Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kullanmadığınız Eşyaları Satarak Para Kazanmak

Kullanmadığınız eşyaları satarak para kazanmak ister misiniz? Aşağıdaki tavsiyeleri göz önünde bulundurarak kullanmadığınız eşyalardan para kazanabilirsiniz.
Kullanmadığınız Eşyaları Satarak Para Kazanmak
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Gerçek şu ki tüketmeyi gittikçe daha çok seven bir nesil haline geldik. Rekabetin her geçen gün arttığı şu zamanda o kadar çok çeşitlilik var ki çoğu insan hangi ürünü alacağını şaşırıyor. Hadi aldık diyelim, daha o ürünün özelliklerini kavrayamadan, kullanamadan ya da eskitemeden bir yenisi daha çıkıyor. Biz de doğal olarak yeni olana yöneliyoruz, diğerini ise bir kenarda öylece beklemeye bırakıyoruz. Yapmıyor muyuz evet hepimiz yapıyoruz. Bu bir ütü de olabilir telefon da buzdolabı da giyim eşyası da! Sonuçta hepimizin yakından takip ettiği alanlar var. Biri son model telefonlara ilgi duyarken, bir diğeri ise moda olan kıyafetlerden başka bir şey giymiyor. Titiz bir ev hanımı sürekli yenisi çıkan elektrikli ev aletleri almaktan bıkıp usanmazken bir filmkolik ise DVD’ler üzerine yatırım yapıyor. Uzun lafın kısası hepimiz tüketmeyi seviyoruz. Peki, ne yapalım? Hiçbir şey almayıp hep eski olanı mı kullanalım? Tabii ki hayır! Demek istediğim bu değil. Üzerine basmak istediğim şey yeni bir şeyler almayı sevdiğimiz. Tamam, yeni bir şeyler almayı hepimiz severiz. Ama bunu yaparken bir kenara attığımız eski eşyalardan para kazanabileceğimizi de unutmamalıyız. Nitekim daha fazla para kazanmaya ve kötü para alışkanlıklarından kurtulma yollarını öğrenmeye kimse hayır diyemez.

Evet, günümüzün popüler para kazanma yöntemlerinden biri de eski veya kullanılmayan eşyaları satarak para kazanmak. Evet, aslında herkes için uygun olan bu yöntem sayesinde siz de gayet iyi miktarda paralar kazanabilirsiniz. Yeri gelmişken hemen şunu da söyleyeyim. Burada “benim satacak hiçbir şeyim yok” diye düşünmemelisiniz. Çünkü sizin için kıymetsiz olan bir eşya, bir diğeri için kullanışlı ve yararlı bir şey olabilir. Örneğin; istediğiniz gibi çalışmayan ütünüz, bir öğrenci için gayet lüks ve kullanışlı olacaktır. Ya da büyüyen çocuklarınızın artık oynamadığı oyuncakları, pek çok anne için ilgi çekici olabilir. Hatta oyuncak demişken sizinle şu örneği de paylaşmak isterim. Bundan yaklaşık 15 yıl önce çocuklarının video oyunlarını internetten satma fikriyle yola çıkan Linda Stuff, internetten satış yaparak şu anda yılda 25 milyon dolar kazanıyor. eBay uzmanı kimliğiyle karşımıza çıkan başarılı kadın, herkesin evinde satılabilecek bir şeyler olduğunu ve insanların sadece bu iş için emek harcaması gerektiğini söylüyor. İsterseniz konuyla ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz. Bu örneği, kullanmadığınız eşyaları satarak ne kadar para kazanabileceğiniz hakkında bir fikir edinebilin diye verdim. Çünkü yapabilecekleriniz tamamen sizin ne kadar geniş çaplı düşündüğünüze bağlı.

Evinize şöyle bir bakın, kullanmadığınız ya da gereksiz olan o kadar çok eşya göreceksiniz ki. Hele bazıları var ki iş yeni bir şey almaya geldiğinde tamam ama eskisinin de onlarda olması lazım. Ya yenisine bir şey olursa diye evlerde saklanan elektronik eşyalar, çifter çifter ütüler, saç kurutma makineleri, telefonlar, bebek eşyaları, televizyonlar… Kilerlere yığılan koli koli eşyalar… Eminim, düşününce siz de bana hak vereceksiniz. Çünkü bu kadar eşyanın ne size ne de başkasına bir faydası var. Öte yandan, evinizde ne kadar az eşyaya sahip olursanız, kendinizi o kadar iyi ve rahat hissedeceğinizi de söyleyebilirim. Evet, bu konuda yapılmış birçok çalışma var. İnsanların evlerindeki gereksiz eşyaların onları mutsuz ettiği yönünde yapılan açıklamalar, bu para kazanma yöntemini başka bir bakımdan daha cazip hale getiriyor. Sonuçta artık bu eşyalardan kurtulmanın hem çok kolay hem de çok kazançlı olan yolunu kullanabilirsiniz. Yani siz de eski ya da kullanmadığınız eşyaları satarak bu işten para kazananlardan biri olabilirsiniz diyorum. Peki, 2. el eşya satışı yaparken hangi yöntemleri izleyebileceğinizi biliyor musunuz? Cevabınız hayırsa, okuyun ve öğrenin…

Kullanmadığınız Eşyaları Satarak Para Kazanmak için Hangi Yöntemler İzlenir?

Kullanmadığınız Eşyaları Satarak Para Kazanmak için Hangi Yöntemler İzlenir?Bu işten para kazanmak için elinize kalemi ve kağıdı alarak tek tek yazmaya başlamalısınız. Neleri mi? Tabii ki eski ve kullanmadığınız eşyaları. Her odayı, her dolabı tek tek inceleyin ve hangi eşyalarınızı satabileceğinizi bir bir not edin. Kilerinizi ve garajınızı da gözden geçirdiğinizden emin olun. Hatta arabanızın bagajına bile bakın. Bir kenarda duran ve belki de hiç kullanmadığınız olta takımını, masa sandalye setini bagajınızdan çıkartarak listenize ekleyebilirsiniz. Her ayrıntıyı inceledikten sonra listenizde ne kadar çok eşya olduğuna siz bile şaşıracaksınız. Ayrıca, bu işte sadece kendi evinizle yetinmeyebilirsiniz.

Mesela, anneniz-babanızdan ayrı yaşıyorsanız onların evlerini de ziyaret etmeli, işinize yarayacak eşyaları listenize eklemelisiniz. Bu konuda akrabalarınız ya da arkadaşlarınızdan da faydalanabilirsiniz. Ürün listenizi ne kadar çok genişletirseniz, o kadar çok para kazanabilirsiniz. Tamam, bu konuda anlaştık. Gelelim topladığınız bu eşyaları hangi yöntemlerle satabileceğinize.

Bunu da İnceleyebilirsiniz:
Bebek Ürünleri Satarak Para Kazanmak

Eski veya kullanılmayan eşyaları satarken izleyebileceğiniz pek çok farklı yöntem var. Mesela Instagram’dan satış yapabilir, bu alanda hizmet veren internet sitelerini kullanabilir, 2. el eşya satışı yapan dükkanlara başvurabilir, kendi kurduğunuz sitede ürünlerinizi satışa çıkartabilirsiniz. Yani bu noktada kullanabileceğiniz farklı farklı seçenekler var. İsterseniz bunlardan sadece bir tanesini, isterseniz de hepsini birden kullanabilirsiniz. Ne kadar farklı yol kullanırsanız, eşyalarınız o kadar kısa sürede satılacak ve siz de kısa süre içinde para kazanmış olacaksınız. Dediğim gibi, burada yaratıcılığınızı konuşturmak size düşüyor. Şimdiye kadar denenmiş yollar haricinde yeni yöntemler üreterek de eski eşyalarınızdan para kazanabilirsiniz.

Kimler Kullanmadığı Eşyaları Satarak Para Kazanabilir?

Kimler Kullanmadığı Eşyaları Satarak Para Kazanabilir?Bu iş herkes ama herkes için uygundur. Evet, belki evinizde çok fazla eşya biriktirme taraftarı değilsinizdir; ancak etrafınıza alıcı gözle baktığınız zaman en az 5-10 tane kullanılmayan eşyanızın çıkacağını garanti ederim. Modası geçmiş aksesuarlar, aldıktan sonra bir kez bile yüzüne bakılmayan çantalar, ayakkabılar, takılar, mutfak eşyaları… Yani herkesin evinde bu işin yapılmasına yetecek kadar eski veya kullanılmayan eşya olduğuna eminim.

Örneğin; kilere kaldırdığınız eski ve tüplü bir televizyonunuz olabilir. Bunu online satışların yapıldığı bir internet sitesine koyarsanız kısa süre içinde satıldığını görürsünüz. Biliyorsunuz ki ülkemizde evde yaşayan binlerce öğrenci var. Ya da artık hiçbir işinize yaramayan bebek eşyalarının pek çok anne için kurtarıcı olacağını söyleyebilirim. Biri için yararsız görünen diğeri için cazip olabilir sonuçta. Uzun lafın kısası, isteyen herkes bu çok faydalı para kazanma yöntemini kullanabilir. Yani evet siz de o herkesin içindesiniz. O zaman bir an önce listenizi oluşturmaya başlayın derim.

Kullanmadığınız Eşyaları Satarak Ne Kadar Para Kazanırsınız?

Kullanmadığınız Eşyaları Satarak Ne Kadar Para Kazanırsınız?Bu işten ne kadar para kazanacağınız sizin çıkartacağınız listeye bağlı olarak değişecektir. Yani ne kadar çok eşya satacağınız ve eşyalarınızın ortalama fiyatları bu işten elde edeceğiniz kazancın belirlenmesinde etkili olacaktır. Dolayısıyla sizin de tahmin ettiğiniz gibi bu soruya verilecek net bir cevap yoktur. 15 tane eşya satıp 1000 lira kazanabileceğiniz gibi, sadece 1 tane eşya satışı yaparak da 1000 lira kazanabilirsiniz.

Yani buradaki belirleyici faktörler sizin satış yöntemleriniz ve ne sattığınıza bağlı olarak değişkenlik gösterilebilir. Ama bu para kazanma yönteminden kesinlikle karlı çıkacağınızı söyleyebilirim. Hem de sadece maddi olarak da değil. Aynı zamanda evinizi gereksiz yere işgal eden eşyalardan kurtarmış olacak ve bu anlamda da kendinizi iyi hissedeceksiniz. Hadi o zaman, daha ne duruyorsunuz? Kollarınızı sıvayın ve kullanmadığınız eşyaları listelemeye başlayın.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.