Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

S&P’den Beklenen Türkiye Raporu Geldi: Kredi Notu Yükseltildi

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu S&P Türkiye’nin kredi notunu B’den B+’ya yükseltti ve not görünümünü pozitif olarak korudu.
S&P’den Beklenen Türkiye Raporu Geldi: Kredi Notu Yükseltildi
HABER GİRİŞ

Uluslararası derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s (S&P) tarafından beklenen Türkiye raporu paylaşıldı. Buna göre S&P, Türkiye’nin kredi notunu “B”den “B+”ya yükseltirken, kredi notu görünümünü “pozitif” olarak korudu.

Türkiye’de yerel seçimlerin ardından dış dengelenmenin etkisiyle para, maliye ve gelir politikaları arasındaki koordinasyonun artması bekleniyor. Bu gelişmeyle birlikte önümüzdeki 2 yıl içinde portföy girişlerinin artması, cari açıkların daralması, enflasyonun ve dolarizasyonun azalması öngörülüyor.

Açıklamada politika yapıcıların cari açığı azaltıp dolarizasyonu tersine çevirerek enflasyonu düşürmeyi ve liraya olan güveni yeniden sağlaması durumunda Türkiye’nin kredi notunun yükseltilebileceği belirtildi.

S&P’nin tahminlerine göre, Türkiye’nin bu yıl ve gelecek yıl yüzde 3 büyümesi bekleniyor. Tüketici fiyatlarının ise bu yıl yüzde 55,8, gelecek yıl ise yüzde 27,3 artması öngörülüyor.

S&P, Türkiye’deki son politika düzenlemeleri nedeniyle Aralık ayında ülkenin kredi notu görünümünü “durağan”dan “pozitif”e yükseltmişti. Moody’s ve Fitch Ratings gibi diğer kredi derecelendirme kuruluşları da benzer şekilde Türkiye’nin kredi notu görünümünde iyileşme öngörüsünde bulunmuştu. (AA)

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.