Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kulislerde Emekliye, Asgari Ücretliye Maaş İyileştirmesi Var!

Emekliler ile dar gelirli vatandaşların bu yıl maaş iyileştirmesinden hiç umudu yokken, son gelen kulis bilgisi olası bir zam için kapı araladı.
Kulislerde Emekliye, Asgari Ücretliye Maaş İyileştirmesi Var!
HABER GİRİŞ

Kabine toplantısı sonrası kameraların karşısına geçen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yaptığı konuşmada beklentilerin aksine emekli maaşları ve asgari ücrete ilişkin açıklamalarda bulunmadı. Yılda iki kere enflasyon farkına bağlı olarak verilen Temmuz zammını dört gözle bekleyen memur ve emekliler enflasyon verilerine odaklanırken, Sosyal Güvenlik Başuzmanı İsa Karakaş’tan dikkat çeken kulis bilgisi geldi.

Cumhuriyet’e konuşan Karakaş, iktidar çevresinden gelen baskının arttığını, en düşük emekli maaşının desteklenmesi gerektiğinin yüksek sesle konuşulduğunu aktardı.

Seyyanen zam beklentisinin Temmuz ayında hayata geçirilmesi için baskı kurulduğunu söyleyerek, hükümetin 3 bin ila 4 bin TL seyyanen zam vermeyi planladığını ileri sürdü.

Ekonomi yönetiminin ise enflasyonla mücadele ısrarı kapsamında seyyanen zamdan yana olmadığı notunu düştü.

“Asgari Ücreti İstediğiniz Zaman Artırabilirsiniz”

Yılın ikinci çeyreğine girişte açlık sınırının altında kalan asgari ücret için de görüş bildiren SGK uzmanı Karakaş, sosyal adaleti sağlamak başta olmak üzere dar gelirlinin enflasyondan korunması için Temmuz ayında asgari ücretin mutlaka güncellenmesi gerektiğini savundu.

GCM Yatırım Banner

Ancak 6 aylık enflasyon farkı nedeniyle Temmuz’da asgari ücrete verilecek olası zammın en az yüzde 25 oranında yapılması gerektiği detayını paylaşarak, “Asgari ücreti istediğiniz zaman artırabilirsiniz. Bunun için yasa çıkarmaya gerek yok. Yasal engel yok” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.