Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yaşamınızı Kolaylaştıracak Pratik Ev Dekorasyon Fikirleri

Yatak odası, mutfak, salon ve evin diğer bölümleri! Aşağıdaki içerikten yaşamınızı kolaylaştıracak pratik ev dekorasyon fikirlerini öğrenebilirsiniz.
Yaşamınızı Kolaylaştıracak Pratik Ev Dekorasyon Fikirleri
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Ev düzeniniz nasıl? Bazen siz de “daha büyük bir evim olsaydı her şey daha güzel olurdu” diye düşünüyor musunuz? Eşyalarınızı saklamak için kileriniz, ekstra dolabınız, kocaman bir mutfağınız; misafirleri ağırlamak için özel odalarınız ve krallara layık yatak odalarınız olsun istiyorsunuz değil mi? Çünkü ne kadar büyük olursa olsun evimize sığamıyoruz!

Dünyanın en büyük evleri arasına girecek bir eve sahip değilseniz, işiniz zor olabilir. Hele bir de düzen konusunda pek başarılı değilseniz; eviniz tam bir curcuna alanına dönüşebilir. İşte bu noktada evinizi nasıl düzene koyacağınızı bilmiyorsanız, doğru adrestesiniz! Çünkü birazdan sizlerle süper yaratıcı fikirler paylaşacağım.

Bildiğiniz gibi dar ve küçük evler için birçok dekorasyon önerisi bulunuyor. Tüm bunların yanında evinizi daha ucuza dekore edebilmek için de pratik fikirleri tercih edebilirsiniz. Paranız çoksa evinizi dilediğiniz gibi dekore edebilir; hatta bu iş için profesyonel yardım alabilirsiniz. Ama kısıtlı bir bütçe ile evinizi dekore ediyorsanız, pratik önerilere ihtiyacınız olacaktır. Her şeyi satın almak yerine evinizi daha kullanışlı hale getireceğiniz aksesuarları kendiniz yapabilirsiniz. “El becerim yok benim, yapamam” diyorsanız, kendinize haksızlık edersiniz. Çünkü internetten yardım alarak evinizi güzelleştirecek fikirleri uygulamalı olarak öğrenebilirsiniz. Evinizi gerçekten içinize sinecek şekilde dekore etmek istiyorsanız, zaten bir zevkiniz ve hayal gücünüz var demektir. Bu da işinize yarayacak en önemli beceridir.

Tasarruf önerileri arasında sizlere el becerinizi kullanmanız ve her şeyi satın almak yerine kendiniz yapmanız söylenir. Evet, bizler de birkaç kere bunu dile getirdik. Hatırlamak için tıklayın. Evde patlayan bir ampulü değiştirmek için bile usta mı çağırıyorsunuz? İşte bu, son derece tasarruf dışı bir özelliktir. Herkes o ampulü değiştirebilir ve evde küçük bakımları yapabilir. Zaten internet gibi sonsuz bir kaynak elinizin altında ve öğrenmek istediğiniz her şeyi detaylı anlatımlarla, videolarla öğrenebiliyorsunuz. Paranızın cebinizde kalması için neden bunu yapmıyorsunuz ki?

Yaşamınızı kolaylaştıracak ve evinizi daha kullanışlı hale getirecek önerileri kendiniz üretemiyorsanız, internetten gördüklerinizi uygulayabilirsiniz. Ucuza mal edilmiş güzel bir eve, kim sahip olmak istemez ki? İşte sizlere evinizi dekore etme konusunda birçok yaratıcı ve pratik fikir.

NOT: Sizlerle paylaşacağımız bu fikirleri; mutfak, yatak odası, salon ve çalışma odası için ayrı ayrı vereceğiz. Böylece hangi alanda fikre ihtiyacınız varsa oradan başlayabilirsiniz.

Mutfak için Yaşamınızı Kolaylaştıracak Pratik Dekorasyon Fikirleri

Bir kadın için mutfak oldukça önemlidir. Çünkü hayatının en uzun vaktini geçirdiği yerdir. Yemek yapmak, misafirlere birbirinden güzel ikramlar hazırlamak, bulaşık yıkamak… Mutfağınızın düzenli ve oldukça kullanışlı bir dekorasyona sahip olması işinizi kolaylaştıracaktır. Aradığınız şeyi, elinizi attığınız gibi bulabilmek ve bir tencereyi alabilmek için tüm rafı indirmek istemiyorsanız, doğru bir dekorasyona ihtiyacınız vardır. Belki dünyanın en pahalı mutfakları gibi bir mutfağa sahip değilsiniz; ama tamamen sizin kullanım şeklinize uygun bir tane tasarlayabilirsiniz.

Mutfak için pratik dekorasyon fikirleri:

Baharat Stantları

Baharat StantlarıYemeklerde baharat kullanmayı seviyorsanız, birçok baharat kavanozunuz var demektir. Bunların hepsini mutfak tezgahının üzerinde tutmak, bazen sizi çileden çıkarabilir. İşte bu durum için baharat stantları yapabilirsiniz. Bir çekmecenin içerisine, etiketlerini okuyabileceğiniz şekilde, baharat kavanozlarının boyutunda bölmeler yapın. Aynı şekilde ocağınızın karşısındaki duvarı, tam kavanozların büyüklüğünde kutucuk şeklinde raflara çevirin. Mutfak dolaplarının, küçük ve boş kalan kısımlarını da bu şekilde değerlendirebilirsiniz.

Beyaz Mutfak

Beyaz MutfakEğer büyük bir mutfağa sahip değilseniz, beyaz renk dolap ve duvarlar sayesinde bunu sağlayabilirsiniz. Yani mutfağınızı beyaz yoğunluklu dekore ederseniz, mevcut alanın daha geniş görünmesini sağlayabilirsiniz. Renkli bir mutfağınızın olmasını hayal ediyorsanız da küçük ve renkli aksesuarlarla renk katabilirsiniz.

Çekmece Düzenlemesi

Çekmece DüzenlemesiÇekmeceler, bir mutfağın olmazsa olmazlarındandır. Mutfakta kullandığınız spatuladan kepçeye kadar birçok araç – gereç, çekmecelerde saklanır. Ama bu çekmeceler, günlük kullanım sırasında bir savaş alanına dönebilir. Çekmeceleri düzenlemek için pratik dekorasyon fikirleri bulabilirsiniz. Çekmece içlerini organize etmek için birçok aparat satılmaya başladı. İster satın alın ister kendiniz yapın. Sık kullandığınız kepçeleri ayırarak ve büyüklüklerine göre yerleştirerek organize edebilirsiniz. Birkaç ahşap parçası ile çekmeceleri, kullandığınız gereçlerin boyutlarına göre bölerek daha fazla kullanım alanı da elde edebilirsiniz.

Duvarları Verimli Bir Şekilde Kullanın

Duvarları Verimli Bir Şekilde KullanınMutfak duvarlarınız ne durumda? Yani fazlasıyla boş mu? O zaman duvarları birçok alternatifle renklendirebilir ve eşyalarınızı koyabileceğiniz akıllıca çözümler üretebilirsiniz. Mutfak dolabı konusunda şanssızsanız üzülmeden önce duvarlara bir göz atın. Duvarlardaki boş yerleri oldukça yaratıcı şekilde, raflara çevirebilir ve askılar yapabilirsiniz. Böylece sık kullandığınız tencere ve tavanız hem elinizin altında olur hem de oldukça şık bir görüntü oluşur. Dolap sıkıntınız yoksa boş görünen duvarları çeşitli aksesuar ve mutfak kültürüne ait bitkilerle süsleyebilirsiniz.

Düzenli Kilerler

Düzenli KilerlerKiler, mutfağın en önemli yeridir. Çünkü gerekli ama el altında dolaşan birçok ürünü, burada depolarız. Yine de bu kısımların karışması ve işlerin çığırından çıkması her an mümkündür. Bu nedenle kilerinizi iyi bir şekilde organize edebilmelisiniz. Çekmeceli dolaplar, türüne göre ürünleri ayırmanızı sağlarken, ihtiyacınız olanı da bulmanızı kolaylaştırır. Dikey bir kileriniz varsa bu yöntemi kullanabilirsiniz. Eğer mutfak dolabının orta birleşme noktası kilerse, döner raflar kullanarak dipteki ürüne kolayca ulaşabilirsiniz. Eğer bir oda şeklinde kilere sahipseniz, işiniz çok daha kolay. Dolaplar ve raflar yaptırarak kilerinizi derli toplu hale getirebilirsiniz.

Kullanışsız Alanlar için Dolap

Kullanışsız Alanlar için DolapEvet, hemen hepimizin evinde yanlış tasarımdan kaynaklı ‘ölü alanlar’ var. İşte bu ölü alanları, mantıklıca değerlendirebilirseniz hem şık bir mutfak tasarımı elde edebilir hem de fazladan dolaba sahip olarak eşyalarınıza uygun yerler keşfetmiş olursunuz. İnce – uzun, raylı bölmeler yaptırarak, baharatlarınızı koyabileceğiniz şık bir dolaba sahip olabilirsiniz.

Mutfak Aydınlatması

Mutfak AydınlatmasıAydınlatma konusu da bir evde en önemli ayrıntılardan birisidir. Doğru bir şekilde yapabilirseniz, mutfağınızı ferah bir havaya sokabilirsiniz. Tam ihtiyacınız olan alanlara doğru aydınlatmaları yerleştirirseniz; hem güzel bir görüntü elde edersiniz hem de daha ferah bir ortam oluşturursunuz.

Mutfak Dolaplarının Kapı İçleri

Mutfak Dolaplarının Kapı İçleriMutfak dolapları hayat kurtarıcıdır; ama boş kalan yerleri de ister istemez oluyor. Bu boş kalan yerler de genel olarak kapıların iç yüzleri yani dışarıdan görünmeyen kısımlardır. İşte buralara; baharat, tatlı tabağı ve kahvaltılık koymak için platformlar yapabilirsiniz. Ayrıca tencere kapaklarınızı koymak için da bir stant yapabilirsiniz. Buzdolabı poşeti gibi kutulu satılan ürünlere uygun stantlar yapmak da işinizi kolaylaştıracaktır.

Mutfak Kapıları

Mutfak KapılarıKüçük mutfaklarda kapılar tam bir işkenceye dönüşebilir. Bu nedenle klasik kapılar yerine sürgülü ve paravan kapıları tercih edebilirsiniz. Ayrıca boncuklu ve farklı şekillerde tasarlanan kapı perdelerini de tercih edebilirsiniz. Hatta kendiniz bu perdelerden yapabilirsiniz.

Organize Edilmiş Lavabo Altı Dolapları

Mutfak lavabosunun altı, genellikle temizlik araç –gereçlerine ayrılan yerlerdir. Burası; çamaşır suları, ovalama süngerleri, bezler, kireç ve yağ sökücüler ile doludur. Elbette bu araç –gereçler de birçok yer kaplıyor ve karmaşaya neden olabiliyor. İşte bu karmaşaya neden olmamak için de pratik birkaç önerimiz var. Askılar ve mini bölmeler sayesinde burayı kullanışlı bir hale getirebilirsiniz. Deterjanlar ile temizlik bezlerini birbirinden ayırabilir, istediğiniz ürünü almayı kolaylaştırabilirsiniz.

Tavan Askıları

Tavan AskılarıMutfak tavanını yalnızca aydınlatma için kullanmayın. Modern mutfak tasarımlarına baktığınız zaman tavandan sarkan askıları görebilirsiniz. Örneğin ahşap bir merdiveni tavanınıza yatay bir konumla yerleştirerek en çok kullandığınız kepçe takımını, tava ve tencereleri asabilirsiniz. Böylece hem yerden tasarruf edersiniz hem de güzel bir görünüm elde edersiniz.

Tezgah Üstü Düzenleyiciler

Tezgah Üstü DüzenleyicilerMutfak tezgahında en çok nelere yer veriyorsunuz? Kepçelere, sık kullanılan temizlik ürünlerine, birkaç baharata… İşte bu ürünleri, tek tek koyduğunuz zaman tezgah karışabilir. Ama bunları kullanım amaçlarına göre tek bir standa koyarak işinizi kolaylaştırabilirsiniz. Örneğin kepçe takımı için özel askılar ve tel sepetler yapabilirsiniz. Bu sayede hangi kepçeyi istiyorsanız, onu alabilirsiniz. Bıçaklarınız için mıknatıslı aparatlar yaparak hepsinin ayrı ayrı durmalarını sağlayabilirsiniz. Bölmeli bir kutu ile her mutfak tezgahında bulunan sıvı yağ, tuz ve sık kullanılan baharatları tek bir yere toplayabilirsiniz.

Yatak Odası için Yaşamınızı Kolaylaştıracak Pratik Dekorasyon Fikirleri

Yatak odaları, tüm günün yorgunluğunu attığımız ve kafamızı dinlediğimiz yerdir. Orası başka kimseyi ilgilendirmez ve tamamen kendi zevkinize göre dekore edebilirsiniz. Çünkü yatak odanızda dinlenip huzur bulacak kişi sizsiniz. Renkler, mobilyalar, dolaplar ve diğer her şey… Tamamen size mutluluk ve huzur verecek eşyalardan oluşmalıdır. Bu nedenle küçük dekorasyon fikirleri ile orayı tamamen size özel bir yaşam alanı haline getirebilirsiniz. Bu sayede yatak odanıza her girdiğinizde mutlu olacaksınız. Muhtemelen dünyanın en pahalı yatağı sizinki değil; ama doğru dekorasyonla huzur dolacağınız bir odaya sahip olabilirsiniz.

Yatak odasında, renklerden mobilya seçimine kadar birçok kriter, dinlenme şeklinizi etkiliyor. Feng-shui gibi enerjiye yönelik inanışlarda, bunların hepsi önemli bir etken. Öyle bir inanışınız olmasa bile gördüğünüz alanın güzelliği, size zaten huzur verir, değil mi? Bu nedenle yatak odanızı; renkleri, mobilyaları, aydınlatmayı, pencereyi ve alanın büyüklüğünü hesaba katarak dekore etmelisiniz.

Yatak odası için pratik dekorasyon fikirleri:

Başucu Komodinleri

Başucu KomodinleriYatak odası mobilyası dendiği zaman, aklımızda ilk canlananlardan birisi de komodinlerdir. İşte burası belki de en özgür olduğunuz ve tüm yaratıcılığınızı gösterebileceğiniz noktalardandır. Ahşapla oynamak oldukça eğlencelidir ve ister yeniden bir tasarım ister var olan mobilyanız üzerinde değişiklik yapabilirsiniz. Ahşap boyama, eskitme, renklendirme veya tüm bunların dışında sıra dışı komodin tasarımları yapmakta özgürsünüz. Sürekli başucunuzda olacak bu mobilyayı dilediğiniz gibi şekillendirebilirsiniz.

Değişik Baza Fikirleri

Değişik Baza FikirleriBildiğiniz gibi yatak kasaları da neredeyse tek tiptir. Ama yaratıcı dekorasyon fikirleri üreterek kendinize diğerlerinden çok daha farklı bazalar yapabilirsiniz. Eski zamanlarda kullanılan pirinç karyolalar, günümüzde hala moda. Vintage bir tasarım bulamazsanız, kendi istediğiniz tasarımı yaptırabilirsiniz. Aynı şekilde ahşap kullanılarak yapılan birbirinden farklı yatak kasaları bulunuyor. En basit örnek ise ahşap paletleri biliyorsunuzdur; hani şu eşyaların altına konulan tahta platformlar. İşte bunları bir araya getirerek kendinize bir yatak kasası tasarlayabilirsiniz. Ayrıca bu paletlerin dışarıya bakan kısımlarına led döşeyerek değişik bir aydınlatma yapmanız da mümkün.

El Yapımı Yastıklar ve Yatak Örtüleri

El Yapımı Yastıklar ve Yatak ÖrtüleriDekorasyon fikirleri arasında yastık ve yatak örtüleri olmazsa olmazlardandır. ‘Eksik bir şeyler var gibi’ hissettiğinizde ortaya birkaç yastık ekleyerek bütünlüğü sağlayabileceğinizi unutmayın. Yatak odanızda oluşturmak istediğiniz temaya göre birbirinden değişik yastık ve yatak örtüsü tasarımları bulunuyor. İster örgü, ister kumaş… Dilediğiniz şekilde tasarlamak, tamamen sizin yaratıcılığınıza kalmış bir konu.

Giyinme Bölümü Tasarlamayı Unutmayın!

Giyinme Bölümü Tasarlamayı Unutmayın!Evet, illa bir giyinme odanız olmak zorunda değil. Bunun yerine yatak odanızda doğru bir köşeyi kullanabilirsiniz. Bir paravanla veya perde ile bu kısmı ayırabilir, yatak odanızda farklı bir atmosfer yaratabilirsiniz. Bu amaçla en çok tercih edilen, paravanlar olsa bile siz istediğinizi kullanmakta özgürsünüz. Mesela bir cibinlik iskeletinden bile faydalanabilirsiniz. Böylece oldukça hoş bir görünüme sahip olan yatak odasında keyif çatabilirsiniz.

Kullanışlı Gardırop Tasarımları

Kullanışlı Gardırop TasarımlarıÖzellikle bir kadın için evin en önemli mobilyası, gardırop olabilir. Geniş ve kullanışlı bir gardırop hepimizin isteğidir. Hatta bir giysi odasına sahip olmak, oldukça güzel bir duygudur. Elbette hepimizin böyle imkanları yok. Bu nedenle gardırobunuzu aklınızdakine uygun bir şekilde tasarlayarak bu dertten uzaklaşabilirsiniz. Fabrikasyon üretimleri tercih etmek yerine kendi ihtiyacınıza yönelik bir tane tasarlayabilirsiniz. Çok daha iyi ve mantıklı olacağı kesin. Gardıroplarla ilgili bir diğer sorun, içlerinin karanlık olmasıdır. Bu konuyu da kendinize dert etmenize gerek yok. Doğru yerlere birkaç led döşeyerek bu işi halledebilirsiniz.

Özgür Yatak Odası Perdeleri

Özgür Yatak Odası PerdeleriPerde, yatak odasında en önemli konudur. Hem dışarıdan gelecek ışığı engellemeli hem de dışarıdan dikizlenme durumunu önlemelidir. Yine de panjur veya kalın bir güneşlik seçerek bu durumu önleyebilirsiniz. Bu kısım dışında süslü bir yatak odası için perde seçimi önemli bir püf noktasıdır. Birçok alternatif olduğu da bir gerçek. İster jaluzi ister store ister uçuşan tüller… Yapmak istediğiniz perdeyi, yatak odanızın konseptini düşünerek özgürce tasarlayabilirsiniz. Klişelerin dışına çıkarak hem ucuz bir perdeye hem de hayalinizdeki yatak odasına sahip olabilirsiniz.

Puf ve Berjer Eğlencesi

Puf ve Berjer EğlencesiPuflar ve berjerler de yatak odalarının vazgeçilmezidir. Modern veya retro; nasıl bir ortam yaratmak istiyorsanız, hepsine uygun tasarımlar mevcut. Elbette bunları yaratıcılığınızı kullanarak rahatça çeşitlendirebilirsiniz. Mevcut puflarınızı beğenmiyorsanız veya sıkılmışsanız, aklınızdaki tasarımı, birkaç kumaş parçası ile yapabilirsiniz. Aynı şekilde mobilyasından sıkıldığınız berjerinizi, ahşap kısımlarıyla oynayarak farklılaştırabilirsiniz.

Romantik Cibinlikler

Romantik CibinliklerYatağınızı bir cibinlik ile bütünleştirebilirsiniz. Yatağınızın etrafını sarmalayan ve oldukça güzel bir görüntü oluşturan cibinlikler, günümüzde sıklıkla tercih ediliyor. Modern olanlardan romantik görünümlere kadar birçok seçenek var. İster tülden ister renkli kumaşlardan yapabilirsiniz. Tülleri farklı şekillerde yatağınızın üstünden sarkıtabilirsiniz ve hatta içlerinden led geçirerek esrarengiz bir hava yaratabilirsiniz. Aynı zamanda cibinlik iskeleti için de demir, ahşap, bambu gibi birçok seçeneğiniz olduğunu unutmayın. Dünyanın en lüks mobilyaları arasında yer alan Baldacchino Supreme isimli yatak sizin olmayabilir; ama ona sahipmiş gibi hissedebileceğiniz bir cibinlik tasarlayabilirsiniz.

Tavan Aydınlatması – Abajur – Şamdan

Tavan Aydınlatması – Abajur – ŞamdanYatak odaları, aydınlatma konusunda belki de en şanslı olduğunuz yerlerdir. Romantik bir hava yaratmak istiyorsanız, şamdan ve abajurlardan oluşan birçok seçeneğiniz var. Yıldızları izlemeyi istiyorsanız, tavanınıza birkaç tane ekleyebilirsiniz mesela. Led aydınlatmalar, yatak odaları için birebirdir. El becerinizi abajurlar ve şamdanlar tasarlayarak gösterebilirsiniz. O kadar çok seçeneğiniz var ki; durup durup yatak odanızın konseptini değiştirmek isteyebilirsiniz.

Lüks Marka Baccarat’ın Tasarladığı Avizeler için Tıklayın!

Yatak Başınızı Taçlandırın

Yatak Başınızı TaçlandırınYatak başı, belki de dikkat etmediğiniz bir ayrıntıdır. Ama hem dekorasyon hem de kullanım açısından oldukça önemlidir. Günümüzde farklı yatak başı tasarımları olduğunu görebiliyoruz. Bir platform şeklinde olanlardan, duvarla bütünleşmiş gibi görünenlere kadar çeşitlilik var. Ama siz nasıl istiyorsanız, öyle bir tane tasarlayın. Modern, romantik veya retro bir tasarım yapabilirsiniz.

Yatak Odasının Duvarlarını Süsleyin

Yatak Odasının Duvarlarını SüsleyinDuvarları sade seviyor olabilirsiniz. Ama boş duvarlar bazen dekorasyonun yarım kalmasına neden olabiliyor. Bu nedenle bir tablo veya resim bile asmanız ortamı güzelleştirebilir. Hiç olmadı, yatak başının üstüne güzel bir tablo asabilir veya farklı bir şekilde boyayarak renk katabilirsiniz. Ayrıca odanızın konseptine uygun fikirler de uygulayabilirsiniz. Kendi yaptığınız bir çerçeve ile asacağınız tablonun ne kadar da hoş olacağını düşünsenize!

Yatak Ucu Tasarımları

Yatak Ucu TasarımlarıYatakların genel olarak ayakucu kısımları boş bırakılır. Ama modern konseptlerde, genel olarak bir oturma kısmı eklenmektedir. Aslına bakacak olursak; yatak odanızda farklı dekorasyon fikirleri uygulamak istiyorsanız, ilk bakmanız gerekenlerden birisi yatak ucu detaylarıdır. Çünkü odanızın dekorasyonunda bütünlüğü sağlayacak yerlerdendir. Mobilyalarınızla oda renklerini birleştirici bir gücü olduğunu unutmamalısınız. Bir sandık şeklinde tasarlayabileceğiniz gibi puflarla da tamamlayabilirsiniz. İster ahşaptan tabure, ister kolçaksız bir kanepe, ister jozefin… Tamamen sizin tercihinize kalmış bir durum!

Salon için Yaşamınızı Kolaylaştıracak Pratik Dekorasyon Fikirleri

Dekorasyon özgürlüğünü dibine kadar yaşayacağınız ve misafirlerinize el becerilerinizi göstereceğiniz bir ortam mı arıyorsunuz? İşte salonlarınız bu konuda maharetli dokunuşlarınızı bekliyor. Salonlar genellikle misafirlerin ağırlandığı yerlerdir ve evlerin en büyük odaları olarak belirlenirler. Geniş alanlar seçildiği için de dekorasyon önerilerine açık yerlerdir. Genellikle salon dediğimiz zaman; aklınıza büyük ve kaba mobilyalar, yemek masaları geliyor olabilir. Ama gelmesine gerek yok, çünkü bu klişeyi aşmak tamamen sizin elinizde…

Salonunuzu; aydınlatmasından koltuk takımına, halısından perdesine, televizyon ünitesinden sehpasına kadar birçok alanda, farklı şekillerde dekore edebilirsiniz. Dünyanın en pahalı koltukları ve sandalyeleri salonunuzu süslemiyor olabilir. Bunun için üzülmeyin; siz de el becerinizi kullanarak oldukça elit bir salona sahip olabilirsiniz. İster bir L koltuk takımı kullanın ister bir oturma grubu seçin. Hepsiyle ilgili birçok dekorasyon önerisi bulabilir ve daha önce yapılmamış, denenmemiş şeyleri yapabilirsiniz. Ayrıca istediğiniz konsepti yaratabilirsiniz. Eğlenceli, resmi, tropikal veya tamamıyla konfora yönelik bir seçim yapabilirsiniz. Düşünmeniz gereken sadece bir konsept. Gerisi kendiliğinden gelecektir. Koltuklarınızı kaplayabilir, istediğiniz perde şeklini seçebilir, puflar, minderler veya ilginç sehpa

Salon için pratik dekorasyon fikirleri:

Çok Amaçlı Sehpalar

Çok Amaçlı SehpalarSalonların olmazsa olmazı sehpalardır. Eski zigonlardan veya salonun ortasını kaplayan hantal sehpalardan bahsetmiyorum. Günümüzde tasarım olarak oldukça çeşitli modeller var; ama yine de siz kafanızdaki modeli bulamıyorsanız kendiniz tasarlayabilirsiniz. İstediğiniz renk ve materyalden sehpalar yapabilir, salonunuzda göğsünüzü gere gere sergileyebilirsiniz. İster cam ister ahşap ister deri kaplama ister kumaştan olsun; aklınızdaki modeli dilediğiniz gibi salonunuza uygulayabilirsiniz.

Dekoratif Şömineler

Dekoratif ŞöminelerSalonlar, şömine aşkınızı yansıtmak için en iyi yerlerdir. Dekoratif ve yalnızca dekor amaçlı bir şömine tasarlayabilirsiniz. Ayrıca günümüzde yanıyormuş görünümü verilen şömineler olduğunu da biliyoruz. Birkaç yanmış odun parçasına, ledlerle ateş efekti verebilir ve keyfini sürebilirsiniz. Şöminenin tasarımı konusunda ise oldukça özgürsünüz. Modern görünümlü bir şömine tasarlayabileceğiniz gibi klasik şömine çizgisinden uzaklaşmadan da fikirler üretebilirsiniz. Biraz araştırma yaptığınız zaman oldukça iyi tasarımlar yapıldığını görebilir, ilham alabilirsiniz.

Dünyanın En Pahalı 10 Şöminesi için Tıklayın!

Duvar Kaplama ve Tablolar

Duvar Kaplama ve TablolarSalonunuzda sıra dışı bir görünüm yaratmak istiyorsanız, duvarları farklı renklerde kullanabilirsiniz. İster tüm duvarları farklı renklerde boyayın ister yalnızca bir duvarla oynayın. Tamamen sizin hayal gücünüz ve beğeninize kalmış. Günümüzde ya yemek masasının bulunduğu ya da TV ünitesinin yerleştirildiği duvar, değişik şekillerde renklendiriliyor, kaplanıyor ve tablolarla süsleniyor. Bunların hepsini kendiniz pratik bir şekilde tasarlayabilirsiniz.

Farklı ve Dekoratif Koltuklar

Farklı ve Dekoratif KoltuklarBir küvetten yapılmış olan koltuğu, internette mutlaka görmüşsünüzdür. Oldukça yaratıcı ve güzel bir fikir değil mi? Ayrıca eski büyük bavullardan yapılmış sandalyeleri de görmüş olabilirsiniz. İşte buna benzer şekilde, salonunuza bambaşka bir hava katacak koltuk tasarımları yapabilirsiniz. Aynı küvet ve bavul fikirlerinde olduğu gibi eski materyalleri kullanarak bir dekorasyon fikri geliştirebilirsiniz. Bunun yerine sıfırdan bir tasarım da yapabilirsiniz. İnternette benzer örnekleri kolayca bulabilirsiniz ve ucuza mal ederek muhteşem bir konsept yakalayabilirsiniz.

İhtişamlı Salon Perdeleri

İhtişamlı Salon PerdeleriSalonların perdeleri inanılmaz gösterişlidir. En özenli seçimler de salon için yapılır. Yine de bu ağır havayı evinizde istemiyor olabilirsiniz. Bu durumda rahatlığın öne çıktığı bir salon dekore edebilirsiniz. Aklınızdaki fikre ve konsepte uygun perde kumaşları seçmeniz işinizi kolaylaştıracaktır. Ayrıca store perdeler de seçebilirsiniz ve bunlar üzerinde yapacağınız birkaç dokunuşla size ait parçalara dönüşmesini sağlayabilirsiniz.

Koltuk Şalları

Koltuk ŞallarıKoltuklara şallarla istediğiniz havayı katabilirsiniz. Hem içinizi ısıtan bir dekor ürünüdür hem de salonunuzda yaratmak istediğiniz atmosfere önemli bir dokunuştur. Şal yapmak için de birçok materyale sahipsiniz. Yün, pamuk ip, pelüş, polar gibi birçok kumaş türü sayesinde modern veya konforu ön planda bir salon dekore edebilirsiniz. Rengarenk tasarımlar yapabileceğiniz gibi salonunuzla uyumlu monochrome adı verilen tek düze renkleri de tercih edebilirsiniz.

Pencere Önü Oturma Köşesi

Pencere Önü Oturma KöşesiSalon pencerelerinin önüne, kahve muhabbetinizi yapmak için özel bir köşe tasarlayabilirsiniz. Bunun için iki sandalye ve bir sehpa yeterli olacaktır. Detaylar ise size kalmış. Bu köşe salonunuzun konseptinden uzak olabileceği gibi tamamen uyumlu da olabilir. Sonuçta nasıl bir yerde kahve içip hoş sohbet etmek istediğinize bağlı bir durum. Bu kısımda yer alacak sehpa, sandalye ve koltuk tamamen sizin ellerinizden çıkabilir. Oldukça basit ve birkaç materyal kullanarak hayalinizdeki kahve köşesini dekore edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: En Güzel Kahve Molaları için Havalı Bir Sehpa: “Teles Taxidi”

Ruhunuzu Yansıtan Halılar

Ruhunuzu Yansıtan HalılarHalı seçimi, oldukça sinir bozucu olabilir. Salonun her parçasını özenle seçebilirsiniz; ama halınızı doğru şekilde seçmezseniz her şeyi mahvedebilirsiniz. Halı konusunda çeşitlilik, günümüzde bir hayli fazla olsa bile doğru olanı bulamıyor olabilirsiniz. O zaman yapmanız gereken, kendi halınızı tasarlamak. İster örgülerle bir halı tasarlayın ister patchwork yapın. Pelüşler, suni kürkler gibi birçok alternatifiniz olduğunu da unutmayın.

Saksılar ve Bitkiler

Saksılar ve BitkilerSalonunuzda yeşile veya çiçeklere yer vermek istiyor olabilirsiniz. Ama bildiğiniz gibi bu bitkiler bakım ister ve sizin buna vaktiniz olmayabilir. Bu nedenle canlı gibi görünen ama süs amaçlı olan birçok bitki bulunuyor. İşte bunları kullanarak salonunuzda harikalar yaratabilirsiniz. Bu bitkiler için birbirinden güzel saksı fikirleri de uygulayabilirsiniz. Basit birkaç malzeme ile saksılar yapabilir; el yapımı çiçekler konusunda da internetten fikir alabilirsiniz.

Salon Abajurları

Salon AbajurlarıSalon aydınlatması, diğer odalar kadar önemlidir. Çünkü burada misafirlerinizi ağırlayacaksınız ve geçirdiğiniz zamanın keyifli olması için iyi bir aydınlatmaya ihtiyacınız var. İster modern ister dekoratif bir abajur kullanın; tamamen sizin zevkinize kalmış. Model çeşitliliği için hayal gücünüzü kullanabilir ve salonunuzda ‘tam da aradığım konsept’ dedirtecek bir ortam yaratabilirsiniz. Aydınlatma konusu, bir konseptin en önemli parçalarındandır. Hayal etsenize; bir şark köşesi ama her yandan beyaz ışıklar fışkırıyor. Ne kadar da absürt görüntü ortaya çıkar.

Sanat Eseri Niteliğindeki Dünyanın En Pahalı 10 Lambası için Tıklayın!

Salon Minderleri ve Yastıkları

Salon Minderleri ve YastıklarıSalonunuzda konforu zirvelerde yaşamak istiyorsanız, minderlerden oluşan bir bölüm yapabilirsiniz. Bu minderleri ise satın almak yerine kendiniz tasarlayarak salonunuzun konseptine en uygun olanı elde edebilirsiniz. Zaten biraz dikiş bilginiz varsa kolayca kendi minder ve yastıklarınızı tasarlayabilirsiniz. Yastıkları ister koltuklarınızla kombinleyerek uyumu sağlayın ister tamamen zıt seçimler yaparak kontrastın verdiği güzelliği değerlendirin. Tamamen sizin seçiminiz!

Televizyon Üniteleri

Televizyon ÜniteleriOldukça modern TV üniteleri olduğunu biliyorsunuz değil mi? Hatta birer puzzle parçası gibi görünen, lego gibi istediğiniz forma sokabildikleriniz var. İşte bunları kendiniz de tasarlayabilir ve tam olarak salonunuza uygun şekle sokabilirsiniz. Birkaç tahta parçasını, güzel bir televizyon ünitesine çevirebilirsiniz. Modern tasarımlı ünitelere, fazla bir ödeme yapmak istemiyor ve ucuza getirmek istiyorsanız, kendi tasarımınızı kullanmalısınız.

İlginizi Çekebilir: Muhteşem Tasarımlarıyla Dünyanın En Pahalı 10 Televizyonu

Çalışma Odası için Yaşamınızı Kolaylaştıracak Pratik Dekorasyon Fikirleri

Günümüzde freelance olarak evden çalışabiliyor olmak, kulağa güzel geliyor değil mi? Elbette bunun bazı dezavantajları da bulunuyor. Birçok kişi evde kendisi için iyi bir çalışma odası oluşturamadığı için işine odaklanamıyor ve verimli olamıyor. Böyle olunca da yapılan işten pek hayır gelmiyor. Ama evden çalışanların performansını artıran birçok öneri internette yer alıyor. Bu önerilere göz atabilir ve evde kendiniz için güzel bir çalışma odası dekore edebilirsiniz. Home ofis çalışanların verimini artıracak önerilerimize buradan göz atabilirsiniz.

Evden çalışmanın en güzel yanı da odanızı istediğiniz gibi dekore edebilme olanağınızdır. Bir ofiste çalıştığınızda bazı kurallara uymanız gerekirken, evde gönlünüzce çalışabileceğiniz bir odaya sahip olabilirsiniz.

Mutfak için pratik dekorasyon fikirleri:

Aydınlatmanın Önemi

Aydınlatmanın ÖnemiÇalışma ortamında aydınlatma oldukça önemlidir. Hem gözünüzü yormayacak şekilde olmalı hem de soluk bir ışık olmamalıdır. Çok canlı veya doğrudan gözünüze vuran ışık, sizi rahatsız edecektir ve baş ağrısı gibi sorunlara neden olacaktır. Aynı şekilde soluk ve cansız bir ışık, gözünüzün fazla yorulmasına neden olacak, ruhunuzu darlayacaktır. Doğru bir açıdan giren ışık ise çalışmanız için en iyi ortamı oluşturacaktır. Aydınlatmanızı doğru bir şekilde ayarladıktan sonra tasarımını istediğiniz gibi yapabilir, çeşitli renklerle ve aksesuarlarla süsleyebilirsiniz.

Buna da Bakın: Dünyanızı Aydınlatacak En Pahalı 10 Lamba

Çalışma Masası

Çalışma MasasıEvet, çalışma odanızı tasarlarken ve dekore ederken belki de en çok vakit geçireceğiniz yer olan, masanızdan başlayabilirsiniz. Çalışma masanızın yapıldığı malzemeden ebatlarına kadar her noktasını ayrı ayrı düşünmelisiniz. En rahat nasıl çalışacağınızı bilmeli ve buna ek olarak sağlık açısından da masanızı doğru bir şekilde seçmelisiniz. Bu noktaları belirledikten sonra rengine, malzemesine, şekline karar verin. Tüm bunları belirleyince de kolları sıvayın ve masanızı yapmaya başlayın. Sıfırdan bir masa yapmak yerine ucuza bir tane alarak üzerinde istediğiniz değişiklikleri de yapabilirsiniz.

Çalışma Odası Aksesuarları

Çalışma Odası AksesuarlarıÇalışma odanız verimli bir şekilde çalışacağınız yer olmalıdır. Yüksek bir performansla çalışabilmek için sevdiğiniz şeyleri odanızda doğru bir şekilde kullanmalısınız. Bu aksesuarlar sizi yorulduğunuz zaman dinlendirebilir, enerji verebilir ve gerekli ilham için kaynak olabilir. Biblolar, tablolar, kar küreleri, çerçeveler veya sevdiğiniz herhangi bir aksesuar; çalışma odanızdaki yeri almalıdır. Bunları bir rafa koyabilir; hatta dinlenme köşenizi bu aksesuarlarla süsleyebilirsiniz.

Çekmeceli Dolaplar

Çekmeceli DolaplarÇalışma odasını derleyip toplamak ve eşyalarınızın kaybolmasını önlemek için çekmeceli dolaplar da büyük bir kurtarıcıdır. Çekmecelerin içine koyduğunuz ürünleri aramak yerine üzerine neler olduğunu yazarak her seferinde karıştırmaktan da kurtulabilirsiniz. Bu çekmeceli dolabı ise yine kendiniz tasarlayabilir, basit birkaç malzeme ile dekore edebilirsiniz. Bambulardan yapılan dolaplar oldukça güzel görünüyor ve kendi dokunuşlarınızla size özel bir dolap haline getirmenize de imkan tanıyor.

Dinlenme Köşesi

Dinlenme KöşesiEvet, sürekli çalışmakla da olmuyor. Çalışma odanızda dinlenmek için de bir bölüm tasarlayabilirsiniz. Kısa süreli molalar veya bir fincan kahve içmek için sandalyenizden uzaklaşmak iyi gelecektir. İşte bunun için de çalışma odanızın bir köşesini, dinlenmek için dekore etmelisiniz. Bu kısma minderler, sehpa ve küçük bir koltuk koyabilirsiniz. Bunları kendiniz yapabileceğiniz gibi uygun fiyata satın alarak çeşitli değişikliklerle kendi imzanızı atabilirsiniz.

Duvarlardan İlham Alın

Duvarlardan İlham AlınÇalışma odanızın duvarları, pek önemli değilmiş gibi gelse de çalışma motivasyonunuz için önemlidir. Nasıl bir ortamda çalışmayı sevdiğinizi belirlemelisiniz. En ufak bir sesten etkileniyorsanız, buna uygun bir şekilde duvarlarınızda izolasyon yapabilirsiniz. Karanlık ortamı sevmiyorsanız, aydınlık bir duvar kaplaması yaptırabilirsiniz. Ama dümdüz hastane gibi bir görüntüden uzak durmak için de çeşitli renklerle duvarlara ekleme yapabilir veya belli yerlerde duvar kağıdı kullanabilirsiniz. Eğer elinizden dünyanın en pahalı Banksy eserleri gibi duvar çalışmaları geliyorsa dillere destan bir çalışma odası tasarlayabilirsiniz.

Eğlenceli Çöp Kovası

Eğlenceli Çöp KovasıÇalışma odanıza uyumlu bir çöp kovası bulamadınız mı? O zaman kendiniz tasarlayın. Çok çöpünüz çıkıyorsa, buna uygun boyutlarda bir tasarım olmasına dikkat edin. Birkaç malzeme ile çöp kovanızı tasarlayabilir ve odanıza hoş bir dekor ürünü kazandırabilirsiniz. Hazır aldığınız bir kovanın üzerini kaplayabilir, örgülerle kılıf yapabilirsiniz.

Hayat Kurtarıcı Raflar

Hayat Kurtarıcı RaflarBir çalışma odasının vazgeçilmezleri arasında raflar gelir. Gerek dosyaların sıralanması gerekse ilham veren aksesuarların yer alması için raflar, hayat kurtarıcı olabilir. Ayrıca tüm dekorasyon işlemini tamamladıktan sonra eksik bir şeyler olduğunu düşünüyorsanız, birkaç raf işinizi görebilir. Raflarınızı kendiniz tasarlayabilir ve birkaç malzeme ile harikalar yaratabilirsiniz. Odanın havasını birden değiştirebileceğiniz gibi istediğiniz atmosferi de kolayca oluşturmuş olursunuz.

Not Panoları

Not PanolarıÇalışma odasının vazgeçilmezlerinden birisi de panolardır. Notlarınızın gözünüzün önünde durması önemlidir ve herhangi bir şeyi atlamamak, unutmamak, hatırlamak için panolar hayat kurtarıcıdır. Panolarınızı kendiniz dilediğiz gibi tasarlayabilirsiniz. Mantar pano kullanabilir ve üzerine raptiyelerle notlarınızı tutturabilirsiniz. Bir cam ve arka tarafında açık renkli bir kumaş yapıştırarak farklı bir pano oluşturabilirsiniz. Ayrıca bir kara tahta bile kullanabilirsiniz. Tamamen sizin beğeninize kalmış bir durum.

Olmazsa Olmaz Kitaplıklar

Olmazsa Olmaz KitaplıklarÇalışma odanızdaki kitapları, düzenli bir şekilde saklayabilmek için kitaplıklara ihtiyacınız var. Ama bu kitaplığın neye benzeyeceği tamamen size kalmış bir durum. Yani nasıl bir kitaplık istiyorsanız, sahip olabilirsiniz. İlla mobilyacılarda satılanları almak zorunda değilsiniz. Kendi kitaplığınızı dekore edebilirsiniz. Birçok yaratıcı insanın hiç aklımıza gelmeyen şeylerden kitaplık tasarladığını unutmayın. Örneğin eski bir pencere kasasını kitaplık olarak kullanabilir ve ortama ilginç bir hava katabilirsiniz.

Rahat Bir Sandalye

Rahat Bir SandalyeÇalışma ortamında sizi etkileyen en önemli şeylerden birisi de sandalyenizdir. Sağlıklı bir oturuş pozisyonu yakalamak ve konforlu bir şekilde çalışabilmek için mutlaka doğru seçimi yapmalısınız. En rahat hangi sandalyede oturduğunuzu belirledikten sonra, üzerinde istediğiniz değişiklikleri yapabilirsiniz. Kaplayabilir, rengini değiştirebilir ve tam da size ait bir sandalye yaratabilirsiniz.

Süs Bitkilerinin Enerjisi

Süs Bitkilerinin EnerjisiÇalışma odanızda birkaç yeşil bitki kullanabilirsiniz. Yeşilin ilham verdiği ve ruhunuzu dinlendirdiği de bir gerçek. Bakımıyla uğraşamayacağınızı düşünüyorsanız, cansız süs bitkileri kullanabilirsiniz. Odaya hem renk katacaktır hem de iyi bir dekor ürünü olacaktır.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.