Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bill Gates Kimdir? Eğitim, İş ve Aile Hayatı

Dünyanın en zengini Bill Gates'i daha yakından tanımak istiyorsanız, doğru yerdesiniz. Bill Gates kimdir, eğitim ve iş hayatı hakkında neler bilinmelidir yanıtladık!
Bill Gates Kimdir? Eğitim, İş ve Aile Hayatı
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Bill Gates’in teknoloji ve yazılıma olan ilgisi çok küçük yaşlarda başladı. Henüz 12 yaşındayken özel bir okulda informatik yani bilişim kurslarına gitti. Yakın arkadaşı Paul Allen ile birlikte tüm boş zamanlarını bilgisayar yazılımları üzerinde çalışarak geçiriyordu. Gates ve arkadaşının bu alana ilgisi öyle yoğundu ki, sırf büyük bilgisayarları kullanabilmek için bir şirketin yazılım hatalarını araştırıp buluyorlardı. Bu sayede para ödemeden istedikleri bilgisayarı kullanma imkanına sahip oluyorlardı. Azimli ve çalışkan olan iki arkadaş farkında olmadan kendilerini bu alanda yetiştirmişti.

Popüler başarı hikayelerine baktığımızda olması gereken şeylerin başında çalışmak, azim, inanç ve eğitim gelmektedir. Evet, eğitimi en son sıraya koyabiliriz; çünkü okuduğumuz ve gördüğümüz başarılı insanlar bize, inanarak isteyip, hayal ettikten sonra gerçekleşmeyecek hiçbir şeyin olmadığını gösterdiler. Bill Gates de bunlardan biri oldu. Kendine bir hedef belirledi. Kişisel bilgisayarlar herkesin evine, ofisine girecek ve kullanım kolaylığı sağlanacaktı. Bu amaç uğruna eğitim hayatını yarıda bıraktı ve bulabildiği her imkanı değerlendirerek çalıştı. Sonuçta sadece hayallerini gerçekleştirmekle kalmayıp, dünyanın en zengin ve başarılı isimlerinden oldu.

Bill Gates’in Eğitim Hayatı

Bill Gates'in Eğitim HayatıAvukat olan baba William H. Gates II ve öğretmen anne Sr. Mary Maxwell Gates’in üç çocuğundan biri olarak dünyaya gelen Bill Gates, ailenin tek erkek evladıdır. Ablası Kristianne ve kız kardeşi Libby ile birlikte Seattle’de büyüyen Gates, ilk olarak Kuzey Seattle’deki devlet okuluna gitti. Daha sonra Özel Lakeside Okulu’nda eğitimine devam eden Gates, kişisel program yazmaya başladı. Gates böyle zor bir işi yapmaya başladığında henüz 13 yaşındaydı.

1973 yılında Harvard Üniversitesi’ne giren Bill Gates 1975 yılında, üçüncü sınıftayken, kendi tercihiyle okulu bıraktı. Üniversiteye gittiği sıralarda, ilk olarak 1960 yılında John Kemeny ve Thomas Kurtz tarafından yazılmış olan BASİC’in MITS Altair adı verilen farklı bir versiyonunu oluşturdu.

Gates, çocukluğundan beri aynı alana ilgi duyduğu ve birlikte çalışmalar yaptığı arkadaşı Paul Allen ile kendilerine bir hedef belirledi. Onlara göre kişisel bilgisayarlar her eve ve ofise girmeli, kısaca herkesin rahatça kullanabileceği bir hale gelmeliydi. Bilgisayar kullanımının günümüzdeki haline bakıldığında Bill Gates ve takım arkadaşı Allen’in ne kadar ileri görüşlü olduğunu söylemek kaçınılmaz olur.

İki arkadaş bu amaçları doğrultusunda yazılım programı yazmaya karar verdiler ve 1975 yılında Microsoft şirketini kurdular. Bill Gates attığı bu adım için, hukuk fakültesine devam ettiği Harvard Üniversitesi’ndeki eğitimine de son vermek zorunda kaldı.

Bill Gates’in İş Hayatı

Bill Gates'in İş HayatıBill Gates ve arkadaşı Paul Allen 1972 yılında, Traf-O-Data adını verdikleri ilk şirketlerini kurdu. Kısa sürede 20.000 dolarlık satış yapan şirket, trafik sayım ve kontrol sistemleri için yazılım üretiyordu. 1974 yılında ise MITS şirketinin Altair adını verdikleri bir numunesi için yazılım geliştirdiler. Şirket yetkilileri kendi sistemlerinin daha da geliştirilmesi için bu iki başarılı gence sipariş verdi. Bunun üzerine Harvard Üniversitesi’nde hukuk eğitimi alan Gates, eğitimini yarıda bırakıp arkadaşı Allen ile birlikte New Mexico eyaletinin Albuquerque şehrinde Microsoft şirketini kurdu.

“Her ev ve masada bir bilgisayar” vizyonuyla yola çıkan, Microsoft’un kurucu ortaklarından biri olan Bill Gates, aynı zamanda şirketin başkanı ve baş yazılım mimarlığını yapmaktadır. Dünyanın en zengin adamı unvanını koruyan Gates, 21. yüzyılın en başarılı şirket patronlarından biri olmayı başarmıştır. Gates’in başarı anahtarı ise inancı ve ileri görüşleri oldu.

