Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Borç Bitirici Olmak İsteyenler için 5 Altın Kural

Borçları temizleme ya da bitirme konusunda iyi olmadığınızı düşünüyorsanız, aşağıdaki kuralları benimsemelisiniz. İşte 5 altın kural:
Borç Bitirici Olmak İsteyenler için 5 Altın Kural
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Var olan borçlarınızdan bıkıp usandınız mı? Kazandığınız paranın neredeyse hepsinin borçlara gitmesinden diyorum, bu durumdan siz de sıkıldınız mı? Peki, o zaman neden bir borç bitirici olmak için uğraşmıyorsunuz? Evet, etrafımızda bir sürü borcu olup da onların üstesinden başarıyla gelen örnek niteliğinde sayısız insan var, değil mi? Neden siz de onlardan biri olmayasınız ki? Sonuçta; durumu belki de sizden çok daha kötü görünen ama sabırla çalışarak borçlarının tümünü temizleyen başarılı insanlardan biri olmak için insanüstü yeteneklerle donatılmış olmanız gerekmiyor.

Bunun için yalnızca belli başlı noktalara dikkat etmeniz lazım. Anlayacağınız; halihazırdaki borçlarınızı bitirip hem maddi hem de manevi anlamda refaha kavuşmak, öyle sizin sandığınız kadar ulaşılması imkansız bir hayal falan değil. Tamam, borç ödeme aşamasının güle oynaya atlatılacak bir süreç olmadığının farkındayım. Ama sonunda güzel olan her şeyin emek ve sabır istediğini de biliyorum. Kaldı ki borçlarından kurtulmayı isteyen herkesin bu uğraşı vermek zorunda olduğunu da rahatlıkla söyleyebilirim. Yani bu yola ya istemeye istemeye girip zaten zor olan süreci daha da zor hale getireceksiniz ya da yapılması gerekenleri yapıp borçlarınızdan bir bir kurtulmanın sevincini yaşayacaksınız. Artık hangi seçenek gözünüze daha mantıklı görünüyorsa!

Nihai olarak, söylenebilecek tek şey ödenmesi çok zor gibi görünen borçlarınızdan kurtulmanızın gayet mümkün olduğunu anlamanız. Bu gerçeğin farkına vardıktan sonra ise sadece önünüzde serilmiş olan kuralları benimsemeli ve yaşam tarzınızı o kurallarla çakışmayacak şekilde uyarlamalısınız. Peki, bunlar hangi kurallar? Aslında her borçlunun rahatlıkla düşünebileceği ama nedense hep görmezden gelinen kurallardan bahsediyorum. Daha mı açık olayım? O zaman hemen aşağıdaki kuralları kast ettiğimi söyleyeyim. İşte borç bitirici olmak için benimsemeniz gereken altın kurallar:

Borçlarınızı Ödeyebileceğiniz Şekilde Organize Edin!

Borçlarınızı Ödeyebileceğiniz Şekilde Organize Edin!Öncelikle yapmanız gereken şey bir borç kapatma planı oluşturmak. Bunun için de var olan borçlarınızı gün yüzüne çıkarmalı, yani nereye ne kadar borcunuz var tamı tamına hepsini bilmeli ve onları ne kadar sürede nasıl ödeyeceğiniz üzerine geçerli bir plan yapmalısınız. Örneğin; irili ufaklı bir sürü yere borcunuz varsa, hepsini toplayıp ortaya çıkan rakama göre hareket etmelisiniz. Eğer bu rakamı başka bir yerden temin edebilecekseniz etmeli, sadece bir yere ödeme yapacağınızı bilerek biraz daha rahata ermelisiniz. Sonuçta; borçlarınızı ödeyebileceğiniz şekilde organize etmeyi başarırsanız, istediğiniz noktaya ulaşmak için gereken ilk büyük adımı attığınızdan da emin olabilirsiniz demektir.

Gereksiz Olan Bütün Harcamalarınızdan Kurtulun!

Gereksiz Olan Bütün Harcamalarınızdan Kurtulun!Şimdi “o kadar borcum var, zaten gereksiz hiçbir şeye para harcamıyorum” diye düşünüyor olabilirsiniz. Ama hemen böyle bir karar vermemenizi öneriyorum. Çünkü tasarruf konusunda diğer pek çok kişi gibi sizin de gözden kaçırdığınız noktalar olabilir. İşte bu nedenle de size yaptığınız harcamaları tekrar tekrar gözden geçirmeniz gerektiğini söylüyorum. Diğer bir deyişle; cüzdanınızdan çıkan her bir kuruşun ona değecek bir şey için harcandığından emin olmalısınız.

Diyelim ki, markete gittiniz. Fişinizde ya da faturanızda bulunan ürünlerin hepsinin gerekli olduğunu rahatlıkla söyleyebilmelisiniz. Veya ne bileyim, çocuklarınızın ihtiyaçlarını karşılarken müsriflik yapıp yapmadığınız konusunda tereddüt yaşamamalı, sırf onların çocukça isteklerini yerine getirebilmek uğruna boş yere para harcamamalısınız. Uzun lafın kısası, size tasarruf hususunda daha dikkatli davranmanızı öneririm. Zira tasarruf ederek gelirinizi sandığınızdan çok daha fazla arttırmanız gayet mümkün! Hem dilerseniz; aşağıdaki yazılara göz atarak yeterince tasarruflu olup olmadığınızı da daha net anlayabilirsiniz.

Daha Çok Para Kazanmanın Yolunu Bulun!

Daha Çok Para Kazanmanın Yolunu Bulun!Borç bitirici olmak için yapmanız gereken bir diğer şey de daha çok para kazanmanın yolunu bulmaktır. Sonuçta; elinize geçen para borçlarınız için yeterli olmuyorsa, yapılabilecek en mantıklı şey budur, öyle değil mi? Cüzdanınıza 3 yerine 5 lira girse, borçlarınızdan pekala daha hızlı bir şekilde kurtulursunuz. İşte bunun için de kazancınızı artırmak için çaba göstermelisiniz. Bir süreliğine diğerlerinden daha çok çalışmalı, 8 saat yerine 10-12 saat çalışmayı göze almalısınız. Tatil günlerinizde keyif çatmak yerine size uygun olan ek gelir yöntemlerine başvurmalı, 50-100 demeden cüzdanınıza girecek her kuruşu avantaj olarak görmeyi öğrenmelisiniz. Tam da bu noktada işinizi kolaylaştırmak adına; sizlere farklı para kazanma yöntemlerini öğrenebileceğiniz birkaç yazı sunmak istiyorum. Böylelikle tam zamanlı işinizin yanında nasıl işler yapabileceğiniz hakkında az çok fikir edinebilirsiniz.

Yaşam Tarzı Olarak Alternatif Yöntemleri Kullanın!

Yaşam Tarzı Olarak Alternatif Yöntemleri Kullanın!Evet, borç bitirici olmak için benimsemeniz gereken bir diğer kural da bu. Yani alternatif yöntemleri kullanmak! Peki, bununla ne demek istiyorum? Hemen açıklayayım. Örneğin; yığınla borcunuz olmasına rağmen hala kendi aracınıza binme lüksünü yaşıyor olabilirsiniz. Nitekim bu da böyle bir durumda yapılmaması gereken bir hatayı yaptığınıza işaret etmektedir. Çünkü borçluyken yapmanız gereken şey lüks yaşamdan uzak durmaktır. Mesela; borcunuzun miktarına göre 5 liralık bir arabaya binmek yerine 3 liralık bir arabaya binmektir. Ya da pahalı bir evde oturmak yerine daha mütevazı bir evde oturmaktır. Anlayacağınız; alternatif yöntemleri kullanmakla hayatınızda ne gibi değişiklikler yapacağınız tamamen size bağlı olan bir kuraldır.

Vazgeçmeye Meylettiğinizde Sonunda Kazanacağınız Gerçeğine Sarılın!

Vazgeçmeye Meylettiğinizde Sonunda Kazanacağınız Gerçeğine Sarılın!Biliyorum, borçları bitirme hususunda verilen önerilere genellikle “söylemesi kolay” diye bakıyorsunuz. Sonuçta; bir ay boyunca çalışıp kazandığınız paranın hepsinin borçlara gittiğini görmek, başkaları eğlenirken onları uzaktan izlemek, etrafınızdaki çoğu kişi tatile giderken çalışmaya devam etmek gibi benzer durumlar yaşamak hiç de kolay değil. Elbette, bunun farkındayım. Ancak istediklerinize ulaşabilmek için bazı zorluklara katlanmanız gerektiğini de biliyorum. Kaldı ki siz de bu gerçeğin farkındasınız.

Ama işte bazı zamanlarda yine de umutsuzluğa kapılıyor, çıktığınız yoldan geri dönmek istiyorsunuz. “Ne kadar çalışsam da bu borçlar bitmeyecek” gibi düşüncelerin esiri oluyor, omuzlarınızı düşürerek vazgeçmeye meylediyorsunuz. Oysaki yapmanız gereken şey, böyle anlarda motive olmayı öğrenmektir. Kendinize güç alabileceğiniz motivasyon kaynakları bulmalı, gücünüzün tükenmeye başladığını hissettiğinizde onlara sarılarak yeniden ayağa kalkmalısınız. Çünkü her güçlükte olduğu gibi borç ödeme aşamasında da ne kadar dik durduğunuz ne kadar kısa zaman içinde başarıya ulaşacağınızda belirleyici etken olacaktır.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.