Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Göz Kamaştıran Şekilleriyle Dünyanın En Pahalı 15 Yüzüğü

Pırlantalar, elmaslar ve yakutlar... Bir kadının ellerinde tüm ışıltısını yansıtan yüzüklere farklı bir bakış açısı sunan dünyanın en pahalı yüzükleri listemizde...
Göz Kamaştıran Şekilleriyle Dünyanın En Pahalı 15 Yüzüğü
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Elmaslar, bayanların en iyi arkadaşlarıdır. Bu sözü söyleyen ünlü bir modacı ya da bilimsel kişiliğiyle öne çıkan bilim adamı değil, hayatın gerçekleri. Kadınların bu büyülü mücevhere olan tutkuları oldukça eskiye dayanır. İlk çağlardan bugüne kadar sergiledikleri gösteriş simgesi ya boyunlarda eşsiz bir kolyede ya narin kulaklarında paha biçilmez bir küpede ya da zarif parmaklarını tamamlayan göz kamaştırıcı bir yüzükte kendini göstermiştir. Ama kuşku yok ki yeryüzünün insanlığa hediyesi olan elmasların kendini en güzel gösterdikleri yerlerin başında da yüzükler gelir.

Yüzüklerin efendisindeki sevimli karakter Smeagol’un zaman zaman hırslı Gollum’a dönüşmesini ilgiyle izlemişsinizdir. Merak edenler de olmuştur, “bir yüzük insanın iç dünyasında farklı seslere neden olabilir mi” diye. Cevap, sonuna kadar evet. Bir kafeteryada kalabalık bir grupla oturuyorsanız ve grubun içerisindeki bayanlardan biri elini anlamsız şekilde sağa sola savuruyorsa, hatta çoğunlukla çenesine iliştiriyorsa panik yapmanıza gerek yok, dişi ağrımıyor! Sadece parmağındaki güzelliği sizin gözünüze sokmaya çalışıyor. İlaç olarak, “gözlerime inanamıyorum, çok güzel!” demeniz onun için yeterli olacaktır.

Listemizde yer alan yüzükler ise her yaştan kadını baştan çıkarak güzelliklere sahip. Çeşitli tarzdaki kesimleri, renkleri ve karat ağırlıkları ile oldukça hoşunuza gidecek bu yüzüklerden bir tanesine fazladan birkaç milyon dolarınız varsa sizler de sahip olabilirsiniz. Haklısınız, çok pahalı; ama parmağınızda taşıyacağınız bu küçük ayrıntının da dünyanın en pahalı takıları arasında olacağını unutmamalısınız. Bu yüzükler ünlü müzayede salonlarında ortaya çıkmış olup, bir zamanlar asillerin ellerini süslemiş nadide eserlerdir. Bu yüzden arkanıza yaslanın ve sizleri bekleyen eşsiz kırmızılara, sarılara, mavilere ve pembelere aşık olmaya hazırlanın…

İşte huzurlarınızda başınızı döndürecek güzellikteki dünyanın en pahalı yüzükleri:

15 House of Taylor Oval Diamond

1.3 Milyon Dolar

House of Taylor Oval DiamondBu yüzükle nasıl bir evlenme teklifi etmek isterdiniz? House of Taylor Oval Diamon yüzüğün değeri 1.3 milyon dolar. Olağanüstü karakteri ve fiziğiyle Elizabeth Taylor’un adını böylesine pahalı bir yüzükten başka bir şey taşıyamazdı, değil mi? 5.98 karat oval kesim elması ise mükemmelliğinin temsilidir. 3.96 karat yuvarlak parlak pırlantalar eşliğinde, bu elmas sizlere dinamik bir projeksiyon gibi görünebilir. Bu oldukça pahalı ve ihtişamlı yüzüğü kimlerin satın aldığını merak etmişsinizdir. Charlie Sheen, Johnny Damon ve Eddie Murphy gibi ünlü isimlerin bu yüzüğe benzer versiyonlar ile evlilik teklifi ettiği biliniyor.

14 De Beers Round Brilliant Platinum

1.83 Milyon Dolar

De Beers Round Brilliant Platinumİki milyon civarında olan bir yüzük oldukça güzel olmalı. De Beers Round Briliant Platinum yüzük bu fiyata satın almak için yeterli bir yüzüktür. Platin kasası üzerindeki 9 karat elmastan oluşan merkez odak noktasındaki bu değerli taş, etrafa parıltılar saçar. Bu aksesuar parlaklığı ile gerçekten Kuzey Yıldızı’nın yerini alabilir. Herhangi bir genç kız, bu asilliğe sahip olmayı gerçekten çok ister. De Beers, yüz yılı aşkın süredir bu sektör içerisindedir. Bu nedenle, firmanın üretmiş olduğu herhangi bir mücevher ve takının kalitesinden sonuna kadar emin olabilirsiniz.

13 Bvlgari Ring

2.9 Milyon Dolar

Bulgari Ring1960’lı yıllarda Avrupa’daki bir takı koleksiyoncusuna ait bu yüzük, özel yapım bir takıdır. Koleksiyoncunun eşine verilen bu yüzükte, gözyaşı şeklinde iki adet elmas bulunmaktadır. Bu iki elmasın biri açık mavi renkte olup, diğeri ise beyaz ve şeffaftır. Yüzüğün üzerindeki elmaslar öyle bir yerleştirilmiş ki adeta bir meleğin kanatlarını andırır. Benzersiz olan bu yüzüğün geçiş tarzı kesinlikle dikkat çekicidir. Bu yüzüğün akıcı şekli ve tasarımı yumuşaklığı temsil ederken, ayrıca üzerinde bulunan o muhteşem mavi elması da bu yüzüğe göz alıcı bir şıklık katar. Yaklaşık üç milyon dolarlık değeri ile bu yüzük, belki de sadece melekler için ayrılmış olabilir.

12 Sotheby’s Green Diamond

3.08 Milyon Dolar

Sotheby's Green DiamondSotheby’s açık arttırması oldukça pahalı ve ağır elmasların bazılarını görmüştü. Bu yüzden onlar, üç milyon doların üzerindeki bu yeşil elmastan olan yüzük gibi pahalı mücevherlere alışık olmalılar. 2.52 karat canlı renkteki ve oldukça büyük olan yeşil elmas, bugüne kadar herhangi bir açık arttırmada satılmadı. Bu modeldeki bir elmas dünya üzerinde nadir olarak bulunmaktadır. Kare kesim taşın, sizlere bir çeşit şans getireceğine de emin olabilirsiniz.

11 Sotheby’s Golconda Diamond

6.5 Milyon Dolar

Sotheby's Golconda DiamondGolconda Diamond, Hong Kong’daki Sotheby’s müzayedesinde satıldı ve oldukça popüler bir yüzük oldu. Bu ışıltılı elmas, tam anlamıyla çarpıcı mücevherlerin kaynak noktası olarak ün kazanmış Golconda antik madeninden gelmektedir. Bu kıymetli taşlar, aslında kimyasal azot içermeyen ve en saf hali ile bulunan dünya üzerindeki nadir elmaslardan bir tanesidir. Golconda Diamond yüzük, 30.01 karat armut şeklinde antika bir elmas içermektedir ve antik güzelliklerin harika bir kanıtıdır.

10 Cullinan Diamond

9.69 Milyon Dolar

Cullinan DiamondYaklaşık 10 milyon dolar civarında olan Cullinan Diamond, tam anlamıyla muhteşemdir. Bu lacivert elmas, akıllara oldukça şık bir safiri getirse de kesinlikle daha değerli ve daha güzeldir. Kimin böyle bir yüzüğe sahip olabileceğini bilmiyoruz; ancak bu yüzük, şüphesiz herkesi kendisine hayran bırakacaktır.

Kare yastık kesimli bu elmas, Güney Afrika’dan gelmektedir. Cullinan Diamonds’ın aslında bazı ayrıcalıklı insanlar tarafından takılan birkaç versiyonu da bulunmaktadır. Bu yüzük belki de fiyat listesinde en yüksek değere sahip olanlardan bir tanesidir ve şu anda güçlü ve elit insanlar tarafından takılmayı beklemektedir.

9 Vivid Pink

11.8 Milyon Dolar

Vivid PinkHong Kong’da bulunan Christie’s açık arttırmasındaki bir katılımcı bu yüzüğü satın aldı. Vivid Pink elmas yüzük yaklaşık 12 milyon dolar civarına satıldı. Bu satış bedeli onu, açık artırmada satılan en pahalı elmaslar arasına yerleştiriyordu. Ne güzellik ama! Bu elmas yastık kesim olup, Güney Afrika’daki bütün madenlerden çıkarılmamaktadır. Bu yüzük ayrıca; zor bulunan pembe rengi, egzotik güzelliği ve nadirliğiyle takı severler tarafından oldukça iyi bilinmektedir. Asya’daki müzayedede bu yüzük, “parlayan yıldız” lakabını aldı. Nadide esere baktığınızda neden bu ismin verildiğini oldukça iyi anlıyorsunuz. 5 karat ağırlığında pembe elmasa sahip bu yüzük, görenlerin aklını başından almaya yetiyor.

8 Bvlgari Blue Diamond

15.7 Milyon Dolar

Bulgari Blue DiamondYaklaşık 16 milyon dolara bir açık arttırmada satılıp, rekor kıran Bvlgari Blue Diamond’a merhaba diyin. Bu yüzüğü süsleyen kıymetli taş, dünyada bulunan üçgen kesimli en büyük mavi elmastır. 9.87 karat beyaz elmasın yanı sıra, bir de 10.95 karat ağırlığında canlı mavi elmas bulunmaktadır. Bu yüzük Kuzey Amerika’ya doğru yol almadan önce, 1970’lerde ilk olarak Roma’daydı. Bvlgari Blue Diamond’ın ilk baştaki fiyatı, şua n ki değerinden tahmini olarak üç kat daha düşüktü. Başlangıçta bir mücevher koleksiyoncusu eşine hediye etti ve sonrasında eşi, doğan ilk oğluna verdi.

Dünyanın en lüks mücevher firmalarından olan Bvlgari, bulunduğu yeri sonu kadar hak eden eşsiz ürünleriyle bilinir. En az onun kadar takı sektörüne damgasını vuran mücevher markaları için tıklayın.

7 Chopard Blue Diamond

16.26 Milyon Dolar

Chopard Blue DiamondChopard Blue Diamond, dünyanın en pahalı yüzüklerinden bir tanesidir. Yaklaşık 17 milyon dolar değerindeki bu kıymetli mücevher, 18 ayar beyaz altından yapılmış olup oval şeklinde etkileyici bir elmasla süslenmiştir. Yüzüğün halka kısmı bile küçük beyaz değerli taşlar ile donatılmıştır. Bu yüzük, gerçekten lüks bir aksesuardır. Yüzüğü süsleyen elmas, büyüleyici mavi tonunun oluşmasına sebep olan bor depozitinden çıkarılmıştır. Bu mavi taşta, hafif akuamarin mavisi ve parlak deniz mavisi bir arada gibi görünüyor. Bu yüzük, dünya çapında zarifliği ile bilinen İsviçreli şirket Chophard mücevherlerinden yapılmıştır.

6 Vivid Yellow Diamond

16.3 Milyon Dolar

Vivid Yellow DiamondBu kesinlikle güzel bir yüzüktür. Eğer sarı rengi seviyorsanız, o zaman bu yüzük tam da sizlere göre. Vivid Yellow Diamond oldukça büyüktür ve dünyada bulunan bütün renklerdeki elmaslar arasında en büyük olanlarından bir tanesidir. Bu oldukça değerli taş, tüm zamanların en pahalı sarı elmasıdır ve Magnificent Jewels ile Noble Jewels’ın Cenevre müzayedesinde Sotheby’s firmasına satılmıştır. Bu kıymetli taş hem rengi hem de şekli ile küçük bir nergis gibi görünmektedir. Bu yüzüğün kenarlarında toplamda 100 karat ağırlığında iki elmas bulunmaktadır ve bu ağırlıktaki bir yüzük, takan kişinin eline ağır gelebilir! Bu yüzük ayrıca “Rüya Elmas” adıyla da bilinmektedir.

Sotheby’s, geçtiğimiz günlerde de bir babanın kızına yaptığı milyon dolarlık jeste sahne oldu. Haberin detaylarını milyarder babanın kızı için aldığı dünyanın en pahalı elması isimli yazımızdan öğrenebilirsiniz.

5 Perfect Pink Diamond

23.2 Milyon Dolar

Perfect Pink DiamondPerfect Pink Diamond, açık arttırmada satılan rekor sahibi bir mücevherdir. 13.23 karat pembe elmasa sahip bu yüzük, Hong Kong’daki Christie’s açık arttırmasında satılmıştır. Dikdörtgen kesimli bu mücevher, nadir görülen pembe tonuyla büyüleyicidir. Hatta bu tarzdaki bir pembe elmasın ne zaman keşfedildiği tam olarak bilinmemekle birlikte, böylesine büyük boyutlarda bir pembe elmas bulmakta oldukça zordur. Bu nedenle dünya üzerinde 10 karat ağırlığın üzerinde olup, açık arttırmada satılan sadece 18 elmas bulunmaktadır. Adından da anlaşılacağı üzere, bu yüzük bir prensesin parmağına mükemmel şekilde oturacaktır.

Böyle bir yüzükle yapacağınız evlenme teklifinin geri dönmesi mümkün değil. Ama tekliften sonra da sorununuz nişan yüzükleri olacak. Bunun için de yanındayız Dünyanın En Pahalı 10 Nişan Yüzüğü isimli yazımızdan, modellere göz atabilirsiniz.

4 Winston Blue Diamond

23.8 Milyon Dolar

Winston Blue DiamondWinston Blue Diamond, Harry Winston’dan adını almıştır. Bu canlı renkteki mavi taş, dünyanın en büyük elmaslarından biri olarak tam anlamıyla kusursuzdur. Dünya rekoru olan 13.22 karat mavi elmasa sahiptir ve bu görünümü ile yaklaşık 24 milyon dolar değerindedir. Bu yüzüğün üzerindeki gözyaşı şeklindeki elmas, kesinlikle mükemmel görünüyor. Aynı zamanda bu yüzük, dünyanın en pahalılarından bir tanesidir. Güney Afrika’dan çıkarılan bu değerli taşa, her birinin ağırlığı yaklaşık 1 karat olan iki adet armut şeklinde elmas iliştirilmiştir. Winston Blue, 25 Mart 2014 tarihinde Gemology Institute of America tarafından onaylanmıştır.

3 Graff Pink Diamond

46.2 Milyon Dolar

Graff Pink DiamondGraff Pink elmas yüzüğü Hong Kong’daki açık arttırmada Sotheby’s firmasına satıldı. Listemizde üçüncü sırada yer alan bu yüzüğün fiyatı fazlasıyla yüksektir. Bu yüzük 60 yıl önce ünlü mücevherci Harry Winston’a satılmıştı. Bunca yıl saklanmış olsa da son zamanlarda Asya’daki bir katılımcı tarafından satın alınarak eve geri dönüş yaptı. 24.78 karat olan bu yüzük, lüksün ve zarifliğin temsili olmasının yanı sıra; eşsiz, nadide bir eserdir. Yüzükte bulunan kıymetli taş, ayrıca dünyanın en pahalı elmasları arasında yer alır.

2 Pink Star Diamond

72 Milyon Dolar

Pink Star DiamondSıradaki yüzük tam 72 milyon dolar değerinde bir mücevherdir. Bir açık arttırmada en yüksek fiyatını veren katılımcının parası yetmediği için teklifi iptal etmek zorunda kaldığı da bilinmektedir. Bu rekor elmas aslında Isaac Wolf’a satıldı. Afrika’dan çıkarılan bu taş, pembe bir elmas yerine devasa bir böceği andırmaktadır. Parmağınıza bu yüzüğü taktığınızda, elinizi kaldırabileceğinizden şüphe ediyoruz. Ayrıca “Pembe Rüya” olarak da bilinen bu elmas büyük bir hazinedir ve kusursuz netliği ile 59.60 karat ağırlığındadır. Oval şekilde bir elması içeren bu değerli taş, parlatılmıştır ve mükemmel bir görünüm elde edebilmek için üzerinde iki yıl boyunca çalışılmıştır. ilk haliyle bu kıymetli taş, 132.5 karat olarak çıkarılmıştır.

1 Wittlesbach-Graff Diamond

80 Milyon Dolar

Wittlesbach-Graff DiamondSonunda 80 milyon dolar değerindeki listemizin bir numarasına gelebildik. Bu elmas, 31.06 karat olup koyu lacivert renge ve mükemmel bir netliğe sahiptir. Bu elmasın kesiminde üç farklı uzman çalışmıştır.17. yüzyılın sonunda Hindistan’ın Guntur Bölgesi’ndeki Kollur Madeni’nde keşfedildi ve bu elmas başlangıçta İspanya Kralı IV. Philip’e aitti. Bu oval kesim elmas, Ulusal Doğal Tarih Müzesi’nde binlerce insan tarafından görüntülendi ve aynı zamanda Avusturya ve Bavyera Kraliyet Hazinesi’ne aittir.

Bazı ülkelerin milli gelirinden bile fazla değere sahip olan bu yüzükleri, bizler gibi sıradan insanların satın alması neredeyse imkansız olsa da en azından bütçemizin yeteceği tasarımları satın alırken fikir sahibi olmamızı sağlayacaklardır. Bu yüzükler sadece genç kızların değil, aynı zamanda bütün kadınların hayallerini süslemektedir. Oldukça görkemli kesimleri, renkleri ve şekilleri ile kendilerine hayran bırakan bugüne kadar üretilmiş dünyanın en pahalı 15 yüzüğün arasından hangilerini parmağınızda görmek istersiniz? Sorumuzun cevabı ile dünyanın en pahalı yüzükleri hakkındaki düşünce ve yorumlarınızı da bizlerle paylaşırsanız, seviniriz…

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın