Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Düşlediğiniz Tatili Yapabilmek için Para Biriktirmenin 8 Yolu

Düşlediğiniz tatili yapabilmek için izlemeniz gereken yol haritasını sizler için araştırdık. Aşağıdaki basit önerilerle rüya gibi bir tatil yapabilirsiniz.
Düşlediğiniz Tatili Yapabilmek için Para Biriktirmenin 8 Yolu
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Bu sene hepimiz için çok uzun gelen kış sezonunu nihayet ardımızda bıraktık. Baharın gelmesiyle birlikte hepimiz şöyle bir silkinip kendimize geldik ve şimdi de tatil planları yapmak için uğraşıyoruz. Çünkü hepinizin bildiği gibi tatil sezonu her geçen gün biraz daha yaklaşıyor. Hatta pek çok kişi gideceği yeri belirleyip, rezervasyonunu yaptırdı bile! Efendim? Yoksa siz bu konuda hala bir karara varamadınız mı? Koca bir senenin yorgunluğunu atmak için diyorum, tatil planınızı henüz yapmadınız mı? Acaba bu tatil için yeterince paranız olmadığı için mi? Önümüzdeki şu kısa süre içinde tatil parası biriktirmeyeceğinizi mi düşünüyorsunuz? Eğer bu nedenlerden dolayı henüz bir tatil planı yapmadıysanız, kendinize haksızlık ediyorsunuz demektir. Çünkü isterseniz siz de pekala hak ettiğiniz tatili yaşayabilirsiniz.

Aslına bakarsanız, tatil için birikim yapmaya bundan daha önce başlamalıydınız. Ama bu elinizdeki bütün fırsatları kaçırmış olduğunuz anlamına da gelmiyor. Normalden biraz daha fazla çalışarak ve planlı davranarak siz de düşlediğiniz tatili yapabilirsiniz. Sonuçta bunu hak ettiniz değil mi? Yaklaşık bir senedir dur durak bilmeden çalışıp para kazanmak için uğraşmıyor musunuz? O zaman kendinizi şöyle bir güzel tatille ödüllendirmeyi de bilmelisiniz. Kaldı ki enerji depolayıp, bir yılın kirini pasını üzerinizden atmak için yapmanız gerekenler öyle çok zor falan da değil! Hatta sonunda düşlediğiniz tatili kazanacağınızı düşünürsek, yapmanız gereken şeyler için kolay bile diyebiliriz. İsterseniz, aşağıdaki önerileri inceleyerek bunların ne kadar kolay olup olmadığı kararını kendiniz verin. Ama kararınızı verirken geçireceğiniz güzel tatil günlerini hesaba katmayı da unutmayın, derim.

İşte düşlediğiniz tatili yapabilmek için para biriktirmenin 8 kolay yolu:

Mekan Seçimiyle İşe Başlayın!

Mekan Seçimiyle İşe Başlayın!İlk olarak yapmanız gereken şey mekan seçimi! Yani en başta tatilinizi nerede geçirmek istediğinize karar vermelisiniz. Mesela; tatilinizi yurt dışında mı geçirmek istiyorsunuz, yoksa ülkemizin cennet köşelerinden birinde mi? Daha önce gittiğiniz bir yeri mi tercih edeceksiniz, yoksa uzun zamandır merak ettiğiniz bir mekanı mı? Tabii tatilinizi tek başınıza yapmayacaksanız, mekan seçiminde size yoldaşlık yapacak kişilerin fikrini almanız gerektiğini de ayrıca hatırlatayım.

İnceleyebilirsiniz:
Türkiye’de Ziyaret Edilebilecek En Güzel 10 Yer

Dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta da tatil yapmış olmak için değil gerçekten oraya gitmek istediğiniz için bir yer seçmek! Çünkü gerçekten ilginizi çekmeyen bir yeri tatil mekanınız olarak seçerseniz, para biriktirirken motivasyonunuzun düşmesine neden olabilirsiniz. Sonuçta, internette merak ettiğiniz her yer ile ilgili istediğiniz her türlü bilgiye ulaşabilirsiniz. Uzun lafın kısası, mekan seçiminizi doğru bir şekilde yapmak için önce birkaç seçenek belirlemenizi ve buralar hakkında araştırma yaparak size ne uygun yeri belirlemenizi öneririm.

İhtiyacınız Olacak Ortalama Rakamı Belirleyin!

İhtiyacınız Olacak Ortalama Rakamı Belirleyin!Mekanı seçtiğinizi düşünerek atmanız gereken diğer adıma geçiyorum. Evet, bunun için kaç gün tatil yapmak istediğinizi, konaklama masraflarınız için ortalama ne kadar paraya ihtiyacınız olacağını, tatile çıkmadan önce yapacağınız alışverişleri, yolculuk masrafını ve orada cebinizde bulunması gereken para miktarını belirlemelisiniz. Kısacası düşlediğiniz tatili yapabilmek için ihtiyacınız olan ortalama rakamı belirlemelisiniz. Bu rakamı doğru bir şekilde belirlemenizin çok önemli olduğunu kesinlikle aklınızdan çıkarmamalısınız. Sonuçta belirleyeceğiniz rakama göre para biriktireceksiniz ve bu miktarın ihtiyaç duyacağınız miktardan az olmaması gereklidir. Yoksa tatil esnasında bütçenizi zorlayacak borçlar altına girmek zorunda kalırsınız. Bu da doğal olarak ya tatil esnasında ya da sonrasında canınızın sıkılmasına neden olur. Uzun lafın kısası, araştırmalarınızı düzgün bir biçimde yaptığınızdan emin olmalısınız.

Bütçenizi Gözden Geçirin!

Bütçenizi Gözden Geçirin!Tatil için gerekli olan miktarı da belirlediğinize göre sıra geldi bütçe yapmaya! Bunun için finansal durumunuzu organize etmeli ve tatil zamanına kadar nasıl bir bütçe planı izlemeniz gerektiğine karar vermelisiniz. Temek ihtiyaçlarınızı hesapladıktan sonra elinizde kalan para miktarını ve var olan diğer borçlarınızı bilmeli, kenara para atmak için cüzdanınızda ne kadar para kaldığına bakmalısınız. Şayet giderleriniz gelirinizden daha çoksa, yani elinizde fazladan bir kuruş bile kalmıyorsa; o zaman da para biriktirmek için farklı bir yol denemelisiniz. Diğer bir deyişle, bütçenizin tatil yapmak için uygun olmadığını gördünüz diye hemen öyle tatil planlarınızdan vazgeçmemelisiniz. Önünüzdeki süre içinde ihtiyacınız olan parayı borca girmeden nasıl bulabilirsiniz, bunun yollarını araştırmaya başlamalısınız.

Düşlediğiniz Tatil için Yatırım Yapın!

Düşlediğiniz Tatil için Yatırım Yapın!Az önce de dediğim gibi bütçenizi inceledikten sonra elinizde tatil için birikim yapacak yeterli para kalmıyorsa, o zaman farklı yollar denemelisiniz. Bunlardan bir tanesi de tatil için yatırım yapmaktır. Kısa süre içinde para kazanabileceğiniz bu yöntemi kesinlikle düşünmelisiniz derim. Yani yatırım denilince aklınıza hemen öyle para kaybetme riski, büyük büyük meblağlar falan gelmesin. Eğer isterseniz internet üzerinden verilen ücretsiz eğitimlerden faydalanabilir, hiç risk almadan paranızı arttırmanın yollarını öğrenebilirsiniz. Üstelik tüm bunları haftanın 5 günü 24 saat boyunca istediğiniz her yerden yapabilirsiniz. Altın fiyatları düştüğünde alıp, yükseldiğinde satmak kadar basit bir mantığı olan yatırım işlemleri sayesinde düşlediğiniz tatil için ihtiyacınız olan parayı siz de rahatlıkla kazanabilirsiniz.

Gelirinizi Arttırmanın Yollarını Araştırın!

Gelirinizi Arttırmanın Yollarını Araştırın!Giderleriniz gelirinizden fazlaysa, yani elinizde birikim yapmak için fazladan para kalmıyorsa; o zaman cüzdanınızdaki para miktarını arttırmanın farklı yollarını aramalısınız. Sonuçta, günümüzde gelirinizi arttırmak için kullanabileceğiniz bir sürü farklı yöntem var. Bunlar hakkında küçük bir araştırma yaparak kendinize uygun olan yöntemi belirleyebilir ve tatil zamanınız gelene kadar birazcık emek harcayarak ek gelir elde edebilirsiniz. Bunun için ne zamanım ne de enerjim var diye düşünmeyin. Çünkü bugün neredeyse hiç yorulmadan hatta eğlenerek yapabileceğiniz pek çok farklı ek iş imkanı var. İsterseniz aşağıdaki yazılara göz atarak, tatil için nasıl para kazanabileceğiniz hakkında birkaç fikir edinebilirsiniz.

Gereksiz Harcamalarınızdan Tamamen Kurtulun!

Gereksiz Harcamalarınızdan Tamamen Kurtulun!Düşlediğiniz tatili yapabilmek için dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta da gereksiz harcamalarınızdan tamamen kurtulmak. Her gün kenara bir miktar para koyabilmek için kötü para harcama alışkanlıklarınızdan vazgeçerek, hak ettiğiniz tatile odaklanmak! Sonuçta farkında olmayabilirsiniz, ama emin olun sizin de yapmamanız gereken gereksiz harcamalarınız vardır. İşte bunları düşünerek tasarruf edebileceğiniz noktaları belirlemeli ve cüzdanınızda daha fazla para kalmasını sağlayarak ihtiyacınız olan tatile yatırım yapmalısınız.

Mesela; abur cuburlar için yaptığınız masrafı kesebilir, ödediğiniz fatura miktarını azaltabilir, kişisel bakımınız için güzellik salonlarına, kozmetik mağazalarına para saçmayı bırakabilir, dışarıda yiyip içme alışkanlığınızdan vazgeçebilir ve daha bunlar gibi pek çok farklı yerden tasarruf yapabilirsiniz. Şayet nasıl ve nelerden tasarruf yapacağınız hakkında daha çok bilgi sahibi olmak istiyorsanız, aşağıdaki yazıları incelemenizi öneririm.

Tatil için Gerekli Olan Parayı Düşünerek Birikim Yapmaya Başlayın!

Tatil için Gerekli Olan Parayı Düşünerek Birikim Yapmaya Başlayın!Evet, yapmanız gereken bir diğer şey de bu! İster bütçe yaptıktan sonra elinizde para kalsın isterseniz de gelirinizi arttırma yoluna gidin. Hangi yöntemi izlerseniz izleyin, her gün ya da her hafta düzenli olarak tatil için para biriktirmeye başlayın. Bunun içinse yukarıdaki adımların hepsini doğru bir şekilde atmış olmanız gerekiyor. Yani mekan seçimini doğru yapmış, ihtiyacınız olan ortalama rakamı doğru belirlemiş, kısacası tatil planınızı doğru yapmış olmanız gerekiyor. Mesela, Temmuz ayında tatile çıkacaksınız. Önünüzde tam olarak 2 ay var diyelim ve ihtiyacınız olan para da 2000 lira. 2 ayda 2000 lira biriktirebilmek için her gün kenara yaklaşık 35 lira koymanız lazım. Ya da haftada 250 lira kazanabileceğiniz bir ek iş yapmanız lazım. İşte bunların hesabını yaparak planınızı çizerseniz düşlediğiniz tatili de rahatlıkla yapabilirsiniz.

Tatilinizi Düşünün ve Para Harcama Dürtülerinize Engel Olun!

Tatilinizi Düşünün ve Para Harcama Dürtülerinize Engel Olun!Son olarak aklınızdan çıkarmamanız gereken bir diğer şey de bu! Yani birkaç ay içinde tatil için para biriktirmek sizi bazen zorlayabilir. Harcamalarınızdan kısmak, bazı kişisel zevklerinizden vazgeçmek zaman zaman canınızı sıkabilir. Ama motivasyonunuz düştüğünde tatilinizi düşünür ve kısa süre sonra yaşayacağınız güzel günlerin hayalini kurarsanız, para biriktirme sürecini kendiniz için çok daha kolay hale getirebilirsiniz. Bu şekilde hiç zorlanmadan ihtiyacınız olan parayı biriktirebilir ve hak ettiğiniz tatili yaparken borç harç düşünmeden gönlünüzce eğlenebilirsiniz. Uzun lafın kısası; düşlediğiniz tatili yapabilmek için para biriktirmeye uğraşırken aklınızın bir köşesinde hep gideceğiniz o mekanı ve yapacağınız eğlenceli şeyleri bulundurmanızı öneririm. Sonuçta, sonunda güzel bir şey varsa bu harcanan çabaya fazlasıyla değer, öyle değil mi? Hem birikim yaparak tatil yaptığınızda dinlencenizizin her anından çok daha fazla keyif alacağınızı rahatlıkla söyleyebilirim. Zira bunun için uğraştığınızı ve eğlenmeyi sonuna kadar hak ettiğinizi biliyor olacaksınız.

SONUÇ:

Evet, tatil sezonu her geçen gün biraz daha yaklaşıyor. Eminim herkes gibi siz de güzel bir tatili hak ettiğinizi düşünüyorsunuz. Ancak aklınızda “yeterince param yok, bu sene tatil yapamayacağım” gibi bir düşünce de olabilir. Eğer öyleyse, bir an önce bu düşünceden kurtulmalı ve hak ettiğiniz tatili yapmak için harekete geçmelisiniz. Sonuçta bütün bir sene para kazanmak için çırpınıp duruyorsunuz, zamanı geldiğinde kendinizi ödüllendirmeyi de bilmelisiniz, öyle değil mi?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.