Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İş Kurmak İstiyorum, Ne İş Yapabilirim Diyenler için 15 Farklı Öneri

İşini sevmeme, kazancıyla yetinmeme, yenilik peşinde olma gibi farklı nedenlerden dolayı ne iş yapabilirim diye düşünenlerdenseniz, bu listeyi kesinlikle incelemelisiniz.
İş Kurmak İstiyorum, Ne İş Yapabilirim Diyenler için 15 Farklı Öneri
Son Güncelleme: 
Yorum

Siz de halihazırdaki işinden yeteri kadar tatmin olmayan ya da kariyerine yeni başlamayı planlayan kişilerden olabilirsiniz. Şayet durumunuz böyleyse; gelişen dünya ve trendlerle birlikte alan belirleyip seçip yapmakta zorlanmanız muhtemel.

Günümüzde eskiye nazaran o kadar fazla olanak var ki insan ne tarafa yöneleceğini şaşırıyor. Hem avantaj hem de dezavantaj olan bu durumu lehinize çevirmekse sizin elinizde.

Çünkü ne iş yapabilirim sorusu üzerine detaylıca araştırma yapabilir, kendinize uygun seçenekleri belirleyerek ortaya güzel bir liste çıkarabilirsiniz. Listenizi oluşturmak istiyorsanız, aşağıdaki iş fikirlerini inceleyerek ilk adımınızı atabilirsiniz.

1 Vegan Restoran Açmak

Vegan Restoran AçmakHayvansal ürünler tüketmeyenlerin sayısı giderek artarken vegan-vejetaryen ekonomisi de büyümeye başladı. Öyle ki et, tavuk gibi ürünleriyle ünlü olan pek çok ünlü firma dahi menülerine veganlara yönelik çeşitler ekledi.

Türkiye’deki farkındalık bu konuda yeni yeni yükselse de veganlığa geçişte özellikle y kuşağı arasında şaşırtıcı ilerleme olduğu belirtiliyor.

Dolayısıyla vegan restoranların da popülaritesi artıyor. Siz de ilerleyen yıllarda daha da yükseleceği düşünülen bu alanda yükselmek istiyorsanız vegan restoran açmak hakkında detayları araştırarak işe başlayabilirsiniz.

2 Doğum Fotoğrafçılığı Yapmak

Doğum Fotoğrafçılığı YapmakNe iş yapabilirim sorusuna verilebilecek bir diğer cevap doğum fotoğrafçılığı. Tabi her işte olduğu gibi burada da dikkat etmeniz gereken bazı hususlar var.

Doğum fotoğrafçılarının sabahın beşinde ya da gecenin bir yarısında iş başında olmaları gibi. Ya da doğum sırasında yaşanabilecek komplikasyonlara hazır olmaları gibi. Fakat dünyanın en güzel anlarından birini ölümsüzleştirmek size cazip geliyorsa, bu işi kesinlikle düşünmelisiniz derim.

3 Yatırım Yapmak

Doğum Fotoğrafçılığı YapmakYatırım yapın önerisi sizi korkutmasın. Çünkü bugün sadece yatırım işiyle uğraşan sayısız insan var.

Üstelik bunun için öyle çok fazla sermayeye de ihtiyacınız yok. Yapmanız gereken şey, yatırım yaparak para kazanmanın inceliklerini öğrenmek için kendinize biraz vakit vermek ve ardından harekete geçmek.

Altın, dolar, emtia, VİOP ya da son dönemin en popüler ve aynı zamanda tartışmalı varlıklarından olan kripto paralar! Siz de hangisine yöneleceğinize karar verip piyasayı takip edebilir ve yatırım dünyasının avantajlarından faydalanabilirsiniz.

4 Yeşil Temizlik Hizmeti Vermek

Yeşil Temizlik Hizmeti VermekSıradan bir temizlik şirketi açmak yerine yeşil temizlik şirketi açmayı düşünebilirsiniz. Çünkü son dönemde artan farkındalık, temizlik malzemelerinin hem sağlığa hem de çevreye yönelik zararları ve doğal ürünlere dönüşle birlikte yeşil temizlik kavramı da popülerleşiyor.

Doğal ürünler ile temizlik, zengin kesimin yanı sıra çocuklu aileler, astım, alerji gibi rahatsızlığı olanlar tarafından da giderek daha fazla tercih ediliyor.

Bu nedenle doğal temizlik ürünleri ve yöntemlerinin kullanılacağı bir temizlik şirketi, iyi hizmet, iyi marketing, doğru ekip gibi faktörlerle tamamlandığında iyi kazanç getirecektir.

