Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Simit Zammı Danıştay’da: Maliyet Fiyatı Karşılamıyor

Simit fiyatlarına gelecek zam kararı ihtilaf yaratmaya devam ederken, Simitçiler Odası’ndan yeni bir hamle geldi. Zam kararı mahkemeye taşınıyor.
Simit Zammı Danıştay’da: Maliyet Fiyatı Karşılamıyor
HABER GİRİŞ

Simit fiyatlarını belirleme kararının Ticaret Bakanlığı tarafından alınacağına yönelik yönetmelik mahkemeye taşınıyor. Yönetmelikteki zam kararına ilişkin maddenin iptali ile yürütmenin durdurulması için konu Danıştay’a uzandı.

Ankara Pideciler, Simitçiler ve Çörekçiler Esnaf Odası Başkanı Savaş Delibaş, mahkeme önünde yaptığı açıklamada, Ticaret Bakanlığı tarafından belirlenen fiyatların maliyeti karşılamadığını söyledi.

Ocak ayında simit fiyatının 15 liraya çıkarılması için Ankara Simitçiler Odası’nın karar aldığını ancak seçim sonrasını beklediklerini hatırlattı.

Gelinen noktada ise maliyetlerin arttığı ve zararına satışların yapıldığını ifade ederek şöyle konuştu:

“Ocak ayında 11,10 lira olan maliyet, şu an 13,20 lira. Şimdi 13,20 liraya mal edilen bir ürün 10 TL’ye satılabilir mi? Küçük esnaf ne kadar buna dayanabilir? Onun için bugün bu yönetmeliği durdurabilmemiz için Danıştay’a başvurduk. Bu tamamen yanlış bir karardır.”

GCM Yatırım Banner

Yarın toplanacak olan komisyonda zam meselesinin tekrar masaya yatırılacağını ve görüşmede İl Tarım Müdürlüğü’nden Ticaret Bakanlığı’na kadar ilgili kurumların yetkililerinin olacağını paylaştı. Ancak komisyondan da sonuç çıkmazsa sürecin uzayabileceğini sözlerine ekledi. (ANKA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın