Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dünyanın En Pahalı Patates Cipsi: “St Eriks”

İsveç’in Ammarnas köyünde yetişen patateslerden yapılan cipsin, sadece 5 taneden oluşan kutusu 56 dolar değerinde.
Dünyanın En Pahalı Patates Cipsi: “St Eriks”
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Dünya çapında en çok tüketilen atıştırmalıklardan bir tanesi olan patates cipslerinin sağlık sorunlarına yol açtığı söylense de vazgeçemediğimiz bir yiyecek olarak farklı versiyonlarda karşımıza gelmeye devam ediyor. Dünyanın gelmiş geçmiş en çok satan ürünleri arasında yer alan patates cipsinin, 1853 yılında New Yorklu George Crum adındaki agresif bir şef tarafından keşfedildiği ileri sürülüyor. Müşterisi servis etmiş olduğu patatesleri beğenmediği için sinirlenen Crum, dilimleri olabildiğince inceltip ve uzun süre bu dilimleri yağda bekletip müşterisine geri göndermiş. Üzerindeki kalın tuz tabakasıyla tuhaf bir şekilde lezzetli dilimler halinde servis edilen bu patateslere “Saratoga Cipsi” adı verilmiş.

İlerleyen süreçte Ruffles, Lay’s ve Pringles gibi ünlü markaların ticaretini yaptıkları enfes bir atıştırmalık haline gelen cipsler, çeşitli tatların eklenmesiyle de farklı versiyonlara büründüler. Sağlıksız oldukları düşünülmesine rağmen, enfes tatlardan oluştukları için yine de bolca tüketilen bu atıştırmalıkların en pahalı versiyonun fiyatını ve içerisindeki malzemeleri hiç merak etmiş miydiniz? İsveçli bir bira fabrikası tarafından üretilen ve St Eriks olarak adlandırılan bu atıştırmalık, dünyanın en pahalı patates cipsi unvanını elinde tutuyor.

Şimdi dilerseniz, bu yüksek fiyat etiketine sahip olan patates cipsinin hangi malzemelerden oluştuğuna birlikte bir göz atalım:

Ammarnas Patatesinden Oluşan Enfes Bir Cips

Ammarnas Patatesinden Oluşan Enfes Bir CipsPaket içerisinde sadece beş adet cips bulunuyor ve bu cipslerin her biri, İsveç’in Ammarnas köyünde yetişen patateslerden meydana getirilmiş. Sadece bu bölge üzerinde yetişen patateslerin ana madde olarak kullanıldığı St Eriks cipsleri, firma tarafından üretilen enfes biralar ile birlikte çok daha lezzetli ve keyifli atıştırmalıklar haline gelebilir.

CÜZDANINIZI BOŞALTAN ATIŞTIRMALIK YİYECEKLER İÇİN TIKLAYIN.

St Eriks Cipsinin İçeriğinde Hangi Malzemeler Bulunuyor?

St Eriks Cipsinin İçeriğinde Hangi Malzemeler Bulunuyor?Dünyanın en pahalı patates cipsi olarak karşımıza gelen St Eriks, özel üretim patateslerin enfes tatlarla harmanlanmış hali olarak karşımıza geliyor. Kutuda bulunan 5 adet enfes cipsin her biri, dereotu, Leksand soğanı, soluk bira maltı, Matsutake ve yer mantarı gibi malzemelerin dengeli bir şekilde bir araya getirilmesiyle bağımlılık yaratan lezzetlere dönüşüyorlar.

Dünyanın En Pahalı Patates Cipsinin Fiyatı

Dünyanın En Pahalı Patates Cipsinin FiyatıSt Eriks biralarında da kullanılan bazı malzemeleri bünyesinde barındıran bu enfes cipslerin keyfinizi fazlasıyla yerine getireceğine emin olabilirsiniz. Dünyanın en pahalı biraları ile mükemmel ikili haline gelecek olan St Eriks cipsleri, en azından bir defalığına bile olsa denemeye değer atıştırmalıklar olabilirler. Dünyanın en pahalı cipsleri olarak fazlasıyla merak uyandıran bu atıştırmalıkların beş adet cipsten oluşan bir kutusu, 499 İsveç Kronu’na, yani yaklaşık olarak 56 Amerikan Doları’na satılıyor.  

Farklı ve pahalı lezzetler, neredeyse her zaman büyük bir merak uyandırmayı başarmıştır. Özellikle de eşyaların ya da yiyeceklerin pahalarını yükselten materyallerin kazandırmış olduğu nitelikler, merakımızı daha da arttırmıştır. Peki, birlikte incelemiş olduğumuz dünyanın en pahalı cipslerini bir kereliğine de olsa denemek istemez miydiniz?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın