Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Telefondan Para Kazanma Yolları

Telefondan nasıl para kazanılır sorusunun cevabı ve telefondan para kazanma yöntemleri için bilmeniz gereken her şey sayfamızda. Hemen tıklayın!
Telefondan Para Kazanma Yolları
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Akıllı telefonların hayatımıza girmesiyle birlikte, cep telefonu bağımlılığı farklı bir boyut kazandı. Günümüzde gencinden yaşlısına herkesin elinde telefon var. Sürekli fotoğraf çekenlerden videolardan gözünü ayırmayanlara, sosyal medya platformlarından çıkmayanlardan indirim kovalayanlara kadar herkesin gözü telefonda.

Onunla güne başlıyor, yine onunla tamamlıyoruz. Kısacası akıllı telefonlar hayatımızın tam ortasında yer alıyor. Her türlü işimizi, telefonlar sayesinde saniyeler içinde kolaylıkla halledebiliyoruz.

Mail okumak, bankacılık işlemlerini halletmek, alışveriş yapmak, her türlü bilgiye erişmek ve elbette para kazanmak.

Evet, telefonlar sayesinde online para kazanmak bugün oldukça kolay hale geldi. Video izlemek, müzik dinlemek, oyun oynamak, anket doldurmak, satış yapmak ve dahasıyla pek çok farklı yolla telefondan para kazanmak mümkün.

Siz de akıllı telefonunuzu kullanarak istediğiniz her yerden para kazanmak istiyorsanız önerilerimize göz atmalısınız!

1 Anket Doldurmak

Anket DoldurmakEn çok bilinen online para kazanma yöntemleri arasında bir tanesi de anket işidir. Bu iş için güvenilir sitelere üye olursunuz ve günlük limitinize göre anketleri doldurarak para ya da puan toplarsınız.

Çoğu anket sitesine kayıt olurken yapmanız gereken şey, e-postanızı doğrulamak ve bazı kişisel bilgilerinizi siteye girmek. Anket doldurarak para kazanma yolları için kullanabileceğiniz pek çok farklı yöntem vardır. Bunları keşfederek cüzdanınıza az da olsa katkıda bulunabilirsiniz.

 • Kimler yapabilir? Herkes.
 • Ne kadar kazandırır? Az.
 • Ne kadar hızlı ek gelir elde edilir? Yavaş.

2 Instagram’dan Satış Yapmak

Instagram, 2010’da kurulduğunda küçük bir sosyal ağken, şimdilerde en yüksek kullanıcı sayısına ve büyüme hızına sahip sosyal ağlardan birisi haline geldi.

Facebook tarafından satın alınan Instagram, artık fotoğraf-video paylaşımının çok ötesine geçti. Bugün birçok kişinin gelir kapısı konumundaki Instagram, sizin için de telefondan para kazanma uygulama yolu olabilir.

Canlı yayın ve reels videoları gibi birçok özelliğiyle satıcılara destek olan platform üzerinde farklı yöntemlerle işinizi icra edebilirsiniz. Instagram’ın Creators sayfasındaki para kazanma açıklamasında platformdan nasıl kazanç elde edilebildiğine göz atabilirsiniz.

 • Kimler yapabilir? Herkes.
 • Ne kadar kazandırır? Çok
 • Ne kadar hızlı ek gelir elde edilir? Orta.

3 Facebook Hesabı Açmak

Sosyal ağların başlangıcı diyebileceğimiz Facebook, günümüzde iyi bir kazanç kapısı haline geldi. Reklamlar, sayfa satışları, link paylaşımları, ürün satışı gibi birbirinden farklı iş modelleri oluşturuldu.

Facebook politikalarına uygun bir şekilde kendinize bir hesap oluşturabilir, bu hesabı yüksek bir takipçi sayısına ulaştırabilir ve etkileşimleri artırarak para kazanabilirsiniz.

Eğer büyük bir Facebook sayfanız olursa ve takipçileri sayfa ile iletişim içerisinde olursaöne çıkarsınız.

Örneğin bir web sitesi sahibi linkini paylaşmanızı, satış yapan bir kişi tanıtımını yapmanızı isteyebilir. Bunların dışında bu sayfayı satın almak isteyen kişiler de çıkabilir. Yani yeter ki büyük bir Facebook hesabına sahip olun.

 • Kimler yapabilir? Herkes.
 • Ne kadar kazandırır? Değişken.
 • Ne kadar hızlı ek gelir elde edilir? Orta.

4 Twitter’dan Para Kazanmak

Elon Musk tarafından satın alınan Twitter, farklı yollarla kullanıcılara gelir imkanı sunuyor.

Örneğin Facebook’ta olduğu gibi yüksek bir takipçi sayısına ulaşabilir ve takipçilerinizin sizinle etkileşimini sağlayabilirseniz, firmalar sizinle iletişime geçerek reklam yapmanızı isteyebilirler.

Bunun yanında isteyenlerin Twitter hesapları için hayalet yazarlık ya da gölge yazarlık yapabilirsiniz. Sınırlı erişim Spaces, ürün-hizmet satışı, satış ortaklığı gibi yöntemleri de Twitter gelir modelleri olarak kullanabilirsiniz.

 • Kimler yapabilir? Herkes.
 • Ne kadar kazandırır? Değişken.
 • Ne kadar hızlı ek gelir elde edilir? Orta.

5 Youtube Kanalı Açmak

Youtube Kanalı AçmakBildiğiniz gibi Youtube, günümüzün genç zenginlerinin pek çoğuna ev sahipliği yapıyor. Çektiği videoları Youtube kanalına yükleyerek milyon kazanan birçok kişi var.

Siz de yeteneklerinizi ya da bilgi birikiminizi kullanarak çektiğiniz videolardan para kazanma işini düşünebilirsiniz. İhtiyacınız olan gerçekten orijinal fikirlerle izlenebilecek videolar çekmek ve kanalınıza yüklemek. Daha sonra takipçi sayınızın yükselmesini sağlamak.

Peki, platform aracılığıyla nasıl para kazanacaksınız?

Birincil gelir kaynağı reklamlar olan YouTube, uygun içerik üreticilerine para kazanabilecekleri ek yöntemler sunmak adına Super Chat, kanal üyelikleri ve ürünler gibi araçlar geliştirmiştir.

 • Kimler yapabilir? İsteyen herkes.
 • Ne kadar kazandırır? Değişken.
 • Ne kadar hızlı ek gelir elde edilir? Orta.

6 Online Yatırım Yapmak

Akıllı telefonunuzu kullanarak dünya piyasalarına bağlanabilir hatta telefon üreticinizin veya sosyal ağların hisse senetlerini alıp satabilirsiniz.

Yani Apple, Facebook, Twitter gibi şirketlere hisse alımıyla ortak olarak paranızı değerlendirebilirsiniz. Elbette online yatırım yöntemleri denildiğinde akla gelen daha birçok seçenek var.

Borsa, VİOP gibi piyasalarda alım-satım seçeneklerini değerlendirebilir ya da emtialara yönelebilirsiniz. Son yılların en dikkat çekici alanlarından kripto paralar hakkında bilgi edinebilir, hem yerli hem yabancı borsalarda işlem yapabilirsiniz.

Sonuçta akıllı telefonunuzla hem istediğiniz her türlü yatırım bilgisine erişim hem de işlem yapma avantajına sahipsiniz.

Yatırım dendiği zaman aklınıza gelen klişe sahneleri unutarak ilk adımı atabilirsiniz.

 • Kimler yapabilir? Herkes.
 • Ne kadar kazandırır? Değişken.
 • Ne kadar hızlı ek gelir elde edilir? Değişken.

7 Para Kazandıran Uygulamaları İndirmek

Akıllı telefonlarımıza gerekli gereksiz birçok uygulama indiriyoruz. İşte bu noktada para kazandıranları indirmeyi deneyebilirsiniz.

Bunun için birçok farklı uygulama bulunurken dikkat etmeniz gereken, dolandırıcılık yapanlardan uzak durmak. Uygulamanın güvenilirliğinden emin olduktan sonra tuş kilidinizi açarak bile az da olsa gelir elde edebilirsiniz.

Evet, bu tür uygulamalarda genellikle verilen görevleri tamamlar ve puan biriktirerek vadedilen ödülü alırsınız.
Gigwalk, Ibotta, Shopkick, Viggle, Swagbucks, Rakuten, Fiverr, Upwork, Poshmark gibi daha birçok uygulama ile para kazanmayı düşünebilirsiniz.

 • Kimler yapabilir? Herkes.
 • Ne kadar kazandırır? Az.
 • Ne kadar hızlı ek gelir elde edilir? Yavaş.

8 Sanal Asistanlık Yapmak

Sanal asistanlar, yöneticilerin sıklıkla tercih ettikleri kişiler haline geldiler. Fiziki bir asistanın varlığını istemeyen kişiler, kendilerine sanal asistan tutuyorlar.

Böylece hem işleri hallediliyor hem de ihtiyaçları bir ofis çalışanı olmadan giderilebiliyor. Peki, sanal asistanlar ne yapıyor? Basitçe anlatmak gerekirse yönetici asistanının yapması gereken işleri yapıyorlar.

Yani sanal asistan, asiste edeceği kişinin e-posta mesajlarını incelemek-yanıtlamak, blog içeriği oluşturmak, muhasebe tutmak, hesapları yönetmek gibi online görevleri yürütüyor. Siz de evinizde pijamalarınızla otururken bir yöneticinin günlük işlerini çevrimiçi halledebilirsiniz.

Nasıl olsa telefonunuz elinizden düşmüyor, asistanlık için kullanabileceğiniz birçok ücretsiz uygulama var. Bunların da yardımıyla günlük yaşantınıza devam ederken online iş fırsatını değerlendirebilirsiniz.

 • Kimler yapabilir? Plana sadık kalan ve iş disiplini olanlar.
 • Ne kadar kazandırır? Görev tanımına göre değişken.
 • Ne kadar hızlı ek gelir elde edilir? Orta.

9 Uygulamaları Test Etmek

Elinizden telefonu düşürmüyor ve içeride dönen sistemden anlıyorsanız, yapabileceğiniz bir diğer iş uygulamaları test etmektir.

Her geçen gün geliştirilen uygulamalar, kullanıcı deneyimleri göz önüne alınarak geliştiriliyor. Yani üreticiler tarafından tasarlanan yeni uygulamaların kullanıcı testinden geçmesi gerekiyor.

Eğer bu işi yapabilecek bilginiz varsa, uygulama testleri yapabilir, geri bildirimlerinizle gelir elde edebilirsiniz.

 • Kimler yapabilir? Uygulama testi için gereken donanıma sahip olanlar.
 • Ne kadar kazandırır? Orta.
 • Ne kadar hızlı ek gelir elde edilir? Değişken.

10 Reklam İzlemek

Reklam İzlemekVideo izleyerek para kazanma da telefon aracılığıyla evden yapılabilecek kolay işler arasında. Tıpkı anket doldurma işinde olduğu gibi burada da yapmanız gereken ilgili sitelere kayıt olup reklam izlemeye başlamak.

Reklam izleyerek para kazan sisteminde genellikle reklamları izleyen, reklamları veren ve bunun için aracılık yapan taraf bulunur.

Video izleme üzerine kurulu sistemde, üyelere izledikleri reklam başına puan verilir. İstenen eşiğe ulaşıldığında ödeme nakit ya da kupon gibi yöntemlerle yapılır.

 • Kimler yapabilir? Herkes.
 • Ne kadar kazandırır? Az.
 • Ne kadar hızlı ek gelir elde edilir? Yavaş.

11 Online Satış Yapmak

Bildiğiniz gibi e-ticaret, tüm hızlıyla gelişmeye devam ediyor. Mobil e-ticaret de günümüzde en büyük işlerin yapıldığı alanların başında geliyor.

Akıllı telefonların çıkmasıyla birlikte e-ticaret siteleri hızlıca mobil uygulamaya geçiş yaptı. İnsanlar artık marketten giyime her türlü alışverişini telefonları aracılığıyla yaparken siz de online satış seçeneğini düşünebilirsiniz.

Ancak bu alana girmeden önce hangi kanalları kullanacağınıza karar vermeli ve zorlu bir rekabet ortamına gireceğinizi bilmelisiniz.

El emeğinden yurt dışından getirilecek orijinal ürünlere, hediyelik özel tasarımlardan çeşitli markaların ürünlerine birçok alanda satış yaparak para kazanabilirsiniz.

 • Kimler yapabilir? Herkes.
 • Ne kadar kazandırır? Çok.
 • Ne kadar hızlı ek gelir elde edilir? Orta.

12 Dropshipping

Günümüzün en popüler internetten satış yöntemleri arasında dropshipping (stoksuz satış) yer alıyor. İnternetten para kazanma yolları arasında birçok girişimci adayının dikkatini çeken dropshipping modeli, tedarikçi ile tüketici arasında bir köprü işlevi görmektedir.

Satıcının stok tutmadan sipariş aldığı bu e-ticaret sistemi, düşük maliyeti ve risk oranıyla birçok kişiye kolay yoldan para kazandırıyor.

Elbette avantajlarının yanında yöntemi kullanacak kişilerin zorlu rekabet ortamı ve zayıf kârlılık oranı gibi dezavantajlara da dikkat etmesi gerekir.

 • Kimler yapabilir? Herkes.
 • Ne kadar kazandırır? Değişken.
 • Ne kadar hızlı ek gelir elde edilir? Orta.

13 Stok Fotoğrafçılık Yapmak

Telefonunuzun kamera kalitesi yüksekse ve iyi bir fotoğrafçı gözüne sahip olduğunuzu düşünüyorsanız, stok fotoğrafçılık yaparak para kazanma işini değerlendirebilirsiniz.

Günümüzde online içerik üreten sayısız web sitesi ve bunların görsel ihtiyacı düşünüldüğünde, stok fotoğrafçılığa ne kadar talep olduğu ortada.

Siz de lisansları ve telif hakları bulunan fotoğraflarınızı yayınlamak için bu alanda hizmet veren iStockPhotos, Twenty20, Dreamstime, Shutterstock, Alamy, 123RF, 500px, SmugMug ve Getty Images gibi sitelere başvurabilirsiniz.

 • Kimler yapabilir? Fotoğrafçılık yeteneğine ve iyi bir kameraya sahip herkes.
 • Ne kadar kazandırır? Değişken.
 • Ne kadar hızlı ek gelir elde edilir? Orta.

14 Müzik Dinlemek

Bilinmeyen para kazanma yöntemleri arasında yer alan müzik dinleme yöntemini değerlendirebilirsiniz.

Bugün pek çok kişi, farklı formatları bulunan ve temel mantığı müzik dinlemek olan web sitelerinden gelir elde ediyor.

Siz de şarkıcıların ve söz yazarlarının kullandıkları ilgili platformlar üzerinden müzik dinle para kazan sistemine dahil olabilirsiniz. Hit Predictor, Playlist Push, Music Xray, RadioEarn, Current.us ve Research.fm gibi sitelere göz atarak başlayabilirsiniz.

 • Kimler yapabilir? Herkes.
 • Ne kadar kazandırır? Az.
 • Ne kadar hızlı ek gelir elde edilir? Orta.

15 İkinci El Eşya Satışı Yapmak

Telefondan para kazanmak için bir diğer yol da kullanılmış ya da ikinci el eşyaların satışını yapmak.

Yüksek miktarda kazanç fırsatı sunan bu online para kazanma yolu, yeni gelir kaynağınız olabilir. Yaşam maliyetinde artışın da etkisiyle insanlar kullanılmış eşyalara daha çok yönelirken giderek daha fazla insan ikinci el eşya satışı yapıyor.

Siz de kullanmadığınız eşyalar ya da ucuz fiyata aldığınız ürünleri telefonunuz aracılığıyla satabilirsiniz. Satış için Dolap, Gardrops, ModaCruz, Sahibinden, Letgo gibi platformlardan yararlanabilirsiniz.

 • Kimler yapabilir? Herkes.
 • Ne kadar kazandırır? Değişken.
 • Ne kadar hızlı ek gelir elde edilir? Orta.

16 Online Ders Vermek

Online Ders VermekYabancı dil, enstrüman, branş dersleri ya da ders verebileceğiniz başka bir alanda uzmanlığınız varsa telefondan online ders vermeyi düşünebilirsiniz.

Bununla birlikte günümüzde yalnızca belli başlı alanlarda değil daha birçok alanda online ders verildiğini bilmelisiniz. Kişisel gelişim, mutfak, bahçe işleri, spor, el işi gibi pek çok saha, işin ehli olanlara para kazandırıyor.

Bu alanda hizmet veren online platformlara göz atarak işin size uygun olup olmadığını görebilirsiniz.

 • Kimler yapabilir? Yetkinliğe sahip herkes.
 • Ne kadar kazandırır? Değişken.
 • Ne kadar hızlı ek gelir elde edilir? Değişken.

17 Yürümek

Yürüyerek para kazanmak mümkün. Yapmanız gereken adım at para kazan sistemi ile çalışan uygulamaları telefonunuza indirmek.

Örneğin Sweatcoin kendisini şöyle tanıtıyor:

“Tüm cihazlarınızda, spor ekipmanlarınızda kullanabileceğiniz, fitness antrenmanlarınızda, sağlıklı beslendiğinizde ve daha pek çok farklı etkinlik sırasında adımlarınızı sayıp, size dijital bir para ile ödeme yapan yepyeni bir aktivite takip ve adım sayma uygulaması.”

 • Kimler yapabilir? Herkes.
 • Ne kadar kazandırır? Az.
 • Ne kadar hızlı ek gelir elde edilir? Yavaş.

18 Affiliate Marketing

İnternetten para kazanma yolları denildiğinde akla gelen ilk yöntemlerden biri de satış ortaklığı ya da affiliate marketing. Birçok kişi affiliate marketing işinden tatmin edici kazanç elde ederken yapmanız gereken işin size uygun olup olmadığını anlamak olmalı.

Çünkü satış ortaklığı gerçekten sabır isteyen bir iş. Ancak başarıyı yakaladığınızda güzel para kazandırdığı da biliniyor. Affiliate marketing yapmak için blog açabilir, trafiğinizi ve Google görünürlüğünüzü artırdıktan sonra ortaklık için ilgili firmalarla iletişime geçebilirsiniz.

Türkiye’de online satış ortaklığı yapabileceğiniz bazı şirketler: GCM Partner, Gelir Ortakları, Amazon, Godaddy, Binance, ReklamAction, Odaklı Pazar, Under Armour, Çiçek Sepeti, Flixbus, Clickmerkez, Medikalize, Hepsi Bahçemden, Bella, Trendyol, Tchibo, Modanisa, Bilet.com, iTunes, Admitad, Sigortam.net, Gloria.

 • Kimler yapabilir? Herkes.
 • Ne kadar kazandırır? Çok.
 • Ne kadar hızlı ek gelir elde edilir? Yavaş.

19 Kiralama Yapmak

Kiralama YapmakTelefondan ek gelir elde etme yolları arasında en kolay ve kazançlılardan biri de kiralama işidir. Günümüzde kiralama yapmak için birçok farklı platform bulunuyor ve pek çok kişi sürekli kullanmadığı eşyalarını ya da mülkünü kiralayarak para kazanıyor.

Örneğin aracınızı kiralamayı düşünebilirsiniz. Evinizi ya da boş odanızı, kullanmadığınız bir garaj varsa garajınızı, hatta bahçenizi bile kiraya verebilirsiniz.

Bunların yanında bisiklet, abiye elbise, gelinlik gibi eşyalarınızdan da pasif gelir elde edebilirsiniz. Yapmanız gerek bu alanda hizmet veren sitelere üye olarak kiralayacağınız şeyi yüklemek ve para kazanmayı beklemek.

 • Kimler yapabilir? Herkes.
 • Ne kadar kazandırır? Değişken.
 • Ne kadar hızlı ek gelir elde edilir? Değişken.

20 Podcast Yapmak

Telefondan para kazanma yolu olarak değerlendirebileceğiniz bir diğer alternatif podcast yayıncılığı. Bir nevi sesli blog olan bu yöntemi kullanmak için gereken öncelikli nitelikse iyi bir anlatıcı olmak.

Bununla birlikte iyi bir podcast yayıncısı olmak için mikrofon, kayıt cihazı gibi gereklilikler de var. Ancak teknolojinin ilerlemesi ve akıllı telefonların birçok özellik barındırması sayesinde bu işe telefondan da başlayabilirsiniz.

Sesli blog oluşturabileceğinizi düşünüyorsanız, detaylı araştırma yapmak ilk adımınız olmalı.

 • Kimler yapabilir? Herkes.
 • Ne kadar kazandırır? Değişken.
 • Ne kadar hızlı ek gelir elde edilir? Yavaş.

21 Soru Hazırlamak

Eğer belli konularda yeterli bilginiz varsa, bunu soru hazırlayarak paraya dönüştürebilirsiniz. Yayınevleri ve yarışmalar için soru hazırlayarak para kazanmak için birçok farklı platform var.

“Yayınevleri için soru hazırlama, soru yazarlığı yapma, yarışmalara soru hazırla” gibi aramalar yapacak olursanız karşınıza bu tür platformlar çıkacaktır.

 • Kimler yapabilir? Yetkinliğe sahip herkes.
 • Ne kadar kazandırır? Az.
 • Ne kadar hızlı ek gelir elde edilir? Yavaş.

22 Şarkı Sözü ve Bestesi Satmak

Şarkı sözü yazarlığı ya da bestecilik. Bunlar size tanıdık geliyorsa ya da yapabileceğinizi düşünüyorsanız, hazırladığınız şarkı sözleri ya da bestelerden gelir elde etmeyi düşünebilirsiniz.

Şarkı sözü ve beste alıp satmak için hem yerli hem yabancı birçok site bulunuyor. Öyle ki aralarında beste başına 1000 lira vadedenler var. Tarayıcınızda ilgili aramayı yaparak bu alanda hizmet veren platformlara bakabilirsiniz.

 • Kimler yapabilir? Yetkinliğe sahip herkes.
 • Ne kadar kazandırır? Değişken.
 • Ne kadar hızlı ek gelir elde edilir? Yavaş.

23 Web’de Arama Yapmak

Sürekli telefondaysanız ve vaktinizi arama motorlarında bir şeyleri araştırarak geçiriyorsanız, bu işten para kazanmayı düşünebilirsiniz.
SwagBucks, ZoomBucks, Scour, Blingo gibi platformlar, üyelerini web aramaları yapmaları için ödüllendirir.

Söz konusu platformlarda mantık aynı olsa da hepsinin işleyişi ve puan sistemi farklıdır. Bazıları yalnızca hediye kartları sunarken bazıları toplanan puanları paraya çevirme imkanı sunar.

Güvenilir kaynakların koşullarını araştırarak ilk adımı atabilirsiniz.

 • Kimler yapabilir? Herkes.
 • Ne kadar kazandırır? Az.
 • Ne kadar hızlı ek gelir elde edilir? Yavaş.

24 Veri Girişi Yapmak

Oyun oynamak, anket doldurmak, video izlemek gibi veri girişi yapmak için ödül sunan siteler var.

Wrapping Up, Kolotibablo, Clickworker gibi siteler, kullanıcılara veri girişi görevleri için ödeme yapıyor. Siz de bu alanı detaylı araştırarak kendinize uygun olup olmadığını rahatlıkla anlayabilirsiniz.

İnternette birçok farklı türde veri girişi işi bulunuyor. Yapmanız gereken bu tür çevrimiçi işler arasında size uygun olan var mı buna bakmak.

 • Kimler yapabilir? İsteyen herkes.
 • Ne kadar kazandırır? Az.
 • Ne kadar hızlı ek gelir elde edilir? Yavaş.

25 Online Alışveriş Yapmak

Rakuten, Astrowealt gibi siteler, üyelerine online alışverişleri için ödeme yapıyor. Kişiye, online alışverişlerinde tasarruf fırsatı sunan bu siteler, yapılan harcamanın belirli bir yüzdelik kısmını geri ödemeyi vadediyor.

Yapmanız gereken, ilgili siteler ya da uygulamalara kayıt olarak bu platformlar aracılığıyla online alışveriş yapmak. Bir kazan-kazan sistemi içinde işleyen bu yöntem, yurt dışında fazlasıyla tercih ediliyor.

Milyonlarca üyeye sahip bu tür sitelerde para kazanılıp kazanılmadığını anlamak için üye memnuniyetini gösteren yorumlara göz atabilirsiniz.

 • Kimler yapabilir? Herkes.
 • Ne kadar kazandırır? Değişken.
 • Ne kadar hızlı ek gelir elde edilir? Orta.

26 Çevreyi Korumak

Hem cüzdanınızı hem dünyayı aynı anda biraz daha yeşil yapmayı düşünebilirsiniz. Evet, online para kazanma yolları o kadar arttı ki artık çevreyi korumak için kullanıcıları ödüllendiren siteler de var.

Örneğin Cleanspace, kendisini ve çevreyi koruyan kişilere ücretsiz ürünler ve indirimler sunan bir uygulama.

Koştuğunuz, bisiklete bindiğiniz, yürüdüğünüz (veya herhangi bir şekilde çevre kirliliğine katkıda bulunmaktan kaçındığınız) her mil için uygulama, ücretsiz ürünler ve indirimler sunar.

Bunun yanında kullanıcılara enerji tasarrufu yaparak nakit ödüller kazandıran uygulamalar da var. Benzeri hizmetleri araştırarak çevreyi korurken finansal durumunuzu iyileştirebilirsiniz.

 • Kimler yapabilir? Çevreye duyarlı herkes.
 • Ne kadar kazandırır? Az.
 • Ne kadar hızlı ek gelir elde edilir? Yavaş.

27 Sesli Kitap Hazırlamak

Kitap okuma konusunda kendinize güveniyorsanız, sesli takip hazırlayarak para kazanabilirsiniz. Günümüzün koşuşturmacası arasında pek çok kişi kitap okumaya vakit ayıramıyor ve bu noktada sesli kitaplar insanların ihtiyacına yanıt veriyor.

Günümüzün telefonları o kadar gelişti ki artık mikrofon ve kayıt cihazlarına gerek kalmadan sesli kitap hazırlamak mümkün. Yani evinizde özel bir stüdyo oluşturma durumunuz olmasa bile küçük bir ses kabini oluşturmak ihtiyacınız olan sessiz ortamı sağlayacaktır.

Tonlamalarınız, diksiyonunuz ve sesiniz bu işe uygunsa daha detaylı araştırmayla ilk adımı atın. Sesli kitap kayıtlarınızı paraya dönüştürebileceğiniz platformlara göz atarak bu işin size uygun olup olmadığını daha net anlayabilirsiniz.

 • Kimler yapabilir? Güzel anlatıma sahip herkes.
 • Ne kadar kazandırır? Değişken.
 • Ne kadar hızlı ek gelir elde edilir? Orta.

28 Listverse’de İçerik Üretmek

Eğer bir liste içeriği hazırlayabilecek düzeyde İngilizceniz varsa, Listverse’ye bakabilirsiniz. Yaz ve kazan sistemine dayalı site, yazar olarak herhangi bir deneyimi olmayan ancak bir liste hazırlayıp göndermeye karar veren okuyuculara 100 dolar ödeme vadediyor.

Uzman olmanıza gerek yok. Sadece ana dili İngilizce olan birinin İngilizcesine, mizah anlayışına ve sıra dışı ya da ilginç şeylere karşı sempatiye sahip olmanız yeterli.

Hazırlayacağınız en az 10 farklı maddeye sahip listenin kabul edilmesi durumunda PayPay aracılığıyla 100 dolar gönderiliyor.

 • Kimler yapabilir? Gerekli niteliklere sahip olanlar.
 • Ne kadar kazandırır? Çok.
 • Ne kadar hızlı ek gelir elde edilir? Değişken.

29 Prova Okuyuculuğu Yapmak

Prova okuyuculuğu, okumayı seven ve dilbilgisine hakim olan kişiler için son derece güzel bir iş fikri.

Yapmanız gereken bir metin yayınlanmadan önce doğruluğunu kontrol etmek. Yazım, tipografi ve imla hataları konusunda kendinize güveniyorsanız bu yöntemi deneyebilirsiniz.

Sosyal platformlar gelişirken fenomenlerden uzmanlara markalardan küçük işletmelere kadar bir dizi alan bu yöntemden faydalanıyor. Çünkü internette, bloglarda ya da sadece sosyal medyada içerik yayımlarken dilbilgisi hatalarına ve yanlış kullanımlara dikkat edilir.

Bu nedenlerden dolayı prova okuyucular artık her zamankinden daha fazla talep görüyor. Aldığınız işleri telefonunuzdan kontrol edebilir ve çevrimiçi ödeme alabilirsiniz.

Çeviri alanında da sıklıkla faydalanılan prova okuyuculuğunu (proofreading) hakkında detaylı bilgi edinerek işe başlayabilirsiniz.

 • Kimler yapabilir? Gerekli niteliklere sahip olanlar.
 • Ne kadar kazandırır? Değişken.
 • Ne kadar hızlı ek gelir elde edilir? Değişken.

30 Yeniliklere Açık Olmak

Babil En Zengin Adamı AlıntıYukarıdaki yöntemler arasında şimdiye kadar hiç duymadıklarınız olabilir. Ancak gelişen online dünya, her gün yeni fırsatlar doğuruyor. Dolayısıyla son olarak size yeniliklere açık olun tavsiyesinde bulunuyoruz. Para yönetimi konusunda başarılı olmak için gereken her şey elinizin altında.

Sonuçta elimizde telefonla istediğimiz her yerden her an para kazanabildiğimiz bir çağda yaşıyoruz. Yapılması gereken, bunun hakkını vermek. Trendleri takip ederek insanların ilgi alanlarına göre yeni gelir kapıları keşfetmek.

Hepimizin ara sıra biraz fazladan paraya ihtiyacı var ve bunu yapmanın en kolay yollarından biri de akıllı telefonlardan yararlanmak. Şu anda elimizde tuttuğumuz telefon iki şeyden biri olabilir, zaman kaybı veya para kazanma makinesi.

İyi haber de kendi evinizin rahatlığında doğrudan telefonunuzdan gerçek para kazanmanın eğlenceli yollarını sunan bir dizi yasal ücretsiz uygulama var.

Nihayetinde telefondan para kazanılır mı sorusunun yanıtının kesinlikle evet olduğunu gördük. Sadece bu şekilde milyonlar kazanmayı beklemeyin ve tercih edeceğiniz yöntemi seçerken güvenilir sitelere başvurduğunuzdan emin olun.

Elbette yukarıda çok düşük kazanç getirecek yöntemler de var güzel gelir elde edebilecekleriniz de. Mesela anket doldurarak zengin olmayı beklememelisiniz.

Fakat online satış, affiliate marketing, podcast ya da yatırım gibi yöntemlerle tam zamanlı bir çalışan kadar gelir elde edebileceğinizi de aklınızda bulundurun. Önemli olan hangi yöntemi kullanacağınız ve iş için ne kadar çaba sarf edeceğiniz. Kazancınız bu iki faktöre bağlı olarak değişecektir.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın