Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Özgüven Nedir, Nasıl Kazanılır, Eksikliği için Çözümler

Bir ortama girdiğiniz zaman kendinizi zayıf ve savunmasız mı hissediyorsunuz? Öyleyse potansiyelinizi ortaya çıkarıp özgüven sorununuza çare olacak bu önerileri incelemelisiniz.
Özgüven Nedir, Nasıl Kazanılır, Eksikliği için Çözümler
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Kendine güvenen insanlar, bulundukları her ortamda bir adım öne çıkmayı ve takdir edilmeyi başarırlar. Nitekim özgüven, başarı için kilit faktörlerdendir. Bu niteliğe sahip olanlar, korkularıyla yüz yüze gelmeyi ve konfor alanlarından çıkmayı bilen insanlardır.

İşler çok iyi gitmediğinde bile bardağın dolu tarafından bakabilir, pozitif yönleri ile zorlukların üstesinden gelebilirler. Dolayısıyla özgüven, kazanılmak istenen bir özelliktir ve inanın bana kesinlikle kazanılabilir

Yaşam koçu ve bestseller kitap yazarı Barrie Davenport da tam olarak bunu söylüyor:

Barrie Davenport Öz Güven Yorumu Sonuçta siz de hayatınızda büyük bir değişiklik yaratmak istiyorsanız, aşağıdaki önerilere kulak verin derim. Bunları günlük rutininize eklediğinizde farkı göreceğinizden emin olabilirsiniz. İlk başta taklit etmeniz gerekse de nihayetinde özgüven temelinizin içinizde büyüdüğünü hissedeceksiniz.

Özgüven Nedir?

Öz Güven Kişinin Kendine GüvenmesidirTavsiyelere geçmeden önce bu soruya alacağınız cevabın önemli olduğunu söyleyelim. Çünkü kendine daha çok güvenen biri olmak istiyorsanız önce neyi kazanmaya çalıştığınızı anlamanız gerekir.

Öncelikle, kelime Türk Dil Kurumu’na göre “özgüven” değil “öz güven” olarak yazılmakta ve insanın kendine güvenme duygusu olarak tanımlanmaktadır. Ancak bu tanımın yeterli olmadığını ve çok daha geniş kapsamlı yorumlara yer verilmesi gerektiğini biliyoruz. Çünkü somut olmayan bu kavramın tanımı, doğal olarak çeşitlilik göstermektedir.

Örneğin kişinin kendini tanıması ve kendisiyle barışık olması, özgüven tanımları arasına dahil edilebilir. Kişinin kendisine ve yeteneklerine olan inancını da ifade eder. Tam burada önemli olan mesele, inancın duruma bağlı olarak değişkenlik gösterebilmesidir. Yani bazı durumlarda kendinden emin, bazılarında daha az emin hissetmek normaldir.

Ayrıca özgüven sahibi olmak için sağlıklı bir özsaygı (ne olduğun ile ne olmak istediğin arasındaki farka ilişkin duygular) gerekmektedir. Kendine güvenen insan, kim olduğu ve aynı zamanda başarmak istediği şeyler için yeteneği hakkında iyi hissediyor demektir. Özgüven:

 • Kendinizi ve yetenekleriniz hakkında düşünme şeklinizden gelir,
 • Doğal olarak sizi daha mutlu ve daha başarılı kılar,
 • Başkalarının desteği veya maddi mal varlığı olmadan bile her durumda sizinle kalabilir.

Özgüven Nereden Geliyor?

Öz Güven Nereden Geliyor?Özgüven yeteneklerinizden gelir. Bu nedenle özgüven, başkalarının ne yapmanızı istediğine bakmaksızın, sizin kendi isteğinizle yapabileceğiniz şeylerden gelmektedir. Daha spesifik olarak, özgüven sahip olduğunuz üç güçlü yetenekten gelir. Bunlar şu şekildedir:

 • Kendiniz ve yetenekleriniz hakkında olumlu düşünme yeteneğiniz (olumsuz değil)
 • Pozitif değerli biri olduğunuzdan ve güçlü yeteneklere sahip olduğunuzdan emin olma kabiliyetiniz (başkalarının bundan şüphe duymasına bakılmaksızın)
 • Her ne durumda olursa olsun, kendiniz ve yetenekleriniz hakkında olumlu düşünmeye devam etme yeteneğiniz

Bu üç güçlü yeteneğe sahip olmak kendinize güvenmenizi mümkün kılar. Yani özgüveninizi geliştirmek için öncelikle gereken tüm yeteneklere sahip olduğunuzu kabul etmeli, ardından yeteneklerinizi geliştirip kullanmayı öğrenmelisiniz.

Özgüven Nasıl Kazanılır?

Öz Güven Nasıl Kazanılır?Özgüveninizi artırmaya gerçekten kararlıysanız, işe buna inanarak başlayın derim. Ardından yapmanız gereken şey, aşağıdaki önerileri günlük pratiklerle hayatınıza entegre etmek olmalıdır. Yani bunları okuyup sakın rafa kaldırmayın.

İlk başta taklit etmeniz gerekebileceğini unutmadan, her gün düzenli olarak özgüveninizi geliştirme yollarına devam edin.

Bunun bir gecede kazanılmayacak bir nitelik olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Ama en güzeli, biraz zaman ve pratikle hem iç hem de dış güven konusunda hayran olunan özgüvenli biri olabileceğinize yürekten inanın.

1. Olumsuzdan Uzak Durun, Pozitifi Getirin!

Olumsuzdan Uzak Durun, Pozitifi Getirin!Arkadaşlarınız ve aileniz de dahil olmak üzere yakın çevrenizi gerçekten değerlendirme zamanınız geldi. Bu zor olsa da sizi aşağı çeken ve güveninizi yıkan kişilerden uzaklaşmayı ciddi bir şekilde düşünmelisiniz.

Bir anda tüm moralinizi yıkabilen gamlı baykuşlardan uzaklaşmak, inanın bana özgüveniniz için harika bir adım olacaktır.

Ayrıca tam anlamıyla hissetmiyor olsanız bile pozitif olun. Başkaları ile olan etkileşimlerinize olumlu hava katın ve bir sonraki projenize başlamak için heyecanlı bir şekilde yola çıkın. Yaşamınızdaki sorunlara odaklanmayı bırakıp bunun yerine çözümlere ve olumlu değişiklikler yapmaya odaklanın.

2. Vücut Dilinizi ve Görüntünüzü Değiştirin

Vücut Dilinizi ve Görüntünüzü DeğiştirinÖzgüveni yüksek insanların öne çıkan özelliklerini düşünün ve sizin de onlara sahip olmanız gerektiğini anlayın. Daha özgüvenli görünmeyi sağlayacak beden dili tüyolarını uygulayın. Duruş, göz teması, gülümseme, konuşma gibi noktalara dikkat edin.

Sadece omuzlarınızı geri çekmeniz bile başkalarına kendinden emin bir insan olduğunuz izlenimini verir. Gülümsemek kendinizi daha iyi hissettirmekle kalmayıp çevrenizdekilerin de rahat hissetmesini sağlar.

Zaten iyi bir duruşa ve gülümsemeye sahip birini düşündüğünüzde aklınıza gelen ilk figür kendine güvenen biri olacaktır. Dikkat edeceğiniz diğer tüyolar ile birlikte anında daha güvenli hissedeceğinizden emin olabilirsiniz.

3. Başarısızlığı Kabul Etmeyin ve Kafanızdaki Olumsuz Seslerden Kurtulun

Başarısızlığı Kabul Etmeyin ve Kafanızdaki Olumsuz Seslerden KurtulunAsla pes etmeyin ve başarısızlığı kabul etmeyin. Her şeyin bir çözümü varken havlu atmayı aklınıza bile getirmeyin. Büyük sıkıntıların üstesinden gelmek, kayda değer bir güven artırıcıdır.

Düşük özgüven de genellikle zihnimizin içindeki olumsuz düşüncelerden kaynaklanır. Bu nedenle kendi kendinizi dövmekten vazgeçin ve olmak istediğiniz halinize ulaşmak için çaba sarf edin. Olumsuz iç sesi susturmak için yapılması gerekenleri dikkate alarak, yeni ve daha özgüvenli size merhaba deyin.

4. Hazırlıklı Olun

Hazırlıklı OlunBazı durumlarda yüksek, bazı durumlarda düşük özgüvenin normal olduğunu daha önce söylemiştik. İşte bu gerçeği dikkate alarak, düşük özgüven için olası durumları ortadan kaldırmaya çalışın.

Alanınız, işiniz, sunumunuz ya da herhangi başka bir şey! Bunlar hakkında bilmeniz gereken her şeyi öğrenerek hazırlıklı olun. Eğer cephanenize güveniyorsanız ve hazırlandıysanız, özgüveniniz de aynı şekilde artacaktır.

5. Zor Zamanlar

Zor ZamanlarHer şeye rağmen hayat zorluklarla doludur ve özgüvenimizi korumanın zor olduğu zamanlar vardır. O zaman hemen şimdi oturun ve hayatınızda minnettar olduğunuz tüm şeylerin bir listesini yapın. Başka bir liste de başarmaktan gurur duyduğunuz şeylerden oluşsun.

Tamamladığınız listeleri, aynanız, çalışma masanız gibi sürekli görebileceğiniz bir yere koyun. Kendinize güveniniz azaldığında, listelere göz atın ve kendinizden yeniden ilham almanıza izin verin.

Özgüveninizi artırmak için yapmanız gereken şeylerin mantığının aynı olduğunu anlayın. Bunları yapmanın, size sadece özgüven değil başarı ve mutluluk getireceğinin de farkına varın.

Yukarıdaki önerilerin yanında şu önerileri de aklınızdan çıkarmayın:

 • Güçlü yanlarınızı tanıyın ve vurgulayın. Çabalarınız ve ilerlemeniz için kendinizi ödüllendirin ve övün.
 • Bir engele rastladığınızda, kendinize nazik davranın. Başarısızlık üzerinde durmayın.
 • Gerçekçi ve ulaşılabilir hedefler belirleyin. Mükemmellik beklemeyin, hayatın her alanında mükemmel olmak imkansızdır.
 • Yoğun duygular hissettiğinizde yavaşlayın ve durum hakkında mantıklı düşünün.
 • Kendiniz, insanlar ve durumlar hakkında varsayımlar yapmaktan vazgeçin.
 • Geçmiş olumsuz yaşam deneyimlerinin geleceğinizi belirlemediğini kabullenin. Yarın yeni bir gün!
 • Duygularınızı, inançlarınızı ve ihtiyaçlarınızı doğrudan ve saygılı bir şekilde ifade edin.
 • Mantıksız isteklere hayır demeyi öğrenin. (Hayır diyebilmenin faydaları neler göz atın.)
 • Hobi edinin, tutkuyla yapacağınız bir şey bulduğunuzda motivasyonu çok daha yüksek biri haline geleceksiniz.
 • Başkalarına sıcak ve dürüst komplimanlar yapın, bu sizin başkalarına pozitif dönüş yapabilecek kadar iyi hissettiğinizi gösterecektir.
 • Sizi mutlu eden ya da edecek şeylere daha çok yer açın.
 • Egzersiz, beyinde opiat reseptörleri ile etkileşime giren endorfinleri serbest bırakır ve kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlar.
 • Yardım istemekten ya da yardım teklif etmekten çekinmeyin. Bu hem sizin hem de karşınızdakinin daha iyi hissetmesini sağlayacaktır.

Özgüven Eksikliği ve Çözüm Yolları

Öz Güven Eksikliği ve Çözüm YollarıÖzgüven konusundaki bir diğer önemli nokta bunun eksikliğidir.

Çünkü özgüven eksikliği yaşayan kişiler; karar almada zorlanma, sürekli birilerine ihtiyaç duyma, ilişkilerindeki sınırları ayarlayamama, düşüncelerini ifade etmekten çekinme, olumsuz düşünme, kendini sevmeme gibi olumsuz özelliklere sahiptir.

Bunlar da kişiyi gerek iş gerekse özel yaşamında başarısızlığa ve mutsuzluğa sürükler. Örneğin özgüveni düşük olan bir insan, aslında gayet başarılı olmasına rağmen fikirlerini ifade edemediği, ortaya çıkıp sunum yapamadığı için sürekli yerinde sayacaktır.

Ya da kendine güvenmeyen bir kişi, partnerinin kendisi hakkında olumsuz düşüneceği korkusuyla gerçek düşüncelerini ona söylemeyecektir. Özgüveni düşük bir genç, bu nedenle asıl hedefini ailesiyle paylaşmayacak, onlara hayır diyemediği için belki de hayatı boyunca mutsuz olacağı bir kariyer seçimi yapacaktır.

Dolayısıyla ortada çözülmesi gereken bir sorun vardır. İşte bu nedenle sizlere gayet uygulanabilir ve etkili olan bazı öneriler sunuyoruz:

 • Kendinizden şikayet etmekten vazgeçip, sevmeyi öğrenin.
 • Olumsuz düşünceleri aklınızdan silerek, onların yerine olumlu olanları koyun.
 • Görünüşünüze ve duruşunuza dikkat edin.
 • İkna etme yeteneğinizi güçlendirmeye çalışın.
 • Kendinize ulaşılabilir hedefler belirleyin ve her başarınızda bununla övünün.
 • Size kötü geldiğini düşündüğünüz ve size inanmayan insanlardan uzaklaşın.
 • Kendinizi şımartmak için neler yapabileceğinizi düşünün.
 • Düşüncelerinizi savunmayı öğrenin. Karşınızda baskıcı biri varken bile gerçekten inandığınız şeyden şaşmayın.
 • Mecburi olarak yaptığınız ya da katlandığınız her şeyden ve herkesten kurtulun.
 • Kendinizi geliştirin ve öğrenmeyi alışkanlık edinin. Ne kadar çok şey bilirseniz, kendinize o kadar çok güvenirsiniz.
 • Bir şeyler başardıkça özgüveninizin artacağını bilerek hareket edin.
 • Kıyaslamalardan kaçının.
 • Başkalarının sizi tanımasını istiyorsanız, önce siz kendinizi tanıdığınızdan emin olun.
 • Pozitif ve kendine güvenen insanlarla vakit geçirin.
 • Geçmişin ya da geleceğin sizi yönlendirmesine izin vermeyin, anı yaşa deyiminin önemini bilin.
 • İletişim yeteneklerinizi geliştirin.
 • Gerektiğinde kendinizle dalga geçebilmenin ne kadar eğlenceli olduğunu öğrenin.
 • Yeni insanlarla tanışın, farklı yerlere gidin ve edineceğiniz deneyimlerin size bir şeyler katmasına izin verin.
 • İnsanları affetmeyi öğrenin. Emin olun bu size daha önce hiç tatmadığınız bir hafiflik duygusu katacaktır.
 • Seçimlerinizin arkasında durun. Başarısız olsanız da “evet, ben batırdım” diyerek yolunuza devam edebilecek kadar kendinize inanın.

SONUÇ:

İstediğiniz özgüven seviyesine ulaşmanız kolay olmayacaktır ancak bu sorunları çözmek için çaba göstermeniz, emin olun harika sonuçlar doğuracaktır. Bunun devam eden bir süreç olduğunu ve benlik motivasyonun günlük olarak gerekli olduğunu da unutmamalısınız.

Fakat yukarıda yazan önerileri uygulamanıza rağmen özgüveninizi artırmayı başaramıyorsanız veya önerileri uygulayamıyorsanız, profesyonel destek almayı düşünmelisiniz derim. Aksi takdirde özgüven eksikliği sürekli omzunuzda taşımak zorunda olduğunuz ağır bir yükten farksız olacaktır.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.