IBM PC’lerde (Kişisel Bilgisayar-Personal Computer) kullanılmak üzere yazılması gereken işletim sistemi için Bill Gates’e bir teklif götürdü. Gates, Seattle Computer Products (SCP) şirketinden 50.000 USD ödeyerek DOS işletim sistemini satın aldı. Kadrosuna dahil ettiği Tim Paterson ile birlikte DOS işletim sisteminde bazı değişikler yaptı ve MS-DOS adını verdi. MS-DOS (Microsoft Disc Operating System- Diskli İşletim Sistemi) 1980 yıllarında dünya genelinde satış rekorları kırdı.

Tutarlı ekip çalışmasına ve verime son derece önem veren Gates’in tüm çalışanlarının performansı, altı ayda bir değerlendirilmekteydi. Bu arada şirketin çalışan sayısı 1000 kişiyi buldu ve 80’li yılların ortalarında Avrupa’da şubeler kurulmaya başlandı. Uygulama yazılımları alanında da çalışmalar yapan Gates 1983 yılında ilk kez mouse kullanan Word adlı metin işleme sistemini başlattı.

Bill Gates ve Microsoft Serüveni

Bill Gates ve Microsoft SerüveniGates’in New Mexico’da, 1975 yılında kurduğu Microsoft şirketi kısa sürede başarıyı yakaladı. Apple başta olmak üzere Tandy ve Commodore gibi kişisel bilgisayar üreticileriyle sözleşmeler imzaladı. Devamlı müşterileri arasında General Electric gibi büyük şirketler yer alıyordu. 1978 yılında ise ilk olarak uluslararası piyasalara açıldı. İlk uluslararası bürosu 1 Kasım 1978’de Japonya’da açıldı. Şirketin dünya çapında iş yapmasında ise FORTRAN, COBOL ve Pascal gibi yazılım dillerini geliştirmelerinin payı büyük oldu.

İnandığı ve hedeflediği vizyonundan hiçbir zaman ayrılmayan Gates 1979 yılında, sadece 13 çalışanıyla 3 milyon dolarlık bir satışa imza attı. Çocukluk arkadaşı ile birlikte kurduğu ve şu an ABD merkezli bilişim ve yazılım şirketi olan teknoloji devi Microsoft’un büyümesinde Gates’in yaptığı başarılı yatırımların da etkisi büyük oldu. Sadece bir yazılım şirketi olmakla kalmayıp, gittikçe büyüyen Microsoft eğlence ve iş dünyası gibi hemen her alanda adını duyurmayı başardı.

Microsoft’un yazılım alanındaki asıl başarısı ise Apple tarafından aldıkları siparişler sayesinde gerçekleşti. Gates şirketini 1986 yılında anonime çevirdi. Saniyede 230 dolar kazanan Gates’in şirketteki payı olan % 45’lik kısmın borsadaki değerinin ise 1 milyar doların üzerinde olduğu biliniyor.1993’te yıllık 36 milyar dolar ciroyu gören şirket tartışmasız piyasanın lideri oldu.

Şirket 20 Kasım 1985 tarihinde Windows’un ilk versiyonu ve ayrı bir işletim sistemi geliştirmek için IBM ile anlaşma yaptı. Gates, Microsoft IBM önderliğindeki bağımsız OS/2 sürümünü geliştirdi ancak anlaşma 1991 yılında sona erdi. Microsoft hakkında detaylı bilgi için burayı tıklayın.

Bill Gates’in Aile Hayatı

Bill Gates'in Aile HayatıABD’li işadamı Bill Gates halen evli olduğu eşi Melinda (French) Gates ile 1 Ocak 1994 tarihinde dünya evine girdi. Çiftin bu evlilikten Jennifer Katherine, Phoebe Adele ve Rory John adını verdikleri üç kız çocukları oldu.

Gates ailesiyle birlikte Washington Gölü’nü gören bir tepede 6100 metrekarelik bir arazi üzerine kurulmuş, 18 metrelik yüzme havuzu, 230 metrekarelik spor salonu ve 93 metrekarelik bir yemek odasına sahip bir evde yaşamaktadır. Gates’in tabiri caizse lebi derya diye nitelendirilecek evi 113 milyon dolar harcanarak, 7 yılda tamamlandı.

Sabırlı ve mütevazi kişiliğiyle bilinen Bill Gates tam bir iş lideri özelliği taşıyor. “Bitiş çizgisiyle ilgili bir hayalim olsaydı, sizce onu seneler önce geçmiş olmaz mıydım?” sözü ise liderlik özelliğini doğrular nitelikte.

1984, 1997 ve 1999 yıllarında Time Dergisi’ne kapak olan Gates, 80’li yıllardan beri başarısına başarı katarak yoluna devam etmektedir. Gates aynı zamanda 1975 yılında ayrıldığı Harvard Üniversitesi tarafından, 2007 yılında Onur Ödülü’ne layık görülmüştür.

Azmi ve çalışkanlığıyla tüm girişimcilere örnek olacak bir karaktere sahip olan Bill Gates’in, 24 Kasım 1995 tarihinde çıkardığı, “Önümüzdeki Yol” adında bir de kitabı bulunmaktadır.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.