğinde akla gelen kazançlı yöntemlerden bir diğeri de web sitesi tasarımcılığı. Çünkü web tasarımcılarına olan ihtiyaç her geçen gün biraz daha artıyor ve bu alandakiler standartlara göre yüksek ücret alıyor.

İnternet sitesine sahip olmak, şirketlerden tutun da bireysel çalışanlara varana kadar herkes için olmazsa olmaz bir kural haline gelmişken açıktan yararlanmak oldukça akıllıcadır.

Eğer siz de bu alanda kendinize güveniyor ya da işin bütün inceliklerini öğrenerek yeni bir yetenek kazanmak istiyorsanız, web sitesi tasarlama işini kesinlikle düşünmelisiniz.

Domain Alıp Satmak

Üniversitede para kazanmak için yapabileceğiniz işlerden bir tanesi de domain alıp satmak.

Domainler, internet kullanıcılarının bir internet tarayıcısında adres satırı içerisinde kullandıkları web sayfası adresleri olarak tanımlanabilir. Kişiler veya kurumlar internet dünyasında bir domain sahibi olduklarında yine internet dünyasında bir mülk almış gibi değer kazanırlar.

Domain alıp satarak para kazanmak için dikkat etmeniz gereken belli başlı noktalar var.

Domain yani etki alanı, gelir elde etmek için farklı çeşitlerde kullanılabilir. Örneğin süresi biten domainleri alıp yüksek fiyata satabilirsiniz. Bu alandan para kazanmak için detayları araştırarak ilk adımınızı atabilirsiniz.

Metin Seslendirmesi Yapın

Ürün, marka, hizmet, belgesel ve benzerleri için yazılı metni seslendirme işi de düşünülebilir.

Freelancer internet sitelerinde, seslendirmeyle ilgili birçok ilana rastlanmaktadır. Siz de ses tonunuza ve diksiyonunuza güveniyorsanız bu alandan para kazanmayı deneyebilirsiniz.

İnternette sesinizi kullanmak için para kazanmanın pek çok farklı yolu olduğunu da belirtelim. İster şarkı söylemeyi, ister seslendirme yapmayı seviyor olun, çevrimiçi ortamda sesinizi kullanmak için ödeme alabileceğiniz epeyce fırsat var.

Çeşitli becerilerde uzmanlaşmış serbest çalışanlar için popüler siteleri kullanarak seslendirmeleriniz için ödeme alabilirsiniz.

Çağrı Merkezlerinde Çalışın

Öğrenciler nasıl para kazanır sorusunun yanıtları arasında çağrı merkezlerinde çalışmak da var. Hem online hem de yarı zamanlı ofislerden yapılabilecek bu iş sayesinde kazanç elde edebilirsiniz.

Çağrı merkezinde çalışanlar, verilen hizmetler ya da satın alınması sağlanan ürünlerle ilgili sorun yaşayan ya da bu konu hakkında soruları olan müşterilere destek sunarlar. Aynı zamanda günümüzde pek çok firma tarafından satış için görevlendirilirler.

İş için öne çıkan nitelikler arasında güçlü iletişim kabiliyeti, düzgün diksiyon, ikna yeteneği, analitik düşünme gibi özellikler vardır.

Gezi Düzenleyiciliği Yapın

Okuduğunuz üniversitede ilgili birimlere kayıt olarak gezi düzenleyiciliği yapabilirsiniz. Bununla birlikte bireysel olarak küçük gruplar için turlar düzenleyebilirsiniz.

Arkadaş grubunuzda parti düzenleme, organize etme işleri sizden soruluyorsa bu yeteneğinizi paraya çevirebilirsiniz. Güçlü iletişim yeteneğine sahipseniz ve insanları ikna etmeyi seviyorsanız, bir yandan keyifli vakit geçirir diğer yandan para kazanırsınız.

Mesela bulunduğunuz şehirde ya da yakınlarında olan yerlerdeki işletmelerle iletişime geçip buralara geziler düzenleyebilirsiniz.

İşletmelerle anlaştıktan sonra belirlediğiniz sayıda öğrenci arkadaşınızla buraya gider, aracılık ücretinizi alırsınız. Hem yeni yerler keşfeder hem de maddi durumunuzu iyileştirirsiniz.

Video Kurgu Hizmeti Yapın

Video kurgu, farklı açılardan çekilmiş ham görüntülerin belirli bir düzen içinde birleştirilmesi ve anlamlı bir bütün haline getirilmesi işlemidir. Günümüzde haber sitelerinden bloglara, şirketlerden sosyal medya ünlülerine kadar pek çok alanda kullanılmaktadır.

Birçok öğrencinin hobi olarak yaptığı video kurgu işi, profesyonel amaçlarla kullanılmaktadır. Mesela bir plastik cerrahi uzmanı düşünün. Reklamını yapmak için sosyal medya hesabının işletilmesine ihtiyaç duyacaktır.

Yeteri kadar yoğun çalışan ve güzel kazanç elde eden bir uzman, değerli vaktini Instagram hesabına video yüklemek için harcamayacaktır. Yaptığı işlerin video kurgusunu yapacak birine ihtiyaç duyar ve bunun için freelance sitelerden yararlanır.

İşte burada devreye siz girersiniz ve bir başkası için önemli olmayan ama size yüksek gelen paralar karşılığında içerikler üretirsiniz.

Excel İşleri Yapın

Excel İşleri YapınÖğrenciyken para kazanmak için denenebilecek yöntemlerden biri de Excel işleri. Tıpkı video kurguda olduğu gibi bu alanda da büyüyen bir talep vardır.

Örneğin Bionluk’ta Excel işleri için şu ifadelere yer verilmektedir:

“Satırdı sütundu uğraşma, Excel’in rakamlarla örülü dünyasını işinin ehli uzmanlara bırak!”

Siz de Excel işlerinde iyi olduğunuz düşünüyor, raporlama, veri analizi, veri girişi gibi işlemlerden anlıyorsanız hemen bu alanda ilan açmalısınız.

Stant Hostesliği Yapın

Öğrenci nasıl para kazanır diyorsanız stant hostesliğinin sıklıkla kullanıldığını söyleyebiliriz. Belirli stantlarda tanıtım işi yaparak günlük ya da saatlik ücretlendirme ile gelir elde edebilirsiniz.

Bunun için ajanslara kayıt olabileceğiniz gibi iş ilanı sitelerinden ya da bulunduğunuz şehrin yerel sayfalarından yararlanabilirsiniz. Boş günlerinizi ya da hafta sonlarınızda yapabileceğiniz stant hostesliği ile maddi açıdan daha rahat öğrencilik hayatı yaşayabilirsiniz.

Garsonluk Yapın

Öğrenciler için para kazanma denildiğinde belki de akla elen en klişe ama en geçerli yol, garsonluktur.

Üstelik tek başına yaşamaya yeni başlamış gençler için oldukça eğlenceli bir iştir. Hele bir de arkadaş çevresinin müdavimi olduğu kafelerde ya da restoranlarda olduğunda, öğrencilere işten çok keyif gibi gelmektedir.

Siz de yaşınızın verdiği zindelik ve enerji ile garsonluk yaparak harçlığınızı çıkartabilirsiniz.

Figüranlık Yapın

Figüran, genellikle sahne sanatları ya da dizi ve film gibi alanlarda çalışan ve sahneyi destekleyen roller için kullanılan kişidir.

Dizi, film çekimlerinde küçük roller karşılığında pek çok figürana ihtiyaç duyulmaktadır. Siz de çok yorulmadan yapabileceğiniz bu işle para kazanmayı düşünebilirsiniz. Bunun için ajanslara kayıt olabilirsiniz.

SONUÇ OLARAK:

Yukarıda yazanlar arasında kendinize uygun bir yöntem bulmuş olmalısınız. Bu yöntemlerden bir ya da birkaçını kullanarak, öğrencilik yıllarınızı çok daha keyifli hale getirebilirsiniz. Elbette daha iyi maddiyat için biraz mesai harcamanız gerektiğini kabul etmelisiniz.

Neticede üniversiteye gitmek pahalıdır, bu değişmez bir kuraldır. Ancak durumu yumuşatmak ve daha keyifli hale getirmek de sizin elinizdedir.

Teknolojinin gücü ve yeni neslin sahip olduğu çözüm odaklı yaklaşımla, yarı zamanlı bir iş bulmaya gerek kalmadan cüzdanınıza nakit ekleyebilir ve maddi yüklerinizi azaltabilirsiniz.

Eğitiminizi tamamlarken öğrenci olarak para kazanmanın en iyi yollarını yukarıda listeledik ki önerileri genişletmek mümkün. Hepsini yapmak zorunda olmadığınız bu işlerden bir veya birkaç tanesini uygulayarak, mevcut çağın finansal zorluklarına karşı çok daha iyi ayakta durabilirsiniz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.