Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

En Pahalı 10 Banksy Eseri

Serbest bir grafiti sanatçısı olan Banksy tarafından yaratılmış en pahalı eserlerin listesi yazımızda. İşte birbirinden güzel Banksy eserleri ve değerleri:
En Pahalı 10 Banksy Eseri
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Banksy, 1990’ların başında serbest bir grafiti sanatçısı olarak sokaklara resimler yapmaya başlar. İlk olarak Londra ve Bristol’de yaptığı grafiti sanatı ile fark edilir. Daha sonra üne kavuşur.

Banksy sanatı, sloganlar ile mizahi görüntüleri şablonlama özelliğine sahiptir. Banksy, genellikle anti savaş, anti kapitalist ve anti kuruluş gibi düşünceleri görsel hale getirmesiyle ünlüdür. Banksy resimlerinde; fareler, maymunlar, polisler, askerler, çocuklar, yaşlılar ve benzeri objelerin işlendiğini göreceksiniz.

Banksy baskıları, duvar kağıdına da dönüştürülmüştür. Kısa bir süre sonra da Banksy sanatı ve tuvalleri, sanat galerilerinde yüzlerce dolara satılmaya başlanmıştır. Banksy sanatı baskı ve duvar kağıdı olarak önemli ölçüde değişmiştir. Geçtiğimiz yılda satışlarıyla rekor kırmıştır. Satın alanların, sanatın özgünlüğünün cazibesine kapıldığı kesin.

Sizler için şimdiye kadar satılmış olan en pahalı 10 Banksy sanatını derledik:

10 Harabe Manzara

385.000 Dolar

Harabe ManzaraResim, tuval üzerine yağlı ve sprey boya kullanılarak yapılmıştır. Tuval üzerine yapılmış ve yaldızlı bir çerçeve içerisindedir. Bu çalışma, 2008 yılı Şubat ayında Sotheby New York’ta düzenlenen bir Kırmızı Müzayede Açık Artırması’na Banksy tarafından bağışlanmıştır.

Tablo, ‘This is not a photo opportunity’ yazısı ile geleneksel İngiliz manzara resmini sunmaktadır. Eser, New York’ta Sotheby Kırmızı Müzayede’de yaklaşık 385.000 dolara satıldı.

9 David

416.742 Dolar

DavidDavid, cam elyaftan yapılmıştır ve neredeyse bir insan boyutundadır. Banksy, David Michelangelo’nun ünlü heykelini onun anısına yapmıştır. Michelangelo’nun kişisel dokunuşunu belli etmek için heykele bomba imha ceketi eklenmiştir.

Heykel, 2007 yılı Ekim ayında Londra’da Sotheby ihalesinde 416.742 dolara satıldı. Banksy daha sonra heykeli tekrar yaptı. 2009 yılında tamamlanan heykel, bu kez intihar yeleği giymişti ve yüzünde bir eşarp vardı.

8 Gül Şimdi

449.349 Dolar

Gül ŞimdiResim, gemi üzerine sprey boya ile yapılmış bir şablondur. Çalışma, Okyanus Odalar’ı için duvar oluşturmak amacıyla Brighton gece kulübü tarafından yaptırılmıştır. Şablonun uzunluğu 6 metredir. 3 parça olarak yapılmıştır ve bütün bir duvarı kaplar. Şablon, 2002 yılında yapılmış ve 449.349 dolara Şubat 2008’de Londra’da Bonhams Kentsel Sanat Müzayedesi’nde satılmıştır.

7 Çılgın Palyaço

481.165 Dolar

Çılgın PalyaçoEser, büyük bir tuval üzerinde oluşturulmuştur. Şablon, çuval bezinin üzerine sprey boya ile yapılmıştır. Resim, 2001 yılında yapılmış ve Londra Lazarides Gallery’de sergilenmiştir. 29 Haziran 2008 tarihinde Londra’da Phillips de Pury Çağdaş Sanat Akşam Müzayedesi’nde 481.165 dolara satıldı.

6 Queen Victoria

478.095 Dolar

Queen VictoriaÜnlü çalışma, kızgın kraliyet ailesi serisinin bir parçasıdır. Bir hükümdarın, fahişeyle birlikte bir tuvalde görülmesinden dolayı sanat eser eleştirilmiştir. Ama tema hakkındaki tartışmalar onun yüksek fiyatla satılmasına katkıda bulundu. Resim, Ekim 2008’de Londra Sotheby’de 478.095 dolara satıldı. Yağlı boya resim, ilk olarak 2002 yılında tamamlanmıştır.

5 Uzaylı Kız ve Kuş

575.813 Dolar

Uzaylı Kız ve KuşEser, aslında Blur’un Think Tank albüm kapağı için 2003 yılında yapıldı. Resim, çelik üzerine sprey boya kullanılarak tasarlandı. Görüntüdeki kız, parka ceket ve kask giymiş halde elinde küçük sarı kuş tutuyor. Nisan 2007’de Londra’da Bonham Açık Artırması’nda 575.813 dolara satılan Banksy çalışması, o tarihin rekorunu kırdı.

4 Harap Edilmiş Telefon Kulübesi

605.000 Dolar

Harap Edilmiş Telefon KulübesiBu heykel, belki de Banksy’nin eserleri arasında en ünlü olanıdır. Harap Edilmiş Telefon Kulübesi, balta ile bükülmüş ve yaralanmış kanlı görünüme sahiptir. Sanatçı, farklı eyaletlerde yine sıkıntı içinde olan telefon kulübeleri tasarladı.

2005 yılında yapılan bu özel parça, Londra’da Soho Meydanı’na konuldu. Muazzam çalışma, New York’ta Şubat 2008 tarihinde Sotheby’de 605.000 dolara satıldı.

3 Kaba Beyefendi

658.025 Dolar

Kaba Beyefendi

Kaba Beyefendi, Bansky’nin mevcut anlayışını değiştirme serisinin birkaç örneğinden biridir. Tuval üzerine yapılan orijinal portre tablo, İngiliz Ressam Thomas Beach tarafından 1776’da yapılmıştır.

Bansky, bir argo hareket olan orta parmağı kaldırarak kayıtsızca resmi değiştirdi. Tuval, 2006 yılında yapıldı ve 2007 Ekim ayında Sotheby ihalesinde 658.025 dolara satıldı.

2 Basit Zeka Testi

1.265.120 Dolar

Basit Zeka TestiBasit Zeka Testi başlıklı tuval çalışması, beş parça şablondan oluşur. Şablonlar, şempanzenin bir zeka testini geçtiğini gösteren hikayeyi anlatır. Şempanze, emniyette tutulan muzları bulmaya çabalıyor ve zekasıyla kasaları bir yığın haline getirip havalandırma yoluyla kaçıyor.

Şablonların beşi de 36 x 36 ölçülü tuvale 2000 yılında yapılmıştır. Tuvaller, Şubat 2008’de Londra’da bir Sotheby ihalesinde 1.265.120 dolara satıldı. Sanatçı, bu eserinde beşinci tuvali imzalamıştır.

1 Temiz Tutun

1.870.000 Dolar

Temiz TutunTemiz Tutun, şimdiye kadar satılmış en pahalı Banksy eseri olma özelliğine sahip. 2007 yılında yapılan şablon, 2008’in Aralık ayında New York’ta bir Sotheby Açık Artırması’nda 1.870.000 dolar rekor fiyat etiketiyle satıldı.

Banksy tarafından değiştirilmiş tuval, başlangıçta Damien Hirst’in resmiydi. Tuval üzerindeki resim, Leanne adlı Los Angeles’ta bir otel hizmetçisine aittir. Tuval, ters imzalı ve ters tarihlidir.

Eserleri milyon dolarlar eden bu sanatçının hala tam olarak kim olduğu bilinmiyor. Banksy onun eserlerinde kullandığı imzasıdır. Bu gizem onun ününün artmasında diğer bir etken gibi duruyor, haksız mıyım?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.