5 Evcil Hayvan Sektörüne Yönelmek

Evcil Hayvan Sektörüne YönelmekDünyanın en büyük ekonomisi ABD’de 2019’da tahmini 75 milyar dolarlık bir sektör olan evcil hayvan sektörü, son yıllarda ülkemizde de yükselişe geçti. E-ticaret sitesi GittiGidiyor da evcil hayvan ürünleri kategorisinin son 5 yılda 2.5 kat büyüdüğünü ve artan duyarlılığın evcil hayvanlara yönelik ürünlerin satışını hızlandırdığını söyledi.

Kedi-köpek giysileri, galoşlar, tarama eldivenleri, tasmalar, mamalar gibi pek çok ürünün bulunduğu alan, evcil hayvan sahiplenen kişi sayısının artmasıyla daha cazip hale geliyor. Dolayısıyla evcil hayvan sektöründen para kazanmak da kesinlikle değerlendirebileceğiniz bir yöntem.

6 Abiye Giyim Mağazası Açmak

Abiye Giyim Mağazası Açmak 

Abiye işine girmek de kazançlı iş fikirleri listesine dahil edilebilir. Ancak bunun için iyi bir hesaplama ve işinin ehli bir ekip kurmak şarttır. Abiyelerinizi kendi terziniz aracılığıyla diktirecekseniz, daha önce deneyimi olan usta birini çalıştırmanız gerekir.

Diğer taraftan, kıyafetleri toptancılar aracılığıyla satın almaya da yönelebilirsiniz. Sonuçta kar marjı epey yüksek olan bu işte başarılı olmak için belli başlı noktalara dikkat ederek istediğiniz sonuca ulaşabilirsiniz.

7 Güzellik Salonu Açmak

Güzellik Salonu Açmak İnsanların artan güzellik merakı ve gelişen teknikler ile giderek daha kazançlı bir alan haline gelen güzellik salonları da düşünülebilecek işler arasında.

Daha çok kadınların uğrak noktası olsa da erkeklerin de kapısını çaldığını güzellik salonları, lazer epilasyon, protez tırnak, cilt bakımı, kirpik lifting gibi hizmetleriyle müşteriyi kendine çekmeyi başarıyor.

Dolayısıyla dikkatli bir planla başlandığı takdirde girişimcisine güzel kazançlar getiriyor.

Güzellik salonu açarak para kazanmak hakkında detaylı bilgi için tıklayın!

8 Solucan Gübresi Üretim Tesisi Açmak

Solucan Gübresi Üretim Tesisi AçmakNe iş yapabilirim diyenlerin listelerine ekleyebileceği bir diğer iş, solucan gübresi üretim tesisi açmak. Karlı iş fikirleri arasında de yer alan solucan gübresi üreticiliğinin kazancı, kurulan tesisin ölçeğine göre değişkenlik gösteriyor.

Bazı kaynaklarda internette oluşan bilgi kirliliği nedeniyle girişimcilerin zarar gördüğü söylenirken solucan gübresi üretiminin organik gübre ihtiyacına yönelen sektörler için (seracılık, fidecilik, sebze ve meyvecilik gibi) vazgeçilmez bir hammadde olarak önümüzde süreçte yerini alacağı düşünülüyor.

Bu nedenle detaylı araştırmanın ardından solucan gübresi üretimini değerlendirmelisiniz.

9 Hayvancılık Yapmak

Hayvancılık YapmakTarım ve Orman Bakanlığı’ndan yapılan açıklamalar, hayvancılığa desteğin arttığını gösterirken girişimci adayları da sektöre daha alıcı gözle bakıyor.

Büyükbaş ve küçükbaş hayvancılığın yanında kümes hayvancılığı da düşünülebilecekken devlet desteklerini detaylı araştırmak ilk işiniz olmalı.

Bununla birlikte hayvancılık yapan kişilerden ya da çevrenizden tavsiye isteyebilir, işin size ne kadar uygun olduğu ve ne kadar kazanç sağlayabileceğiniz hakkında daha doğru fikir edinebilirsiniz.

10 Trüf Mantarı Yetiştirmek

Trüf Mantarı YetiştirmekPahalı olmasıyla tanınan trüf mantarı, verilen devlet destekleriyle birlikte çekici alanlardan biri haline geldi. Ancak talebin, pahalılığa bağlı olarak daha az olması, aynı zamanda dezavantajlar arasında. İlaveten bu işte, kültür mantarı gibi kısa sürede ürün elde edilemiyor.

Aslına bakarsanız trüf mantarı için hazır bir alan bulunmadığı takdirde yıllarca beklenmesi gerekebiliyor.

Yani kısa vadede yatırım getiren bir iş olarak bilinmiyor. Fakat giderek popülerleşmesi ve zengin kesime hitap etmesi de işi kazançlı hale getiriyor. Dolayısıyla yapılması gereken, iyi bir planlama ve detaylı araştırma olmalı.

Mantar yetiştiriciliği yaparak para kazanmak hakkında detaylı bilgi için tıklayın!

11 Pilavcı Açmak

Pilavcı AçmakTürk mutfağının en lezzeti, doyurucu ve uygun fiyatlı lezzetleri arasında yer alan pilav, yeni geçim kaynağınız olabilir. Bunun için öncelikli olarak yapmanız gereken şey, pilav satmak için hangi yolu izleyeceğiniz.

Daha açığı, bir dükkan açmak ya da bir seyyar araba almanın yanında bağımsız olmak ya da bayilik almak arasında karar vermelisiniz.

Her ikisinin de farklı avantajları olduğunu göz önünde bulundurarak alacağınız kararın ardından ise temin etmeniz gereken izinleri ve gerekli materyalleri araştırmaya başlamalısınız. Şimdiden başarılar.

12 Hediyelik Eşya Dükkanı Açmak

Hediyelik Eşya Dükkanı AçmakKüçük ve kazançlı bir iş kurmak isteyenler için düşünülebilecek bir diğer iş, hediyelik eşya dükkanı açmak. Ürünlerinizi alacağınız toptancıların yanı sıra dükkanınıza katacağınız çeşitlilik ile bu işten kazançlı çıkabilirsiniz.

Örneğin tasarım takı ürünleri yapan kişilerle anlaşabilir, onlarla satış ortaklığı yapabilirsiniz.

Ya da fırsatları takip ederek yurt dışından sıradan dükkanlarda rastlanmayan hediyelik eşyalar satın alabilirsiniz. Kısacası formalitenin dışında işinize neler katabileceğiniz, girişimcilik yeteneklerinize bağlı olacaktır.

13 Kreş Açmak

Kreş AçmakTürkiye’de sayısı giderek artan kadın iş gücüyle birlikte kreşe gönderilen çocuk sayısı da doğru orantılı olarak artıyor. Çalışan annelere yönelik getirilen yeni mevzuatlar da bu durumda oldukça etkili. Hal böyleyken özel kreşler ve gündüz bakımevlerine talep de çoğalıyor.

Kreş açma fikri size cazip göründüyse, işe bunun artılarını ve eksilerini düşünerek başlayabilirsiniz. Öncelikle belirli saatler aralığında bakımını üstleneceğiniz onca çocuğun sorumluluğunu alacağınızı düşünmelisiniz.

Ayrıca ulaşabileceğiniz potansiyeli de dikkatlice tartmalısınız ki yeterli çocuk sayısına ulaşamama gibi bir sonuçla karşılamayın.

14 Butik Pastane Açmak

Butik Pastane AçmakButik pastane açma fikri, yatırım maliyeti ve kar marjıyla, ne iş yapabilirim diyenlerin düşünebileceği seçenekler arasında. Özellikle de bir pastane hayali olanlar için cazip görünen iş, doğru hazırlanmış bir planla gayet kazançlı olabilir.

Tabi pastanenizi açacağınız yer, fiyatlarınız ve ürün çeşitliliğiniz gibi faktörlerin kritik rol oynayacağını unutmamalısınız. Aksi takdirde pembe hayallerle kurduğunuz pastaneniz, ibretlik bir girişimcilik hikayesine dönebilir.

15 Masaj Terapistliği Yapmak

Masaj Terapistliği YapmakBirçok ülkede sağlık mesleği olarak kabul edilen masaj terapistliği de değerlendirilebilecek bir iş fikri olarak ortaya çıkıyor. Özellikle de büyük şehirlerdeki stresli ve yorgun insanlara çare olan masaj terapistleri, yeni bir iş arayışında olanlar için de aynı işlevi görebilir.

Tabi masaj terapisi kayda değer seviyede eğitim gerektirir, yani önümüzdeki birkaç hafta içinde bu işe başlamanın pek mümkün değildir. Eğitiminizi tamamladıktan sonra ise klinikler, masaj salonları, spa merkezleri, termal tesisler, oteller gibi çalışabileceğiniz pek çok farklı alan bulabilirsiniz.

SONUÇ:

Yukarıda, ne iş yapabilirim diyenlerin değerlendirebileceği bazı önerileri listeledik. Tabi nihayetinde önemli olan şey, bunların arasından kendinize uygun olan yöntemi belirlemeniz.

Ya da hiçbirisinin kendinize uygun olmadığını düşünüyor da olabilirsiniz. Durum böyle olsa bile elinizin altındaki olanakları kullanarak araştırmalarınıza devam etmenizi ve hayata geçirebileceğiniz iş fikrini bulana kadar durmamanızı öneririm.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu