Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İlginç Meslekler: Hiç Bilinmeyen 30 Değişik Meslek

Herkes bir hemşire, öğretmen ya da avukatın ne yaptığını biliyor. Peki, ayurveda şifacısı, bahçecilik terapisti, ısıran masaj terapisti hakkında neler biliniyor? Karşınızda birbirinden ilginç meslekler;
İlginç Meslekler: Hiç Bilinmeyen 30 Değişik Meslek
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Çılgın, aptalca, karizmatik ya da fazla ciddi. Dünya üzerinde birbirinden ilginç sayısız farklı meslek var ve zaman ilerledikçe aralarına yenileri ekleniyor.

Neticede çoğu insan hem kapı komşularına hem de yaşadıkları topluma tanıdık gelen işlere sahip olsa da yeni para kazanma yöntemleri yaratan cesur ruhlar da var. Örneğin dünyanın dört bir yanında çalışanları olan ve ünlü isimlerle çalışan Dr. Dot, insanları ısırarak rahatlatan bir masaj terapisti.

Bu size yeteri kadar ilginç geldiyse, daha fazlasını bulabileceğiniz sıra dışı işleri incelemeye başlayalım.

1 Okülarist

Okülaristİnsanlar gözlerinden birinin veya her ikisinin kaybıyla sonuçlanan yaralanmalara, hastalıklara veya diğer travmalara maruz kaldığında, yapay gözler için bir okülaristin yardımına başvururlar. Bir okülerist, oküler protez adı verilen yapay gözleri inşa edebilen, sığdırabilen, şekillendirebilen ve koruyabilen teknisyendir. Yapay bir göz bir kişinin görüş yeteneğini geri getirmese de hastanın görünümünü korumasına izin verir.

2 Ayurveda Şifacısı

Ayurveda ŞifacısıAyurveda, Hindistan’ın kadim sağlık felsefesi olarak karşımıza çıkarken ayurveda şifacılığı da ilginç meslekler arasında göze çarpıyor. Ayurveda uygulaması, kişinin vücut sisteminin dengesini amaçlar ve birçok doğal veya bitki bazlı ilaçları içerir. Ayurveda’nın Batı kültürlerinde popülerlik kazanmasıyla ABD’deki doğal sağlık okullarında artış olmuş, akım ülkemizde de ilgi görmüştür.

3 Profesyonel Kucaklayıcı

Profesyonel KucaklayıcıABD’nin Oregon eyaletinde profesyonel kucaklama hizmeti veren Samantha Hess isimli girişimci, en ilginç meslekler arasına bir yenisini eklemiş oldu. Hizmet, oldukça iyi geri dönüşler alırken yalnız insanlar için terapi işlevi görmesiyle dikkat çekti.

4 Isıran Masaj Uzmanı

Isıran Masaj UzmanıABD’de Dorothy Stein ya da Dr. Dot tarafından başlatılan bu akım gördüğü yoğun ilgiyle ülke dışına çıktı. Sting, Eminem, Justin Timberlake gibi birçok ünlü müşterisiyle popülaritesini artıran Dr. Dot, dünyanın pek çok yerinde hizmet veriyor.

5 Havaalanında Kuş Kovucusu

Havaalanında Kuş KovucusuAlman gazete FAZ tarafından iş, bir nevi canlı korkuluk olarak açıklanıyor. İşi yapan kişi uçağın ineceği pistte kuş sürüsünün bulunduğunu haber aldığında sürüyü dağıtmak üzere arabasına atlayıp piste gidiyor. Gerekli durumlarda uyarı ateşi atan kişi, dolayısıyla havaalanı korkuluğu olarak adlandırılıyor.

6 Veteriner Akupunktur Uzmanı

Veteriner Akupunktur UzmanıAkupunktur, vücudun farklı bölgelerini uyarmak için iğnelerin kullanılmasını içeren geleneksel Çin tıbbının bir parçası. Ve ilginç bir şekilde akupunktur hayvanlardaki rahatsızlıkları tedavi etmek için de kullanılıyor. Bu kişiler kendilerine verilen video oyunlarını bitirerek şirkete rapor hazırlıyor. Böylelikle hem oyun severler hem de firmalar istediğini almış oluyor.

7 Profesyonel Sıra Tutucu

Profesyonel Sıra TutucuÇalışkanlığıyla tanınan Japonya’da insanlar, onların yerine sıra bekleyecek kişilere para ödüyor. Böylece her iki taraf da işten kazançlı çıkıyor.

8 Genetik Çeşitlilik Memuru

Genetik Çeşitlilik MemuruGeleceğin meslekleri arasında yer alan iş kolu, şirketteki personelin farklı kökenlerden ve sosyal çevrelerden olması gibi noktalara dikkat edecek. Böylelikle firmadaki çalışanlar arasında genetik çeşitlilik sağlanmış olacak.

9 Etik Hacker

Etik HackerHackerın da etiği mi olur diye düşünmeyin çünkü günümüzde bu işi yapanlara sık sık ihtiyaç duyuluyor. Hükümetlerden özel firmalara varana kadar birçok yerde beyaz şapkalı hacker da denilen kişilerden yararlanılıyor. İş, olası veri ihlallerini ve tehditlerini tanımlamak için sistem güvenliğinin izinli olarak aşılması olarak tanımlanıyor.

10 Su Kaydırağı Deneyicisi

Su Kaydırağı DeneyicisiGünümüzde birçok firma, müşterisinin güvenliği ve olası kazalara karşı önlem almak için su kaydırağı deneyicilerini kullanılıyor. Böylelikle yeni kurulan ya da sezon öncesi bakımı yapılan kaydırakların hızı, yüksekliği, su yoğunluğu, düşüş açısı gibi nitelikleri ölçülüyor.

11 Bisiklet Avcılığı

Bisiklet AvcılığıAmsterdam’ın bisikletleriyle ünlü olduğu tüm dünya tarafından biliniyor. İşte bu noktada, yoğun bisiklet nüfusu işçiler için yeni bir alan doğuruyor. Kaynaklarda yer alan haberlere göre işçiler her yıl binlerce bisikleti kanallardan çıkarmak için avcılık yapıyor. Çeşitli nedenlerden dolayı kanallara atılan ya da düşen bisikletler için hidrolik kıskaçlar kullanılıyor.

12 Profesyonel Uykucu

Profesyonel UykucuProfesyonel uykuculuk, tembel insanlara en çok para kazandıran meslekler arasında yer alıyor. Günümüzde pek çok firmanın başvurduğu bu kişiler, uyku deneyimlerini rapor ederek kazanç sağlıyor. Örneğin bir yatak firması, profesyonel uykucu kiralıyor ve ürünü hakkında fikir ediniyor. Yöntem; oteller, konaklama tesisleri, hatta hastaneler tarafından da sık sık kullanılıyor.

13 Tren İticisi

Tren İticisiÖzellikle Çin ve Japonya gibi nüfusu yoğun yerlerde trenlerin maksimum kapasiteye ulaşması için profesyonel iticiler devreye giriyor.

14 Geyiklerden İdrar Toplamak

Geyiklerden İdrar ToplamakGeyiklerin idrarını toplamak da ilginç meslekler arasında. İşin amacı ise pek çok faydası bulunan geyik idrarını bilim insanlarına ulaştırarak araştırmalarına katkıda bulunmak.

15 Boğa Spermi Toplayıcısı

Boğa Spermi ToplayıcısıBir mekanizma yardımıyla yapılan bu iş sayesinde insanlar binlerce dolar kazanıyor. Yani böyle bir işi yapmaktan rahatsız olmayacak kişiler için oldukça makul görünüyor.

16 Profesyonel Yas Tutucu

Profesyonel Yas Tutucuİngiltere çapında hizmet veren “Rent a Mourner” şirketleri, insanlara profesyonel yas tutucuları sağlıyor. Kişinin kendi cenazesi ya da başkasının cenazesi için yararlanabileceği hizmette, profesyonel yas tutucuların nasıl giyinmesi, davranması gibi birçok detaya dikkat ediliyor. Hatta bu iş yapacak kişiler, yer alacakları cenazede nasıl yas tutacaklarını önceden prova ediyor.

17 Doula

DoulaDoğum destekçisi olarak bilinen doulalar, anneye doğumdan önce, doğum sırasında ve sonrasında fiziksel, duygusal ve bilgisel destek sağlayan kişilere denir. Ebe, doktor ya da hemşire olmayan doula kavramı, bugün ülkemizde de giderek yayılmaktadır.

18 Hipoterapist

HipoterapistHippoterapy (hipoterapi), atın çok boyutlu hareketini kullanan tedavi şekli olarak tanımlanmaktadır. Zihinsel ve bedensel engeli bulunan bireylerde kullanılan tedavi, neuro-fizyolojik bir etki mekanizmasına sahiptir. At ile tedavi yöntemi ülkemizde de kullanılmakta ve olumlu geri bildirimler alınmaktadır.

19 Vücut Boyacısı

Vücut Boyacısıİnsan vücudunu bir tuval olarak kullanan ressamlar da ilginç meslekler arasında. Bu kişiler genellikle kurumsal partiler, çekimler, protestolar, sergiler gibi yerlerde iş yapıyor ve insanların vücutlarını boyayarak para kazanıyor.

20 Canlı Heykeller

Canlı HeykellerOrganizasyonların tanıtım ve reklam kampanyalarında sıklıkla kullandığı canlı heykeller, saatlerce hareketsiz kalmalarıyla tanınıyor. Makyaj ve kıyafetleriyle daha da dikkat çeken mankenler haliyle ilginç mesleklerden birini icra ediyor.

21 Profesyonel Yabancı

Profesyonel YabancıÖzellikle Çin’de kullanılan bu yöntem sayesinde pek çok Batılı “profesyonel görüntüsü” sayesinde para kazanıyor. Çünkü Çinliler, şirketlerinin imajları için kiralık yabancı iş insanları tutuyor. Diğer bir ifadeyle, firma size bulunmanız gereken etkinlikte boy göstermeniz ve profesyonel bir iş insanı gibi davranmanız için para ödüyor.

22 Koku Uzmanı

Koku UzmanıDeodorant firmaları için kritik önem taşıyan koku uzmanları, para kazanmak için birilerinin kötü kokup kokmadığını test ediyor.

23 Renk Uzmanı

Renk UzmanıColorcom’a göre bu mesleğe sahip kişiler; rengi bir projeye en iyi şekilde dahil etmek için renk psikolojisini, güncel eğilimleri, demografik istatistikleri ve renk tasarımı teorilerini birleştirirler.

24 Feng Shui Danışmanı

Feng Shui DanışmanıFeng Shui, Taocu ilkelere dayanan eski bir Çin sanatı ve bilimidir. Feng Shui dekoratörü bir mekandaki renk, ışık ve organizasyondan sorumludur. Feng Shui danışmanlığı hem kendi kendine öğrenilebilir hem de bu unvana resmi sertifika veya eğitim yoluyla edinilebilir.

25 Bahçecilik Terapisti

Bahçecilik TerapistiAmerikan Bahçıvanlık Terapileri Birliği tarafından, bir kişinin özel terapötik tedavi hedeflerine ulaşmak için eğitimli bir terapist tarafından kolaylaştırılan bahçe ve bitki temelli faaliyetlere katılımı olarak tanımlanmaktadır. Bahçecilik terapisi rehabilitasyon kliniklerinde, hapishanelerde, okullarda, hastanelerde veya psikoloji bürolarında kullanılabilir.

26 Oyun Test Edicisi

Oyun Test EdicisiOyun sektörü günümüzde hızla büyüyor ve firmalar birbirinin önüne geçmek için her yolu deniyor. Milyarlık pazarda öne çıkmak için başvurulan yöntemlerden bir tanesi de oyun test edicilerinin yardımını almak.

27 Oje İsimlendirici

Oje İsimlendiriciTırnaklarını boyayan herkes muhtemelen o eşsiz ve bazen saçma oje isimlerinin nereden geldiğini merak etmiştir. İşte bu noktada oje isimlendiriciler karşımıza çıkıyor. Örneğin Essie markasının kurucusu Essie Weingarten, tüm ojelerine kendisi isim verirken diğerleri bu iş için yaratıcı profesyoneller istihdam ediyor.

28 Flört Koçu

Flört KoçuKadınlarla tanışmakta zorluk çeken erkeklerin yardımına koşan flört koçlarının varyasyonları tüm dünyada bulunuyor. Bunun için eğitim kampları düzenleniyor ve eğitmenler işten binlerce dolar kazanıyor

29 Kişiye Özel Mobilya Üreticisi

Kişiye Özel Mobilya ÜreticisiBu iş grubundakiler; IKEA tarzı mobilyaları basit bulanlar ve farklılık arayanların yardımına koşuyor. Müşterinin hayaline uygun şekilde tasarlayıp üreteceği mobilyalarla gayet iyi miktarlarda para kazanıyor.

30 Köpek Gezdiricisi

Köpek Gezdiricisiİnsanların yoğun iş temposu ya da farklı nedenlerden dolayı yapamadığı köpek gezdirme işi, başkaları tarafından yapılıyor. Ülkemizde genellikle öğrenciler tarafından yapılan iş, tam bir kazan-kazan alışverişi oluyor.

SONUÇ OLARAK; yukarıda da gördüğünüz gibi dünyada bir dizi farklı ilginç meslek bulunuyor. Kaldı ki gelişen teknoloji ve değişen ihtiyaçlar ile birlikte, bunların arasına sürekli olarak yenileri katılıyor. Yani şu anda siz bu listeyi incelerken dünyanın farklı köşelerinde, başka ilginç mesleklerin ortaya çıkmış olduğundan emin olabilirsiniz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.