Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Hayır Diyebilmenin 9 Faydası

Bilimsel araştırmalar hayır diyebilen insanların çok daha mutlu olduğunu ortaya koymaktadır. İşte bilinen faydaları:
Hayır Diyebilmenin 9 Faydası
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Kendinizi “hayır” diyebilme konusunda ne kadar yetenekli görüyorsunuz? Diğer bir deyişle; normalde olumlu karşılık vermek istemediğiniz beklentilere, nasıl cevap veriyorsunuz? Yoksa istemeye istemeye de olsa karşınızdakilere “evet” yanıtı verip, kendinizi hiç yok yere dara mı sokuyorsunuz?

Evet, kendimizi bildiğimizden beri hayatımızın bir parçası olan beklentilerden, isteklerden, sorulardan, nezaket dolu tebessümler eşliğinde edilen ricalardan bahsediyorum. Pek çoğumuzu gereksiz yere strese sokan, adımlarımızı yanlış yönlere sürükleyen, isteksiz evet’lerle başlayan cümlelerimiz. İçimizden geçen “hayır de” seslerine kulak tıkayıp, saçmaladığımızı bile bile inatla kafa sallamaya devam etmelerimiz. “Tabii ki, sorun değil, ben hallederim, sıkıntı olmaz…” sözcükleriyle başlayan ötanazi dilekçelerimiz.

Efendim? Abarttığımı düşünmüyorsunuz, öyle değil mi? Zira hayatımız boyunca ağzımızdan çıkan minik evet’lerimiz, bize gerçekten hiç düşünemediğimiz kadar çok zarar veriyor. Eğer şöyle bir oturup düşünürseniz bu konuda bana hak vereceğinizden neredeyse eminim. Sonuç olarak; demek istediğim şu ki isteksizce sarf ettiğimiz onay cümlelerinden vazgeçmeli ve hayatımızı daha doğru bir şekilde yönetmeliyiz. Buraya kadar hemfikirsek, aşağıdaki maddeleri incelemenizi ve “hayır” diyebilmenin size ne kadar çok şey katacağını görmenizi öneririm.

İşte hayır diyebilmenin şaşırtıcı nitelikteki faydaları:

Kendinize Daha Çok Zaman Ayırabilirsiniz!

Kendinize Daha Çok Zaman Ayırabilirsiniz!Çünkü insanlar sizden sürekli bir şeyler istiyorlar ve siz o istekleri istemeye istemeye yerine getiriyorsunuz. Örneğin; iş arkadaşınızın ricası için onun yapması gereken işi üstleniyor, ailenizle vakit geçirmek isterken dostlarınızın ricalarına dayanamayıp onlara vakit ayırıyorsunuz. Oysaki yapmanız gereken şey; kendi planınıza göre hareket ederek, istemediğiniz şeyler için zaman harcamaktan vazgeçmek olmalı. İşte bu dediğimi başarabilmeniz için de “hayır” demeyi öğrenmeli ve kendinize dilediğiniz kadar vakit ayırmanın keyfini çıkarmalısınız. Hatta yeri gelmişken size, zaman yönetiminde başarılı olmak için yapmanız gerekenler nelermiş, buradan bir göz atmanızı öneririm.

Maddi Konularda Daha Başarılı Olursunuz!

Maddi Konularda Daha Başarılı Olursunuz!Maddi konularda başarı mı? Evet evet! Söylemek istediğim şey kesinlikle bu! Çünkü etrafınızdaki kişiler, sizin “hayır” deme özürlü olduğunuzu anladığında, akbabalar gibi başınıza üşüşecek ve bitmek bilmez istekleri arasında “borç” faktörü de yer alacaktır. Siz de önünüze gelen herkesle olmasa bile pek çoğuyla cüzdanınızdakileri paylaşacağınız için maddi sorun yaşayacaksınız. Uzun lafın kısası; siz siz olun, özellikle maddi konularda kendinizi istemediğiniz durumlar içerisine sürüklemeyin. Yoksa hatır kırmayayım derken, hatrınızın kırılmasına neden olursunuz.

İstediğiniz Hayata Biraz Daha Yaklaşırsınız!

İstediğiniz Hayata Biraz Daha Yaklaşırsınız!Çünkü kendinizi istemediğiniz şeyler yapmaktan kurtarmış olursunuz. Hedefinize çok daha rahat odaklanabilir, birilerine “evet” demekten vazgeçtiğiniz için kendi isteklerinizi daha çok hayata geçirebilirsiniz. Mesela; aileniz istiyor diye size uygun olmayan bir işe girmek yerine, hayat boyu severek yapacağınız bir meslek edinirsiniz. Veya sizden çok, etrafınızdakilerin istediği biriyle yuva kurmaya çalışmazsınız. Kısaca; “hayır” demeyi öğrendiğinizde hak ettiğiniz ve özlediğiniz hayata, bir adım daha yaklaşırsınız.

İstemediğiniz Kişilere Katlanmaktan Kurtulursunuz!

İstemediğiniz Kişilere Katlanmaktan Kurtulursunuz!Hani siz nezaket kurallarına körü körüne uyuyorsunuz ya! Hani siz kibarlığı, etrafınızdaki ruh emicilere de “evet” demek olarak düşünüyorsunuz ya! İşte bu yaklaşımınızdan da bir an önce vazgeçmelisiniz. Nitekim siz birilerine “evet” demeyi sürdürdükçe, etrafınızdaki sevmediğiniz insanların sayısı artacak ve zamanla mutsuz hissedeceksiniz. Bunun yerine yapmanız gereken şey; hayatınızda olmalarını istemediğiniz kişilerden kibarca uzaklaşmak, hatta gerektiği zaman gerektiği kadar katı davranmaktır.

Daha İyi Odaklanabilirsiniz!

Daha İyi Odaklanabilirsiniz!“Hayır” diyebilmenin bir diğer faydası da bu! Yani hayatı önem taşıyan bu yetiyi kazandığınızda, odaklanma konusunda çok daha başarılı olursunuz. İstemeye istemeye birilerini onaylamak zorunda kalmaz, bunun yerine asıl konsantre olmanız gereken konuya yoğunlaşabilirsiniz. Örneğin; iş yerinizde, kendi işlerini size yaptırarak iyi niyetinizi suiistimal eden arkadaşınıza hayır der ve yapmanız gerekenleri layıkıyla yerine getirerek hayalini kurduğunuz pozisyona terfi edebilirsiniz.

Stres Yönetimi Konusunda Daha Başarılı Olursunuz!

Stres Yönetimi Konusunda Daha Başarılı Olursunuz!Çünkü ne kadar zorlama evet, o kadar stres demektir. Yani bu iki öge, birbiriyle doğru orantılı olarak ilerlemektedir. Sonuçta kim istemeden evet dediği bir şeyden hoşnut olur ki? Zoraki yapılan bir iş, kime ne kadar memnuniyet katar ki? İşte bu nedenle, kendinize kötülük yapmaktan vazgeçin ve hiç çekinmeden hayır diyebilmeyi öğrenin.

Kendinizi Daha Güçlü Hissedersiniz!

Kendinizi Daha Güçlü Hissedersiniz!Neden mi? Çünkü “hayır” diyebilmek, size ne kadar güçlü olduğunuzu tekrar tekrar hatırlatacak nitelikte bir eylem. Çünkü siz kendi isteklerine göre hareket eden, kendi dümenini tutmayı başaran birisiniz. Çünkü dünya üzerindeki hiç kimsenin, size istemediğiniz bir şeyi yaptıramayacağını bilirsiniz. Hayır dediğinizde güçlü hissedersiniz; çünkü siz bir köşeye sinmiş silik ruhlardan biri olmadığınızı ta içinizde bilirsiniz.

Başkalarının Sizden Faydalanmasının Önüne Geçersiniz!

Başkalarının Sizden Faydalanmasının Önüne Geçersiniz!Hayır demeyi öğrendiğinizde, bu önemli avantajı da kazanmış oluyorsunuz. Böylelikle etrafınızdaki kan emicilere, “hayır” demeyi bildiğinizi gösteriyor; gardınızı aldığınız için de kendinizi kimseye kullandırmıyorsunuz. Oysaki istemediğiniz halde hayır diyemiyorsanız birilerinin üzerinizden rant sağlamasına karşı koyamayacak, suiistimal edildiğiniz bile bile olaya seyirci kalmaya devam edecektiniz. Özetle; iyi ki yapmıyorsunuz. İyi ki “hayır” demenin kabalıktan ziyade gayet insani bir eylem hatta gereksinim olduğunu biliyorsunuz.

Ruhunuzu Özgür Kılarsınız!

Ruhunuzu Özgür Kılarsınız!Hayatınızda, istemediğiniz halde yaptığınız eylemler olmadığı için kendinizi çok daha fazla (adeta kuşlar kadar) özgür hissedersiniz. Ne bileyim, yöneticinizin sizi sömürmesine karşı koyar, size karamsarlığından başka hiçbir şey katmayan arkadaşınızdan uzaklaşır, yıllardır katlandığınız partnerinizin hareketlerine bir son der, ailenizin sizi düşünmeden aldığı ama çelişkiye bakın ki yine sizinle ilgili olan kararlarına başkaldırırsınız. Çünkü siz açık ve net bir biçimde “hayır” diyebiliyorsunuz.

Unutmayın; hayır demek, karşınızdaki kişiye vereceğiniz iki olası cevaptan bir tanesidir. Diğer bir deyişle; “evet” demeniz ne kadar doğalsa “hayır” demek de aynı derecede doğaldır. Dilerim hepiniz; şimdi söylediğim yargının ne kadar doğru olduğunu anlamış ve bunun, kararlarınızda unutmamanız gereken en önemli şeylerden biri olduğunu aklınızın bir köşesine yazmışsınızdır.

Dipnot: “Evet” demek zorunda değilsiniz!

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.