Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Erdoğan: Enflasyonu Doğru Politikalarla Düşüreceğiz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kabine toplantısının ardından yaptığı açıklamada savunma ve güvenlik alanında ivme yakalandığını söyledi. İşte detaylar;
Erdoğan: Enflasyonu Doğru Politikalarla Düşüreceğiz
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Cumhurbaşkanlığı Kabine toplantısı, 6 Mayıs’ta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde saat 16.30’da başladı. Atama bekleyen öğretmen adayları, toplantı sonrasında açıklanacak kararları merakla bekledi.

Kabinenin ana gündeminin ekonomi ve Orta Doğu’da yaşanan gelişmeler olması bekleniyordu. Ayrıca Kuzey Irak’ta gerçekleştirilen terör operasyonlarının ve İsrail’e yönelik ihracat kısıtlamalarının da masaya yatırılacağı düşünülüyordu.

Erdoğan’dan Açıklamalar

Erdoğan, Türkiye Yüzyılı vizyonuyla hayata geçirme azmiyle yurt içinde ve yurt dışında canla başla çalışmaya devam ettiklerini, bu sabah KAAN’ın ikinci defa gökyüzüyle buluştuğunu belirtti.

Özellikle dış politikada seçimler nedeniyle erteledikleri ziyaretlere ve kabullere ağırlık verdiklerini aktardı. Savunma sanayi ve güvenlik iş birliği alanlarında ivme yakaladıklarını vurgulayan Cumhurbaşkanı, Türkiye’nin Afrika’ya en güçlü destek veren ülke olduğunu söyledi.

198 farklı ülkeden 340 bin öğrencinin Türkiye’de yükseköğrenim gördüğünü, bunun iyi yönetilmesi durumunda Türk ekonomisi, diplomasisi ve üniversiteleri adına büyük bir kazanım olacağını dile getirdi.

GCM Yatırım Banner

“ Enflasyonu Tek Haneye Düşüreceğiz”

Şubat’ta işsizliğin yüzde 8,7 olarak gerçekleştiğini, özel sektörün en çok şikayet ettiği konuların başında “işçi bulamamak” konusunun geldiğini söyledi. 5 yıl aradan sonra toplanan Çalışma Meclisi’nin iş dünyasındaki çözümler için çok önemli olduğunu paylaştı.

Doğru politikalarla enflasyonu tek haneye düşürme konusunda kararlı olduklarını, enflasyon geriledikçe satın alma gücünün artacağını vurguladı.

Ekonomiyi daha rekabetçi kılmak için yapısal reformları hızlandıracaklarını, yıllık enflasyonun yaz aylarından itibaren düşeceğini bildirdi. Konut ve araç piyasalarında oluşan fiyat balonunun sönmeye başladığını, dış ticaret dengesinin önemli ölçüde iyileştiğini paylaştı.

“Risk Primi Düşecek”

Türkiye’nin risk priminin 290 baz puan seviyesine gerilediğini, politikaları uyguladıkça risk priminin daha da düşeceğini söyledi. Son 1 yılda ülkeye 16,8 milyar dolar net portföy girişi olduğunu sözlerine ekledi.

Türkiye’nin ekonomide belirlediği hedeflerine daha çok üreterek ve ihracat yaparak varabileceğini vurguladı ve kredi derecelendirme kuruluşlarının not artırımına gittiğini hatırlattı. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s, 4 Mayıs’ta Türkiye’nin kredi notunu “B”den “B+”ya yükseltmişti.

Tasarruf Açıklaması

Cumhurbaşkanı, Türkiye’nin enerji faturasının büyümeyle paralel olarak kabardığını, bu kapsamda tasarruf kültürünün yaygınlaştırılması gerektiğini belirtti. Kamu olarak bu tasarrufa öncülük ve rehberlik edeceklerini, taşıtlar, binalar, haberleşme giderleri, cari harcamalar, hizmet içi eğitim, yurt dışı seyahat, kamu istihdamı gibi alanlarda tasarruf kültürünü güçlendirecek adımlar atacaklarını duyurdu.

Ekonomi yönetimini bu konuda gerekli çalışmaları tekemmül ettirmek için talimatlandırdığını paylaştı.

Irak Ziyareti

Irak hükümetinin PKK’yı yasaklı örgüt ilan etmesinin terörle mücadele kapsamında mühim bir adım olduğunu, DAEŞ ve PKK fark etmeksizin terör belasının Irak için de tehdit oluşturduğunu kaydetti.

Kuzey Irak’taki terör bataklığını tamamen kurutana kadar mücadele edeceklerini, Suriye’de yarım kalan işi vakti ve saati geldiğinde tamamlayacaklarını belirtti.

Almanya ile İlişkiler

Almanya Cumhurbaşkanının resmi ziyaretinin ekonomik ilişkiler ve artan yabancı düşmanlığı konularını tekrardan gözden geçirmeleri için fırsat teşkil ettiklerini, 50 milyar doları bulan ikili ticareti 60 milyar dolara ulaştırmayı istediklerini aktardı.

Avrupa Birliği’nin stratejik körlükten kurtulması ve Türkiye’yi dışlamaktan vazgeçmesi gerektiğini vurguladı.

Hamas Kararı

Türkiye’nin telkinleriyle Hamas’ın ateşkesi kabul ettiğini duyurmasını memnuniyetle karşıladıklarını, aynı adımın İsrail tarafından da atılması gerektiğini savundu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın