Paylaşım

Dünyanın En Pahalı Bifteği “Kobe Eti”


 

Toplum olarak damak tadımıza oldukça düşkünüz. Mutfağımızdaki çeşitler bunun en güzel kanıtı. Özellikle her yörenin kendine has bir lezzet anlayışı var. Fakat yemek çeşitlerimize dikkat edildiğinde içerisinde et olan yemek çeşitlerinin daha fazla olduğunu görüyoruz. Bu da millet olarak eti sevdiğimizin bir ispatı aslında. Yemeği, ızgarası, kebap çeşitleriyle et; sofralarımızın vazgeçilmezi. Aslında bu durum sadece ülkemize has bir özellik değil. Özellikle Asya toplumları, kültürlerinden kaynaklı olarak et içerikli gıdaları oldukça seviyorlar.

Özellikle Japonya gelişmiş ekonomisi ve ileri teknoloji ürünlerin yanında, pahalı gıdalarıyla bilinmektedir. Ünlü Kobe Eti de bunlardan biri. Özel olarak beslenip yetiştirilen Wagyu Sığırı’ndan elde edilen et, kendine has lezzetiyle bilinir. Japonya’nın dünyaya tanıttığı lezzet, aynı zamanda çeşitli büyük kentlerin de dikkatini çekti. Bu yerlerden birisi de Amerika Birleşik Devletleri Manhattan. Burada kurulan özel bir restoran, Japonlara has bir lezzet olan Kobe Eti’ni sunmaktadır. Sizler için hazırladığımız yazıda, bu özel restoranı ve enfes bir lezzet olan Kobe Eti’ni inceleyeceğiz.

İşte karşınızda dünyanın en pahalı bifteği olan Kobe bifteği:

Old Homestead Steakhouse – Kobe Eti

350 Dolar

Old Homestead Steakhouse - Kobe BifteğiGelenek zarafetle özdeşleşen Old Homestead Steakhouse, Manhattan’ın en trend mahallelerinden birinde eski mezbaha bölgesinin kalbinde yer alıyor. Old Homestead Steakhouse 100 yılı aşkın süredir New York’ta et tüketiminin nabzını tutmaktadır. 1868 yılından bu yana aynı yerde faaliyet gösteren mekan, ABD’nin en uzun süreli hizmet veren restoranlarından biridir. Bu restoran en önemli gıda grubu olan et konusunda uzmanlaşmıştır ve biftekleri ile ünlenmiştir.

Devlet başkanları ve diğer ünlülerin uğrak yeri olan restoran, 350 dolara 340 gramlık Kobe Eti sunuyor. Bu et, dünyanın en pahalı bifteği olma özelliğine sahip. Old Homestead’ın ortaklarından birisi bu özel yemek hakkında, “alınabilecek en yüksek lezzette yemek” diyerek tarif etmektedir.

Kobe BifteğiDiğer en pahalı biftek ise New York’s Craftsteak’de Chef de Cuisine Chris Albrecht tarafından sunulmaktadır. 2.800 dolar olan büyük ölçekli menüde Wagyu Sığırı’nın 103 kaburgası, etiyle birlikte servis edilmektedir.

Kobe eti Japonya’daki şap hastalığı nedeniyle Amerika bu ürüne ithalat yasağı koydu. Ama hiç bir Wangyu Sığırı’nda bu hastalık gözlenmedi. Ağızda eriyen muhteşem dokulu Kobe Eti üretimi için özel cins olan Wagyu Japon sığırları kullanılır. Bu sığırlar; pirinç, mısır ve arpa ile beslenir. Hatta ineklere şarap içirilir ve masajlar yapılır. Bu özelliklerin hepsi sığırın inanılmaz bir lezzette olmasını sağlar.

Eğer vejetaryen değilseniz bu lezzetin size müthiş bir deneyim sunacağı kesin. Bizim mutfağımızdan da bu ürüne benzer hazırlanmaya sahip bir yemek geliyor mu aklınıza?


SIFIR RİSK!
VİOP'ta 100.000 TL Sanal Para ile Dolar ve Altın Alın - Satın!
Ücretsiz Denemek için Tıklayın!
Diğer yorumlar ( 3 )

  1. kobe sığırını bir kere test etme şansım oldu, oldukça kaliteli bir lezzet. şöyle diyeyim insan kobe sığırından bir parça yedikten sonra et bilgisini sorguluyor, bugüne kadar yediklerim et ise bu ne diyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunu okuyan bunları da okur