Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dünyanın En Pahalı 10 Takısı

Takılar bütün kadınların vazgeçilmezi, aynı zamanda kıyafetin bütünleyicisidir. Listede en pahalı takıları bir arada bulacaksınız.
Dünyanın En Pahalı 10 Takısı
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Arkeologların bulgularına göre insanlar binlerce yıldır süs eşyası olarak takıyı kullanıyor. Bu alanda ilk takı örnekleriyse bilezik ve kolyelerdir. İlk takılar ağaç kabuklarından ve taş parçalarından yapılıyordu. İnsanların zamanla bazı madenlere verdiği değer bu madenlerin takı sektöründe kullanılmasıyla paralel bir yol izlemiştir.

Elmas, zümrüt, altın, gümüş vb. sayabileceğimiz birçok değerli maden bugünün takı sektöründe ham madde olarak kullanılıyor. Maliyeti ya da satış etiketi milyon dolarları bulan birçok günlük eşyanın bu değerli madenlerle süslendiği bilinmektedir. Zamanla insanlar, takılara farklı anlamlar da yüklemiş. Nişan yüzüğü sevgi sembolü olabilirken, Cartier elmas kolye ise statü sembolü olabiliyor. Günümüzde takıların moda sektörü içinde ayrı bir yeri vardır. Güzel kombinlenmiş bir elbise, takıyla tamamen farklı bir boyut kazanabilir. Dilerseniz hepimizin önem verdiği takıların en pahalılarına birlikte göz atalım.

İşte karşınızda, dünyanın en pahalı 10 takısı:

10 Mükemmel Pembe Elmas

23.2 Milyon Dolar

Mükemmel Pembe Elmasİncelemelere göre var olan pembe elmasların % 10’u, 0.20 karat ağırlığından daha fazladır. Pembe elmasların en büyük özelliği ise diğer elmas türleri genelde başka bir yardımcı renk içerirken, onların sade pembe renkte olmalarından kaynaklanıyor.

Hong Kong Christie müzayedesinde, 14.23 karat pembe elmasın 23.2 milyon dolara satıldığı biliniyor. Mükemmel elmas, boyut ve renk saflığı açısından Asya’da satılan en pahalı takı rekorunu elinde bulundurmaktadır.

9 The Winston Blue

23.8 Milyon Dolar

The Winston Blue13.22 karat elmas, bir nişan yüzüğü olarak satın alınmıştır. 2014 öncesinde, 10 ila 12 karat ağırlığında ve avuç büyüklüğündeki mavi bir elmasın açık artırmada satıldığı biliniyordu. 13 karat ağırlığındaki The Winston Blue, Cenevre’deki Christie ihalesinde 23.8 milyon dolara satıldı. Bu fiyat etiketiyle kendi türündeki diğer elmastan dünya rekorunu aldı.

8 Chopard Elmas Saat

25 Milyon Dolar

Chopard Elmas SaatLüks Swiss saat tasarımcısı Chopard, koleksiyonları için en iyi mücevherleri kullanmaktadır. Onun sitilinde gündelik eşyalar pahalı taşlar ve altınlar ile süslenir. Bu saatin üzerinde ise toplam 15 karat ağırlığında çeşitli büyüklükte 874 elmas bulunuyor. Saatin içinde oldukça büyük üç elmas daha var. Yüksek kaliteli elmas saat henüz satılmadı ve alıcısını beklemektedir. Satış etiketinin 25 milyon dolar olduğu söyleniyor.

7 Hutton – Mdivani Jadeite Kolye

27.4 Milyon Dolar

Hutton - Mdivani Jadeite KolyeBaşka bir Cartier parçası olan Hutton – Mdivani Jadeite isimli kolye, yıllar içinde birçok ünlü kişinin boynunu süslemiştir. Kolye, Woolworth mirasçısı Barbara Hutton ve Prenses Nina Mdivina dahil birçok ünlü isimde bulundu. Kolye, 27 zümrüt yeşili boncuktan oluşuyor. Eşsiz zümrüde ise yakut, elmas, platin ve altın eşlik eder.

6 The Diamond Bikini

30 Milyon Dolar

The Diamond BikiniSusan Rosen tarafından tasarlanan bikini 30 milyon değerindedir. Bikinin üzerindeki elmas ise tam 150 karat ağırlığında. Sports Illustrated modeli Molly Sims, 2006 yılında bu bikiniyi giydiğinde herkesin gözlerini büyüledi. Daha sonra ünlü modele bikinin değeri söylendiğinde, küçük bir şok geçirdi.

5 The Zoe Diamond

32.6 Milyon Dolar

The Zoe DiamondKoleksiyoncu Rachel Mellon’un hayırsever eşi Paul Mellon, 2014 yılındaki Sotheby açık artırmasında Zoe elmasını sattı. Bu özel taş 9.75 karat ağırlığındadır. Canlı mavi renk elması göz alıcı bir görselliğe taşıyor. Elmasın 15 milyon dolar civarında satılacağı tahmin edilirken, 32.6 milyon değere satıldı. Zoe elmas, dünyanın en pahalı mavi elması olma unvanını elinde bulunduruyor.

4 Graff Pembe Elmas

46.2 Milyon Dolar

Graff Pembe ElmasZümrüt kesim elmas 24.78 karat ağırlındadır. Bu özellik ona 46.2 milyon dolar gibi bir fiyat etiketi sağlamış. Graff Pembe elmas, 2010 yılında açık attırmada satılana kadar ünlü kuyumcu Harry Winston’a aitti. Elması daha sonra, İngiliz kuyumcu Lawrence Graff satın aldı.

3 Dünyanın En Büyük Pırlantasına Sahip Kolye

55 Milyon Dolar

Dunyanin En Buyuk Pirlantasina Sahip KolyeKongo Demokratik Cumhuriyeti’nde, 30 yıl önce dünyanın en pahalı kolyesi keşfedildi. Genç bir kız tarafından enkaz yığını altında bulunan kolye dünyanın en büyük pırlantasına sahiptir. Yumurta büyüklüğündeki sarı elmas dünyanın en şaşırtıcı kolyesinin merkezinde bulunuyor. Bu kolye altının etrafına çevrili 407 karat büyüklüğündeki 90 beyaz elmas ile donatılmıştır. Kolye, 2013 yılında Singapur’da 55 milyon dolara satıldı.

2 Pembe Yıldız Elmas Yüzük

72 Milyon Dolar

Pembe Yıldız Elmas YüzükPembe Graff elmas, Kasım 2013 yılına kadar açık artırmada satılan en pahalı elmas yüzük olma rekorunu elinde tutuyordu. Pembe Yıldız Elmas’ın satılmasıyla rekoru kaybetti. Yıldız şeklindeki yüzük 59.6 karat ağırlığındadır. Bu elmas Afrika’da DeBeers tarafından bulundu.

1 Wittelsbach – Graff Elmas

80 Milyon Dolar

Wittelsbach - Graff ElmasWittelsbach – Graff Elmas’ın tarihi asırlara dayanır. Elmas, 17. yüzyıl ortalarında Hindistan’da keşfedildi ve 35 karattır. İngiliz kuyumcu Lawrence Graff, elması aldıktan sonra yeniden tasarladı. Elmasın ilk fiyatı 24.3 milyon dolar iken, Katar Kraliyet ailesine 80 milyon dolara satılmıştır.

Listemizde gördüğünüz takıların hepsi bir birinden değerli ve nadir parçalardır. Göz alıcı güzellikleriyle hangi hanımefendinin rüyalarını süslemez ki? Daha çok sizin fikrinizi merak ettim, bu listedekilerde hangisine sahip olmak isterdiniz?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.