Yatırım yapmaya başla!

Olumsuz İç Sesi Susturmak için Yapılması Gerekenler

Sizin zihninizde de hiç durmadan konuşan birisi var mı? Yaptığınız şeyin hiç doğru olmadığını söyleyen, üç vakte kadar başınıza kötü bir şey geleceği haberini veren, boş yere kürek çektiğinizi haykıran birisiyle sürekli savaş halinde olabilir misiniz?
Olumsuz İç Sesi Susturmak için Yapılması Gerekenler

İç ses adı verilen o uğultudan nasıl kurtulacağınızı biliyor musunuz? Zihninizde mesken tutmuş o gamlı baykuşu diyorum, onu nasıl susturmanız gerektiğinin farkında mısınız? Evet, pek çok kişi gibi siz de olumsuz iç sesiniz yüzünden sıkıntı yaşıyor olabilir misiniz? Susturmak istemenize rağmen çoğu zaman ona yenik düşüp, beyaz bayrağınızı havaya mı kaldırıyorsunuz? Ya da negatif düşüncelerin adeta vücut bulduğu o iç sesiniz yüzünden sık sık gardınızı düşürüyor musunuz?

Yukarıda sorduğum sorulara evet cevabını veriyorsanız; olumsuz iç sesinizin ikna gücü, kendinize olan inancınızdan daha üstün olduğunu bilmelisiniz. Ve haliyle bu da başarınız önünde büyük bir engel teşkil edeceğinin bilincinde olmalısınız. İşte bu nedenle; olumsuz iç sesinizi susturmak için ne yapmanız gerektiğini öğrenmelisiniz. Bunun gayet mümkün olduğunu, aşağıda ele alacağım başlıklar sayesinde anlayabilirsiniz.

Buraya kadar hemfikirsek hemen konuya ana hatlarıyla giriş yapalım:

Olumsuz iç sesinizi, olumlu iç sese çevirerek zihninizdeki o negatif düşüncelerden kurtulabilirsiniz. Daha doğrusu; kendi kendinizle konuşurken kavga etmek yerine sakince tartışmayı deneyebilirsiniz. Böylelikle iç sesiniz size düşmanca yaklaşmak yerine, gerçekleri göstermeye çalışan bir dost gibi yaklaştığını fark edebilirsiniz. Sizi geriletmek yerine ilerlemenizi sağlayacak iç sesin; gerçekten de kişinin başarı ve başarısızlığında önemli yere sahip olduğunu bilmelisiniz.

İç sesiniz olumlu olduğunda düşünce gücünüzü kontrol edebilirsiniz ve onları istediğiniz şekilde yönetebilirsiniz. Ve inanın bana onun size empoze etmek istediği negatif düşünceleri kabullenmezsiniz ve “hayır yapabilirim” diyerek ona karşı gelebilirsiniz. Böylece olumsuz iç sesiniz her defasında biraz daha cılız çıkmaya başlar. Sonuçta olması gereken olumlu iç sese sahip olursunuz.

İşte olumsuz iç sesi susturmak için yapılması gerekenler:

İç Ses Nedir Öğrenin!

İç Ses Nedir Öğrenin!İç sesin ne olduğunu öğrenerek işe başlayın. Zira anlamını tam olarak bilmediğiniz bir şeyi yok etmeniz mümkün değil. İşte bu nedenle iç sesinizin sizin üzerini örtmek istediğiniz düşünceleriniz ve saklamaya çalıştığınız korkularınızdan başka bir şey olmadığı gerçeğini görmelisiniz. Yani o sesin tamamen size ait olduğunu ya da sizin davranışlarınızdan kaynaklandığını anlamalısınız.

Kafanızdan Geçenleri Tek Tek Yazın!

Kafanızdan Geçenleri Tek Tek Yazın!“Yapamazsın, ne kadar beceriksizsin, aferin sana yine yaptın yapacağını, bir kere de eline yüzüne bulaştırmadan bir şey başar, zaten hep böyleydin, boşuna uğraşma olmayacak, hayaller aleminde yaşıyorsun…” gibi sözlerle sizi sizden alan olumsuz iç sesinizi susturmak için onu serbest bırakmayı denemelisiniz. İç sesinizi ne kadar görmezden gelirseniz, sesini o kadar çok yükseltmeye çalışacaktır. Fark edilmek için uğraşacaktır. İşte bunun farkına varmalısınız ve iç sesinizi zihninizin en ücra köşelerine kilitlediğiniz mahzenden çıkarmanın bir çözüm yolu olabileceğini anlamalısınız.

Daha açık konuşmam gerekirse; size olumsuz iç sesinizi susturmak için aklınızdan geçenleri tek tek yazmanızı öneriyorum. Böylece onları bir anlamda serbest bırakmış olacaksınız. Aynı zamanda susturamadığınız iç sesinizin size ne söylemek istediğini çok daha net anlayacaksınız. Hiç durmadan konuşan geveze iç sesinizi susturmak için hemen şimdi aşağıda ele alacağım konulara yoğunlaşmanızı istiyorum.

Kötücül İç Sesten Ona Cevap Vererek Kurtulun!

Kötücül İç Sesten Ona Cevap Vererek Kurtulun!Diyelim ki iç sesiniz size yapmak istediğiniz işte asla başarılı olamayacağınızı söylüyor. Ona “neden” diye soru sorun. Neden başarılı olmayacakmışsınız? Eksikliğiniz neymiş? Nerede hata yapıyormuşsunuz? O adımı atarsanız başınıza gelebilecek en kötü şey ne olurmuş?

Belki kendinize bile itiraf edemediğiniz korkularınızın farkına varacaksınız, kötücül iç sesinizin neden olumsuz olduğunu anlayarak yapmanız gereken değişiklikleri yapacaksınız. Zihninizin içindeki o negatif sese, sürekli sorular sorarak gerçeklerin farkına varacaksınız. Böylece her iki yönden de kazançlı çıkan siz olacaksınız.

Olumsuz İç Sesinizi Susturmak için Farklı Yöntemler Deneyin!

Olumsuz İç Sesinizi Susturmak için Farklı Yöntemler Deneyin!Odak noktanızı değiştirebilirsiniz. Olumsuz iç sesi susturmak için onun size söyledikleriyle uzaktan yakından alakalı olmayan bir işle uğraşmayı deneyebilirsiniz. Aynı şekilde bulunduğunuz ortamdan uzaklaşmak da iç sesinizi susturmak için size iyi gelecektir. Çıkıp biraz hava almak, etrafınızdaki insanlara bakmak ve onların hayatları hakkında düşünmek de (sıklıkla yaparım, dışarı çıkar ve gördüğüm birinin ne iş yaptığı, nerede yaşadığı, nasıl bir hayatı olduğu üzerine senaryolar yazar, kafamdaki seslerden kurtulurum) iç sesinizi susturma hususunda size yardım edebilir. Ya da şarkı söylemek! Evet, şarkı söyleyerek de iç sesinizden kurtulabilirsiniz. Gördüğünüz gibi, bu konuda yapılabilecek bir sürü farklı şey var. Sadece onu susturmak için size uygun olan yöntemi bulmalısınız.

Meditasyon Yapın!

Meditasyon Yapın!Pek çok kişi meditasyon yapabilmek için bu konuda detaylı bilgi sahibi olunması gerektiğine inansa da gerçekler hiç de bu şekilde değil! Yani istediğiniz zaman, istediğiniz yerde meditasyon yapmaya başlayabilirsiniz. Hatta hemen şu anda bunun için ilk adımınızı atabilirsiniz. Kötü düşüncelerden arınmak ve ruhunuzu dinlendirmek için basit yöntemlerle ilk meditasyon deneyiminizi yaşayabilirsiniz.

Yapmanız gereken en önemli şeyler, nefesinize dikkat edip, gerçekten odaklanabilmektir. Aynı hareketleri tekrar ettikçe ruhunuzun dinginliğe ulaştığını görecek ve olumsuz iç sesinizden kurtulabileceksiniz.

Negatif Düşüncelerden Kurtulmanın Yolunu Bulun!

Negatif Düşüncelerden Kurtulmanın Yolunu Bulun!Olumsuz iç ses yüzünden problem yaşayanların çoğunun negatif bakış açısına sahip olduğunu biliyoruz. Zaten negatif düşünceleriniz pozitif düşüncelerinizin önüne geçmese susturmaya çalıştığınız bir olumsuz iç sesiniz de olmazdı. İşte bu nedenle; size negatif düşüncelerden kurtulmak için yeni yöntemler denemenizi öneriyorum.

Mesela; işe kullandığınız sözcüklerle başlayabilirsiniz. Olumsuz cümleler yerine olumlu olanları kullanarak, bakış açınızı değiştirebilirsiniz. Ağzınızdan çıkan kelimelerin zihniniz üzerinde ne kadar etkili olduğunu kendi gözlerinizle görebilirsiniz. Örneğin; “hasta değilim” yerine “sağlıklıyım” demek gibi! Ya da “başarısız olmayacağım” demek yerine “başarılı olacağım” demek gibi!

Düşünceleriniz üzerinde hakimiyet kurduğunuzda, olumsuz iç sesinizden de büyük oranda kurtulacaksınız. Pozitif bakış açısıyla çok daha iyi işler yapacaksınız. İşte negatif düşüncelerden kurtulmak için incelemeniz gereken yazılar:

Ruhunuzdaki Karmaşadan Kurtulun!

Ruhunuzdaki Karmaşadan Kurtulun!Evet, olumsuz iç sesi susturmak için kullanabileceğiniz bir diğer yol da bu! Yani ruhunuzdaki karmaşadan kurtulmak için kullanabileceğiniz etkili yollar nelerdir bilmenizi ve uygulamanızı öneriyorum. Hep daha çoğuna sahip olmak yerine paylaşmayı tercih etmenin bizi iyileştireceğini biliyorum. Gerekli gereksiz her şey için kafa patlatmak yerine sadece önemli olanları düşünmenin; herkese ama herkese iyi geleceğinden eminim. Ama biz ne yapıyoruz? Hem zihnimizi, hem ruhumuzu, hem bedenimizi bir çöp yığınına dönüştürmek için uğraşıyormuş gibi davranıyoruz.

Olur olmaz her şey için beynimizi yoruyoruz. Herkesi hayatımıza alarak, iç sesimizin daha da güçlü çıkmasına neden oluyoruz. Çünkü o bize aslında doğru olan şeyi yapmamız için bir nevi sinyal gönderiyor. İç sesimiz çok kalabalık olduğumuz gerçeğini görebilmemiz için bir anlamda bizi uyarmaya çalışıyor. İşte bunun farkına varmalıyız. Ruhumuzdaki karmaşadan kurtulmanın, olumsuz iç sesi susturacağını bilmeliyiz.

İnsanlara Yardım Edin!

İnsanlara Yardım Edin!Olumsuz iç sesinizi başkalarına yardım ederek susturabileceğinizi biliyor musunuz? Evet evet, size insanlara yardım etmenizi öneriyorum. Zira bunun size ne kadar iyi geleceğinden adım kadar eminim. Çeşitli derneklere üye olarak, yardım kuruluşları için gönüllü işler yaparak zihninizdeki o geveze sesten kurtulabilirsiniz. Çünkü yardım etmek içinizin huzurla dolmasına, kötü düşüncelerden uzaklaşmanıza ve iyi bir şeyler yapıyor olmanın kişiye verdiği dinginliği yaşamanıza yardımcı olacaktır. Son olarak; size deneyip, sonuçları kendi gözlerinizle görmenizi şiddetle tavsiye ettiğimi söylemeliyim.

Sevdiğiniz Birini Arayıp Ona İç Sesinizden Bahsedin!

Sevdiğiniz Birini Arayıp Ona İç Sesinizden Bahsedin!Olduğu gibi ona aklınızdan geçen her şeyi söyleyin. Annenizi, babanızı, kardeşinizi, arkadaşınızı ya da herhangi başka bir yakınınızı! Güvendiğiniz ve sevdiğiniz birini aramalısınız ve ona zihninizdeki olumsuz sesten bahsetmelisiniz. Aklınızdan geçen her şeyi dürüstçe anlatmalısınız. Bunun olumsuz iç sesinizi susturmak için yazma önerisi gibi hatta belki daha da fazla işe yarayacağını bilmelisiniz.

Karşınızda size düşüncelerinizin ne kadar saçma olduğunu söyleyecek, onlara mantıklı cevaplar vererek rahatlamanızı sağlayacak birisi olacak. Yani yazdığınızda tek başınıza yaptığınız şeyi bu kez sevdiğiniz birinin desteğini alarak yapmış olacaksınız. Ve inanın bana bu; size hiç düşünmediğiniz kadar iyi gelecek.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.


Okur Yorumları
  1. İçindeki negatif sesle yüzleş mesela neden olumsuz düşünüyorsun de ben bunu yapabilirim de neden kafamı kurcalıyorsun de rahat bırak beni ben pozitif hayatı seviyorum de devamlı olumsuz düşüncelerin üstüne git savaş göreceksin iyi olacaksın 😊

  2. Yaklaşık 20 yıldır ilaç tedavisi görüyorum bir sürü çeşitli ilaçlar kullandım bu yaşıma kadar hiç bir faydasını görmedim resmen ilaç manyağı oldum ben kendimi çözemiyordum bir türlü neyim var benim diye içimde huzursuzluk korkaklık çekingenlik içine kapanıklık konuşamama kendimi çok yanlız hissediyorum dum halada öyle ama en son gittim doktor Uğur bey benim hastalığımı 1 ayda cözdü senin ilaçlık bir problemin yok dedi olumsuz içsellerin yüzünden dedi pozitif düşünce yıllardır hep negatif düşüncelerle büyüdüm 🙁 Ama bu görüşmeden sonra kendimi daha iyi hissediyorum inşallah herşey yoluna girer kurtulurum bu negatif düşüncelerden

  3. Kendi isteklerimiz doğrultusunda yapmamız gerekeni yapmalıyız. Başkalarının istediklerini değil. Hayatımızı başkalarının istekleri değil kendimiz yönlendirmeliyiz.

  4. Hey sen sarı küçük kafa aklımı karıştırmaktan vazgeç neyse… agresif olmayalım bak canım şurdan si*tir olurmusun hadi anneeğm hadi kuzuuuum hadi hadi ….Şu salak orta parmağım F12 ye basmaktan vazgeç

  5. Benim iç sesim son 1 haftadır taa doğduğum güne kadar sorguluyordu bir haftadır başım sancılanıyordu onun yüzünden bunları araştırmamıştım iç sesime sordum neden sürekli konuşuyorsun biraz sessiz kalmana ihtiyacım var beni çok yoruyosun lütfen rica ederim biraz sessiz ol kafayı yemek üzereyim anlayışlı karşıla beni dedim bunları derken babam vardı kafayı mı yedin diye üzülüyorum falan dedi yine moralim bozuldu tek iken yapın ve gerçekten biraz olsun susuyo iç sesiniz:)

  6. Bunların hepsi yalan içinizden tanıdığınız veya geçmişinizde karşılaştığınız insanlarla konuşuyorsunuz hepsinin dost yada arkadaş olmasını bekleyemezsiniz kötü olan bireyler her türlü engeli koyuyor bu yüzden işleriniz ters yada hayatınız olumsuz gidiyor bunun suçlusu siz değilsiniz canınıza kadar kıydıracak intihara kadar sizi sürükleyecek olan insanlar onlardan uzaklaşmaya çalışsanızda onların dediğini yapsanızda boş çünkü onşaron tek gördüğü para bu yüzden de sizi depresyona kadar sürüklerler doğru olanları yazın lütfen gerçekçi olun

  7. Çok beğendiğim bir yazı oldu, Google’a içimdeki sesleri susturmanın yolu yazdım bu yazı çıktı. Derdimi en azından aldı, sorunun tek bende olmadığını anladım.

Daha Fazla Yorum

Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Kişisel Gelişim kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum