Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Evde Para Tasarrufu Yapmak için 5 Şaşırtıcı İpucu

Evde para tasarrufu yapmak için izleyebileceğiniz ve alışkanlık haline getirebileceğiniz pek çok yöntem var. İşte onların 5 tanesi aşağıda:
Evde Para Tasarrufu Yapmak için 5 Şaşırtıcı İpucu
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Ev ekonomisinde tasarruf edebileceğiniz birçok nokta var. Görmek istemeniz yeterlidir ve bilinçli bireyler olarak ilk dikkat etmeniz gereken konudur. Evinizde iyi bir bütçeleme yapabilirseniz, hem daha mutlu bir yuvanız olacak hem de hayallerinizi birlikte gerçekleştirmenin haklı gururunu yaşayacaksınız. Çalışmayan ev hanımları, eşine yardımcı olmak adına ev ekonomisini düzenleyebilir ve geleceklerini düşünerek tasarruf edip, yatırımlarla daha kaliteli bir yaşama kavuşmak için en iyi işi yapabilir.

Ev geçimi konusunda sıkıntı yaşayan birçok aile var. Ayrıca bu konu nedeniyle evliliklerde bile büyük sorunlar yaşanabiliyor. Çiftlerin birbirini savurganlıkla suçlaması, ilerleyen süreçte evinizin mutlu bir yuva olmasını engelleyecektir. Ayrıca ev geçimi ile yalnızca bir kişinin ilgilenmesi, depresyon gibi sorunlara da yol açar. Eve yorgun gelen bir erkek, evde keyif süren bir kadın gördüğü zaman, ailesel sorunlar ortaya çıkacaktır.

Ev ekonomisine destek olmak, özellikle ev hanımlarının görevi gibi görülmektedir. Elbette, yuvayı dişi kuş yapar; ama çiftlerin birbirine destek olması da en önemli noktadır. Eğer çalışmayan bir ev hanım iseniz ev ekonomisini ayarlamak ve düzenlemek, eşinize yardımcı olmak için yapabileceğiniz en iyi iştir. Tasarruflu olmanız ve özellikle mutfakta iyi bir bütçeleme yapmanız, eşinizi oldukça mutlu edecektir. Ev ekonomisini doğru temeller üzerine oturttuğunuz zaman, mutlu bir aile olarak hayallerinizi daha kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

İşte evde para tasarrufu yapmak için işinize yarayacak 5 şaşırtıcı ipucu, sizlerle:

1 Elektrik Faturanızı Gözden Geçirin

Elektrik Faturanızı Gözden GeçirinEvinizde para tasarrufu yapmak için ilk gözden geçirmeniz gereken yerlerden birisi elektrik faturalarıdır. Gereksiz yere yanan lambalar, küçük ev aletleri, şofbenler, elektrikli ısıtıcılar, elektrik faturanızın kabarık gelmesinin en önemli nedenleridir. Gereksiz yanan lambaları söndürmek ve tasarruflu ampuller kullanmak yapmanız gereken ilk iştir. Küçük ev aletlerinin, diğerlerine göre daha fazla enerji harcadığı söylenmektedir.

Evinizde kullandığınız elektrikli ev aletlerinin enerji tasarruflu olmasına dikkat etmelisiniz. Belki satın alırken biraz daha fazla para ödeyeceksiniz; ama kullandığınız sürece ödeyeceğiniz faturanızdan edeceğiniz tasarruf daha fazla olacaktır.

Televizyon, DVD, bilgisayar, telefon şarj cihazları gibi aletlerin, sürekli prizde takılı olmaması da gerekiyor. Belki çok küçük bir tüketim yapıyorlar; ama hem cihazların ömrü hem de tasarruf için dikkat edilmesi gereken noktalardır.

Evde en çok kullanılan odaların özellikle güneş alan odalar olması da fatura tasarrufu için önemlidir. Sürekli kullandığınız oda da gündüz saatlerinde bile ışık yakmak zorunda olmanız, oldukça gereksiz değil mi? Dikkat etmeniz gereken noktalardan birisi de bozuk olan elektrikli ev aletlerinizdir. Bozuk ev aletlerinin daha fazla enerji tüketimi yaptığı bilinmektedir. Ayrıca daha büyük sorunlara da neden olabilirler. Bu nedenle tamir edilmesi veya yenilerinin alınması iyi bir seçenek olacaktır.

Klima, elektrikli ısıtıcılar da oldukça fazla elektrik tüketmektedir. Bu cihazların düzenli bakımlarının yapılması, tasarruf teknolojilerine sahip olması gerekiyor. Ayrıca mümkün oldukça bu ürünlerden uzak durmanız ve yerine daha tasarruflu alternatifler bulmanız da mümkündür. Evinizin güneş görmesi, ısınmanıza yardımcı olacaktır. Isı yalıtımı yaptırmanız, hem sıcak havalarda hem de soğuk havalarda faydalı olacaktır.

2 Evinizi Sigortalatın ve Garantili Ürünler Kullanın

Evinizi Sigortalatın ve Garantili Ürünler KullanınÜlkemizde ardı ardına yaşan deprem felaketleri sonrasında ev sigortaları konusunda bilginin arttığını söyleyebiliriz. Sigortalı herhangi bir malın değeri, başınıza bir felaket geldiğinde anlaşılır; ama sigorta yaptırmamışsanız faturası oldukça kabarık olacaktır. Bu nedenle konut sigortalarına gerekli önemi vermeniz gerekiyor. Ayrıca garantili ürünler kullanmak, yaşanan herhangi bir problem sonrasında masrafınızı büyük ölçüde azaltacaktır.

Garantili ürünleri, pek çok kişi göz ardı eder. Sırf satın alırken birkaç lira daha ucuza almak için garantiden vazgeçmeniz, oldukça yanlıştır. Çünkü kullanım sırasında yaşayacağınız herhangi bir sorun, tamamen cebinizden karşılamanız gereken bir masraf olacaktır. Bir örnek vermek istiyorum; normalde 10 liraya alınan bir ampulün, IKEA gibi perakende sektörü mağazalarında 50 liralık olanları vardır. Farkı görüntülerinde değildir; ama tasarruflu olmaları ve yaşam boyu garantili olmaları sizce de oldukça iyi değil mi?

Evinizde kullandığınız ev aletleri, herhangi bir sorundan dolayı bozulabilir. Ya bir servise, ustaya başvurarak onarımı sağlarsınız ya da yenisini alırsınız. Ama bu ürün garantili bir ürün olsaydı, cebinizden para çıkmadan onarım veya değişimini talep edebilecektiniz. Kısaca pek önemsemediğimiz sigorta ve garanti, aslında evinizde para tasarrufu yapabileceğiniz en önemli noktalardır.

3 Bakım ve Onarımı Kendiniz Yapın

Bakım ve Onarımı Kendiniz YapınEvinizde hemen her gün bozulması muhtemel ürünlerle yaşıyorsunuz. Bazıları büyük arızalar çıkarabilirken ve bir servis ustasının işçiliğini gerektirirken; bazıları hemen herkesin yapabileceği arızalardır. Örneğin bir ampulü değiştirmek için bile elektrikçi çağıran kimseler var. İsteyen herkesin kolayca halledebileceği bir sorunken, ustaya para vermenin pek bir anlamı yoktur.

“Ben beceriksiz bir insanım” demek yerine el becerilerinizi keşfedebilirsiniz. Ayrıca Halk Eğitim gibi merkezlerin, tamamen ücretsiz kursları da bulunuyor. Bu tarz yerlerden edineceğiniz pratik bilgiler ile evinizde herhangi bir zamanda arıza verebilecek bir ürünün tamirini yapabilirsiniz. Ampulünüzü değiştirebilir, su kaçıran musluğunuzu değiştirebilirsiniz. Hatta boya – badana gibi işleri tamamen kendiniz yapabilirsiniz. Ayrıca bu şekilde aile bireyleri de birlikte bir işi başarmanın ne kadar eğlenceli olduğunu görecektir.

Evde her gün kullandığınız koltuk, sandalye ve masa gibi eşyalardan sıkılmış olabilirsiniz. Sırf değişiklik aradığı için yepyeni koltuk takımını değiştiren kişiler var. Oysaki biraz el becerisiyle eski eşyalarınızı bambaşka bir şekilde sokabilirsiniz. Hem dikiş gibi bilgileriniz hem de onarım – bakım beceriniz sayesinde evinizde var olan eşyaları yenileyebilirsiniz. Bu sayede bir alışveriş yapmak yerine eğlenceli bir şekilde eşyalarınıza yeni bir görünüm verebilirsiniz.

4 Evde Yemek Yapmak

Evde Yemek Yapın!Zaten bir ev hanımının yemek yapmak birinci görevi, diyebilirsiniz. Ama çalışan bir kadın için bazı zamanlar yemek yapmak bir işkenceye dönüşebilir. Bu nedenle dışarıda yemek isteyebilirsiniz. Ama bunun yerine tatil günlerinizde veya akşam saatlerinde bir sonraki günün yemeği için hazırlık yapabilirsiniz. Konserve, reçel gibi ürünlerinizi de satın almak yerine kendiniz yapabilirsiniz. Herhangi bir etkinlik veya davet için dışarıdan kurabiye, pasta gibi gıdalar almak yerine kendi kurabiyelerinizi yapabilirsiniz. Aynı zamanda bu pasta – börek işini bir ev hanımı, iyi bir ek gelir işine de çevirebilir.

Bir ev hanımı, ev ekonomisine destek olmak için birçok imkana sahip. Bir bayan olmanın verdiği becerilerle ek gelir elde edebilir. Ayrıca bunun için evden ayrılmasına da gerek yoktur. Evden yapabileceği birçok iş modeli vardır ve gerçekten para kazanmak için hem eğlenceli hem de kazançlı fikirlerdir. Para kazanmak isteyen ev hanımları için müthiş öneriler bulunuyor ve kesinlikle etkili yöntemler olduğunu belirtmek gerek. Kurabiye satmak, nikah şekeri yapmak, internetten altın yatırımı yapmak gibi birbirinden ilginç iş önerileri bulunuyor.

Evde para tasarrufu yapmak için yemek konusunu bir düzene oturtmak gerçekten önemlidir. Mutfak alışverişinizle işe başlamak ise en doğrusudur. Her şeyden önce alışverişe çıkmadan ne alıp almayacağınızı bir liste haline dönüştürmelisiniz. Ayrıca liste dışı bir harcama yapmamak için de yanınıza listedeki ürünleri alacak kadar para almalısınız. Markete girdiğiniz an hızlı bir şekilde yalnızca alacaklarınıza odaklanarak alışverişinizi sonlandırmalısınız.

Yemek alışverişi yapmadan önce marketlerin kampanyalarını takip etmek de gerekiyor. Kampanyalardan faydalanarak yapacağınız toplu alışverişler, parça parça alışverişe göre daha hesaplıdır. Ürünleri iyi bir şekilde araştırmalısınız ve körü körüne markaya para vermemelisiniz.

Evde yemeğinizi hazırlarken israf etmemeye özen göstermelisiniz. Aldığınız meyve – sebzeleri bozulmadan tüketmeye özen göstermeli ve yeteri kadar almalısınız. Özellikle bizim toplumumuzda haftalık olarak yapılan manav alışverişi ile fazlaca alınan ürünler, hem bozulmakta hem de besin değerlerini kaybetmekte. Yurtdışında ise bu iş genellikle günlük 2 domates tüketilecekse o kadar alınıyor. Bu şekilde alınan ürünler, daha pahalıya geliyor gibi görünse de, aslında satın alıp bozduğunuz ürünlere göre daha iyi olduğu kesindir.

5 Bütçeleme Soruları Sorun

Bütçeleme Soruları SorunEvet, ev ekonomisi denildiği zaman bayanların göreviymiş gibi görünebilir. Ama eve para getiren beylerin de bu konuda dikkatli olması gerekiyor. Çiftler, ev ekonomileri için birlikte hareket etmelidir. Hatta çocuğunuz varsa onu da erken yaşlarda tasarruf, birikim ve yatırım gibi bilgilerle donatmalısınız. Bütçeleme içine çocuklarınızı da dahil etmelisiniz. Ailece bir toplantı yaparak, ev ekonomisi üzerine konuşun, sorular sorun ve yapabileceklerinizi birlikte planlayın. Siz çocuklarınızı gözlemlediğiniz gibi, çocuklarınız da sizin hareketlerinizi gözlemliyor, unutmayın. Bu nedenle onlarla bütçeleme gibi bir konuda da iletişim kurmalısınız.

Evinizin gelir ve gider düzeyini konuşmaktan kaçınmamalısınız. Borçlarınızı görmezden gelmeden, gelir düzeyinize göre ihtiyaçlarınızı belirlemelisiniz. İstek ve ihtiyaç ayrımını iyi bir şekilde yapmalısınız. Kredi kartları, faturalar gibi ödemelerin, aile yaşantısında bireysel olmadığını unutmayın. Borç hepinizin borcudur ve ortadan kaldırılması her bireyin görevidir.

Geçim sıkıntısı çekiyorsanız, bir çözüm bulabilmek için ailece oturup plan yapmalısınız. Yalnızca eve para getiren kişinin değil; tüm aile bireylerinin ev masrafları ile ilgili görevi vardır. Herkes kendine düşen görevi maddi ve manevi olarak yerine getirmelidir. Bu şekilde aile düzeniniz bozulmayacak, “evi geçindiremeyen baba cinnet geçirdi” haberleri ile karşılaşılmayacak ve sırf bu nedenle bir yuva dağılmayacaktır. Aile bireylerinin kişisel finans, tasarruf, birikim, bütçeleme ve yatırım gibi konular hakkında bilgisi olması gerekmektedir. Bu konularda bilgili olan ailelerin çok daha rahat bir şekilde geçindiklerini ve bir bütün olarak mutluluk resmi çizdiklerini unutmayınız!

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.