Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TCMB Döviz Alımına Hız Verdi: Net Rezervde Artış!

Analitik bilanço verileri üzerinden derlenen veriler, Merkez Bankası’nın geçen hafta tarihi miktarda döviz alımı gerçekleştirdiğini ortaya koydu.
TCMB Döviz Alımına Hız Verdi: Net Rezervde Artış!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) analitik bilanço verilerinden derlenerek yapılan öncül tahminlere göre, döviz alımı hız kazandı. Rakamlar Merkez Bankası’nın geçen hafta Salı günü 4 milyar dolarlık, hafta boyunca ise toplamda 11 milyar dolarlık tarihi bir döviz alımı gerçekleştirdiğin gösteriyor.

Hesaplamalara göre TCMB’nin swap dışı net rezervleri geçen hafta 9.8 milyar dolar artış kaydetti. Geçen haftaki net rezerv artışı ise 7 milyar dolar olarak gerçekleşti. Son beş haftada swap dışı net rezervlerdeki iyileşme, yaklaşık 27 milyar dolara ulaştı.

Son zamanlarda yabancı ilgisinde bir artış gözlemleniyor. İşlemciler, bu ilginin özellikle swap piyasasında belirginleştiğini ve TL cinsi tahvil piyasasında da artış gösterdiğini belirtiyor. TL likidite koşullarındaki sıkılaşmayı bozmadan döviz biriktirme çabaları, uluslararası rezervlerine olan etkisini sınırlamayı sürdürüyor.

Bu sürecin, yakında Londra swap kısıtlamalarının hafifletilmesi kararını gündeme getirebileceği konuşuluyor. Yabancı ilgisinin son dönemde ivmelendiğine dikkat çekiliyor.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın