Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Microsoft’un Bilmediğiniz 15 Özelliği

Bill Gates tarafından kurulan ve bir teknoloji devi haline gelen Microsoft hakkında bilinmeyenleri sizler için araştırdık. İşte okunması gereken liste:
Microsoft’un Bilmediğiniz 15 Özelliği
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Hepimizin bildiği gibi, yaşadığımız yüzyıl 20. yüzyıl olarak anılsa da bizler artık bir teknoloji çağında yaşamaktayız. Her gün kullandığımız ürünlerin başında elbette ki hayatımızda büyük bir yere sahip olan bilgisayarlar bulunuyor. Hatta, bilgisayarlarımızın arıza yaptığı ya da elektriklerin kesildiği gibi durumlarda adeta dünya durmuş gibi neredeyse hiç bir işimizi gerçekleştiremiyoruz. Peki, bilgisayarların bu kadar yaygınlaşmasına büyük katkıda bulunan Microsoft şirketini tanıyor muyuz? İsterseniz, bu konu hakkında bilgi sahibi olmayanlar için kısa bir giriş yapalım.

Microsoft şirketi, aynı zamanda iki arkadaş da olan Bill Gates ve Paul Allen tarafından 1975 yılında kurulmuştur. Windows, Xbox gibi ürünleriyle de tanınan büyük yazılım ve bilişim şirketi, kurulduğu günden bugüne kadar büyük yol kat ederek, şirketin ilk zamanlarındaki “her ev ve her masada bir bilgisayar” vizyonunu katbekat gerçekleştirmiştir. Günümüzde de dünyanın en başarılı ve büyük şirketlerinden biri durumuna gelen Microsoft, milyar dolarlık değerde bir kuruluş olmuştur. Kocaman bir imparatorluk kuran şirket, neredeyse her gün kullandığımız Microsoft Office, Windows XP ve daha birçok yazılım ve donanım sistemlerinin üreticisidir.

Son yıllarda da şirket, yeni bir alana daha girerek; eğlence ve oyun sistemleri de üretmeye başlamıştır. Microsoft bu konuda da oldukça başarılı olarak, Playstation ile başa baş yarışacak güçlü bir rakip olmayı başarmıştır. Sonuçta, her şeyi bir kenara bıraksak bile, Microsoft bizim bilgisayarlarla olan etkileşimimize şekil veren belli başlı öge olmuştur. Nihai olarak, hayatımızda önemli bir yere sahip olan bu büyük şirkete, sayfamızda bir yer vermek bir teşekkür mahiyeti taşımaktadır. Sizler de Microsoft’un bilmediğiniz 15 özelliğini okurken, eminim bizim kadar eğlenecek ve aynı zamanda da şaşıracaksınız. Gelin bu bilgilere birlikte göz atalım.

İşte karşınızda dev kuruluş Microsoft’un bilinmeyen 15 özelliği:

Microsoft’un müziği Brian Eno tarafından bestelenmiştir.

Microsoft’un müziği Brian Eno tarafından bestelenmiştir.Neredeyse her gün duyduğumuz, Microsoft’un kısa açılış melodisini ünlü müzisyen Brian Eno bestelemiştir.

Microsoft’un geleneksel bir ürünü M&M’dir

Microsoft’un geleneksel bir ürünü M&M’dirDiğer şirketlerin de sahip olduğu gibi, Microsoft’un da gelenekselleştirdiği bir ürün bulunuyor. Şirket bütün yıldönümü kutlamalarında mutlaka M&M marka şekerlerden bulunduruyor.

Microsoft’un muazzam bir sanat koleksiyonu bulunuyor.

Microsoft’un muazzam bir sanat koleksiyonu bulunuyor.Şirkette 5.000’den fazla modern fotoğraf, heykel ve resim çalışması bulunduruluyor. Zira şirket yöneticileri, bir işyerinde sanat eseri olduğu takdirde bunun işe yansıyarak stresi azalttığına ve iş veriminin arttığına inanıyorlar.

Microsoft yaptığı iş görüşmelerinde adaylara bazı ilginç sorular soruyor.

Microsoft yaptığı iş görüşmelerinde adaylara bazı ilginç sorular soruyor.Microsoft’un sorduğu ilginç sorulardan bir tanesi şöyle “Rögar kapakları neden yuvarlak olur?” Ne düşünüyorsunuz, saçma bir soru değil mi? Ancak şirket bu soruyu sorarak sizin basit sorunlar karşısında nasıl davranacağınızı ölçmüş oluyor.

Microsoft 10.000’den fazla patenti olan bir şirkettir.

Microsoft 10.000’den fazla patenti olan bir şirkettir.Amerika’da patent sahipleri listesinde ilk 5’te yer alan şirket, her yıl 3.000’den fazla patent üretiyor.

Bill Gates 1977 yılında tutuklanmıştı.

Bill Gates 1977 yılında tutuklanmıştı.Bill Gates, daha çocuk denecek bir yaştayken; ehliyeti olmadan trafiğe çıkıp ayrıca kırmızı ışıkta da durmadığı için kısa bir tutukluluk yaşamıştır.

Bill Gates okulunu tamamlayamamış bir kişiydi.

Bill Gates okulunu tamamlayamamış bir kişiydi.Ünlü isim, Forbes için yaptığı bir söyleşi sırasında okulunu tamamlayamadığı için bıraktığını değil, Microsoft’u kurmak için okulu kendi isteğiyle bıraktığını söylemiştir. Yani görüyoruz ki daha o zamanlardan beri Bill Gates ne istediğini bilen bir kişiymiş.

Şirket ilk bir milyon dolarını 4. yılındayken kazandı.

Şirket ilk bir milyon dolarını 4. yılındayken kazandı.Kurulduğu yıl toplam 16.000 dolar olan şirket geliri, 4 yıl sonra tam 1 milyona ulaşmayı başardı.

Windows Vista’nın geliştiricisi Jim Allchin, aslında bir Mac hayranıymış.

Windows Vista’nın geliştiricisi Jim Allchin, aslında bir Mac hayranıymış.Jim Allchin verdiği bir röportajda, Microsoft için çalışmıyor olsaymış, mutlaka bir Mac satın alacağını içtenlikle belirtmiş.

Bill Gates henüz 31 yaşındayken bir milyarder olmuştu.

Bill Gates henüz 31 yaşındayken bir milyarder olmuştu.Bill Gates bir milyarder olmayı çok genç bir yaşta başardı ve 1999 yılı itibariyle 100 milyar dolarlık bir servete sahip olan ilk Amerikalı oldu.

Microsoft’un sahip olduğu pek çok alt şirketi var.

Microsoft’un sahip olduğu pek çok alt şirketi var.Microsoft 34 yıllık tarihi boyunca, içerisinde Hotmail ve Nokia’nın da bulunduğu hemen hemen 150 şirket satın aldı.

Microsoft 34 yıllık tarihi boyunca, içerisinde Hotmail ve Nokia’nın da bulunduğu hemen hemen 150 şirket satın aldı.

Microsoft 34 yıllık tarihi boyunca, içerisinde Hotmail ve Nokia'nın da bulunduğu hemen hemen 150 şirket satın aldı.Bill Gates, 2005 yılında İngiltere Kraliçesi tarafından üstün kariyeri ve yapmış olduğu birçok bağış için onurlandırılarak, şövalye unvanı almaya hak kazandı.

Microsoft, Skype için oldukça büyük miktarda ödeme yaptı.

Microsoft, Skype için oldukça büyük miktarda ödeme yaptı.Microsoft’un ne kadar çok para kazandığını, Skype için ödediği paranın 8.5 milyar dolar olduğunu öğrendiğinizde, sanırım daha da iyi anlamış oldunuz.

Bill Gates bir bağış sözü verdi.

Bill Gates bir bağış sözü verdi.Warren Buffet ve Mark Zuckerberg’in yanı sıra Bill Gates’in de katılmış olduğu bir anlaşmada, isimlerin paralarının yarısını bir hayır kurumuna verecekleri belirtildi.

Şirketin yazılım mühendislerinin aldıkları maaş 106.000 dolardan başlıyor.

Şirketin yazılım mühendislerinin aldıkları maaş 106.000 dolardan başlıyor.Sonuçta bu kadar başarılı bir şirkette, yazılım mühendisi olabilmek kolay olmasa gerek. Ancak Microsoft çalışanlarının hakkını gerçekten veriyor, zira işe yeni başlayan bir mühendisin aldığı maaş neredeyse küçük bir servet değerindeki 106.000 dolar civarındadır.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.