Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yabancı Dil Bilerek Çalışabileceğiniz Birbirinden Eğlenceli İşler

İşte, Dünya ekonomisinde yerini çoktan almış ve yalnızca sizin öğrenmenizi bekleyen diller:
Yabancı Dil Bilerek Çalışabileceğiniz Birbirinden Eğlenceli İşler
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Yabancı dil bilmek, hayatın sizlere birbirinden farklı teklifler sunması demektir. Yurt dışı seyahatleri yapabilir ve yeni arkadaşlar edinebilirsiniz. Öğrendiğiniz yabancı dilin, nerede karşınıza çıkacağını asla bilemezsiniz. Tanıştığınız yabancı insanlarla ortak dil yerine, kendi dillerinde cevap verdiğinizi bir düşünün. Ne kadar havalı değil mi? Hem karşınızdaki insanı hem de arkadaşlarınızı şaşırtma şansı elde edersiniz.

İleride yabancı dil ile iş bulmak isteyen insanlar, genellikle hangi dili öğrenecekleri konusunda kararsızlık yaşarlar. Yani, hangisini öğrenirlerse daha çok para kazanacakları ve kolay iş bulabileceklerini merak ederler. Dünya üzerinde konuşulan yüzden fazla dil bulunmaktadır. Ancak bunlardan en fazla 7 – 8 tanesi iş bulma imkanı sağlayabilir ve bulduğunuz işler cidden keyif alacağınız sektörlerdedir.

Yabancı dil bilen bir insan asla işsiz kalmaz” sözünü duymuşsunuzdur. Son zamanlarda herkesin ağzında bu var. Zannediliyor ki İngilizce bilmek; direkt her kapıyı açıyor yada Çince bildiğinde insanlar kapına gelip iş teklifinde bulunuyor. Kesinlikle, öyle bir şey yok. Önemli olan, kendinizi ne kadar geliştirebildiğinizdir. Ancak İngilizcenin yanında ekstra bir dil daha bilmek, sizi diğer insanlardan bir adım daha öne çıkarır ve öz geçmişinizi iddialı bir hale getirir. O zaman İngilizce bildiğinizi varsayalım ve bunun yanına bir dil daha koyacaksınız diyelim. Bu ne olurdu? Gelin, hep birlikte bu sorunun yanıtına bir bakalım.

Hangi Dili Öğrenmek, Sizi Hayallerinizi Gerçekleştirmeye Yaklaştırır?

Hangi Dili Öğrenmek Sizi Hayallerinizi Gerçekleştirmeye Yaklaştırır?İspanyolca: Dünyanın en çok konuşulan 3. dilidir ve 250 milyondan fazla insan tarafından konuşulur. Avrupa ve Amerika’da ikinci resmi dil olarak görülür. Ayrıca birçok ülkenin ana dilidir. Ulaşabileceğiniz insan sayısıyla orantılı olarak iş bulma imkanı da oldukça fazladır.

Fransızca: Dünyanın en büyük beş ekonomisinden biri olmasının yanı sıra en çok yatırım yapılan ülkelerde ilk üçe girmektedir. Fransızca bilmek, yalnızca Fransa’da çalışma imkanı sağlamaz. Ayrıca Kanada’da, İsviçre’de, Belçika’da ve Afrika’da iş bulabilirsiniz.

Almanca: The Economist’e göre; bir şirkette çalışıyorsanız, İspanyolca, Fransızca ve Almanca arasında en çok kazandıranı Almancadır. Almanca; her ne kadar İspanyolca kadar büyük bir kitleye ulaşmanızı sağlayamasa da Almanya dünyadaki en büyük şirketlerin evi olarak bilinir.

Mandarin: Çin’in ana dilidir. Dünyanın en çok konuşulan dilleri listesinde birinci sıradadır. Bu her ne kadar Çin’in ekstrem nüfusu ile alakalı da olsa Dünya’da birçok insan, Çince bilen kişilere ihtiyaç duymaktadır. Gerek oyun gerekse bankacılık sektörü olsun, dünyanın hızla gelişmekte olan ekonomilerinden bir tanesi Çin’dir. Hemen hemen hiçbir sektörden eksik kalmaz. Bu nedenle Çince bilmek, önünüze çok güzel kapılar açabilir.

Arapça: Araplar, dünyanın en varlıklı insanları olarak tanınır. Dünya’da Arapça bilen insan sayısı oldukça yüksek sayılabilir; ama kalifiye eleman sayısı oldukça azdır. Bu nedenle, temiz bir dış görünüş ve iddialı öz geçmiş ile insanların size iş teklifi yapmalarına çok şaşırmayın.

Yabancı Dil Sayesinde İş Bulabileceğiniz Sektörler

Yabancı Dil Sayesinde İş Bulabileceğiniz SektörlerHemen hemen her sektörde iş bulabilirsiniz; ama bazıları aradan sıyrılarak dikkat çekiyor. İşte, o sektörler:

  • Gazetecilik ve Film,
  • Turizm ve Seyahat Acenteleri,
  • Bankalar ve Sigorta Şirketleri,
  • Hükümet ve Dış İşleri,
  • Uluslararası Kar Amacı Gütmeyen Organizasyonlar,
  • Sağlık Sektörü,
  • Sosyal Servisler,
  • Göç Etme Servisleri,
  • Akademisyenlik.

Yabancı Dilinizi Kullanarak, Çalışabileceğiniz Eğlence ve Kazanç Seviyesi Yüksek Olan İşler

Yabancı dilinizi kullanarak, çalışabileceğiniz birbirinden eğlenceli sektörler ve işler var. Maalesef bunların birkaçından bahsedebildik; ama sektörlere bakarak diğer iş imkanlarını da araştırabilirsiniz. Şöyle söyleyelim; ana diliniz dışında iki farklı dil biliyorsanız, işsiz kalma şansınız neredeyse yoktur. Eğer hedefleriniz yüksek ise bunun için biraz uğraşmanız ve gördükleri zaman insanları etkileyecek bir öz geçmişe sahip olmanız gerekiyor.

Oyun Çevirisi

Sektör: Oyun

Oyun ÇevirisiKüçüklüğünüzden beri oyun oynayarak mı büyüdünüz? O zaman para kazanmanızı sağlayacak öyle bir işe girmeye ne dersiniz? Nintendo gibi birçok oyun firması, piyasaya sürdüğü oyunların İngilizce – Japonca, İngilizce – Almanca gibi çeviriler istemektedir. Tek yapmanız gereken ise oyunları oynayarak karşınıza çıkan şeyleri istenilen dile çevirmektir.

OYUN OYNAYARAK PARA KAZANMAK İÇİN TIKLAYIN.

Marka Uzmanı

Sektör: Teknoloji

Marka UzmanıGoogle gibi birçok büyük firma, marka uzmanlarını işe alıyor. Peki, marka uzmanları ne mi yapar? Kısaca özetlemek gerekirse; marka uzmanları devam eden projeler hakkında insanların fikirlerini alır. Uluslararası pazarda nasıl ve hangi isimle satılabileceği gibi şeyleri inceler.

Şirket Temsilcisi

Sektör: Oyun

Şirket TemsilcisiDünyanın en çok oynanan online oyunlar listesinde bulunan World of Warcraft’ın yapımcı şirketi olan Blizzard gibi bu sektörde ismini duyurabilmiş olan birçok firma, şirket temsilcileri işe almaktadır. Şartları; oyun sektöründen anlamak ve ana dilinizin dışında iki dil daha bilmenizdir. Göreviniz ise insanların oyun hakkında fikirlerini almak ve nasıl geliştirilebileceğine dair çözümler üretmektir.

Uçuş Görevlisi

Sektör: Seyahat ve Turizm

Uçuş GörevlisiEğer seyahat ederek para kazanma fikri kulağınıza mantıklı geliyorsa tam size göre bir iş aslında. Çalışılan havayoluna bağlı olarak, genelde yalnızca bir yabancı dil bilinmesi yeterlidir. Nereden – nereye uçacağınız ise bildiğiniz dile göre değişiklik gösterir. Örneğin; Türkiye’den İspanya’ya gidilirken, İspanyolca bilen görevlilere ihtiyaç duyulur.

Analist

Sektör: Uluslararası Bankacılık ve Finans

AnalistBankacılık dünyanın en gelişmiş sektörlerinden bir tanesidir. Bu da farklı ülkelerden ve kültürlerden insanlarla iş yapmanıza olanak sağlar. Yabancı dil bilmek ise bankacılık sektöründe sizleri analist yapabilir. Olay, pazarlık etme ve anlaşma yapmaya geldiğinde aranılan kişi siz olursunuz.

Moda Alıcısı

Sektör: Moda

Moda AlıcısıMilano, Barselona veya São Paulo neresi olursa olsun, günümüzde moda globalleşmiş bir haldedir. Bu sektörde dünyanın her bir yerinden gelen insanlarla muhatap olursunuz. Modanın başını çeken ülkeler İtalya ve İspanya olduğu için İtalyanca ve İspanyolca öğrenmek bu sektör için en mantıklı dillerdir. Peki, moda alıcısı ne yapar? Moda alıcısı; defile defile gezer, sektöre yeni giren tasarımcıları araştırır ve çalıştığı şirketin müşteri portföyüne göre satılabileceğini düşündüğü ürünler hakkında firmayı bilgilendirir.

MODA SEKTÖRÜNÜN EN PAHALI VE LÜKS MARKALARI İÇİN TIKLAYINIZ.

Personel Alma Memuru

Sektör: İnsan Kaynakları

Personel Alma MemuruMemur dediğimize bakmayın, büyük şirketlerdeki en önemli işlerden birisi onlarınkidir. Gelişen iş dünyasında diğer firmalardan geride kalmamak adına, şirketler çalışma ekibine yeni ve yabancı isimler katmak ister. Bunun yanı sıra yurt dışında sürekli olarak yeni ofisler açarlar. İşte, burada en önemli olan şey ise personel alma memurunun o açılan ofislerde çalışacak kişilere karar vermesidir. Öncelikle ofisin açıldığı ülkenin dilini bilmesi gerekmektedir. Daha sonrasında ise mülakat yaptığı kişiler arasından en iyilerin oluşturduğu bir çalışma ekibi yaratmaktır.

Özetleyecek olursak; yabancı dil bilmek, karşınıza birçok kapı çıkartabilir. Bazen yalnızca gözlerinizi açmanız gerekir. Çünkü hayat, Türkiye’den ibaret değil. Alınacak bir yabancı dil eğitimiyle yurt dışında iş bulabilirsiniz. Çok daha rahat koşullarda ve iyi bir paraya çalışabilecekken, neden Türkiye’de işsiz kalasınız? Biliyorsunuz ki kendinizi ne kadar geliştirirseniz o kadar değerlisiniz. Durum böyleyken, neden bir yabancı dil öğrenmeyesiniz?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.