Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dünyanın En Pahalı 6 Birası

Bira alkol kullananlar için ayrı bir yere sahiptir. Bu konuda tadım uzmanları bile olduğunu biliyorsunuz. Şimdi ise dünyanın en pahalı biraları hangileri inceleyelim:
Dünyanın En Pahalı 6 Birası
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Alkollü bir içki türü olan bira, tahıl türlerinin daha çok da arpa maltının mayalandırılması ile üretilir. İçinde ise su ve genellikle bizim şerbetçiotu olarak bildiğimiz bitki bulunur. Biranın en çok tüketilen alkollü içecek olduğunu sanırım söylemeye gerek yok. Ayrıca bu alkollü sıvı, su ve çaydan sonra en çok tüketilen üçüncü içecektir.

Biranın tarihi oldukça eskilere dayanıyor. Arkeolojik araştırmalar biranın ilk kez Ortadoğu’da M.Ö. 10.000 yıllarında tesadüf sonucu, buğday çorbasının mayalanması ile keşfedildiğini gösteriyor. Sümer ve Mısır kalıntılarından öğrenildiği kadarıyla yazının bulunmasından sonra da Ortadoğu’da en çok tüketilen içki biraydı. Tarihte çeşitli seramonilerde kullanılan içki, ilaç niyetine de kullanılmıştır. Günümüzde ise özel sürüm, birinci sınıf her bira oldukça değerlidir. Sınırlı üretim olan biralar, sizce ne kadar pahalı olabilir? Sorumuzun cevabını sizler için oluşturduğumuz listeden öğrenelim.

İşte karşınızda dünyanın en pahalı 6 birası:

6 Samuel Adams Utopias

750 Mililitresi 150 Dolar

Samuel Adams UtopiasAmerika Birleşik Devletleri Boston bira markası Samuel Adams, 2002 yılından bu yana bir Ütopias sürümü olan birayı üretmektedir. Yaşlı karbonatlanmamış bira, köpük bir şişe yaptığından daha çok bir konyağı andırır. O kadar ki bu biranın oda sıcaklığında servis edilmesi önerilir. Bira %28 alkol oranına sahiptir.

Her parti 18 yıl boyunca bekletiliyor. Biraların bekleme yeri Scotch fıçılardır. Ayrıca bu bira genellikle bira meraklıları arasında ünlüdür. Üretim ise yılında 15.000 şişe ile sınırlıdır. Ek olarak Ütopias, numaralanmış seramik sürahiler ile şişelenir.

5 BrewDog’s Sink the Bismarck

375 Mililitresi 80 Dolar

BrewDog’s Sink the Bismarckİskoçya’nın BrewDog birası standart bir biradan 4 kat daha serttir. 2010 yılında piyasaya çıkan BrewDog’s Sink the Bismarck, 4 kez dondurularak damıtılmış ve geleneksel bir biradan dört kat daha acı olduğu söyleniyor. Bunun sebebi de 4 kat daha fazla şerbetçiotu ile hazırlanmasıdır. Biranın alkol oranı ise %41’dir.

4 Schorschbräu’s Schorschbock 57

330 Mililitresi 275 Dolar

Schorschbräu’s Schorschbock 57Dünyanın en güçlü birası lakaplı Schorschbräu’s Schorschbock 57 akıllara durgunluk veren Alman birasıdır. İçenler bu birayı; yıkıcı, nefes kesen, dumanlı ve sert gibi niteliklerle ifede ediyor. 2011 yılında üretilen Schorschbock, 57 adet olmak üzere sadece 36 şişe ile sınırlı sayıda üretilmiştir. Biranın ismindeki 57 ise alkol oranını tanımlar. Bu birada %57.50 alkol oranı bulunuyor.

3 Carlsberg’s Jacobsen Vintage No. 1

375 Mililitresi 400 Dolar

Carlsberg’s Jacobsen Vintage No. 12008 yılında üretilen Carlsberg Jacobsen Vintage No.1, Carlsberg’s Jacobsen İçki evi tarafından sınırlı sayıda oluşturuldu ve Vintage üçlemesinin ikincisidir. %10.5 alkol içeren arpa şarap karışımı Danimarkalı Vintage No. 1; vanilya, duman, karamel ve limon tadı vermek için meşe fıçılarda altı ay bekletilmiştir. Sanat eseri şeklindeki seri şişesi, ünlü sanatçılar tarafından oluşturuldu. 2008 yılında sadece 600 şişe üretildi. Bu nedenle oldukça nadirdir.

2 BrewDog’s The End of History

330 Mililitresi 765 Dolar

BrewDog’s The End of HistoryBrewDog’s The End of History güçlü ve garip tadıyla bir İskoç birasıdır. BrewDog % 55 alkol ile en güçlü biralardan biri olarak biliniyor. Isırgan ve ardıç meyveleri ile aşılanan biranın, meyveli tadı yoktur. Bu bira; mantar, soya sosu, sığır eti, deri ve tütün tadına sahip olarak tarif edilebilir.

Sınırlı sayıda üretilen her şişe, özellikle hayvan doldurma ustası tarafından oluşturulan doldurulmuş sincap veya kakım ile sunuluyor. Hayvan severler merak etmeyin! Şirket, bira üretiminde kullanılan hayvanların, asfaltlarda ezilen hayvanlara ait olduğunu savunuyor.

1 Nail Brewing’s Antarctic Nail Ale

500 Mililitresi 1.850 Dolar

Nail Brewing’s Antarctic Nail AleNail Brewing’s Antarctic Nail Ale, yepyeni bir seviye olarak nitelendiriliyor. Anlatılana göre; Sea Shepherd Conservation Society üyeleri, sınırlı sayıda üretilen Nail bira’nın birinde denemek üzere Avustralya Perth’e, Antarktika buzdağından gelen erimiş bir buz suyu getirdi. Denemelerinde oldukça başarılı olduklarını savunan grup, Antarctic Nail Ale’den 30 şişe üretti. Bira, enerji verici özelliği ile ünlüdür. Bu bira %10 alkol içerir. Şirket, Nail Brewing’s Antarctic Nail Ale’nin açık artırmada elde ettiği karların % 100’ünü deniz yaşamını korumaya yardımcı olmak için Sea Shepherds’a bağışladı.

Alkol kullanıyor musunuz, bilmiyorum ama buradaki biraların hepsi özel üretimlerdir. Özellikle bazılarının alkol oranı beni çok şaşırttı. Çünkü bizim ülkemizde bira genellikle hafif alkollü içecek diye tercih edilir. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.