Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Borsa için Gün Sayan Şirketin Halka Arz Fiyatı Beğenildi

Talep toplamaya hazırlanan Altınay Savunma Teknolojileri A.Ş'nin halka arz fiyatı makul bulundu. Detaylar haberde...
Borsa için Gün Sayan Şirketin Halka Arz Fiyatı Beğenildi
HABER GİRİŞ

Sermaye Piyasası Kurulu, geçen hafta Altınay Savunma Teknolojileri A.Ş.’nin halka arz başvurusunu onayladı. 8-9-10 Mayıs’ta talep toplamayacak şirketin hisselerine yönelik fiyat tespit raporu yayımlandı.
Meksa Yatırım, Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) üzerinden şirketin halka arz fiyatına yönelik değerlendirmesini yayımladı.

32 TL’den talep toplayacak şirket, halka arz gelirinin yüzde 50’sini yeni tesis ve üretim teknolojileri yatırımları, yüzde 15’ini test ve doğrulama teknolojileri ile Ar-Ge ve Ür-Ge yatırımları, yüzde 15’ini işletme sermayesinin güçlendirilmesi alanında kullanacak.

Ayrıca yüzde 10’unu şirket satın alımı ve iş ortaklıkları kurulması, yüzde 5’i global satış ve pazarlama ağı yatırımları, yüzde 5’ini finansman borç ödemeleri kapsamında kullanacak.

Net halka arz geliri 1.078.116.194 TL olarak belirtildi.

Meksa Yatırım raporunda değerleme çalışmasında indirgenmiş nakit akımları ve halka açık benzer şirketlerden elde edilen piyasa çarpanları analizi eşit ağırlıklandırılarak nihai değerin tespit edildiğini bildirdi.

GCM Yatırım Banner

Değerleme çalışması kapsamında hesaplanan öz sermaye değerinin halka arz öncesi ödenmiş sermayesi olan 200.000.000 TL’ye bölünmesi sonucunda iskonto öncesi pay değeri 43,52 TL olarak hesaplandığı aktarıldı.

Elde edilen bu değere yüzde 26,48 halka arz iskontosu uygulandığı ve halka arz birim pay fiyatının 32,00 TL olarak hesaplandığı aktarıldı.

Altınay’ın değerlemesinde pazar yaklaşımı ve gelir yaklaşımı yöntemlerinin eşit ağırlıklandırılmasının makul olduğu görüşü yer aldı.

Bu bağlamda yapılan değerlendirmeler sonucunda şirket değerine göre bulunan 43,52 TL birim pay değerine uygulanan yüzde 26,48’lik halka arz iskontosu ile hesaplanan 32,00 TL halka arz fiyatının makul olduğu not edildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.