Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Sanat Eseri Niteliğindeki Dünyanın En Pahalı 10 Lambası

Avizeler, şamdanlar, aplikler, abajurlar, masa lambaları... Bu yazıdakilerin ortak özelliği ise dünyanın en pahalı lambaları olmaları.
Sanat Eseri Niteliğindeki Dünyanın En Pahalı 10 Lambası
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Her yer karanlık olsa ne olurdu? Işığın, aydınlatmanın olmadığı, gözümüzün hiçbir güzelliği göremediği bir dünya. Kendimizi tehlikelere karşı savunamadığımız, işlerimizi yapmaya çalışırken zorlandığımız, zorlu bir yaşamdan çok daha ötesi olurdu sanırım. Neyse ki Edison ampulü buldu ve dünyamız bir anda ışıl ışıl olmaya başladı. Yılbaşılarında, özel günlerde, dekorasyon amaçlı birçok aydınlatma aracı üretildi ve bu şekilde hem dünyamız güzelleşirken hem de etrafımızda olup biteni görebildik.

Tabi ki bu durum sadece avizeler ya da abajurlar için geçerli değil, aynı zamanda romantik akşamların silahı dünyanın en pahalı mumları da bizlere sunmuş oldukları kokular, loş ambians, huzur ile aydınlatma araçlarımız olarak hayatımızdaki yerlerini almışlardır. Aydınlatmaya gelecek olursak; basit şekilde bir lambanın, bir ampulun, bir duyun yeterli olduğunu düşünüyor olsak da hiçbirimiz sadece bununla yetinmeyiz. Tabi durumu bugün sizlere sunacağımız dünyanın en pahalıları kadar da abartmayız. Bir avizenin ya da bir lambanın, en yeni Mercedes Benz modelinden daha pahalı olduğunu söylesek, tepkiniz ne olurdu acaba? Bir dakikalığına durun ve 500 bin dolarlık lamba ışığının altında kitap okurken nasıl hissedeceğinizi hayal edin. Ya da bırakın hayali, gerçeklerini birlikte inceleyelim…

İşte karşınızda dünyanın en pahalı lamba ve avizeleri:

10 Talavera Seramik Tavan Lambası

300 Bin Dolar

Talavera Seramik Tavan LambasıLambaların pahalı eşyalar olduklarını düşünmeyenler için, bu fikirlerinden vazgeçecekleri antika bir parça olan Talavera Seramik Tavan Lambası’nı huzurlarınıza getirdik. Bu harika parça, el yapımı olup tamamen üretildiği dönemin izlerini taşımaktadır. Eğer ürünün neden bu kadar pahalı olduğunu düşünüyorsanız, bu eşsiz parçanın 18. yüzyılda İspanya’nın merkezinde gerçek bir deha tarafından yapıldığını söylemem yeterli olacak sanırım. Eşsiz tavan lambası, seramikten yapılmış ve çiçek desenler ile detaylandırılmış. Bu eşsiz ve oldukça detaylı lambanın değeri 300 bin dolardır. Bu sanat eseri sizlere, sanatçının kullanmış olduğu pastel renklerden oluşan ilginç çiçek motifleri ile doğaya olan aşkı hissettirecektir.

9 Sabino Art Deco Duvar Aplikleri

350 Bin Dolar

Sabino Art Deco Duvar AplikleriBiz lambanın sadece tavanda ya da masada olabileceğini düşünsek de bir sanatçı lambanın bu özelliğini baştan sona değiştirdi. Bu başyapıtın arkasındaki isim olan Marius-Ernest Sabino, piyasaya sunmuş olduğu yeni tarzıyla oldukça beğeni kazandı. İlk olarak sanatçı, Fransa’da gelişmekte olan Art Deco hareketini göstermek için bu esere imza attı. Işığın yapımında kullanılan cam tipi, en ünlü türlerden bir tanesi olduğundan bu apliğin fiyatı 350 bin dolardır ve bu sanatçının odasında milyon dolarlık sanat eserleri bulunmaktadır.

8 18. Yüzyıldan Esinlenilen Giltwood Şamdanları

400 Bin Dolar

18. Yüzyıldan Esinlenilen Giltwood ŞamdanlarıBiraz değişik tarzda ve farklı bir formda olan aydınlatma aracı, 18. yüzyıldan esinlenilmiş Giltwood Şamdanları’nı huzurlarınıza getiriyoruz. Bu ürünün bir kopyası, en azından bir Rolls Royce Phantom modelinin fiyatı ile eşdeğerdir. Eğer Phantom, bu parçanın değeri hakkında fikir sahibi olmanıza yardımcı olmadıysa, bu eşyaların ilham alındığı tarih olan 18. yüzyıl hakkında konuşmak iyi bir başlangıç olabilir.

19. yüzyılda Louis XV, bir maskeli balo için üretilmesini emrettiği bu tür lambalardan bir tanesini yaldızlı ahşaptan ve bronzdan oluşturulmasını istemiştir. Kopyalarının fiyatı 400 bin dolar olan ve 3 metre uzunluğundaki bu aydınlatma gereçleri, uzun şamdanlar olarak da bilinmektedir.

7 Ceneviz Kristal Avizeler

670 Bin Dolar

Ceneviz Kristal AvizelerBazıları ilk olarak lambaların oluşturulduğunu, sonrasında bu lambaları tepetaklak koymak fikrinin akla geldiğini ve böylece avizelerin doğduğunu söylemektedir. Nasıl ortaya çıktığının pek fazla bir önemi yok, çünkü bir sonraki parçaya geldiğimizde güzelliği dikkatimizi fazlasıyla çekmektedir.

Bahşetmiş olduğumuz Ceneviz Kristal Avize, olağanüstü bir aydınlatma aracıdır. Bu özel parçaya ilk olarak Paris’teki Sotheby’s müzayedesinde fiyatının yarısında değer biçilmiş, ancak satılmamış. Sanat eseri, kristallerden oluşturulmuş olup, komplike metal işinden dolayı fiyatı ani bir artış göstermiştir. Cenevizli bir artistin ellerinde hayat bulan bu eşsiz sanat eseri, artan fiyatı ile bir açık arttırmada 670 bin doların biraz üzerinde satılmıştır.

6 Tiffany’s Wisteria Masa Lambası

790 Bin Dolar

Tiffany's Wisteria Masa LambasıTiffany Studios, 1900’lü yılların başından beri en ikonik sanat üreticilerinden bir tanesi olmuştur. Bu nedenle üretmiş oldukları lambalar eşsiz olmakla kalmayıp, aynı zamanda oldukça değerlidir. Bu olağanüstü eşyanın adı ise Wisteria Masa Lambası’dır. 1901 yılında Clara Driscoll tarafından tasarlanmış olup, çiçek ve Japon etkilerinin izleri görülür.

Tam olarak 2000 adet parçadan meydana gelen bu eser, oldukça egzotiktir ve yapısında adını almış olduğu geniş bir renk yelpazesine sahip mücevherler bulunmaktadır. Bu parçaların hepsi bir araya gelerek Wisteria diğer bir adıyla Mor Salkım ağacını oluşturmuştur. 790 bin dolar değerindeki bu lamba, 2015 yılının Aralık ayında Sotheby’s tarafından satılmıştır.

5 Philadelphia Municipal Auditorium Art Deco Asma Lambalar

Lambaların Her Biri 750 Bin Dolar

Philadelphia Municipal Auditorium Art Deco Asma LambalarSanatı ve antikaları ile tanınan “1stdibs” tarafından sunulan bu parçalar, yıkılmış olan Philadelphia Belediye Konser Salonu’ndan ellerine geçmiştir. Art Deco Asma Lambalar, 4 metre uzunluğundadır ve 4’erli gruplar halinde bulunmaktadır. Kendi türünün son örneği olan bu lambalar, yıkılmakta olan eski binadan kurtarılmıştır. Eşsiz ve olağanüstü tasarımı olan bu duvar lambalarI, lüks bir ev için düşünülmüştür. Fransız Art Deco tarzından geriye sadece 4 adet kalmıştır. Bu nedenle lamba başına 750 bin dolara satılmaktadır.

4 Salviati Avizeleri

1 Milyon Dolar

Salviati AvizeleriFarklı olmak, gerçekten lüks ve pahalı bir avizeye sahip olmak isteyenler Salvati Avizeleri’nden birini tavanlarında görmek isteyebilirler. Bu avize, 19. yüzyılda zarif ve göz alıcı aydınlatma parçaları olarak Venedikli sanatçı tarafından yapılan tek eserdir. Salviati Avizeleri, tekli lambalar ya da avizeler ile Gotik sanat formunu betimleyen İtalyan cam üreticisinin zevklerini temsil etmektedir. 1 milyon dolar olduğu tahmin edilen bu parçanın murana camından ve altın tonlarından yapılmış olması, bu avizeyi nadir kılan özelliklerdendir.

3 Kuveyt Alışveriş Merkezi’nin Avizesi

1.8 Milyon Dolar

Kuveyt Alışveriş Merkezi'nin AvizesiAvize sevenler için bu kez başka bir asma eseri tanıtacağız. Şöyle bir ek bilgi vermek gerekir ki bu avizeyle ilgililerin ona ulaşması artık mümkün değildir. Kuveyt Alışveriş Merkezi’nin avizesi, Ortadoğu’nun en pahalı aydınlatma aracıdır. Ancak avize yerle bir olduğu için artık bu durum geçerli değil.

1.8 milyon dolarlık bu avize; zenginliği göstermek, görenleri etkilemek ve ilahi bir eşya duygusu vermek için yapılmış olsa da bazı gençler için bu özellikler yeterli görülmemiş olsa gerek. Çünkü bu avizeye ayakkabı fırlatarak dengesini bozup yere düşmesine sebep olacak kadar vurdumduymaz insanlar var. Bu talihsiz olay, Kuveyt’teki 360 Mall adındaki alışveriş merkezine yerleştirilen etkileyici sanat eserinin sonu olmuştur.

2 Dragonfly Tiffany Masa Lambası

2.1 Milyon Dolar

Dragonfly Tiffany Masa LambasıTarih ve sanatı bir araya getirdiğiniz zaman, ortaya çıkan ürün oldukça pahalı olabilir. Bu açıklama dünyanın en pahalı lambalarından bir tanesi olan Dragonfly Tiffany Masa Lambası’nı tarif etmektedir. Tiffany Studios, sıra dışı ve çok pahalı eşyaları almak isteyen koleksiyoncular için eşya üretmeyi kendine ilke edinmiş bir kuruluş.

Dragonfly Tiffany Masa Lambası, 2015 yılının Aralık ayındaki Sotheby’s açık arttırmasında 2.110.000 dolara satılmıştır. Başlangıç fiyatı 300 bin dolar olsa da bazı detaylar bu eşyanın değerini arttırmıştır. Bu eşsiz parçaya, Andrew Carnegie ve onun soyundan gelen insanlar sahip olmuştur. Bu durum, nadir lambayı değerli kılmış olup halihazırda karmaşık tasarımı ile de 2.1 milyon dolara alıcı bulmasını sağlamıştır.

1 Pink Lotus Tiffany Masa Lambası

2.8 Milyon Dolar

Pink Lotus Tiffany Masa LambasıListemizi; zengin koleksiyoncuları çılgına döndüren, hassas işçilik ile el yapımı olan, dünyanın en pahalı lambası ile sonlandırıyoruz. Pink Lotus Tiffany Lambası, sanatın zengin zevkler ile harmanlanmasının bir örneğidir ve sıradan lambaları başka bir boyuta taşımaktadır. 2.8 milyon dolar değerindeki bu parça, 1907 yılında Tiffany Studios tarafından üretilmiş olup, bünyesinde oldukça muhteşem bir tarihi barındırmaktadır. Pink Lotus dünyanın en pahalı lambası olarak göreve hazır durumda beklemektedir.

Bunların yanı sıra eşsiz lambanın kendisi de parçaları da el yapımı olup, canlı ve özgün renklere sahip tasarımı vardır. Zengin geçmişi sayesinde, bir koleksiyoncudan diğerine en son fiyatından daha yüksek bir rakama satılmıştır. Oldukça nadir olan ve göz kamaştıran bu lamba, birbirinden farklı 2000 adet parçadan oluşturulmuş olup, büyüleyici nilüfer çiçeğinin şeklini alarak; 20 yıl önce, New York’ta bulunan Christie’s Müzayede Evi tarafından rekor fiyata satılarak dünyanın en pahalı lambası olmuştur.

Bir lamba en fazla kaç para olabilir ki? 150 lira, 200 lira en fazla 1000 lira mı? Listemizde bulunan sanat eseri niteliğindeki antika bu lambaların fiyatları 300 bin dolardan, yani yaklaşık olarak 1 milyon liradan başlayıp; 2.8 milyon dolara, yani 8.5 milyon lirayı bulmaktadır. Üretilmiş oldukları dönemin özelliklerini taşıyan ve inanılmaz bir işçilik ile tasarlanan bu lambalar ya da avizeler, dünyamızı aydınlattıkları kadar, sahip oldukları fiyatlarla bizlerin de aydınlanmasına sebep olmuştur. Lüks bir otomobilden çok daha pahalı olan bu lambalardan hangilerine sahip olmak isterdiniz? Sorumuzun cevabı ile dünyanın en pahalı lambaları hakkındaki düşünce ve yorumlarınızı da bizlerle paylaşırsanız, seviniriz…

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın