Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Vefatından Sonra Bile Göğsümüzü Kabartan Ulu Önder Atatürk Hakkında Dünya Liderlerinin Dile Getirdikleri

Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, yalnızca Türk halkının değil, tüm dünyanın lideri olmuştur. İşte diğer liderlerinin Atatürk hakkında dile getirdiği sözler...
Vefatından Sonra Bile Göğsümüzü Kabartan Ulu Önder Atatürk Hakkında Dünya Liderlerinin Dile Getirdikleri
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

1938 Kasım’ının böylesine soğuk ve matem dolu olacağını kim düşünebilirdi? 10 Kasım Perşembe gününün sabahında saatler, saniyeler… zaman durdu ve sadece Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu olmakla kalmayıp, dünyanın en etkili, en ileri görüşlü, bilime, sanata, sanatçıya, köylüye, kısacası insana da değer veren Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk’ün naaşını selamladı. Dostundan düşmanına, tanıyanından tanımayanına kadar herkesin saygı duyduğu bir lider, bir öğretmen, bir bilim insanı ve büyük bir komutan, 10 Kasım 1938 günü saat 09:05’te sonsuzlukla buluştu.

Belçika, Pakistan, Meksika, Dominik Cumhuriyeti, İsrail, Hollanda, Yeni Zelanda, Venezuela, Küba, Avustralya, ABD, Birleşik Krallık ve Japonya başta olmak üzere, dünyanın dört bir yanına heykeli dikilen belki de tek dünya lideri, ulu önder Atatürk olabilir.

11 Ocak 1905 tarihinde Kurmay Yüzbaşı olarak Harp Akademisi’nden mezun olduktan sonra, bir savaş dahisi olarak birçok muharebede başarıya ulaştı. 30 Ekim 1918 tarihinde imzalanan Mondros Mütarekesi’nin ardından başlanan örgütlenme, sonrasında kazanılan Kurtuluş Savaşı’nın habercisiydi.

Kurtuluş Savaşı sırasında halkın egemenliği, Mustafa Kemal için muharebelerden çok daha önemliydi. Akabinde dünya tarihinde yer alacak bir savaş kazanıldı ve yepyeni bir ülke adeta küllerinden doğdu. Artık yönetim şekli monarşi değil cumhuriyetti. İnsan hakları, eğitim ve öğretim hakları, saltanatın ve halifeliğin kaldırılması, kadınlara seçme seçilme hakkı gibi daha birçok yenilik, şimdilerde başımızda bulunan vekiller ve siyasiler başta olmak üzere tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının devlet yönetiminde söz hakkına sahip olmalarını sağladı.

Ne yazık ki, bazı kesimler halen daha bu inkılapların değerini anlamamakta ısrarcı davranıyorlar. Ancak onlar da Mustafa Kemal’e duyulan sevginin ve saygının sonsuz olduğunun farkındalar. Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ü bitmek tükenmek bilmeyen sevgiyle anıyor ve özlüyoruz…

Vefatından sonra bile göğsümüzü kabartan ulu önder Mustafa Kemal Atatürk hakkında dünya liderlerinin söylediği cümleler sizlerle…

10 John F. Kennedy

John F. KennedyABD’nin 35. Devlet Başkanı olarak 1961 ve 1963 yılları arasında görev alan John Fitzgerald Kennedy, 22 Kasım 1963 yılında suikaste kurban gitmeden önce vermiş olduğu demeçte; Atatürk’ün bu yüzyılda yaşamış en büyük, en ileri görüşlü ve en kudretli lider olduğunu belirtmiştir. Ayrıca çöküntü halinde bulunan bir imparatorluğun yerini özgür bir Türkiye’ye bırakmasının yanı sıra, Türkiye’nin özgürlüğünün ve bağımsızlığının şerefli bir şekilde o zamandan bugüne kadar korunmasının da Atatürk’ün ve Türk halkının başarısı olduğunu da sözlerine eklemiştir.

9 David Lloyd George

David Lloyd GeorgeAtatürk ile aynı tarihlerde görev yapmış olan David Lloyd George, Kurtuluş Savaşı sırasında Türkiye topraklarını işgal eden Britanya Hükümeti’nin başındaydı. Düşman kuvvetlerde olmasına rağmen Atatürk’e olan saygısını, onu Asya topraklarında yetişmiş bir dahi olarak nitelendirerek göstermiştir. Elbette ki, Atatürk’ün işgalci güçlere karşı başarılı bir şekilde mücadele vermesi, Türkiye’ye karşı sert ve tavizsiz bir politika izleyen Lloyd George’nin bile saygı duyabilmesini sağlamıştır.

8 Adolf Hitler

Adolf HitlerBazı kesimler tarafından yüzyılın en büyük diktatörü, bazı kesimler tarafından ise başarılı bir politikacı olarak kabul edilen Adolf Hitler, Atatürk’ün özellikle de dahi bir devlet adamı ve büyük bir asker olduğundan bahsetmiştir. “Yeni Türkiye Cumhuriyeti”nin ise Atatürk’ün nesilden nesile aktarılacak büyük bir anıtı olduğunu da sözlerine eklemiştir.

7 Aristide Briand

Aristide BriandLloyd George gibi Aristide Briand da Kurtuluş Savaşı’nın işgalci devletlerinden biri olan Fransa’nın başındaki isimdi. Karşı cephede olmasına rağmen, Atatürk’ten büyük bir kahraman olarak bahsetmiştir. Ayrıca Atatürk ve silah arkadaşlarının teker teker heykellerinin dikilmesi gerektiğini de sözlerine eklemiştir.

6 Barack Obama

Barack ObamaŞimdi ise günümüz liderlerinden Barack Obama ile listemize devam ediyoruz. ABD’nin 44. Devlet Başkanı olarak görev yapan ve son seçimle yerini Donald Trump’a bırakacak olan Barack Hussein Obama da yüzyılın en etkili dünya lideri, Atatürk’e olan hayranlığını vermiş olduğu bir demeçle göstermiştir. Atatürk’ten tarihin şeklini değiştiren bir lider olarak bahsetmiş ve yaşamına ait en büyük anıtın taştan ya da mermerden inşa edilemeyeceğini, Türkiye’nin canlı ve laik demokrasisinin en büyük mirası olduğunu da sözlerine eklemiştir.

5 Vladimir Lenin

Vladimir LeninAtatürk ile aynı dönemlerde yaşamış olan Vladimir Ilyiç Lenin, Sovyetler Birliği’nin kurucusu ve sosyalist bir devrimcidir. Mustafa Kemal’in bir sosyalist olmadığını ancak anlayışlı, ilerici, iyi düşünceli ve akıllı bir lider olduğunu belirten Lenin, Atatürk’ün önderlik ettiği Kurtuluş Savaşı’nın da başarıyla sonuçlanacağını düşünen ender politikacılardan biriydi.

4 Winston Churchill

Winston ChurchillÇanakkale Boğazı’nda tarihi bir yenilgi yaşayan İngiliz orduları, o dönem Winston Churchill tarafından yönetiliyordu. Bu yenilgi, Churchill’in askerlik hayatını bitirmiş olsa da karşı cephesinde mücadele veren Mustafa Kemal’e karşı büyük bir saygı besliyordu. Atatürk’ün vefatının ardından vermiş olduğu demeçte; Mustafa Kemal’in vefatının sadece Türkiye Cumhuriyeti için değil, Avrupa için de büyük bir kayıp olduğunu belirtmişti.  

3 Muhammed Ali Cinnah

Muhammed Ali CinnahPakistan’ın kurucusu, Tüm Hindistan Müslüman Birliği ve Pakistan Bağımsızlık Mücadelesinin önderi olarak bilinen Muhammed Ali Cinnah da Atatürk’ün büyük bir lider olduğunu dile getirmiştir. Türkiye Cumhuriyeti’ni kurmakla kalmayıp, bütün dünya uluslarına Müslümanların seslerini duyuracak kudrette olduğunu, vefatıyla Müslüman dünyasının en büyük kahramanını kaybettiğini belirmiştir.

2 Cevahirlal Nehru

Cevahirlal NehruPandit Cevahirlal Nehru; Hindistan Bağımsızlık Hareketi’nin önemli isimlerinden biri olmakla kalmayıp, Hindistan’ın ilk başbakanı olmayı da başarmıştır. Nehru, Atatürk’ten gençlik yıllarının kahramanı olarak bahsetmiştir. “Kemal Paşa’nın en büyük hayranları arasında bulunuyorum”, diyerek Atatürk’e olan saygısını ve sevgisini dile getiren Nehru, Atatürk’ü Doğu’ya modern çağın kapılarını açan öncü bir dünya lideri olarak nitelendirmiştir.  

1 Emanullah Han

Emanullah Han1919 yılında Afganistan Emiri olarak görev yapan Emanullah Han da ülkesini İngiltere’nin etkisinden kurtarıp, bağımsız bir devlet olmasını sağlamış bir önderdir. Babasının ölümüyle 1919 yılında tahta çıkan Emanullah Han, 1921 Türkiye Anayasası’nı örnek alarak 1923 Afgan Anayasası’nı hazırlatmıştır. Mustafa Kemal’i daima örnek alan Emanullah Han; Atatürk’ün sadece Türkiye için değil, aynı zamanda bütün Doğu milletleri için de en büyük önder olduğunu belirtmiştir.

Paratic Bonusu: UNESCO

UNESCODuruşu, karizması, ileri görüşlülüğü, yenilikçi fikirleri ve gerçekleştirmiş olduğu inkılaplarla, kaybolmuş bir ülkeyi yeniden küllerinden diriltmeyi başaran Mustafa Kemal Atatürk, gerçek bir dünya lideridir. UNESCO tarafından 27 Kasım 1978 tarihinde alınan bir kararla 1981 senesi, Atatürk yılı olarak kabul edilmiştir ve bu karar, dünyada tektir. Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü’nün (UNESCO) ise Atatürk’ü barış yolunda çaba göstermiş üstün kişi, olağanüstü devrimler gerçekleştirmiş bir devrimci, sömürgeciliğe karşı savaşan ilk önder ve dünyanın barış öncüsü olarak tanımlamıştır.

2018 yılında Türksat 5A-5B uydularının fırlatılması için Türkiye’ye gelen ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’la görülen Elon Musk da Anıtkabir’i ziyaret etmiştir. Ardından “Üç kırık kaburga, delik bir akciğer ve o yine de savaştı,” sözleriyle Instagram hesabında Anıtkabir’de fotoğraf paylaşarak gündeme gelmiştir.

Cumhuriyetin kurucusu, kadın, çocuk ve insan haklarının savunucusu, Türkiye Cumhuriyeti’nin ölümsüz lideri Mustafa Kemal Atatürk’ün gerçek bir dünya lideri olduğunu, düşmanları tarafından bile duyulan bu saygıda görebiliriz. Ulu önderimizi 1938 yılında ebediyete uğurlamış olsak da bırakmış olduğu bu mirası ilelebet yüceltmeye ve muhafaza etmeye devam edecek, Mustafa Kemal Atatürk’ü ve büyük mücadeledeki kahraman silah arkadaşlarını unutmadık, unutmayacağız.

Paratic.com Ekibi Olarak Ulu Önder Atatürk’ümüzü Saygı, Sevgi ve Özlemle Anıyoruz…

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.