Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Borsa Yatırımcısına Halka Arz Uyarısı: Kavgada Ezilirsin

A1 Capital’den Baki Atılal, halka arz hisselerine yönelik değerlendirmelerini paylaştı ve yatırımcıları açgözlü olmaması konusunda uyardı. İşte detaylar;
Borsa Yatırımcısına Halka Arz Uyarısı: Kavgada Ezilirsin
HABER GİRİŞ

Borsa İstanbul’da Sermaye Piyasası Kurulu’nun onayıyla birlikte halka arz furyası tekrardan kendini gösterdi. Milyonlarca yatırımcı, halka arz olan şirketlerle ilgili gelişmeleri yakından takip ederken uzmandan dikkat çeken bir uyarı geldi.

A1 Capital Genel Müdür Yardımcısı Baki Atılal, A Para’da yaptığı değerlendirmede borsa hesabı açma işlemlerinde herhangi bir maliyet olmadığını ve küçük yatırımcının 500 TL gibi küçük miktarlarla halka arzlara katılabildiğini söyledi.

Halka arz olan şirketlerin hisse kazancı açısından ciddi getirilere sahip olduğunun altını çizen Atılal, halka arzlarda kümülatif getirinin yüksek olduğunu vurguladı. Yıl başından bu yana halka arz olan şirketlerde çimento ve gayrimenkul sektörlerinde gelecek dönemlere ilişkin parlak bir tablo görmediklerini dile getirdi. Çimentolara gelen zamla birlikte sektörde yavaşlamanın öne çıktığını sözlerine ekledi.

Enerji ve savunma sanayi hisselerinde halka arz sonrası ciddi bir talep görüldüğünü kaydetti. Özellikle devlet üniversitesinde okuyan gençlerin halka arzlara yoğun şekilde katıldığını, bunun da yatırımcı tabanının güçlendiğini gösterdiğini paylaştı.

“Kavgada Ezilirsin”

Uzman, halka arzlarda kazanç oranının “açgözlülük” ile ilgili olduğunu, yatırımcının halka arz sonrası satış zamanına karar vermesi gerektiğini söyledi. Atılal, “Bir hisse halka arz sonrası 1’e 2 kazandırıyorsa, ben o noktada realize ederim.” ifadelerini kullandı.

GCM Yatırım Banner

Halka arz yatırımcılarının halka arza katıldıktan sonra hisseleri artırmaya çalışmaması gerektiğini vurguladı ve “O hissede büyükler oynamaya başlar ve onların kavgasında ezilirsin.” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın