Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Başarılı İnsanlar ile Diğerleri Arasındaki Dikkat Çekici 20 Farklılık

Bir insanı neye göre başarılı neye göre başarısız ilan ederiz? Eğer bilmiyorsanız başarılı insanlar ile diğerleri arasındaki farklara hemen göz atın!
Başarılı İnsanlar ile Diğerleri Arasındaki Dikkat Çekici 20 Farklılık
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Başarı, başarı, başarı! Yüzyıllardır insanoğlunun en büyük hedeflerinden biri olan mukaddes kavram! Evet hem aklımızda hem de dilimizde olan başarı, hiç şüphesiz herkesin elde etmek istediği bir şey. Yani kime sorsanız başarılı olmak istiyor, kime sorsanız 3 dileğinin arasında başarı da yer alıyor. Ama gel gör ki çoğu kişi başarılı olamadan bu dünyadan göçüp gidiyor. Ulaşılamayan hedefler, gerçekleştirilemeyen hayaller ise bir başkasının düşleri arasındaki yerini alıyor. İşte bu kısır döngü de böylece sürüp gidiyor. Peki, neden bazıları başarılı oluyor da diğerleri olamıyor? Acaba arada bir şeyleri mi kaçırıyoruz? Belki de sadece başarılı insanların hayatlarına odaklanmak yerine, aradaki farkları incelemeliyiz. Bu şekilde ayrımı çok daha net anlamaz mıyız? Bence sadece başarılılar ya da sadece başarısızlara odaklanmak yerine, her ikisini birden hesaba katmak çok daha mantıklı görünüyor.

Sonuçta, iki şey arasında olan farklılıkları görmek olaya çok daha farklı bir açıdan yaklaşmanızı sağlayacaktır. Tıpkı, plan yaparken karşılaşabileceğiniz durumları göz önüne alarak strateji belirlemeniz gibi. Ya da iki iş arasında seçim yaparken ikisinin de özelliklerini düşünerek karar vermek gibi. Uzun lafın kısası, bu nedenlerden dolayı aşağıdaki listeyi hazırlamaya karar vererek, bu listede başarılı insanlar ile başarısız olanlar arasındaki dikkat çekici farklılıkların neler olduğunu sizlere göstermeye çalıştım. İsterseniz, aşağıdaki maddeleri inceleyelim ve nerede yanlış yapıldığını ya da neyin doğru olduğunu hep birlikte öğrenelim.

Başarısızlar Başkaları, Başarılılar ise Fikirler Hakkında Konuşur

Başarısızlar Başkaları, Başarılılar ise Fikirler Hakkında KonuşurBaşarılılar ile başarısız olmaya mahkum olanlar arasındaki en büyük farklılıklardan biri de budur. Yani biri fikirler üzerine konuşurken, diğerinin kişiler üzerine konuşması. Sonuçta başkaları hakkında konuşanlar boş yere enerji tüketmekten başka hiçbir şey yapmayıp, sadece kendilerine zarar verirler.

Onlar Hedef Belirlerken, Başarılı Olanlar ise Plandaki Her Bir Ayrıntıyı Düşünür

Onlar Hedef Belirlerken, Başarılı Olanlar ise Plandaki Her Bir Ayrıntıyı DüşünürSıradan insanlar hedef belirlerken, başarılı olanlar ise hedef belirlemekle yetinmezler. Onlar planlarını çizer, karşılaşabilecekleri her türlü riski hesaplar ve atılacak adımların tek tek belirlenmesi gerektiğini bilirler.

Sıradan İnsanlar Şikayet Eder, Başarılı Olanlar ise Adapte Olmaya Çalışır

Sıradan İnsanlar Şikayet Eder, Başarılı Olanlar ise Adapte Olmaya ÇalışırSıradan insanlar karşılaştıkları zorluklar karşısında şikayet edip mızmızlanmayı seçerken, başarılı olanlar ise duruma adapte olmaya çalışırlar. Çünkü onlar küçük bir çocuk gibi sızlanmanın kişiye hiçbir şey katmayacağının farkına varmışlardır.

Başarılı İnsanlar Kendi Normlarını Yaratır, Diğerleriyse Belirlenmiş Kalıplara Bağlı Kalır

Başarılı İnsanlar Kendi Normlarını Yaratır, Diğerleriyse Belirlenmiş Kalıplara Bağlı KalırDünyanın geneli herkes tarafından uyulan normlara göre hareket ederken, başarılı olanlar ise yaratıcı olmanın ve gerekiyorsa düzene başkaldırmanın gerektiğini anlamışlardır.

Sıradan Kişiler Daha İyi Bir Geleceğin Hayalini Kurarken, Başarılı Olanlar ise Bunu Gerçeğe Dönüştürür

Sıradan Kişiler Daha İyi Bir Geleceğin Hayalini Kurarken, Başarılı Olanlar ise Bunu Gerçeğe DönüştürürEvet, herkes daha iyi bir geleceğin hayalini kurar. Ama başarılı olanlar bunun hayalini kurmakla kalmaz, hayata geçirmek için uğraşır ve başkalarının hayalini kurduğu şeyler onların gerçeği olur.

Sıradan İnsanlar Başkalarından Etkilenir, Başarılı Olanlarsa Başkalarını Etkiler

Sıradan İnsanlar Başkalarından Etkilenir, Başarılı Olanlarsa Başkalarını EtkilerHani herkesin söylediğinden etkilenip kendi kararlarını alamayan insanlar vardır ya; işte onlar, başarıya çok uzak kişilerdir. Öte yandan, başarılı insanlar ise başkalarından etkilenmek yerine onları etkilemeyi tercih etmişlerdir. Eğer siz de başarısızlığınızın nedenini merak ediyorsanız, kendinize bakış açınızın ne kadar geniş olduğunu sormalısınız. Çünkü kişiyi başarısız olmaya mahkum eden en önemli şeylerden biri de budur.

Sıradan İnsanlar için Anlık, Başarılılar içinse Daimi Mutluluklar Önemlidir

Sıradan İnsanlar için Anlık, Başarılılar İçinse Daimi Mutluluklar ÖnemlidirSıradan insanlar uzun vadede elde edilebilecek hedefler için çaba harcamak yerine anlık mutluluklarla yetinir. Başarılı olanlar ise amacına ulaşmak için beklemesi gerektiğini bilerek sabreder ve sonunda büyük zaferinin tadını çıkartır.

Sıradan İnsanlar Bardağın Boş Tarafını, Başarılı Olanlar ise Dolu Tarafını Görür

Sıradan İnsanlar Bardağın Boş Tarafını, Başarılı Olanlar ise Dolu Tarafını GörürEğer siz de kendinizi başarısız olarak görüyorsanız, olaylara bakış açınızı değiştirmelisiniz. Çünkü yapılan en büyük hatalardan biri de budur. Yani bardağın dolu tarafını görmek yerine boş kısmı üzerine yoğunlaşmaktır.

Sıradan İnsanlar Başkalarını, Başarılı Olanlar ise Kendilerini Yargılar

Sıradan İnsanlar Başkalarını, Başarılı Olanlar ise Kendilerini YargılarBaşkalarını yargılamak, kişiyi başarısızlığa sürükleyen en kötü alışkanlıklar arasındadır. Ne var ki insanların çoğu bu yaklaşımdadır. Sadece başarılı insanlar kendilerinden başka hiç kimseyi yargılamamaları gerektiğinin farkındadırlar.

Onlar Bir Şeyler Satın Alır, Başarılı Olanlar ise Değerler için Para Harcar

Onlar Bir Şeyler Satın Alır, Başarılı Olanlar ise Değerler İçin Para HarcarSıradan insanlar elle tutulur şeyler için para harcayarak mutlu olmaya çalışırlar. Başarılı olanlar ise değerler için para harcamanın çok daha mantıklı olduğunu anlamışlardır. Yani ailecek çıkabilecekleri bir seyahat için, eğitim için ya da başkalarına yardım etmek için para harcamayı tercih ederler.

Finansal anlamda başarılı olan kişilerin 20 ortak özelliği dikkatinizi çeken konular arasındaysa buradan daha detaylı inceleyebilirsiniz.

Sıradan İnsanlar Her Gün TV İzler, Başarılı Olanlarsa Her Gün Okur

Sıradan İnsanlar Her Gün TV İzler, Başarılı Olanlarsa Her Gün OkurBaşarılı insanlar ile diğerleri arasındaki en büyük farklılıklardan bir tanesi de budur. Onlar her gün okumak için kendilerine vakit yaratır, farklı dünyalar keşfeder ve yaratıcılıklarını güçlendirirler. Başarısız olanlar ise saatlerce aptal kutusuna bakar ve hem beyinlerinin hem de vücutlarının tembelleşmesine izin verirler.

Başarılı İnsanlar Kendileriyle Yarışırken, Sıradan İnsanlar Başkalarıyla Yarışır

Başarılı İnsanlar Kendileriyle Yarışırken, Sıradan İnsanlar Başkalarıyla YarışırBaşarısız olma yolunda ilerleyen kişilerin düştüğü hatalardan bir tanesi de kendilerini başkalarıyla kıyaslamaktır. Yani x kişisini geçmek onlar için bir ölçüttür. Sürekli başkalarından iyi olmaya çalışır, ama hiçbir zaman başarılı olmazlar. Çünkü onlar kişinin en büyük rakibinin kendisi olması gerektiğini unuturlar.

Sıradan İnsanlar Evet, Başarılı İnsanlar ise Hayır Der

Sıradan İnsanlar Evet, Başarılı İnsanlar ise Hayır DerHer ne kadar olumsuzluk belirten bir kelime olsa da hayır demek kişilerin başarısında etkili olan en önemli şeylerden biridir. İşte sıradan insanların yaptığı hatalardan biri de budur. Onlar herkesi mutlu etmeye çalışmanın, yani evet demenin kişiyi başarılı yapacağını zannederek büyük bir yanılgıya düşerler. Başarılı olanlar ise gerektiği zaman “hayır” demenin ne kadar önemli olduğunu anlamışlardır.

Başarısız Olanlar Kin Tutmanın, Başarılılar ise Affetmenin Büyük Bir Erdem Olduğunu Bilirler

Başarısız Olanlar Kin Tutmanın; Başarılılar ise Affetmenin Büyük Bir Erdem Olduğunu BilirlerBaşarısız insanlar, kendilerine yapılan herhangi bir haksızlığı unutmayıp kin tutma eğilimi gösterirler. Başarılı olanlar ise kin tutmanın kişiye olumsuz duygular aşılamaktan başka hiçbir faydası olmadığını anlamış ve bunun tersine, affetmenin insanı ne kadar mutlu ettiğini fark etmişlerdir.

Sıradan İnsanlar Başarısızlıklarını Başkalarına Mal Ederken, Başarılı Olanlar Tüm Sorumluluğu Üstlenirler

Sıradan İnsanlar Başarısızlıklarını Başkalarına Mal Ederken Başarılı Olanlar Tüm Sorumluluğu ÜstlenirlerYani ortada kırılan bir vazo varsa, başarılı biri onu kendi sakarlığı yüzünden kırdığını kabul eder. Sıradan insanlar ise “ayağım takıldı, elim çarptı, vazonun burada ne işi vardı…” gibi saçma bahanelerle işin içinden çıkmaya çalışır. Yani iş başarısızlığın sorumluluğunu almaya geldiğinde, sıradan insanların ortadan toz olduğunu görürsünüz.

Başarılı İnsanlar Başkalarının Başarılarıyla Övünürken, Başarısızlar ise Üzülür

Başarılı İnsanlar Başkalarının Başarılarıyla Övünürken, Başarısızlar ise ÜzülürEvet, sıradan biri yan masasında oturan takım arkadaşının ayın elemanı olmasını çekemez ve büyük ihtimalle bu durum için üzüntüden kendi kendini yer. Başarılı olanlar ise başkalarının başarıları karşısında gerçekten sevinir ve onları takdir etmekten hiçbir zaman çekinmez.

Başarısız İnsan Çok Bilmiştir, Başarılı Olansa Bilgiye Her Zaman Açtır

Başarısız İnsan Çok Bilmiştir, Başarılı Olansa Bilgiye Her Zaman AçtırKendini başarısızlığa mahkum eden insanlar her şeyi bildiklerini düşünerek büyük bir hata yapar. Başarılı olanlar ise her zaman yeni fikirlere açık olup, karşısındaki kişiden bir şey öğrenmek için yanıp tutuşurlar.

Başarılı İnsanlar Yeniliklere Açıktır, Sıradan İnsanlar ise Değişimden Korkar

Başarılı İnsanlar Yeniliklere Açıktır, Sıradan İnsanlar ise Değişimden KorkarBaşarılı olmak istiyorsanız değişimlere ayak uydurmanız gerektiğini de bilmelisiniz. Yani sıradan insanların yaptığı gibi farklılıklardan ölesiye korkup kendi köşenizde saklanırsanız, üzgünüm; ama hiçbir zaman başarılı olamazsınız. Çünkü başarılı insanlar, karşılarına çıkan her duruma uyum sağlar ve değişimden hiçbir zaman korkmazlar.

Sıradan İnsanlar Yapmak için Yaparlar, Başarılı Olanlar ise Gerçekten İstedikleri için!

Sıradan İnsanlar Yapmak İçin Yaparlar, Başarılı Olanlar ise Gerçekten İstedikleri İçin!Bu hayatın her alanında böyledir. Mesela, başarısız olmaya mahkum biri başka bir seçeneği olmadığı için o işi yapar. Hayatına girebilecek en iyi kişi o olduğu için biriyle evlenir. Çalışabileceği en iyi iş olduğu için orada çalışır. Başarılı olanlar ise yapmış olmak için değil, gerçekten yürekten istediği için yapmayı tercih eder.

Başarılı İnsanlar Kahkaha Atmayı Bilir, Başarısız Olanlarınsa Sahte Tebessümleri Vardır

Başarılı İnsanlar Kahkaha Atmayı Bilir, Başarısız Olanlarınsa Sahte Tebessümleri VardırBaşarılı insanlar hayatın her alanında kendi istediklerini yaparlar ve dolayısıyla bu onları mutlu eder. İşlerine severek gider, ilişkilerinde başarılı olur ve gerektiği zaman hayata gülebilirler. Başarısız olanlar ise her zaman bir yarış içinde oldukları ve olumsuz düşünceler tarafından ele geçirildikleri için yüzlerinde sahte bir tebessüm taşırlar. Ama bu gülümsemenin ne onlara ne de etrafındaki kişilere hiçbir faydası dokunmayacaktır. İşte bunun farkına varamazlar…

İşte listenin sonuna geldik ve sizin de gördüğünüz gibi başarı gökten zembille falan yağmıyor. Yani başarılı insanlar ile başarısızlar arasında bariz farklılıklar var. Sonuçta kendi özelliklerinize bakarak başarılı olmaya mı, yoksa başarısızlığa mı daha yatkın olduğunuza karar verebilirsiniz. Kim bilir, belki nerede hata yaptığınızı görerek; bu sizin için yeni bir başlangıç olacaktır.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın