Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Daha Mutlu ve Başarılı Olmak için Kendinize Söylemeniz Gereken Cümleler

Kendinizi hem daha mutlu hem de başarılı hissetmek için birazdan okuyacağınız cümleleri söylemekten hiçbir zaman çekinmeyin!
Daha Mutlu ve Başarılı Olmak için Kendinize Söylemeniz Gereken Cümleler
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Siz de zaman zaman aklınızdan geçen negatif düşüncelerin esiri oluyor musunuz? İstediğiniz hayata ulaşabilmek için çabalarken aniden kendinize olan inancınızı yitirdiğinizi hissediyor musunuz? O kadar çok çalışmanıza rağmen yine de elle tutulur hiçbir şeye sahip olmadığınızı görüyor ve tüm çabalarınızın boşa gideceğinden korkuyor musunuz? Evet, çoğu insan gibi siz de bazen böyle düşüncelere kapılabilirsiniz. Nitekim bu gayet doğaldır da!

Kararlılıkla çıktığınız yolda karşılaştığınız engellerden dolayı tereddüt yaşayabilir, hatta bazı anlarda ne kadar yol kat ettiğinizi zerre kadar bile düşünmeden bütün emeğinizi çöpe atmak isteyebilirsiniz. Kısacası bazen aklınızdan geçen tek düşünce vazgeçmek olur. Tastamam vazgeçmektir hem aklınızın hem de kalbinizin dileği. Daha mutlu, daha başarılı olmak için verdiğiniz bütün o uğraşılardan vazgeçmek ve hayat önünüze ne koyarsa onunla yetinmek bazen gözünüze en iyi seçenek gibi görünür. Çünkü yorulmuşsunuzdur. Kendinizi binlerce yıldır hiç durmadan çalışıyormuş gibi hissediyorsunuzdur çünkü. Sanki uzun zamandır hiç şöyle rahat bir nefes almamış, hiç ara vermemiş gibi oradan oraya koşturmuşsunuzdur.

İşin doğrusu, böyle hissetmenizde herhangi bir gariplik yok. Dünyanın en başarılı, en istikrarlı insanları bile zaman zaman böyle durumlar içine düşerken, sizin aklınızdan geçen düşüncelerinizin vazgeçmek ile ilgili olması gayet olağandır. İşte böyle durumlarda yapmanız gereken şey, hissettiklerinizin geçici olduğunu görebilmek ve kısa süre içinde eski gücünüze kavuşacağınızı inanmaktır. Yani bu noktada asıl önemli olan şey vazgeçen kişilerin düştüğü hataya düşmemektir.

Aklınızdan geçen negatif düşüncelere esir olmamak mutluluğu ve başarıyı yakalamak için altın kuralların başında gelmektedir çünkü. Öncelikli olarak düşüncelerinizi yönetmeyi öğrenmeli, bunu başardıktan sonra ise varmak istediğiniz noktaya doğru ilerlemeye devam etmelisiniz. Tabii, bu yolda kendinize olan inancınızı korumak amacıyla bazı motivasyon kaynaklarından faydalanabileceğinizi de bilmelisiniz. Mesela; cesaretinizi yitirmeye başladığınızı hissettiğinizde kendinizi nasıl telkin etmeniz gerektiğini öğrenmelisiniz. İşte bunun için de aşağıdaki cümlelerden yola çıkabilirsiniz. Zira bugün daha mutlu ve daha başarılı olmak için kendinize söylemeniz gereken cümleler hakkında konuşacağız.

İşte daha aydınlık günlere doğru yol almak için kendinize söylemeniz gereken cümleler:

“Yeterlisin”

“Yeterlisin”Daha mutlu ve daha başarılı olmak istiyor musunuz? O zaman kendinize bunun için yeterli olduğunuzu söyleyin. Yapabileceğinize inanın ve farkındalığınızı arttırın. Bir tek sahip olduklarınızı değil aynı zamanda sahip olmadıklarınızı da kabullenin. Güçlü yönlerinizi öne çıkarmakla yetinmeyip zayıf özelliklerinizin de farkına varın. Ama tüm bunları yaparken yeterli olduğunuza inanmayı ihmal etmeyin. İstediğiniz hayata kavuşabilmek için, zafer kupasını göğe kaldırabilmek için yeterli olduğunuza yürekten inanırsanız, önünüzdeki engellerin çoğunu da ortadan kaldırmışsınız demektir. İşte bu nedenle; ayağınıza takılabilecek çakıl taşlarından kurtulabilmek için kendinize sık sık “yeterlisin” deyin.

“İmkansıza İnanma”

“İmkansıza İnanma”Başarılı aktris Audrey Hepburn’u hepiniz tanıyorsunuz, değil mi? Peki, ya onun imkansıza karşı bakış açısını biliyor musunuz? Evet, ünlü ismin “Hiçbir şey imkansız değildir. Sözcüğün kendisi bile ‘ben mümkünüm’ diyor.” sözünden bahsediyorum. Bir tek bu da değil, imkansız üzerine söylenmiş o kadar çok söz var ki! Yapmanız gereken şey, bu söylenenlerin ne kadar doğru olduğuna inanmak. Yıllar boyunca dilden dile dolaşan bu sözlerin dikkat çekmek için değil de içten gelerek söylendiğine inanmak.

Yani hayalleriniz ne kadar büyük olursa olsun onları gerçeğe dönüştürmenin imkansız olduğunu düşünmemelisiniz. İstediğiniz her şeyi başarabileceğinize inanmalı, cesaretinizi yitirmeye başladığınızda bu dünyada ne kadar çok imkansızın başarıldığını kendinize hatırlatmalısınız. İhtiyaç duyduğunuzda hedefleriyle alay edilen, en yakınları tarafından bile desteklenmeyen ünlü isimlerin hayat öykülerine bakmalı, onlardan hiçbir farkınız olmadığını ve bir gün başaracağınızı bilerek ilerlemeye devam etmelisiniz.

“Olduracaksın”

“Olduracaksın”Tüm zamanların en büyük basketbolcusu olarak gösterilen Michael Jordan’ın dediği gibi: “Bazı insanlar olmasını ister, bazıları olmasını bekler, bazıları ise oldurur.” Evet, umutsuzluğa kapıldığınızda kendinize söylemeniz gereken cümlelerden bir tanesi de bu. Ne olursa olsun başaracağınıza inanmalı, diğerleri gibi istemek ya da beklemek yerine başarı yolunda ilerlediğinizden emin olmalısınız. Zaten çoğu insanın istediği hayatı yaşayamamasının nedeni de bu değil mi?

Etrafınıza bir baksanıza; kime sorsanız bir şeyler istiyor, mikrofonu kime yöneltseniz ardı arkasına zibilyon tane istek sıralıyor. Peki, ya kaç tanesi isteklerini gerçeğe dönüştürmek adına bir şeyler yapıyor? Kaçı bir şeyi çok istemek yerine ona ulaşmak için çalışmak gerektiği gerçeğini görüyormuş gibi davranıyor? Ne yazık ki çok küçük bir azınlık dışında hiç kimse harekete geçmenin, olmasını istemek yerine oldurmanın gerekliliğini anlayamıyor. İşte sizin yapmanız gereken şey, çoğunluğun arasından sıyrılmak ve gerçekleşmesini beklemek yerine gerçekleştirmek. Çünkü bundan emin olduğunuzda, başarıyı da garantilemiş olacaksınız.

“Her Yenilginin Seni Zirveye Biraz Daha Yaklaştırdığını Unutma!”

“Her Yenilginin Seni Zirveye Biraz Daha Yaklaştırdığını Unutma!”Başarısızlık üzerine söylenmiş yüzlerce söz var, değil mi? Mesela; başarısızlıklarını başarısızlıktan ziyade, işe yaramayan bilmem kaçıncı yol olarak gören Thomas Edison gibi. Ya da bunun başarıya doğru giden yolda atılmış bir adım olarak gören William Whewell gibi! Peki, ya siz başarısızlık üzerine söylenmiş bu sözler hakkında ne düşünüyorsunuz? Bu cümleleri pek de gerçekçi olmayan teşvik edici cümleler olarak mı görüyorsunuz yoksa her harfine inanarak okuduğunuz cümleler olarak mı? Neden bunu soruyorum, biliyor musunuz?

Çünkü her yerde karşınıza çıkan başarısızlık üzerine söylenmiş o cümlelere bakış açınız sizin yaşamınızın istediğiniz noktaya ulaşıp ulaşamayacağınız hakkında önemli fikirler veriyor. Diğer bir deyişle; yenilgileri yenilgi olarak değil de sizi zirveye taşıyacak birer basamak olarak görmeniz, mutlu ve başarılı biri olabilmeniz için en önemli kural. İşte bu yüzden; başarısızlıklarınızı başarısızlık olarak görmekten vazgeçmelisiniz. Bunların sizi doğru yola götürecek pusulalar olduğunu anlamalı, yenilgilerinizden ders alarak zirveye doğru ilerlemeye devam etmelisiniz.

“Düşünmekle Yetinmeyip Harekete Geç”

“Düşünmekle Yetinmeyip Harekete Geç”Belki aynı hatayı bu yazıyı okuduktan sonra da yapacaksınız. Belki kısa süreliğine “evet, yapabilirim” diye düşünecek ama daha önce defalarca kez yaptığınız gibi içinizdeki istek kaybolunca eski yaşantınıza devam edeceksiniz. Sürüncemede kalan düşüncelerinizi hayata geçirmek yerine onları aklınızın bir kenarına; vakti hiç gelmeyecek bir beklenenler listesine ekleyeceksiniz. Ve ne yazık ki ileride geçmişe dönüp baktığınızda hayatınızı tam anlamıyla heba ettiğinizi anlayacaksınız. Evet, çok kasvetli olduğunun farkındayım. Ama isteklerinizi hayata geçirmek için çalışmamaya devam ettiğiniz takdirde elinize geçebilecek tek sonuç bu.

Şayet bu sonuçla karşılaşmak istemiyorsanız, üzerinize yapışıp kalmış miskinlikten kurtulmalı ve “yapacağım” demek yerine hemen şimdi yapmaya başlamalısınız. Sürekli plan yapıp durmak yerine, ufak adımlarla da olsa bir yerden başlamalı, yeterli cesaretle gerisinin çorap söküğü gibi geleceğinden emin olmalısınız. Yani, düşünmeyi bırakın. Daha mutlu bir hayata ulaşmak için neye ihtiyacınız olduğunuz zaten biliyorsunuz. Hatta farkında olmasanız bile amacınıza ulaşmak için nasıl bir yol izlemeniz gerektiğini de biliyorsunuz. Henüz bir planınız olmasa bile ayağa kalkın diyorum. Zira emin olun ki yanlış da olsa bir yerden başlamak hiç başlamamaktan çok daha iyidir.

“Bugün Faydalı Olacak Ne Yaptın?”

“Bugün Faydalı Olacak Ne Yaptın?”Ünlü mucit Benjamin Franklin’in her gece uykuya dalmadan önce ne yaptığını biliyor musunuz? Başarılı ismin otobiyografisindeki bilgiye göre mucit her gece kendisine “bugün faydalı olacak ne yaptım” diye soru soruyormuş. Eğer siz de daha başarılı ve daha mutlu olmak istiyorsunuz, ünlü ismin bu yönteminden faydalanmalısınız derim. Her gününüzün dolu dolu geçtiğinden emin olmak için kendinize o gün içinde işe yarar bir şey yapıp yapmadığınızı sormalı, vereceğiniz cevaba göre ertesi günün planı üzerinde değişiklikler yapmalısınız. Yani her gün iyi bir amaca hizmet ettiğinizden emin olmalısınız. Kendiniz için olmasa bile başkaları için faydalı bir şeyler yapmalı, kafanızı yastığa koyduğunuzda en değerli hazinenizi boşa harcamadığınızdan emin olarak rahatlıkla uyuyabilmelisiniz.

“Ne Kadar Çok Şey Başardığını Düşün”

“Ne Kadar Çok Şey Başardığını Düşün”Evet, daha mutlu ve daha başarılı olmak için bir takım hedeflerinize ulaşmanız gerektiğini düşünüyor olabilirsiniz. Ama mutluluğunuzu yalnızca buna bağlarsanız, hata yapmış olursunuz. Yani diyorum ki, isteklerinizi gerçeğe dönüştürmeden asla tatmin olamayacağınızı, kendinizi başarılı biri olarak göremeyeceğinizi düşünürseniz, en büyük yanlışlardan birini yaparsanız. İşte bunu yapmamalısınız.
Ulaşmak istediğinize hedef sizin için fazlasıyla önem taşısa da şu andaki halinizden de hoşnut olmanız gerektiğini anlamalısınız.

Bir tek zirveye ulaştığınızda değil, zirveye doğru giden yolda ilerlerken de kendinizle gurur duymalısınız. Yalnızca gelecekteki başarılarınıza değil geçmişteki başarılarınıza odaklamayı da öğrenmelisiniz. Şimdiye kadar ne kadar çok şey başardığınızı, bugününüzü nasıl elde ettiğinizi, şu anda o yolda yürüyen kişi olabildiyseniz bunun geçmişiniz sayesinde olduğunu görebilmelisiniz. Ve kendinize her gün ne kadar çok şey başardığınızı hatırlatmalısınız.

“Doğru Olmasa Bile Kararlarını Kendin Ver”

“Doğru Olmasa Bile Kararlarını Kendin Ver”Mutlu ve başarılı olmak için kendinize söylemeniz gereken cümlelerden biri de bu. Çünkü kararlarınızın sadece ama sadece size ait olması başarının ve mutluluğun altın kuralları arasında. Sonuçta; başkalarının istekleri doğrultusunda yaşamınızı sürdürüyor, başkalarının önünüze koyduğu hedeflerin peşinde koşuyorsanız, yaşamınızdan asla memnun olamazsınız, değil mi? Hep bir şeylerin eksik olduğunu düşünür, dışarıdan çok başarılı biriymiş gibi görünseniz de yine de kendinizi yetersiz hissedersiniz. Tıpkı günümüzde onlardan bol bol gördüğümüz, sahip olması gereken her şeye sahip ama yine de yüzü gülmeyen insanlar gibi.

Hayatınızı mutsuzluklarına anlam verilemeyen insanlardan biri olarak geçirmek istemezsiniz, değil mi? O halde kararlarınızdan sadece sizin mesul olduğunuzu unutmamalısınız. Her gün aynanın karşısına geçtiğinizde, “bugün yapacaklarımı yapmayı gerçekten ben mi istiyorum” diye sormalı, atacağınız tüm adımların kendi isteğinizle attığınızdan emin olmalısınız. Çünkü doğru olmasa bile, sizi başarısızlığa sürüklese bile kararlarınızı tek başınıza almış olmanız, ardınıza baktığınızda gurur duyabileceğiniz en önemli hareketlerinizden biri olacaktır.

“Seviyor ve Seviliyorsun”

“Seviyor ve Seviliyorsun”Sahip olduklarınızın gerçekten farkında mısınız? Ailenizin, arkadaşlarınızın, dostlarınızın, kısacası sevdiklerinizin! Onların hayatınıza ne kadar eşsiz renkler kattıklarının, sevmenin ve sevilmenin ne kadar önemli olduğunun sahiden farkında mısınız? Aslında demek istediğim o ki sadece bunu düşünerek bile kendinizi mutlu ve başarılı biri olarak görebilirsiniz. Aynaya baktığınızda kendinize “sahip olduklarının farkına var, seviyor ve seviliyorsun” diyebilir, yalnızca bu cümleyi düşünerek bile hayata gülümseyerek bakabilirsiniz. Çuvalladınız mı? Olsun! İşler kötüye mi gidiyor! Hiç önemli değil, sil baştan düzeltirsiniz.

İşin özü ne biliyor musunuz? Bu ve bunun gibi sorunlar için endişelenmenize gerek yok. Dünya malı için kendinizi parçalamanızın, tekrar kazanılabilecek şeyler için canınızı sıkmanızın elle tutulur hiçbir yanı yok. Yanınızda sevdikleriniz var mı? En zor gününüzde bile elinizi bırakmayan dostlarınız var mı? Her şeyin kötü gittiğini düşünürken küçük bir dokunuşuyla içinizi rahatlatan birileri var mı? İşte o zaman şanslısınız demektir. Çünkü ihtiyacınız olan en önemli şeylere zaten sahipsiniz. İsterseniz yeniden yapar, yeniden başlarsınız. Yeter ki sevmenin ve sevilmenin önemini unutmayın.

“Sen En İyisisin!”

“Sen En İyisisin!”Geçtiğimiz günlerde hayata veda eden efsane boksör Muhammed Ali’yi tanımayan yoktur. Peki, ya ünlü şampiyonun şu sözünü biliyor musunuz? “Ben en iyisiyim. Bunu gözlerimle görmeden önce de söylüyordum. Sakın bana şu işi yapamazsın demeyin. Olanaksız olduğunu anlatmayın. En iyisi olmadığımı söylemeyin. Ben en iyinin de iyisiyim.” Evet, eminim aranızda bu sözü bilen bir sürü kişi vardır. Ama asıl önemli olan şey bu cümleyi bilmek değil kendinize söyleyebilmektir. Yani her gün kendinize bu güzel cümleyi hatırlatmalısınız diyorum. Aynanın karşısına geçip “sen en iyisisin” demeli, istediğiniz hayata bir gün kavuşacağınızı bilerek çalışmaya devam etmelisiniz. Tıpkı çalışmanın her saniyesinden nefret ettiğini söyleyen ama kendisini hep “dayan, bugün çalışacağım ve ömrümüm sonuna kadar bir şampiyon olarak yaşayacağım” diye motive eden tüm zamanların en iyi boksörü gibi!

“Bugün Neyi Başaracaksın”

“Bugün Neyi Başaracaksın”Mutlu ve başarılı insanların sırrını mı merak ediyorsunuz? Onların nasıl bu kadar kendinden emin olduklarını, hayata nasıl bu kadar pozitif bakabildiklerini mi öğrenmek istiyorsunuz? O zaman öncelikle başarılı insanların diğerlerinden farklı olarak yaptıkları şeylere bir bakın derim. Onları başkalarından ayıran düşünce tarzlarını, yenilgiler karşısında takındıkları farklı tavırlarını, şikayet etmek yerine neden çözüm bulmayı tercih ettiklerini tek tek anlamaya çalışın. Daha sonra ise aynanın karşısına geçip kendinize “bugün neyi başaracağım” diye sorun. Her gününüzü dolu dolu geçirmek istiyorsanız, o gün içinde en azından bir tane elle tutulur şey yaptığınızdan, varmak istediğiniz amaca ulaşmak için en azından bir tane büyük adım attığınızdan emin olun.

Mesela; mesai saatlerinizi yapabileceğinizin en iyisini yaparak geçirin. Arkadaşlarınıza karşı sanki son gününüzü yaşıyormuş gibi davranın. Yardıma ihtiyacı olanlara elinizi öylesine değil gerçekten isteyerek uzatın. İnsanlarla yüzeysel değil daha samimi ilişkiler kurun. Gün içinde yapabileceğiniz ufak tefek o kadar çok şey var ki, işte bunların farkına varabilirseniz şimdikine kıyasla çok daha mutlu aynı zamanda çok daha başarılı biri olabilirsiniz demektir.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın