Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İş Kurmak İstiyorum, Ne İş Yapabilirim Diyenler için 20 Farklı Öneri

Kazanç ya da halihazırdaki mesleğini sevmeme gibi farklı nedenlerden dolayı ne iş yapabilirim diye düşünenlerdenseniz, bu listeyi incelemelisiniz.
İş Kurmak İstiyorum, Ne İş Yapabilirim Diyenler için 20 Farklı Öneri
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Siz de halihazırdaki işinde yeteri kadar mutlu olmayan ya da kariyerine yeni başlamayı planlayanlardan biri olabilirsiniz. Şayet durumunuz böyleyse, gelişen dünya ve trendlerle birlikte alan belirleyip seçip yapmakta zorlanmanız muhtemel.

Günümüzde eskiye nazaran o kadar fazla seçenek var ki tercih yapmakta zorlanmanız muhtemel. Hem avantaj hem de dezavantaj olan bu durumu lehinize çevirmekse sizin elinizde.

Çünkü ne iş yapabilirim sorusu üzerine ayrıntılı araştırma yapabilir, kendinize uygun seçenekleri belirleyerek ortaya güzel bir liste çıkarabilirsiniz. Seçenekleri belirlemek ve farklı para kazanma yolları hakkında detaylar istiyorsanız, aşağıdaki iş fikirlerini inceleyerek ilk adımınızı atmanızı öneririz.

1. Vegan Restoran Açmak

Vejetaryenliğin daha sıkı hali olarak da tanımlanabilen veganlık, hayvansal gıdaları, giyecekleri ve diğer tüm yan ürünleri kullanmayı reddetmektedir. Veganların sayısı giderek artarken vegan-vejetaryen ekonomisi de ivmelendi.

Öyle ki et, tavuk gibi ürünleriyle ünlü olan pek çok ünlü firma bile menülerine veganlara yönelik alternatifler ekledi.

Türkiye’deki farkındalıkla birlikte vegan restoranların da popülaritesi artıyor. Alanın, önümüzdeki yıllarda daha da parlayacağı düşünülürken vegan restoranlar öne çıkıyor.

İşlek caddeler üzerinde, plazalarda, basitçe çokça insanın geçtiği ve alternatiflerinin bulunmadığı alanlarda vegan restoranı açmak mantıklı. Lokasyonun ve hedef kitlenin kritik önem taşıdığı bu iş fikri, hem sıcak hem de paket servisle tatmin edici para kazandırabilir.

2. Doğum Fotoğrafçılığı Yapmak

Ne iş yapabilirim sorusuna verilebilecek bir diğer cevap doğum fotoğrafçılığı. Tabi her işte olduğu gibi burada da avantajlar ve dezavantajlar gibi dikkat etmeniz gereken bazı hususlar var.

Avantajlara bakıldığında 8-5 mesai şartının olmaması, tatmin edici kazancı, insanların en özel anına şahitlik edilmesi, ücret gibi kuralların çoğunlukla fotoğrafçı tarafından belirlenmesi gibi noktalar öne çıkıyor. Ancak dezavantajlarında da öne çıkan olumsuzluklar var.

Mesela doğum fotoğrafçılarının sabahın beşinde ya da gecenin bir yarısında iş başında olmaları gerekebilir. Ya da doğum sırasında yaşanabilecek komplikasyonlara hazır olmalılardır. Kısacası çoğu kişi için dünyanın en güzel anlarından biri olan doğum anını ölümsüzleştirmek, detaylarıyla düşünülmesi gereken önerilerdendir.

3. Yatırım Yapın

Yatırım yapın önerisi sizi korkutmasın. Çünkü bugün sadece yatırım işiyle uğraşan ya da küçük yatırımlarından güzel kazançlar elde eden sayısız insan var.

Yani yatırım yapmak için milyonlarınızın olmasına gerek yok. Tam da burada dünyanın en zengin isimlerinden Warren Buffett’ın ne dediğine bakalım:

Warren Buffett Yatırım SözüBirikimlerinizi, yatırım ile çoğaltmak için yapmanız gereken şeyse kendinizi geliştirmek. Hangi piyasanın ne kadar getirisi olduğunu, hangi enstrümanın nelerden etkilendiğini, hangisi için beklentilerin en yüksek kazanca işaret ettiğini ve dahasını öğrenmek.

İnternet sayesinde bütün bunları kısa sürede öğrenmek ve aynı anda sayısız farklı kaynağa erişebilmek çok kolay.

Altın, dolar, emtia, VİOP ya da son yılların en tartışmalı araçlarından kripto paralar! Siz de hangisine yöneleceğinize karar verip adım atabilir ve yatırım dünyasının avantajlarından faydalanabilirsiniz.

4. Dropshipping (Stoksuz Satış)

Dropshipping Dropshipping yani stoksuz satış, günümüzün popüler iş fikirleri arasında. Bu e-ticaret sistemi, toptancılardan düşük fiyatlara alınan ürünleri, kendi sitenizde veya açık artıma sitelerinde üzerine kâr payı koyarak satmayı ifade ediyor.

Dropshipping işinin avantajları arasında düşük maliyeti, depolama-paketleme gibi masrafların olmaması, küçük ölçekli başlanabilmesi, zarar riski oranının az olması, esnekliği ve genişletilebilir kapasitesi gibi özellikleri vardır.

Öte yandan aracı mantığıyla çalıştığı için düşük kâr marjı ve çetin rekabet ortamı gibi dezavantajları da bulunmaktadır. Özel bir e-ticaret sitesi ya da sanal pazar yerlerinde yapılabilen iş hakkında detaylı bilgi edinerek size uygun olup olmadığını anlayabilirsiniz.

5. Yeşil Temizlik Hizmeti ile Öne Çıkın

Klasik temizlik şirketleri hala kazandırsa da bu alanda sunduğunuz hizmet ile rakiplerinizden ayrılabilirsiniz. Sıradan bir temizlik şirketi açmak yerine yeşil temizlik şirketi açmak, buna örnek olabilir.

Çünkü son dönemde artan farkındalık, temizlik malzemelerinin hem sağlığa hem de çevreye yönelik zararlarını ön plana çıkarıyor. Doğal ürünlere dönüşle birlikte yeşil temizlik kavramı da popülerleşiyor.

Doğal ürünler ile temizlik, zengin kesimin yanı sıra çocuklu aileler, astım, alerji gibi rahatsızlığı olanlar tarafından da tercih ediliyor. Bu nedenlerle yeşil temizliğin üzerine rahatlıkla tik atabilirsiniz.

Çünkü doğal temizlik ürünleri ve yöntemlerinin kullanılacağı bir temizlik şirketi, kaliteli hizmet, başarılı marketing, doğru ekip gibi faktörlerle tamamlandığında iyi kazanç getirecektir.

6. Evcil Hayvan Sektöründen Para Kazanın

Evcil hayvan sektörü, her geçen gün biraz daha büyüyor. Verilere göre evcil hayvan bakımı pazarı dünya çapında 2022’de 261 milyar dolara ulaştı. 2021’de 245 milyar dolarken tahmini yüzde 6,1’lik yıllık büyüme oranının 2027 yılına kadar rakamı 350 milyar dolara çıkaracağı görülüyor.

Son yıllarda ülkemizde de yükselişe geçti. Kedi-köpek giysileri, galoşlar, tarama eldivenleri, tasmalar, mamalar gibi pek çok ürünün bulunduğu alan, evcil hayvan sahiplenen kişi sayısının artmasıyla daha cazip hale geliyor.

Dolayısıyla evcil hayvan sektöründen para kazanmak da kesinlikle değerlendirilebilecek bir yöntem.

Milyar dolarlık sektörden para kazanma yolları ise oldukça çeşitli. Evcil hayvan oteli açmak bunlardan bir tanesiyken tüylü dostlarımız için kuaförlük de düşünülebilir. Bununla birlikte köpek eğitmenliği, evcil hayvan terziliği, köpek gezdiriciliği ve evcil hayvan bakıcılığı gibi seçenekler mevcut.

7. Abiye Giyim Mağazası Açın! Kiralama ile Kazancı Artırın

Abiye işine girmek de kazançlı iş fikirleri listesine dahil edilebilir. Ancak bunun için iyi bir hesaplama ve işinin ehli bir ekip kurmak şarttır. Örneğin abiyelerinizi kendi terziniz aracılığıyla diktirecekseniz, daha önce deneyimi olan usta birini çalıştırmanız gerekir.

Diğer taraftan, kıyafetleri toptancılar aracılığıyla satın almaya da yönelebilirsiniz. Bunun yanında ikinci el abiye kıyafetleri ucuza toplayarak mağazanızdaki ürün yelpazenizi genişletebilirsiniz. Yalnızca satış değil kiralama yaparak da para kazanabileceğiniz bu iş fikri, kaliteli hizmet ve promosyonla girişimcisini mutlu edebilir.

Kâr marjı epey yüksek olan bu işte başarılı olmak için belli başlı noktalara dikkat ederek istediğiniz sonuca ulaşabilirsiniz.

8. Güzellik Salonu Açın: Yükselen Trendden Faydalanın

İnsanların artan güzellik merakı ve gelişen teknikler ile giderek daha kazançlı bir alan haline gelen güzellik salonları da düşünülebilecek işler arasında.

Daha çok kadınların uğrak noktası olsa da artık erkeklerin de daha fazla kapısını çaldığını güzellik salonları, lazer epilasyon, protez tırnak, cilt bakımı, kirpik lifting gibi hizmetleriyle müşteriyi kendine çekmeyi başarıyor.

Dolayısıyla dikkatli bir planla başlandığı takdirde girişimcisine güzel kazançlar getiriyor.

9. Spotçu Dükkanı Açın

İkinci el eşya dükkanı ya da spotçu dükkanı da değerlendirilebilecek iş önerilerinden. Artan fiyatlar olsun insanların sıfır eşyadan giderek uzaklaşması olsun spot eşya satıcılarına ilgiyi artırıyor.

Sonuçta ikinci el eşyalar maddi getirisinin yanında kullanılmış eşyaların değerlenmesini sağladığı için kaynaklar açısından da olumlu etki yaratıyor.

Üstelik ikinci el eşya satışı işi, bugün bir dükkan kiralamadan da yapılabiliyor. Online ticaretteki gelişmeler, bu işin ölçeğini girişimcisinin isteğine göre ayarlayabiliyor. Yani evinizdeki kullanmadığınız eşyaları satışa sunarak dahi siz de spot eşya satıcı yapmaya başlayabilirsiniz.

Bununla birlikte küçük bir sermaye ile kâr payı koyabileceğiniz ürünleri toplayıp daha geniş bir portföyle satış yapmanız da mümkün.

10. Solucan Gübresi Üretim Tesisi Açın

Ne iş yapabilirim diyenlerin listelerine ekleyebileceği bir diğer iş, solucan gübresi üretim tesisi açmak. Az sermaye ile yapılabilecek iş fikirleri arasında de yer alan solucan gübresi üreticiliğinin kazancı, kurulan tesisin ölçeğine göre değişkenlik gösteriyor.

Bazı kaynaklarda internette oluşan bilgi kirliliği nedeniyle girişimcilerin zarar gördüğü söylenirken solucan gübresi üretiminin organik gübre ihtiyacına yönelen sektörler için (seracılık, fidecilik, sebze ve meyvecilik gibi) vazgeçilmez bir hammadde olacağı düşünülüyor.

Zaten solucan gübresi yetiştiriciliği yapan pek çok kişinin, siparişlere yetişemediğini ve satışların her yıl arttığını gösteren birçok haber bu durumu destekliyor. Üreticiler, doğru adımlar atılırsa yüksek verimin garanti olduğunu söylüyor.

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) da girişimcilere solucan gübresi yetiştiriciliğinde destek oluyor.

11. Devletin de Desteklediği Hayvancılık ile Para Kazanın

Hayvancılık DesteğiKentleşme ve artan maliyetlerle birlikte hayvancılık yapanların sayısı giderek azalıyor. Yetkililerden gelen açıklamalar da Türkiye’de hayvancılığın durumunu ve desteklerin süreceğini ortaya seriyor. Örneğin Et ve Süt Kurumu Başkanı, Mart 2022’de yaptığı bir konuşmada şu ifadeleri kullanmıştı:

“Yem pahalı, süt ucuz olunca üretici üretim yapamıyor. Hayvan varlığını azaltıyor veya sektörden çekiliyor. Bu da fiyatların artmasına neden oluyor. Yapılması gereken yemde üreticileri, yetiştiricileri desteklemek.”

Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan yapılan açıklamalar da hayvancılığa desteğin arttığını gösteriyor. Bakanlık sitesinde yer alan bilgilere göre anaç koyun-keçi desteğinden arıcılığa sığır ve buzağı desteğinden sürü büyütmeye birçok destekleme yapılıyor.

Dolayısıyla devlet desteklerini detaylı araştırmak ilk işiniz olmalı.

Bununla birlikte hayvancılık yapan kişilerden tavsiye isteyebilir, işin size ne kadar uygun olduğu ve ne kadar kazanç sağlayabileceğiniz hakkında daha doğru fikir edinebilirsiniz.

12. Vitamin Bar Açın! Pandemi Sonrası Sağlık Patlamasından Yararlanın

Sağlık, her zaman elzem olsa da pandeminin ardından biraz daha öne çıktı. Bu durum insanların yaşam tarzlarına, doğal olarak da iş fikirlerine yansıdı.

Uzaktan çalışma, pandemiyle birlikte tüm dünyada yaygınlaşırken sağlık odaklı girişimlere talep arttı. Vitamin barlar da bu girişimler arasında. Hem stand hem de küçük bir işletme olarak açılabilecek vitamin barları, uygun konum seçimiyle güzel kazançlar vadediyor.

Bu iş fikri, bayilikler aracılığıyla da yapılabiliyor. Vitamin bar bayiliği veren firmalara örnekler arasında Juice Planet, Naz Fruit Juice ve Waffle Art yer alıyor.

13. Trüf Mantarı Yetiştirin! Kilogramı Binlerce Lira

Trüf Mantarı Yetiştiriciliği Pahalı olmasıyla ve yüksek besin değeriyle tanınan trüf mantarı, verilen devlet destekleriyle birlikte çekici alanlardan biri haline geldi. Ancak talebin, pahalılığa bağlı olarak daha az olması, aynı zamanda dezavantajlar arasında. İlaveten bu işte, kültür mantarı gibi kısa sürede ürün elde edilemiyor.

Aslına bakarsanız dünyanın en pahalı mantarı olan trüf için hazır bir alan bulunmadığı takdirde yıllarca beklenmesi gerekebiliyor. Tarım ve Orman Bakanlığı da trüf mantarı yetiştiriciliğinin uzun yıllar uğraşı gerektirdiğini ve türf mantarı bahçesi için tesis döneminin 3 yıl, proje ömrününse 45 yıl olarak belirlendiğini belirtiyor.

Fakat giderek popülerleşmesi, zengin kesime hitap etmesi ve devlet teşvikleri işi kazançlı hale getiriyor. Orman ve Genel Müdürlüğü’nün sitesinde yer alan 2022-2026 planında Tarım ve Orman Bakanı şu ifadeleri kullanıyor:

“2022 – 2026 yılları arasında uygulamaya konulacak olan Trüf Ormanı Eylem Planı ile trüf mantarı, düzenli ve sürdürülebilir faydalanmaya konu edilerek ülke
ekonomisine ve orman köylümüzün refahına katkı sağlanacaktır. Eylem Planı’nın teşkilatımıza, orman köylülerimize hayırlı olması dileğiyle, bütün teşkilat mensuplarına çalışmalarında başarılar diliyorum.”

Kilogram fiyatı binlerce lira olan trüf için devlet desteklerini ve detayları araştırarak, size ene kadar uygun olduğunu görebilirsiniz.

14. Emlak Danışmanlığı Yapın!

Kendi işinizi kurmak istiyorsanız, bulunduğunuz şehirdeki olanakları da göz önünde bulundurarak emlak piyasasına girmeyi düşünebilirsiniz. Taşınmaz fiyatlarının arşa çıktığı şu dönemde cazibesi daha da artan bu iş ile tek bir satıştan binlerce liralık kazanç elde etmeniz mümkün.

Gayrimenkul danışmanı ya da yaygın adıyla emlakçı olmak için herhangi bir özel eğitime de ihtiyaç duyulmuyor.

Elbette bu işte daha başarılı olmak adına kendini geliştirmek çok önemli. Satış tekniklerinden etkili iletişime varana kadar birçok alanda, hanenize artı getiri yazdıracak birçok eğitimden faydalanabilirsiniz.

Böylelikle daha çok satış ya da kiralama yapar, aracıları memnun eden yüzde 4’lük komisyon oranından daha fazla faydalanırsınız.

15. Pilavcı Açın

Türk mutfağının en lezzeti, doyurucu ve uygun fiyatlı lezzetleri arasında yer alan pilav, yeni geçim kaynağınız olabilir. Klişe bir yöntem olsa da bugün doğru adımlarla pilavcı açıp tatmin edici paralar kazanan sayısız işletmeci var.

Bunun için öncelikli olarak yapmanız gereken şey, pilav satmak için hangi yolu izleyeceğinizi seçmek.

Bir dükkan açmak ya da bir seyyar araba almanın yanında bağımsız olmak ya da bayilik almak arasında karar vermelisiniz.

Her ikisinin de farklı avantajları olduğunu göz önünde bulundurarak alacağınız kararın ardından temin etmeniz gereken izinleri ve gerekli materyalleri araştırmaya başlamalısınız.

İş Kurmak İsteyenlere Öneriler

16. Parti Evi Açın!

Girişimcilere cazip görünen iş fikirlerinden bir tanesi de oyun ya da parti evi açmak. Hem anne hem babanın iş dünyasında yer almasının yanında değişen kutlama trendleri, oyun evleriyle parti evlerini ortaya çıkardı.

Özellikle kadın girişimci adaylarını cezbeden parti evi fikri ile konuklara çeşitli hizmetler vermek mümkün. Parti evlerinde, çocukların doğum günü kutlamalarından nişan-düğün gibi özel günlere varana kadar birçok farklı etkinliğe ev sahipliği yapılmaktadır.

Mekanda sunulacak hizmetler, işletme sahibine bağlıyken catering, palyaço gibi alternatiflere yer verilebilir. Kaliteli ve güler yüzlü hizmetle parti evleri, rahatlıkla başarılı bir işe dönüşebilir.

17. Hediyelik Eşya Dükkanı Açın

Küçük ve kazançlı bir iş kurmak isteyenler için düşünülebilecek bir diğer iş, hediyelik eşya dükkanı açmak. Ürünlerinizi alacağınız toptancıların yanı sıra dükkanınıza farklı çeşitlilikler katarak bu işten kazançlı çıkabilirsiniz.

Örneğin tasarım takı ürünleri yapan kişilerle anlaşabilir, onlarla satış ortaklığı yapabilirsiniz.

Ya da fırsatları takip ederek sıradan dükkanlarda rastlanmayan hediyelik eşyalar satın alabilirsiniz. Kısacası formalitenin dışında işinize neler katabileceğiniz, girişimcilik yeteneklerinize bağlı olacaktır.

18. Kreş Açın

Türkiye’de sayısı giderek artan kadın iş gücüyle birlikte kreşe gönderilen çocuk sayısı da doğru orantılı olarak artıyor. Çalışan annelere yönelik getirilen yeni mevzuatlar da bu durumda oldukça etkili. Hal böyleyken özel kreşler ve gündüz bakımevlerine talep de çoğalıyor.

Kreş açma fikri size cazip göründüyse, işe bunun artılarını ve eksilerini düşünerek başlayabilirsiniz. Öncelikle bakımını üstleneceğiniz onca çocuğun sorumluluğun sizde olacağını düşünün. Ayrıca ulaşabileceğiniz potansiyeli de dikkatlice tartmalısınız ki yeterli çocuk sayısına ulaşamama gibi bir sonuçla karşılamayın.

Kira, gerekli izinler, sermayeyi ne kadar sürede çıkartabileceğiniz, rakipler gibi unsurları titizlikle hesaplarsanız, kreş işletmeciliğinden güzel verim alırsınız.

19. Butik Pastanecilik Yapın

Butik pastane açma fikri, yatırım maliyeti ve kâr marjıyla, ne iş yapabilirim diyenlerin düşünebileceği seçenekler arasında. Özellikle de bir pastane hayali olanlar için cazip görünen iş, doğru hazırlanmış bir planla gayet kazançlı olabilir.

Tabi pastanenizi açacağınız yer, fiyatlarınız ve ürün çeşitliliğiniz gibi faktörlerin kritik rol oynayacağını unutmamalısınız. Aksi takdirde pembe hayallerle kurduğunuz pastaneniz, ders alınması gereken girişimcilik hikayeleri arasına eklenebilir.

20. Mobil Kafe Açın!

Bazıları kahve içmek için Starbucks gibi markaları tercih etse de daha şirin ve mütevazı mobil kafelere yönelik talep de oldukça güçlü.

Kafe ya da restoran işletmeciliği yapmanın hayalini kuranlar için daha ucuz sermaye ile girilebilecek bu iş, doğru bir planlama ile yüksek getiri sağlar.

Mobil kafeler; parklarda, işlek cadde üzerlerinde ve etkinlik alanları gibi kalabalık yerlerde işletmecisine onu mutlu edecek paralar kazandırıyor. Üstelik mobil kafeler, hem yerleşik hem de gezgin araç olarak kullanılabiliyor.

Sonuç olarak:

Yukarıda, ne iş yapabilirim diyenlerin değerlendirebileceği bazı önerileri listeledik. Tabi nihayetinde önemli olan şey, bunların arasından kendinize uygun olan yöntemi belirlemeniz.

Ya da hiçbirisinin kendinize uygun olmadığını düşünüyor da olabilirsiniz. Durum böyle olsa bile elinizin altındaki olanakları kullanarak araştırmalarınıza devam etmeli ve hayata geçirebileceğiniz iş fikrini bulana kadar durmamalısınız.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın