Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Alibaba Hakkında Merak Edilenler

Çin e-ticaret devi Alibaba hakkında neler biliyorsunuz? Ya da kurucusu Jack Ma'yı ne kadar iyi tanıyorsunuz? Gelin, Alibaba hakkında merak edilenleri birlikte cevaplayalım:
Alibaba Hakkında Merak Edilenler
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Alibaba, son zamanların en büyük e-ticaret sitelerinden bir tanesidir. Rakipleri olan Amazon ve Ebay’i oldukça geride bırakmıştır. Site kurucusu olan Jack Ma, dünyanın en büyüklerinden bir tanesi haline gelebilmek için elinden gelen her şeyi yapıyor. Bu lider e-ticaret sitesi, sahtekarlığa göz yummayan bir sisteme sahip, çünkü birçok sosyal medya sitesi gibi Alibaba da sahte kullanıcılardan oldukça rahatsızlık yaşamıştı. Hatta bu konunun önüne geçmek için 2013 – 2014 yılları arasında 160 milyon dolara yakın bir harcama yaparak buna son vermeye çalışmıştı.

Alibaba, 2014 yılının Eylül ayında New York Borsası’nda 24.7 milyar dolar hacimli halka arz ile tarihin en büyük halka arzlarından bir tanesini gerçekleştirmiştir. Peki, halka arz nedir? Özetlemek gerekirse; şirketlerin hisselerini halka açmasıdır. Tehlikeli midir? Evet, bazı durumlarda şirketlerin değerini azaltabilir. Halka arzın tanımını ve nasıl yapıldığını önceki yazımızdan öğrenebilirsiniz. Ancak bu durum, Alibaba için oldukça olumlu sonuçlanmıştır. Şirket, halka arzdan sonra %38’lik bir büyüme elde etmiştir. Bu durum da Alibaba’nın pazar değerini tam olarak 231 milyar dolara ulaştırmıştır. Henüz yeni kuruldu denilebilecek dönemlerde, Yahoo, Alibaba’nın %40 hissesini, yalnızca 1 milyar dolara satın almıştır. Yahoo’nun yanı sıra, Softbank da Alibaba’nın en büyük ortaklarından bir tanesidir. Günümüzde, şirketin yıllık cirosunun 300 milyar dolar civarında olduğu konuşuluyor.

Alibaba İsmi Nereden Geliyor?

Alibaba İsmi Nereden Geliyor?Jack Ma, sektöre giriş yapmak istediği zamanlarda herkes tarafından bilinen ve akılda kalıcı bir isim bulmak için inanılmaz derecede uğraşmış. Bir gün kafede otururken de aklına “Alibaba” gelmiş. Evet, kulağa ne kadar tanıdık geliyor değil mi? Bu ismin tutabileceği düşünen Ma, öncelikle garsonu yanına çağırmış ve “Alibaba ne biliyor musun?” şeklinde bir soru yöneltmiş. Garsonda “tabii açıl susam açıl” şeklinde yanıt vermiştir. Daha sonra sokağa çıkarak 30 farklı kişiye daha bu soruyu yöneltmiş ve herkesin bildiğini görmüş. Aynı zamanda telaffuzunun da kolay olması nedeniyle Jack Ma, yeni şirketinin adını bulmuş! Bunun yanı sıra, “Alimama” ismini alarak taklitlerinin çıkma ihtimaline karşı da önlem almış.

Alibaba ve AliExpress Arasındaki Fark Nedir?

Alibaba ve AliExpress Arasındaki Fark Nedir?AliExpress, Çin üzerinden çok ucuza ve uyguna ürün tedarik edebileceğiniz bir e-ticaret ortamıdır. Hemen hemen aradığınız her ürünü bulabilirsiniz. Site, ürünleri o kadar ucuz fiyatlardan almanızı sağlamaktadır ki birçok insan, bunun ticaretini yapmaya başlamıştır. Örneğin; AliExpress’ten 2 – 3 liraya ulaşabilen telefon kapları, Türkiye’de 10 – 15 liraya satılarak çok güzel kar elde edilmektedir. İşte, Alibaba da burada devreye giriyor. Alibaba ile AliExpress aynı firmanın ürünleridir. Farkları şu şekildedir:

  • Alibaba; şirketlerin, ihracat ve ithalatı için kurulan bir sitedir. Yani alıcı ve satıcı firmalara hitap etmektedir. Toplu ürün alabilir ve ekstra indirimler elde edebilirsiniz. Maalesef, Alibaba’dan alışveriş yapmak için bir şart vardır. Şirketiniz olmalı ve şirket evraklarınızı hazır bulundurmalısınız.
  • AliExpress; bireysel işlemler için kullanılır. Ama bu demek değil ki satış yapamayacaksınız. Aynı şekilde buradan da adet adet alarak stok yapabilir ve satış yapabilirsiniz. Tek farkı indirimlerden yararlanamazsınız.

Jack Ma, ilk işine başladığında neredeyse yok denilebilecek kadar düşük bir maaş alıyordu. Başına ne gelirse gelsin, aldırış etmedi ve hayalindeki siteyi kurarak dünyanın en büyüklerinden birisi olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Bu da sizlere hayallerinize giden yolda engellerle karşılaşsanız bile durmamız gerektiğini hatırlatsın. Böyle hayat hikayeleri, insana moral ve motivasyon sağlıyor. Jack Ma dışında sıfırdan gelerek başarıyı elde eden birçok isim var. Neden siz de onlardan bir tanesi olmayasınız?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.