Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakır Dev Bankanın Raporu Sonrası Önemli Eşiği Test Etti

Goldman Sachs’tan gelen uyarı sonrası bakır fiyatı metrik ton başına 10.000 dolar seviyesini test etti. Ayrıntılar geliyor…
Bakır Dev Bankanın Raporu Sonrası Önemli Eşiği Test Etti
HABER GİRİŞ

Bakır fiyatı bu hafta metrik ton başına 10.000 dolarlık psikolojik sınıra ulaştı. Bu seviye en son Mart 2022’de aşılmış ve 10.845 dolar seviyesi görülmüştü. Son yükseliş, Federal Rezerv’in faiz oranlarını düşürmesi ihtimallerinin artması ve ABD’li yatırım bankası Goldman Sachs’ın arz şoku uyarısını takiben gerçekleşti.

Bakır fiyatı 10.000 dolar seviyesi test ettikten sonra, 9.730 dolar yakınlarına geriledi. Değerli metaller bu yıl FED tarafından faiz indirimi yapılması ihtimalini fiyatlıyor ve yükseliyor.

Dünya madenlerine olan artan talebin karşılanması zorlaşırken ve FED’in gevşeme eğilimi bakır için olumsuz bir hava yarattı. Piyasalar bu yılın sonuna kadar FED’in faiz indirime olasılığını yüzde 40’tan yüzde 53’e kadar çıkardı.

Goldman Sachs tarafından paylaşılan yakın tarihli raporda ise bakır için yıl sonu hedefi 10.000 dolar seviyesinden 12.000 dolar çıkarıldı. Raporda, 2024’ten itibaren açık uçlu ve artan metal açıklarına doğru bir geçiş olacağı tahmininin sürdürüldüğü ifadeleri yer aldı.

Raporda, “Metal piyasası, ham madde akışındaki bu sıkışıklığı henüz yansıtmamış olsa da, sağlıklı nihai talebe karşı rafine edilmiş arz üzerindeki artan bağın, önümüzde kaçınılmaz bir açık yoluna yol açacağını düşünüyoruz.” ifadeleri yer aldı.

GCM Yatırım Banner

Goldman Sachs bakır fiyatının 2025 yılında metrik ton başına 15.000 dolara kadar çıkacağını tahmin ediyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.