Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Gelecekte Ayağımızı Yerden Kesecek En Çılgın Ulaşım Araçları

Şu an kullandığımız araçlar her ne kadar ileri teknolojide üretilseler de gelecek yıllarda bizi çok daha çılgın ulaşım araçları bekliyor.
Gelecekte Ayağımızı Yerden Kesecek En Çılgın Ulaşım Araçları
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Özellikle bayram tatillerinin başlıca haberlerinden bir tanesi olan trafik kazalarında, yılda birçok insan yaşamını yitiriyor. Dikkatsiz sürücüler, bozuk yollar ve bakımı yapılmamış ulaşım araçları bu kazaların en büyük sebepleri olarak gösteriliyorlar. Gelişen teknolojiden yararlanarak ölümsüzlüğü bulabilme çabasıyla yanıp tutuşan bilim insanları, bu tarz kazaların da önlenebilmesi için kolları sıvadı. Yılda ortalama 130 bini aşkın trafik kazası gerçekleşiyor ve bu kazalardaki can kaybı ise yaklaşık 4 bini buluyor. Son 10 yılın kaza bilançosuna baktığımızda ise oldukça acı bir tablo ile karşılaşıyoruz. Tamı tamına 42 bin canın yitip gittiği, 2 milyondan fazla kişinin de yaralandığı son 10 yılın trafik kazası bilançosu, bu sorunu ortadan kaldırmak için artık bazı firmaların elini taşın altına koyması gerektiğini gözler önüne serdi.

Elbette ki, ulaşımla ilgili en büyük sorun, trafik kazalarıdır. Ancak çevreye duyarlı, elektrikli araçlar üretilerek de hava kirliliğini azaltıp, gezegenin ömrünün bir nebze de olsa uzatılması amaçlanmıştır. Bu faydaların yanı sıra, özellikle de çocukken izlemiş olduğumuz Jetgiller çizgi filminin bizlerle buluşturduğu uçan arabalar da her daim hayallerimizi süslemektedir. Şimdilerde ise birçok bilindik firma, bu havalı araçları piyasaya sürmek için gün sayıyor.

Geleceğin ulaşım tarzını tamamıyla değiştirmek için ilk adım, geleceğin seyrini değiştirebilecek güce sahip milyarderler arasında yer alan Elon Musk tarafından atıldı. Tesla otomobil ile bu düzeni değiştirebileceğini anlayan Google şirketi de, 2009 yılında sürücüsüz araba projesiyle, ulaşım alanındaki yenilikleri bir adım ileri taşımayı başardı. Şimdi ise dünyanın ilk sürücüsüz otobüsü Mercedes CityPilot, seferlerine başladı. İnanılmaz bir hızla gelişen otomotiv teknolojisinin elbette ki durmaya niyeti yok. Her geçen gün geleceğe biraz daha yaklaştığımızı hissettiğimiz bugünlerde, az da olsa, hangi tarzda araçlarla karşılaşabileceğimiz hakkında tahmin yürütebiliyoruz. Ancak sizler için hazırlamış olduğumuz bu listede yer alan ulaşım araçlarının bazıları, gelecek hakkındaki düşüncelerinizi tamamıyla değiştirebilir.

İşte huzurlarınızda, gelecekte ayağımızı yerden kesecek en çılgın ulaşım araçları:

10 Audi Avatar

Audi Avatar1930’lu yıllara ait araba tasarımlarını ele aldığımızda, bu araçların “fütüristik” tasarıma sahip oldukları fikri, biraz uçuk bir düşünce olabilir. Ancak 1937 Auto Union Type C Streamline yarış arabası, hem kendi zamanına hem de günümüze göre tam anlamıyla fütüristik bir tasarım ürünüydü. Kullanıldığı dönemlere göre fazlasıyla alışılmadık bir tasarıma sahip olsa da, geleceğe ait modellerin oluşumuna ışık tutmayı başardı. Avustralyalı tasarımcı Edwin Conan, bu eşsiz modeli baz alarak Audi Avatar Concept aracını meydana getirdi. 1937 Auto Union modeliyle benzer aerodinamiklere sahip olan Avatar modelinin tekerlekleri, yokmuş gibi görünüyor, değil mi? Oldukça şık bir tasarım ürünü olan ve sadece üç yolcu taşıyabilen Audi Avatar modelinin dört tekerine pay edilmiş, dört adet elektrikli motor bulunuyor. Saatte sıfırdan 100 kilometrelik hıza 3 saniyenin altında çıkabilen bu büyüleyici tasarım, 360 km/s hızın üzerine çıkabiliyor. Şu anda taslak halinde bulunan Audi Avatar modelinin 2032 yılında yollarla buluşacağı belirtiliyor.

DÜNYANIN İLK YEMEK PİŞİREBİLEN OTOMOBİLİ AUDI A8 5.5 İÇİN TIKLAYIN.

9 Sealander

SealanderYüzen ev ve otellerin meydana getirildiği bugünlerde, yüzen bir kamp aracının piyasaya sürülmesi, bizleri şaşırtmasa gerek. Küçük bir yaşam alanına ev sahipliği yapan ve hem karada hem de suda hareket edebilen Sealander, macera arayanların hayallerini süsleyecek. Bu Alman mühendislik ürünü, lüks bir arabanın kullanışlı bir tekne ile birleştirilmesi sonucu meydana getirilmiştir. Tamamıyla özelleştirilebilir iç mekan tasarımı ve minimal görünümüyle, eşsiz bir kamp aracı haline gelmiştir. Elektrikli motorlarla donatılan bu işlevsel araç, yaklaşık 20 bin dolarlık Avrupa satış fiyatıyla piyasaya sürülecek.

8 Icon A5

Icon A5Sıkıcı ve uzun uçuşlardan usandıysanız, Icon A5 adı verilen bu araç, konforlu ve eğlenceli bir uçuş deneyimini sizlerle buluşturacak. 195 bin dolarlık başlangıç fiyatıyla satışa sunulması beklenen bu eğlenceli uçak, minimal tasarımıyla ve çıkarılabilir kanatlarıyla, standart garajınıza bile sığabilecek boyutlara indirgenebilecek. Maceraseverler için meydana getirilen Icon A5 uçağı, otomobilinizin arkasına bağlanabilir özel bir çekme römorkuyla satışa sunulacak. Böylece bu eğlenceli uçakla istediğiniz noktadan uçuş gerçekleştirebilecek ve suyun üzerine dahi iniş yapabileceksiniz.

7 Hoverbike

HoverbikeGeleceğe Dönüş II filminin baş kahramanı Marty McFly’ın hayatımıza dahil ettiği hoverboard ya da uçan kaykaylar, yere temas etmeden seyahat imkanı sağlayan ulaşım araçları fikrini de sektöre empoze etmeyi başardı. Kaykay şeklindeki hoverboardlar, henüz kusursuz bir işlevselliğe ulaşamamış olsalar da hoverbike veya uçan motosikletlerin meydana getirilmesine ön ayak oldular. İngiliz girişimci, Colin Furze, YouTube kanalına dört bölümden oluşan bir video yükledi. Bu videoda sıfırdan nasıl bir uçan motosiklet oluşturulabileceği gösteriliyordu. Furze’nin videosunun farkına varan bazı şirketler, Aero-X adı verilen bir hoverbike oluşturmayı başardılar. Yerden 3 metre yükseğe çıkabilen bu iki kişilik uçan motosiklet konsepti, saatte 70 kilometrenin üzerinde bir hıza erişebiliyor. 85 bin dolarlık Avrupa satış fiyatıyla satışa sunulacak olan Aero-X motosikletleri, heyecan arayanların ve geleceğe ait ulaşım deneyimine ulaşmak isteyenlerin hayallerini süsleyecek.

GELECEĞE IŞIK TUTAN AKILLARA ZARAR TEKNOLOJİ ÜRÜNLERİ İÇİN TIKLAYIN.

6 Transit Elevated Bus

Transit Elevated BusSıkışık trafik sorununu ortadan kaldırabilecek yenilikçi bir çözüm için rotamızı, dünyanın en kalabalık ülkesine çeviriyoruz. 2016 yılının Mart ayında düzenlenen 19. Pekin Uluslararası İleri Teknoloji Fuarı, fazlasıyla yenilikçi bir toplu taşıma aracının dünyaya tanıtılmasına ön ayak oldu. Transit Elevated Bus ya da Transit Yükseltilmiş Otobüs adı verilen bu araç; revizyon, bakım veya yeni metro sistemleri oluşturmak için harcanan milyonlarca dolardan daha uygun bir maliyete sahip. Kalabalık şehirlerde yaşanan trafik sıkıntısını en aza indirmek ve hatta ortadan kaldırabilmek adına tasarlanan bu elektrikli otobüs, tüneli andıran alt gövdesiyle bir raylı sistem üzerine oturtulmuş. Aynı güzergahta seyreden otomobillerin üzerinden geçerek, en hızlı ve en güvenli şekilde yolcularını gidecekleri bölgelere ulaştırabilmeyi amaçlayan Transit Elevated Bus, 1200 yolcu taşıma kapasitesine sahip. İki yıl içerisinde, Çin’de seferlerine başlayacak olan bu geleceğe ait otobüsün kullanılabilirlik testleri de tamamlanmak üzere.

5 Volkswager Hover Car

Volkswager Hover CarBelki de trafik sıkışıklığının en çok yaşandığı Çin, bu sorunu ortadan kaldırmak için oldukça kararlı görünüyor. Pekin şehrindeki 2012 People’s Car Project (Halkın Araba Projesi), birbirinden eşsiz modellerin ortaya çıkarılmasına yardımcı oldu. Hatta bir katılımcının meydana getirmiş olduğu eşsiz projenin fotoğrafları ve videoları, sosyal medya üzerinden yayımlandı. Volkswagen gibi büyük şirketlerin dikkatini çeken bu uçan araba projesi, gören herkesi heyecanlandırmayı başardı. Bu projeyi satın alan Volkswagen şirketi ise Hover Car adında iki kişilik tekerleksiz bir otomobil oluşturmak için çalışmalara başladı. Bir kol yardımıyla aracın her yöne hareket edebilmesini sağlayabiliyor ve bir buton sayesinde de istediğiniz bölgeye park edebiliyorsunuz. Bu butonu açtığınızda ise araç, elektromanyetik bir güç kullanarak yerden iki metre yüksekliğe çıkabiliyor. Otomatik mod veya manuel mod ile kontrol edilebilen Volkswagen Hover Car, kaza riskini de en aza indiriyor. Volkswagen Hover Car modeli, uçan lüks araba Aeromobil Roadster kadar etkileyici olmasa da oldukça güvenli bir otomobildir. Sensörleri sayesinde yakın çevredeki tehlikelerin ve engellerin farkına varıp hızını düşüren bu araç, gelecek için fazlasıyla umut vaat ediyor.

4 Volvo Concept 26

Volvo Concept 26Otomotiv dünyası, artık, otonom sürüş gerçekleştirebilen araçlarla tanışmaya tamamıyla hazır. Lüks araba üreticilerinden Volvo şirketi de 2035 yılında piyasaya sürmeyi amaçladığı Concept 26 modelinin iç mekan tasarımını dünyayla paylaşarak, otonom sürüş teknolojisinin gelecekteki modellerinde yer alacağının sinyallerini vermiş oldu. İlk olarak 2015 yılındaki Los Angeles Otomobil Fuarı’nda paylaşılan bu iç mekan görüntülerinde, konforlu ve çoklu fonksiyon özelliklerine sahip koltuklar dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştı. Volvo Concept 26 adı verilen bu araç, otopilot özelliğine sahip olmasına rağmen, masaj silindirleri, basınçlı hava ile çalışan yan destekler ve hem sürücü hem de yolcular için ayarlanabilen yastıklara sahip özelleştirilmiş koltuklar gösterime katılanları daha fazla cezbetti. Ayrıca dönüşebilme özelliğine de sahip olan bu koltuklar, “Drive, Create ve Relax” adı verilen üç farklı mod ile kullanılabiliyor. Bu özelliklerin yanı sıra dokunmatik butonlarla donatılmış bir televizyon ekranına da sahip olan Volvo Concept 26 modeli, sahiplerinin hem eğlenceli hem de güvenli bir şekilde seyahat edebilmelerini sağlayacak.

ŞIK İÇ TASARIMLARIYLA DİKKAT ÇEKEN 2016 MODEL OTOMOBİLLER İÇİN TIKLAYIN.

3 Chevrolet FNR

Chevrolet FNR2015 Şanghay Otomobil Fuarı’nda tanıtılan Chevrolet FNR, eşsiz görünümüyle modern zamanların Batmobile’sini andırıyor. Bu olağanüstü otomobil, bünyesinde makineli tüfekleri barındırmasa da kaputunun içerisinde bulunan güçlü motoruyla kesinlikle “ateş edecek”. Konforlu dört kişilik iç mekanıyla ve makas tarzı yukarı doğru açılan kapılarıyla görenleri mest eden FNR modelinin bünyesinde barındırmış olduğu 3D gösterge ekranı bu aracın fütüristik tasarımını daha da etkileyici hale getiriyor. Ayrıca öndeki iki koltuk arasına yerleştirilmiş top şeklindeki bir konsol ile aracın kontrolünü de sağlayabileceksiniz. Bu özelliklerin yanı sıra eğer sürücü otomatik pilot özelliğini açarsa, öndeki koltuklar 180 derece dönebilecek. Arkadaki yolcularla rahat bir şekilde etkileşime geçebilmenizi sağlayacak bu özelliğin dışında, daha bir dolu ileri teknolojiyle donatılan bu işlevsel otomobilin 15 yıl içerisinde hayatımıza girmesi bekleniyor.

2 Mercedes-Benz F 015

Mercedes-Benz F 015Alman devinin eşsiz F 015 modelini, Mercedes-Benz’in yeni sürücüsüz otomobil konsepti Vision Tokyo adıyla daha önce sizlere tanıtmıştık. Bilimkurgu filmlerinden fırlamış estetik tasarımıyla ve fazlasıyla lüks iç mekanıyla araba meraklılarını oldukça heyecanlandırmıştı. Ceviz ağacından yapılmış, açık gözenekli zemin döşemeler, son derece yumuşak Nappa derisinden meydana getirilmiş koltuklar ve uçak camlarında kullanılan maddeden oluşturulan dayanıklı yan panellerle donatılan bu güzelliğe hayran olmamak elde değil. Aracın bünyesinde barındırmış olduğu bu paneller, jestlerle ve dokunmatik ekran teknolojisiyle etkileşime geçerek sürüş yapabilmenizi sağlıyor. Sıfır emisyonlu tamamıyla elektrikle ve otonom şekilde çalışan bu muhteşem araç, lüksün ötesinde bir sürüş deneyimine imkan tanıyor.

1 Terrafugia TF-X

Terrafugia TF-XGelecekte hayatımıza girecek eşsiz arabalar arasında yer alan Terrafugia TF-X modeli, belki de ulaşım sektörünü kökten değiştirmeyi başaracak, en etkileyici proje olabilir. 2006 yılında tanıtılan bu uçan arabayı, 2025 yılından itibaren hem yeryüzünde hem de gökyüzünde görebileceğiz. MIT’in Havacılık ve Uzay Bölümünde okuyan öğrenciler tarafından oluşturulan TF-X, standart tipte bir garaja sığabilecek şekilde tasarlanmıştır. İstenilen her yerden kalkış ve iniş yapabilmeye imkan tanıyan TF-X modeli, 322 km/s seyir hızıyla 805 kilometrelik mesafe kat edebiliyor. Bilgisayar ile kontrol edilebilen TF-X modelinin güzergahı da dokunmatik bir buton ile sağlanıyor. Hibrit motorlarla donatılan bu araç, hem karada kullanılabiliyor hem de pervaneli kanatları ile gökyüzünde süzülebiliyor.

Trafikte yer alan bireysel araçların çoğalmasıyla, trafikte yaşanan kazalar can sıkıcı boyutlara ulaştı. Bu sorunun üzerine, bir de toplu taşımalarda yaşanan sıkıntılar da eklenince ulaşım için bazı projelerin oluşturulmasına karar verildi. Ancak, devletler tarafından yürütülen projelerin maliyetleri akıl almaz boyutlarda. Neyse ki, dünya çapında çalışmalar gerçekleştiren firmaların bazıları, teknolojiden yararlanarak büyüleyici tasarımlara sahip ulaşım araçlarını meydana getirmeyi başardılar. Elbette ki, bu araçların hayatımıza girmesi biraz zaman alacak. O zamana kadar ise eski yöntemlerle seyahatlerimizi gerçekleştirmeye devam edeceğiz. Peki, birlikte incelemiş olduğumuz bu çılgın ulaşım araçlarından en çok hangileri, sizleri de etkilemeyi başardı?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.