Paratic İçerik Arama
Yatırım yapmaya başla!

En İyi Beyin Yakan – Kafa Açan 60 Film Listesi ve Önerileri

Olağanüstü senaryolarla hazırlanmış beyin yakan filmleri izlediğimizde, yaşamış olduğumuz şaşkınlık ve kafamızda oluşan soru işaretleri bizleri dipsiz bir kuyunun içerisine sürüklüyor. Fakat çözüme kavuşturmaya çalıştığımız bu en iyi beyin yakan filmleri izlemeye ve hayranlık duymaya devam ediyoruz. İşte karşınızda sinema dünyasının en iyi ve en beğenilen beyin yakan kafa açan filmleri;

En iyi beyin yakan filmler, akılalmaz senaryoları ve sürpriz sonlarıyla bizleri hayrete düşürmeye devam ediyorlar. Sinemanın dahi çocukları tarafından yaratılan ve bizleri kısa süreliğine de olsa “dumura uğratan” beyin yakan filmlerin geneli elbette ki bilim kurgu ve gizem türlerinden meydana geliyor. Belki de bu türlerin yoğun olarak işlenmesi, bu yapımların ufuk açan filmler haline gelmesindeki en büyük etkenler oluyorlar. Beyin yakan filmler genellikle David Lynch ile özdeşleşmiş olsalar da farklı yönetmenlerin ellerinden çıkan yapımlarla beynimizde kıvılcımlar çıkartmayı başarıyorlar.

Böylesine şaşırmamızı sağlayan yapımların en iyilerinden oluşan bir liste hazırladık. Elbette ki Selfless, I Origins, Children of Men (Son Umut), Hayat Ağacı, Sil Baştan ve Who Am I? gibi listemize sığdıramadığımız yapımlar da yer alıyor. Aynı zamanda IMDb puanına göre düşük puanlıdan yükseğe doğru en iyi beyin yakan filmleri sıralamış olduğumuz listede, benim de favorilerim arasında yer alan Predestination (Zamanın Ötesinde) gibi bazı başyapıtlar, bulundukları yerlerle sizleri de şaşırtabilirler. Bir de sürpriz bir Türk filmini eklediğimiz, en iyi beyin yakan filmler listesi huzurlarınıza geliyor.

İşte karşınızda en iyi beyin yakan filmler listesi;  

En İyi Beyin Yakan Filmler Listesi – IMDb Puanına Göre Sıralaması

En iyi sürpriz sonlu ve senaryolu beyin yakan filmler, olağanüstü bir zekayla hazırlandıkları için, dünya üzerindeki bütün ödülleri hak ediyorlar. Finaliyle şaşkınlık yaratan filmlerin yanı sıra bulmaca çözüyormuş hissi veren filmler de bizleri fazlasıyla etkiliyorlar. Dilerseniz bir yandan beyin yakan filmleri incelerken, bir yandan da Pixies grubunun efsanevi “Where Is My Mind?” şarkısıyla da aklımızı nerede kaybettiğimizi bulalım.

Her biri birer başyapıt niteliğinde olan en iyi beyin yakan filmler listemiz sizlerle;

Gerilim Türünde En İyi Beyin Yakan Filmler Listesi – IMDb Puanına Göre Sıralaması

Geneli psikolojik gerilim türünden oluşan bu beyin yakan filmler, sizleri hem şaşırtacaklar hem de nefesinizi tutarak izleyeceğiniz sahneleriyle kalp atışlarınızı hızlandıracaklar. İşte gerilim türünde en iyi beyin yakan kafa açan filmler.

14. 1408

IMDb Puanı: 6,8

1408Stephen King’in 1408 isimli kısa hikayesinden uyarlanan bu gerilim ve korku filmi, John Cusack ve Samuel L. Jackson gibi başarılı isimleri de bünyesinde barındırıyor. Yönetmen Mikael Hafström’üm ellerinde hayat bulan ve 2007 yılında vizyona giren 1408, toplamda 3 farklı finale sahip, gerilim türünde en iyi beyin yakan filmlerden bir tanesidir.

13. Stay (Gitme)

IMDb Puanı: 6,9

Stay (Gitme)100 dakika boyunca devrelerinizin yanacağı Stay (Gitme), psikolojik gerilim türünün en başarılı örneklerinden biridir. Ryan Gosling, Ewan McGregor ve Naomi Watts gibi kaliteli oyuncuları bünyesinde barındıran bu yapımın yönetmenliğini ise Marc Forster üstlenmiş. Psikolog ve hastası arasındaki bağı, bu ikilinin gerçek ve hayal arasındaki hem gizem hem de gerilim dolu hikayesini anlatan bu başyapıt da en iyi beyin yakan filmlerden biri olarak listemizde yer alıyor.

12. Vanilla Sky

IMDb Puanı: 6,9

Vanilla SkyTom Cruise’un usta oyunculuğunu konuşturduğu Vanilla Sky ile listemize devam ediyoruz. Cameron Crowe yönetmenliğinde meydana getirilen bu 2001 yapımı beyin yakan film de psikolojik gerilim türünün en iyi örneklerinden bir tanesidir. Penelope Cruz, Cameron Diaz ve Kurt Russell gibi başarılı isimleri de bünyesinde barındıran Vanilla Sky, mutlaka izlenmesi gereken en iyi beyin yakan filmler arasında yer alıyor.

2016 VE 2017 YILLARININ EN İYİ KOMEDİ FİLMLERİ İÇİN TIKLAYIN.

11. Triangle (Şeytan Üçgeni)

IMDb Puanı: 6,9

Triangle (Şeytan Üçgeni)2009 yapımı Triangle (Şeytan Üçgeni); Christopher Smith imzalı beyin yakan bir gerilim, gizem filmi olarak karşımıza geliyor. Melissa George ve Liam Hemsworth gibi bilindik isimlerden oluşan kadrosunun yanı sıra hem sürpriz finali hem de olay örgüsüyle şaşkınlık yaratan bu film de beyin yakmak isteyenler için ideal bir öneri olarak listemizde yer alıyor.  

10. Enemy (Düşman)

IMDb Puanı: 6,9

Enemy (Düşman)Neredeyse oynamış olduğu her filmde bizleri şaşırtmayı başaran Jake Gyllenhaal, 2014 yapımı Enemy (Düşman) filmiyle de beynimizden dumanlar çıkartıyor. Jose Saramago’nun romanından uyarlanan bu yapım, monoton hayata sahip bir adamın, izlemiş olduğu film ile hayatının tamamıyla değişmesini anlatıyor. “Kaos Kuramı” ve “Paralel Evren” ikilisinin harmanından oluşan bu etkileyici yapım da listemizde yer alan en iyi beyin yakan filmlerden biri olmayı başarıyor.

9. Identity (Kimlik)

IMDb Puanı: 7,3

Identity (Kimlik)John Cusack ve Amanda Peet’in başrollerini paylamış oldukları Identity (Kimlik), 2003 yılının gerilim türünde en iyi beyin yakan filmleri arasında yer alıyor. Dram ve gizem türlerini de bünyesinde barındıran bu yapım, şiddetli bir fırtına sonucunda, birbirini hiç tanımayan 10 insanın yollarının kesişmesini ve sonrasında meydana gelen gerilim dolu olayları konu alıyor.

8. Irreversible (Dönüş Yok)

IMDb Puanı: 7,4

Irreversible (Dönüş Yok)2002, Fransız yapımı Irreversible (Dönüş Yok) filminin yönetmen koltuğunda Gaspar Noé otururken; Vincent Cassel ve Monica Bellucci gibi başarılı isimler de bu beyin yakan filmin oyuncu kadrosunu güçlendiriyorlar. Dram, suç, gerilim, gizem ve intikam dolu bir film olan Dönüş Yok, 7,4’lük IMDb puanıyla da en iyiler arasında yer alıyor.   

7. The Machinist (Makinist)

IMDb Puanı: 7,7

The Machinist (Makinist)Christian Bale’in inanılmaz oyunculuğuyla çok daha etkileyici bir film haline getirdiği Makinist, insomnia (uyuyamama) hastalığına yakalanmış bir torna ustasının hikayesini anlatıyor. Halüsinasyonların ve paranoyak ruh halinin içerisine sıkışan bu adam, kabuslarla dolu bir hayatın içerisine sürüklenir. 2004 İspanya yapımı bir psikolojik gerilim filmi olan Makinist de mutlaka izlenmesi gereken en iyi beyin yakan filmler arasında yer alıyor.

6. Mulholland Drive (Mulholland Çıkmazı)

IMDb Puanı: 8,0

Mulholland Drive (Mulholland Çıkmazı)Mulholland Drive (Mulholland Çıkmazı) filminin geneli suç ve gizem türlerinden oluşsa da senaryosunun işleyişi itibariyle psikolojik gerilim türünün en iyi örneklerindendir. 2001 ABD ve Fransa ortak yapımı etkileyici bir film olan Mulholland Çıkmazı’nın yönetmen koltuğunda ise David Lynch oturuyor. Naomi Watts, Laura Harring ve Justin Theroux gibi isimlerden oluşan oyuncu kadrosuyla da ödüllü bir film haline gelen Mulholland Çıkmazı, 8,0 IMDb puanıyla da en iyi beyin yakan filmler arasına adını yazdırıyor.

IMDB PUANLARI İLE SON 10 YILIN EN İYİ FİLMLERİ İÇİN TIKLAYIN.

5. Black Swan (Siyah Kuğu)

IMDb Puanı: 8,0

Black Swan (Siyah Kuğu)Biri En İyi Kadın Oyuncu Oscar’ı olmak üzere 30’dan fazla ödül kazanmış Black Swan (Siyah Kuğu) filmiyle beynimizi yakmaya devam ediyoruz. Natalie Portman, Vincent Cassel ve Mila Kunis üçlüsünün harikalar yaratmış olduğu bu 2010 yapımı film, psikolojik gerilim türünde en iyi beyin yakan filmler arasına adını yazdırmayı başarıyor.

4. Shutter Island (Zindan Adası)

IMDb Puanı: 8,1

Shutter Island (Zindan Adası)En iyi beyin yakan filmler denince akla gelen ilk yapımlardan olan Shutter Island (Zindan Adası); Leonardo Dicaprio, Mark Ruffalo, Ben Kingsley ve Michelle Williams gibi usta isimlerden oluşan kadrosuyla da dikkat çekiyor. Martin Scorsese’nin yönetmiş olduğu bu 2010 yapımı roman uyarlaması film, bir yandan ABD rejiminin ideolojisine değinirken bir yandan da kafa karıştıran etkileyici bir hikayeyi gözler önüne seriyor.

3. Gone Girl (Kayıp Kız)

IMDb Puanı: 8,1

Gone Girl (Kayıp Kız)David Fincher’ın başarılı yönetimi ve Rosamund Pike’ın olağanüstü oyunculuğuyla şekillenen Gone Girl (Kayıp Kız) filmi, 2014 yılının en başarılı yapımlarından bir tanesiydi. Gerilim ve gizem türlerinin harmanından oluşan ve bir roman uyarlaması olan Kayıp Kız; Ben Affleck, Tyler Perry ve Neil Patrick Harris gibi başarılı oyuncuları da kadrosunda barındırıyor. İşleyişiyle beyin yakan bu film, 8,1’lik IMDb puanıyla da en iyiler arasında yer alıyor.

2. Vertigo (Ölüm Korkusu)

IMDb Puanı: 8,4

Vertigo (Ölüm Korkusu)1958 yapımı efsanevi bir gerilim filmi olan Vertigo (Ölüm Korkusu), ünlü yönetmen Alfred Hitchcock’un en başarılı yapımlarından bir tanesidir. Kim Novak ve James Stewart gibi isimleri de bünyesinde barındıran Vertigo, etkileyici tarzda bir beyin yakan film izlemek isteyenler için oldukça ideal bir film önerisidir.

1. Fight Club (Dövüş Kulübü)

IMDb Puanı: 8,8

Fight Club (Dövüş Kulübü)Elbette ki, psikolojik gerilim türünün en iyi örneklerinden Fight Club (Dövüş Kulübü) gibi bir başyapıtın olmadığı bir liste düşünülemezdi. Chuck Palahnuik’in romanın, David Fincher tarafından beyaz perdeye uyarlanmış hali olan Dövüş Kulübü; Brad Pitt, Edward Norton ve Helena Bonham Carter’ın efsanevi oyunculuklarıyla kült filmler arasında yer almayı başarıyor. Ayrıca Pixies’in “Where Is My Mind?” adlı şarkısıyla da çok daha etkileyici bir yapım haline gelen Fight Club, en iyi beyin yakan filmler arasına adını yazdırıyor.

Gizem Türünde En İyi Beyin Yakan Filmler Listesi – IMDb Puanına Göre Sıralaması

Geneli bulmaca çözüyormuş hissi veren ve sürpriz sonuyla bizleri şaşırtmayı başaran filmlerden oluşan gizem türünün en iyi beyin yakan filmleri huzurlarınızda;

12. The Thirteenth Floor (13. Kat)

IMDb Puanı: 7,0

The Thirteenth FloorThe Matrix ve eXistenZ gibi aynı dönemin etkileyici yapımlarının yanı sıra Welt am Draht adındaki Alman mini dizisiyle de benzerliklere sahip olan The Thirteenth Floor, genellikle olumsuz eleştirilerin odağı olsa da beyin yakan senaryosuyla çoğu seyircinin beğenisini kazanmayı başarmıştır. Ünlü yönetmen Roland Emmerich’in de yapımcılığını üstlendiği bu 99 yapımı The Thirteenth Floor filmi de beyin devrelerimizi yakmayı başarıyor.

11. Janghwa, Hongryeon (Karanlık Sırlar)

IMDb Puanı: 7,3

Janghwa, Hongryeon (Karanlık Sırlar)Aslında 2003 Kore yapımı bir psikolojik korku filmi olan Janghwa, Hongryeon (Karanlık Sırlar); Kore’ye özgü bir halk hikayesinden uyarlanmıştır. Ayrıca İki Kız Kardeşin Hikayesi adıyla da vizyona giren bu korku filmi, şaşkınlık yaratan senaryosuyla da beynimizi yakmayı başarıyor.

DÜNYANIN EN ZENGİN YÖNETMENLERİ İÇİN TIKLAYIN.

10. Jacob’s Ladder (Dehşetin Nefesi)

IMDb Puanı: 7,5

Jacob's Ladder (Dehşetin Nefesi)Bir başka sırlarla dolu psikolojik korku filmi olan Jacob’s Ladder (Dehşetin Nefesi), 1990 yılının en başarılı yapımlarından bir tanesiydi. Adrian Lyne tarafından yönetilen bu yapım, aklını kaçırdığını düşünen bir Vietnam gazisinin, gerçek ve hayal arasındaki kabuslarla dolu yaşamını gözler önüne seriyor.

9. Lost Highway (Kayıp Otoban)

IMDb Puanı: 7,6

Lost Highway (Kayıp Otoban)7,6’lık IMDb puanıyla gizem türünde en iyi beyin yakan filmler arasında yer alan Lost Highway (Kayıp Otoban), 1997 yapımı David Lynch filmlerinden de bir tanesidir. Sürreal imgelerin yer aldığı, en karmaşık yapımlardan olan Kayıp Otoban; Smashing Pumpkins, Marilyn Manson ve Rammstein’den oluşan soundtrackleriyle de beğeni kazandı.

8. Zodiac

IMDb Puanı: 7,7

ZodiacGerçek bir olayın sinemaya uyarlanmış hali olan 2007 yapımı Zodiac, suç, gerilim ve gizem türlerini de bünyesinde barındırıyor. Elbette ki bu filmde de yine Jake Gyllenhaal karşımıza çıkıyor. Ayrıca Robert Downey Jr. ve Mark Ruffalo gibi usta oyuncuların da yer aldığı bu David Fincher filmi, 60’ların sonunda ABD’de işlenen seri cinayetleri konu alıyor.  

7. The Game (Oyun)

IMDb Puanı: 7,8

The Game (Oyun)Bir başka David Fincher filmiyle daha listemize devam ediyoruz. Michael Douglas, Sean Penn ve Deborah Kara Unger gibi daha birçok başarılı isimden oluşan oyuncu kadrosuyla da dikkat çeken 97 yapımı The Game (Oyun), gizem türünün en iyi örneklerinden de bir tanesidir. Küçük kardeşe hediye edilen gizemli bir oyun ile hayatı tamamıyla değişen Nicholas Von Orton adına bir karakterin başına gelenleri konu alan bu yapım, mutlaka izlenilmesi gereken en iyi beyin yakan filmler arasında yer alıyor.

6. Magnolia (Manolya)

IMDb Puanı: 8,0

Magnolia (Manolya)Tom Cruise, Philip Seymour Hoffman ve Julianne Moore gibi birbirinden başarılı isimleri bünyesinde barındıran 1999 yapımı Manolya filmi aslında, dram konulu beyin yakan filmlerden biri olsa da senaryosuna gizlenmiş sırlarla ve işleyişiyle de gizemli bir yapım olarak karşımıza geliyor. Paul Thomas Anderson tarafından yazılıp yönetilen bu yapım, bir grup insanın tesadüflere dayalı hikayesini etkileyici bir dille seyircilerle buluşturuyor.

5. Persona

IMDb Puanı: 8,1

PersonaIngmar Bergman tarafından yönetilen bir İsveç filmi olan Persona, kesinlikle beyin devrelerinizi yakmayı başaracak. Toplamda 7 prestijli ödülün sahibi olan Persona da Manolya gibi dram türünün en iyi beyin yakan filmlerinden bir tanesidir. Hayattan kendisini soyutlamış bir aktristin hayatını konu alan bu 1966 yapımı siyah-beyaz film de mutlaka izlemeniz gereken beyin yakan filmler arasında yer alıyor.

GİŞEDEN DARBE YEMİŞ BAŞYAPIT NİTELİĞİNDEKİ FİLMLER İÇİN TIKLAYIN.

4. Beautiful Mind (Akıl Oyunları)

IMDb Puanı: 8,2

Beautiful Mind (Akıl Oyunları)2002 yılının Oscar’larını silip süpüren olağanüstü bir başyapıtla daha karşınızdayız. Nobel Ödüllü bir matematikçi olan John Nash’in akılalmaz hayat hikayesini anlatan Beautiful Mind (Akıl Oyunları) filminin yönetmen koltuğunda ise Ron Howard oturuyor. Ayrıca Russel Crowe, Jennifer Connelly, Ed Harris ve Paul Bettany gibi yetenekli oyuncularla da son 20 yılın en iyi filmleri arasında yer almayı başarıyor.

3. Oldboy (İhtiyar Delikanlı)

IMDb Puanı: 8,4

Oldboy (İhtiyar Delikanlı)Kore yapımı bir diğer beyin yakan film olan Oldboy (İhtiyar Delikanlı), IMDb’den almış olduğu 8,4’lük puanla da listemizin en iyilerinden biri olmayı başarıyor. 2003 yılında gösterime giren Oldboy, aynı ada sahip etkileyici bir Japon mangasının sinemaya uyarlanmış hali olarak karşımıza geliyor. 2004 yılında Cannes Film Festivali’nde Büyük Ödül’e sahip olmayı başaran bu yapım da mutlaka izlenilmesi gereken beyin yakan filmlerden bir tanesidir.

2. Memento (Akıl Defteri)

IMDb Puanı: 8,5

Memento (Akıl Defteri)Beyin yakma garantisi veren bir efsaneyle listemizi oluşturmaya devam ediyoruz. 2000 yılının en iyi beyin yakan filmleri arasında yer alan Memento (Akıl Defteri), bugüne kadar çekilmiş en başarılı Christopher Nolan filmlerinden de bir tanesidir. Guy Pearce’in inanılmaz oyunculuğu ile karşımıza gelen, aynı zamanda da gizem ve psikolojik gerilim türünün başarılı örneklerinden biri olan Memento da mutlaka izlenmesi gereken filmlerdendir.

1. Usual Suspects (Olağan Şüpheliler)

IMDb Puanı: 8,6

1995 yapımı Usual Suspects, sürpriz sonuyla beynimizi yok eden filmlerden bir tanesidir. Efsanevi ve gizemli Türk suç lideri Kayzer Söze’nin hikayesinin anlatıldığı, Bryan Singer yapımı bu başyapıt; Kevin Spacey’nin başarılı oyunculuğunun yanı sıra Stephan Baldwin, Gabriel Byrne ve Benicio de Toro’nun da etkileyici performanslarıyla süsleniyor.

Aksiyon Türünde En İyi Beyin Yakan Filmler Listesi – IMDb Puanına Göre Sıralaması

Bazı yapımlar sıra dışı senaryolarını, aksiyon dolu sahnelerle süsleyerek, seyir zevki oldukça yüksek filmler haline geliyorlar. İşte listemizde yer alan bu yüksek puanlı yapımlar da aksiyon türünde en iyi beyin yakan filmler olmayı başarıyorlar.

5. Looper (Tetikçiler)

IMDb Puanı: 7,4

Looper (Tetikçiler)En iyi ve en yeni beyin yakan filmler arasında yer alan Looper (Tetikçiler), 5 yıl önce vizyona girdi. Rian Johnson’ın yönetmiş olduğu bu film, Joseph Gordon-Levitt’in, Bruce Willis’in ve Emily Blunt’ın başarılı oyunculuklarıyla ödüllü bir film haline geldi. 7,4’lük IMDb puanıyla aksiyon türünde en iyi beyin yakan filmler arasına adını yazdıran Looper, kesinlikle sizlerin de beğenisini kazanacak.

4. Source Code (Yaşam Şifresi)

IMDb Puanı: 7,5

Source Code (Yaşam Şifresi)Jake Gyllenhaal, Source Code (Yaşam Şifresi) filmiyle de beynimizi yakmaya devam ediyor. Duncan Jones yönetiminde 2011 yapımı etkileyici bir film olarak karşımıza gelen Yaşam Şifresi, Michelle Monaghan, Vera Farmiga ve Jeffrey Wright gibi başarılı isimleri de bünyesinde barındırıyor. Aksiyon, bilim kurgu ve gizem türlerinden meydana gelen bu yapım en iyi beyin yakan filmler arasında yer alıyor.

3. Edge of Tomorrow (Yarının Sınırında)

IMDb Puanı: 7,9

Edge of Tomorrow (Yarının Sınırında)Yine Tom Cruise ve yine Emily Blunt.. aksiyon türünde en iyi ve en yeni beyin yakan filmler arasında yer alan 2014 yapımı Edge of Tomorrow (Yarının Sınırında), bilim kurgu türünü de bünyesinde barındırıyor. Doug Liman tarafından yönetilen Yarının Sınırında filmi, All You Need Is Kill adlı romanın sinemaya uyarlanmış hali olarak seyircileri büyülemeyi başarıyor.

2017 YILININ EN HEYECAN VERİCİ FİLMLERİ İÇİN TIKLAYIN.

2. Blade Runner (Bıçak Sırtı)

IMDb Puanı: 8,2

Blade Runner (Bıçak Sırtı)2017 yılında devam filmi vizyona girecek olan 1982 yapımı Blade Runner (Bıçak Sırtı) da aksiyon ve bilim kurgu türünün en iyi beyin yakan filmlerindendir. 2019 yılının hayali Los Angeles’ini anlatan bu Ridley Scott filmi, usta oyuncu Harrison Ford’un yanı sıra Rutger Hauer ve Sean Young’ın da etkileyici performanslarıyla en iyi ler arasına girmeyi başarmıştır.    

1. Matrix

IMDb Puanı: 8,7

Matrixİzledikten sonra “ya bizler de bir simülasyonun içerisindeysek?” sorusunu kendimize yöneltmemizi sağlayan ve beyin yakan unutulmaz filmler arasında yer alan Matrix ile aksiyon türüne veda ediyoruz. Wachowski Kardeşler’in yazıp yönettikleri; Keanu Reeves, Laurence Fishburne, Carrie-Anne Moss ve Hugo Weaving gibi isimlerin eşsiz performanslarıyla süsledikleri 99 yapımı Matrix, en iyi beyin yakan ve ufuk açan filmlerden bir tanesidir.

Bilim Kurgu Türünde En İyi Beyin Yakan Filmler Listesi – IMDb Puanına Göre Sıralaması

Bilim ve teknoloji halihazırda birçoğumuzun devreleri yakmasına neden oluyor. Bir de bu gelişmeler görsel efektler, etkileyici senaryolar ve başarılı oyunculuklarla birleşince, bilim kurgu türünde en iyi beyin yakan filmler ortaya çıkıyor.

13. Transcendence (Evrim)

IMDb Puanı: 6,3

Transcendence (Evrim)Bilim kurgu, gerilim ve drama türlerini bünyesinde barındıran 2014 yapımı Transcendence (Evrim); Johnny Depp, Rebecca Hall, Morgan Freeman ve Paul Bettany gibi usta oyunculardan oluşan kadrosuyla da dikkat çekiyor. Jack Paglen tarafından yazılan ve Wally Pfister tarafından yönetilen Evrim filmi de farklı konusuyla hem beyin yakmayı hem de kafa açmayı başarıyor.

12. Lucy

IMDb Puanı: 6,4

LucyHem bir bilim kurgu hem de bir aksiyon filmi olarak karşımıza gelen Fransa yapımı Lucy de 2014 yılında gösterime girmiştir. Scarlett Johanson’un büyüleyici performansı, Morgan Freeman, Min-sik Choi ve Analeigh Tripton’un da etkileyici oyunculuklarıyla şekillenen Lucy, insanın sahip olduğu beyninin %100’ünü kullanırsa neler olabileceği teorisini gözler önüne seriyor.

11. Cube (Küp)

IMDb Puanı: 7,3

Cube (Küp)1997 Kanada yapımı bilim kurgu türünün en iyi beyin yakan filmlerinden olan Cube (Küp), Vincenzo Natali yönetiminde huzurlarınıza geliyor. İlginç konusu ve işleyişiyle izleyicilerin beğenisini kazanan bu düşük bütçeli filmde Nicole de Boer, David Hewlett, Maurice Dean Wint ve Nicky Guadagni gibi isimler de yer alıyor.  

SİNEMA SEKTÖRÜNÜN TALİHİNİ DEĞİŞTİREN DÜNYANIN EN İYİ FİLM SERİLERİ İÇİN TIKLAYIN.

10. The Fountain (Kaynak)

IMDb Puanı: 7,3

The Fountain (Kaynak)Darren Aronofsky tarafından yönetilen, 2006 yapımı The Fountain (Kaynak) filmi de listemizin en iyileri arasında yer alıyor. Tarih, din, bilim kurgu ve fantastik türlerinin birleşiminden oluşan Fountain, zengin oyuncu kadrosuyla da dikkat çekiyor. Rachel Weisz ve Hugh Jackman’ın başrollerini paylaştıkları Kaynak filmi, en iyi beyin yakan ufuk açan filmler arasına adını yazdırmayı başarıyor.

9. Pi

IMDb Puanı: 7,5

Pi1998 yapımı başka bir Darren Aronofsky başyapıtı olan Pi, Aronofsky’ye Sundance Film Festivali’nde En İyi Yönetmen ödülünü kazandırmıştır. IMDb’den almış olduğu 7,5’lik puanla da en iyi beyin yakan filmler arasında yer alan Pi, 60 bin dolarlık düşük bütçesiyle de 3 milyon doların üzerinde hasılat elde etmeyi de başarmıştır.

8. Butterfly Effect (Kelebek Etkisi)

IMDb Puanı: 7,7

Butterfly Effect (Kelebek Etkisi)Vizyona girmiş olduğu dönemde büyük yankı uyandıran Butterfly Effect (Kelebek Etkisi), bilim kurgu ve gerilim türlerinin harmanından oluşuyor. İki başarılı yönetmenin görev aldığı bu 2004 yapımı etkileyici filmin başrollerini ise Ashton Kutcher, Amy Smart ve Eric Stoltz gibi ünlü isimler paylaşıyor. Geçmiş ve gelecek arasında, paralel evrenler içerisinde geçen bu güzel yapım da en iyi beyin yakan filmler arasına adını yazdırıyor.

7. The Man from Earth (Dünyalı)

IMDb Puanı: 8,0

The Man from Earth (Dünyalı)2007 yılına damga vurmayı başarmış etkileyici bir bilim kurgu filmiyle daha yolumuza devam ediyoruz. Jerome Bixby tarafından yazılan ve Richar Schenkman’ın yönetimiyle hayat bulan The Man from Earth (Dünyalı) filmi de IMDb’den 8 puan alarak en iyi beyin yakan ufuk açan filmler arasına adını yazdırıyor.

2017 YILINA DAMGA VURMASI BEKLENEN EN İYİ DEVAM FİLMLERİ İÇİN TIKLAYIN.

6. Stalker (İz Sürücü)

IMDb Puanı: 8,1

Stalker (İz Sürücü)Günümüzden alışık olduğumuz Stalker (İz Sürücü) adıyla karşımıza gelen 1979 Rusya yapımı bu efsanevi bilim kurgu filmi de 8,1’lik IMDb puanıyla en iyiler arasında yer alıyor. Andrei Tarkovsky’nin usta ellerinde hayat bulan bu etkileyici yapım; yazar, bilim adamı ve iz sürücüsünden oluşan üç kişilik bir grubun, içinizde gizlediğiniz dileği gerçekleştiren bir odanın bulunduğu Bölge’ye yolculuklarını konu alıyor.

5. A Clockwork Orange (Otomatik Portakal)

IMDb Puanı: 8,3

A Clockwork Orange (Otomatik Portakal)Unutulmaz beyin yakan filmler arasında yer alan bir diğer efsaneyle beynimizin sınırlarını zorlamaya devam ediyoruz. Anthony Burgess’in romanından uyarlanan, 1971 yapımı A Clockwork Orange (Otomatik Portakal) filminin yönetmen koltuğunda ise Stanley Kubrick oturuyor. Malcolm McDowell’ın başrolde oynadığı Otomatik Portakal, holigan bir gencin, birçok suça karışmış sokak çetesine dahil olmasını ve daha sonra ise yakalanarak polis tarafından beyninin yıkanmasını konu alıyor.

4. 2001: A Space Odyssey (2001: Bir Uzay Destanı)

IMDb Puanı: 8,3

2001: A Space Odyssey (2001: Bir Uzay Destanı)Kendisinden sonra gelen birçok uzay filmine ilham veren bu Stanley Kubrick filmi, 1968 yılına ait bilim kurgu türünde en iyi beyin yakan filmlerden biri olarak karşımıza geliyor. 2001: A Space Odyssey (2001: Bir Uzay Destanı) adıyla karşımıza gelen; evrim, teknoloji ve yapay zeka gibi unsurları içeren bu olağanüstü yapım, görsel efektleriyle de seyircileri şaşkına uğratmayı başarıyor.

3. The Prestige (Prestij)

IMDb Puanı: 8,5

The Prestige (Prestij)Geçtiğimiz yıl hayatını kaybeden ünlü şarkıcı David Bowie’nin Tesla rolüyle konuk oyuncu olarak karşımıza çıktığı, 2006 yapımı The Prestige (Prestij) filmi de beyninizin yanmasına sebep olacak yapımlardan biridir. Christopher Nolan tarafından yönetilen Prestij; Christian Bale, Hugh Jackman, Scarlett Johansson ve Michael Caine gibi ünlü isimleri de bünyesinde barındırıyor.

2. Interstellar (Yıldızlararası)

IMDb Puanı: 8,6

Interstellar (Yıldızlararası)Christopher Nolan, yönetmiş olduğu etkileyici başyapıtlarla beynimizi yakmaya devam ediyor. 2014 yılının ve sinema tarihinin bilim kurgu temalı en iyi beyin yakan filmleri arasında yer alan Interstellar (Yıldızlararası), 8,6’lık IMDb puanının yanı sıra kazanmış olduğu ödüllerle de ses getirmeyi başarıyor. Matthew McConaughey, Anne Hathaway, Jessica Chastain, Matt Damon, Mackenzie Foy, Michael Cain, John Lithgow ve Casey Affleck gibi birbirinden başarılı isimleri de bünyesinde barındıran Yıldızlararası, listemizde yer alan en iyi filmlerden biri olarak huzurlarınıza geliyor.

1. Inception (Başlangıç)

IMDb Puanı: 8,8

Inception (Başlangıç)2010 yılında gösterime giren Inception (Başlangıç) filmi de Christopher Nolan’ın başyapıtlarından bir tanesidir. Bilim kurgu türünde en iyi beyin yakan filmler arasında ilk sırada yer alan Başlangıç, güçlü oyuncu kadrosu ve farklı senaryosuyla da son 25 yıla damga vuran en iyi filmler arasına da adını yazdırıyor.

Fantastik Türde En İyi Beyin Yakan Filmler Listesi – IMDb Puanına Göre Sıralaması

Aslında her türden biraz bünyesinde barından ve farklı dünyaları bizlerle buluşturup ufkumuzu açan fantastik filmler, bazen senaryolarıyla beyin devrelerimizde kıvılcımlar çıkartmayı başarıyorlar. İşte karşınızda fantastik türde en iyi beyin yakan ufuk açan filmler;

15. Snowpiercer (Kar Küreyici)

IMDb Puanı: 7,0

SnowpiercerJoon-ho Bong tarafından yönetilen Güney Kore ve ABD ortak yapımı Snowpiercer filmi, aklınızı başınızdan alacak bir yapım olarak listemizde yer alıyor. Gelecekte başarısızlıkla sonuçlanan bir deneyin, dünyayı neredeyse tamamen yok eden bir küresel ısınmaya neden olmasını ve hayatta kalan son insanların da kesintisiz bir güce sahip dev bir trenle durmadan dünyayı dolaşmalarını anlatıyor. Chris Evans, Tilda Swinton, Song Kang-Ho, Jaime Bell ve John Hurt gibi isimlerin yer aldığı bu başyapıt da mutlaka izlemeniz gereken en iyi fantastik ve bilim kurgu filmlerindendir.

14. Eraserhead

IMDb Puanı: 7,4

EraserheadÜnlü yönetmen David Lynch’in çekmiş olduğu ilk uzun metrajlı film olarak karşımıza gelen 1977 yapımı Eraserhead, bugüne kadar ki en iyi beyin yakan filmlerden bir tanesidir. Ayrıca sinema adına her açıdan önemli bir yapım olarak kabul edilen Eraserhead filminin 2004 yılında ABD Ulusal Film Arşivi’nde saklanmasına karar verilmiştir.

13. Cloud Atlas (Bulut Atlası)

IMDb Puanı: 7,5

Cloud Atlas (Bulut Atlası)Yaklaşık 3 saat boyunca beyninizi darmaduman edecek bir film olan Cloud Atlas (Bulut Atlası), farklı dönemlerde yaşamış 6 insanın hikayesini anlatıyor. Yapımı 4 yıl süren bu akılalmaz film, hem en iyi hem de en kötü filmler arasında yer alıyor. Wachowski Kardeşler tarafından yönetilen, Tom Hanks, Halle Berry, Jim Sturgess, Bae Doona ve Hugo Weaving gibi başarılı isimleri de bünyesinde barındıran bu filmin iyi ya da kötü olduğuna sizler karar verin.

12. Predestination (Zamanın Ötesinde)

IMDb Puanı: 7,5

Predestination (Zamanın Ötesinde)Bana göre, gelmiş geçmiş en iyi beyin yakan filmler arasında ilk sırada yer alan, 2014 yapımı Predestination (Zamanın Ötesinde); Ethan Hawke, Sarah Snook ve Noah Taylor’ın olağanüstü oyunculuklarıyla oldukça etkileyici bir film olarak listemizi süslüyor. Spiering Kardeşler tarafından yazılıp yönetilen bu başyapıt, sürpriz sonuyla da hayranlık uyandırıyor.

11. El Topo (Köstebek)

IMDb Puanı: 7,5

El Topo (Köstebek)1970 Meksika yapımı El Topo (Köstebek) filmi, 44. Akademi Ödül töreninden Yabancı Dilde En İyi Film Oscar’ını kazanan oldukça başarılı western filmidir. Aleajandro Jodorowsky tarafından yönetilen bu etkileyici film, bir silahşörün aydınlanmasını konu alıyor. Ayrıca başarılı El Topo rolüyle de takdir toplayan yönetmen Aleajandro Jodorowsky, bu güzel filmin yapımcılığını da üstlenmiştir.

10. Stranger Than Fiction (Lütfen Beni Öldürme)

IMDb Puanı: 7,6

Stranger Than Fiction (Lütfen Beni Öldürme)Fantastik türde en iyi beyin yakan filmler arasında yer alan 2006 yapımı Stranger Than Fiction (Lütfen Beni Öldürme); Will Farrel, Emma Thompson, Maggie Gyllenhaal, Dustin Hoffman ve Queen Latifah gibi birçok usta oyuncuyu da bünyesinde barındırıyor. Eğlenceli bir fantastik film olarak karşımıza gelen Lütfen Beni Öldürme, 7,6’lık IMDb puanıyla da en iyiler arasına adını yazdırıyor.

9. Dark City (Karanlık Şehir)

IMDb Puanı: 7,7

Dark City (Karanlık Şehir)Alex Proyas’ın yazıp yönetmiş olduğu 1998 yapımı etkileyici bir film olarak listemizde yer alan Dark City (Karanlık Şehir), fantastik türde en iyi beyin yakan filmler arasına da adını yazdırmayı başarıyor. Bilim kurgu, suç ve fantastik türlerinin harmanından oluşan bu filmin başrolünde ise Rufus Sewell yer alıyor. Ayrıca Jennifer Connelly, Kiefer Sutherland ve Melissa George gibi ünlü isimlerin de bulunduğu Karanlık Şehir, 7,7’lik IMDb puanıyla da seyircileri etkilemeyi başarmış gibi görünüyor.

8. Being John Malkovich (John Malkovich Olmak)

IMDb Puanı: 7,8

Being John Malkovich (John Malkovich Olmak)John Cusack’ın canlandırmış olduğu kuklacı Craig karakteri, eşinin (Cameron Diaz) baskılarına dayanamayarak bir şirkette çalışmaya başlar. Burada Maxine (Catherine Keener) adında güzel bir kadınla tanışır ve ona aşık olur. Sonrasında ise şirketteki dosya dolabının arkasına gizlenmiş bir tüneli keşfeder. İşin tuhaf kısmı ise bu tünelin kapısı ünlü oyuncu John Malkovich’in beynine açılmaktadır. Birçok prestijli ödüle aday olarak gösterilen Being John Malkovich (John Malkovich Olmak), gerçek bir beyin bükücü olarak karşımıza geliyor.

EN İYİ PARA KONULU FİLMLER İÇİN TIKLAYIN.

7. Mr. Nobody (Bay Hiçkimse)

IMDb Puanı: 7,9

Mr. Nobody (Bay Hiçkimse)Fantastik türde efsaneleşmeyi başarmış, en iyi beyin yakan kafa açan filmler arasına adını yazdıran Mr. Nobody (Bay Hiçkimse) ile listemize devam ediyoruz. Jaco Van Dormael’in yönetmiş olduğu bu başyapıt; Jared Leto ve Diane Kruger gibi başarılı isimleri de bünyesinde barındırıyor. Tam 2092 yılında dünyada kalmış son ölümlü, asırlık çınar Nemo’nun hikayesinin anlatıldığı bu paralel evren temalı etkileyici film, sizleri de beraberinde olasılıklar içerisine sürükleyecek.

6. La Montana Sagrada (Holy Mountain)

IMDb Puanı: 7,9

La Montana Sagrada (Holy Mountain)Başka bir Alejandro Jodorowsky başyapıtıyla daha sona doğru yaklaşıyoruz. 1973 yapımı fantastik bir film olan La Montana Sagrada (Holy Mountain); sürpriz sona sahip öncü filmlerden bir tanesidir. İsa benzeri bir karakterin, ruhani liderin dünyasına girip, gezegenleri temsil eden bir grupla tanışmasını konu alan bu etkileyici başyapıt, “anlatılmaz, yaşanır” türde bir filmdir.

5. 12 Monkeys (12 Maymun)

IMDb Puanı: 8,0

12 Monkeys (12 Maymun)2015 yılında dizi haline getirilmiş bir başyapıt olan 12 Monkeys (12 Maymun), fantastik türde beyin yakmaya ant içmiş olağanüstü bir filmdir. 1995 yılında Terry Gilliam tarafından çekilen, Brad Pitt, Bruce Willis ve Madeleine Stowe gibi güçlü bir oyuncu kadrosuna sahip olan 12 Maymun, aklınızı kaçırmanıza neden olabilir.

4. Groundhog Day (Bugün Aslında Dündü)

IMDb Puanı: 8,0

Groundhog Day (Bugün Aslında Dündü)Bill Murray ve Andie MacDowell’ın başrollerini paylaşmış oldukları 93 yapımı Groundhog Day (Bugün Aslında Dündü), gelmiş geçmiş en iyi filmlerin sıralandığı, IMDb Top 250 listesinde yer alıyor. Eğlenceli bir fantastik komedi filmi olan Bugün Aslında Dündü; bir etkinliğe katılan hava durumu sunucusunun, bu etkinlikten sonra hep aynı günü yaşaması sonucunda meydana gelen karmaşık olayları konu alıyor.

3. Donnie Darko

IMDb Puanı: 8,1

Donnie DarkoRichard Kelly’nin en güzel filmlerinden biri olan Donnie Darko; Gyllenhaal kardeşlerin yanı sıra Jena Malone ve Drew Berrymore gibi ünlü isimleri de bünyesinde barındırıyor. 2001 yapımı fantastik bir başyapıt olan Donnie Darko da 8,2 puan alarak IMDb Top 250 listesine adını yazdırıyor. 16 yaşında bir gencin gerçek olmayan görüntüler görmesi ve sonrasında bu görüntülerdeki tavşan kostümlü adamın izinden gitmesi, tüyler ürpertici olayların gerçekleşmesine neden oluyor.

2. El Laberinto Del Fauno (Pan’ın Labirenti)

IMDb Puanı: 8,2

El Laberinto Del Fauno (Pan'ın Labirenti)Guillermo del Toro tarafından yönetilen ve eşsiz bir film olarak karşımıza gelen Pan’ın Labirenti, fantastik ve beyin yakan bir dünya ile bizleri buluşturuyor. 2006 yılında gösterime giren ve 3 Akademi Ödülü’nün de sahibi olan bu film, İspanya İç Savaş dönemi sonrası üvey babasının yanına taşınmış, 10 yaşında Ofelia adında küçük bir kızın, fantastik bir dünya ile buluşmasını anlatıyor.

1. Truman Show

IMDb Puanı: 8,2

Truman ShowBeyin yakan bir başka başyapıt olarak izleyiciyle buluşan Truman Show; Jim Carrey, Laura Linney, Ed Harris ve Natascha McElhone gibi ünlü isimlerin etkileyici performanslarıyla ödüllü bir film olmayı başarmıştır. Tamamıyla bir oyundan ibaret olan Truman Burbank’in hayatını anlatan bu başyapıt en iyi beyin yakan ufuk açan filmler arasında yer alıyor. Bu başyapıtın yanı sıra Jim Carrey’nin başrolünde oynadığı 2007 yapımı 23 Numara da beyninizi kül etmeye aday olan etkileyici bir filmdir.

Bonus: Sen Aydınlatırsın Geceyi

IMDb Puanı: 8,0

Sen Aydınlatırsın GeceyiGeldik bonusumuza. Leyla ile Mecnun dizisinin yanı sıra İtirazım Var, Güneşin Oğlu ve Beş Şehir filmleriyle de fark yaratan Onur Ünlü, Altın Portakal Ödüllü bu etkileyici filmle de beynimizi adeta küle çevirmeyi amaçlıyor. 2013 yılında Sen Aydınlatırsın Geceyi adıyla vizyona giren bu başyapıt; Leyla ile Mecnun dizisinde de harikalar yaratan Ali Atay, Serkan Keskin, Ahmet Mümtaz Taylan Cengiz Bozkurt’un yanı sıra Demet Evgar, Damla Sönmez, Ercan Kesal, Tansu Biçer, Cengiz Bozkur, Nadir Sarıbacak, Ezgi Mola, Ayşenil Şamlıoğlu ve Derya Alabora gibi birçok ünlü ismi de bünyesinde barındırıyor.

En iyi beyin yakan filmleri türlerine göre ayırmış olsak da aslında her film içerisinde birden çok türü ve konuyu barındırıyor. Karmaşık ve kafa bulandıran kurgularıyla hem beynimizi yakan hem de hayranlık uyandıran bu güzel filmlerden oluşan listemize, sizler de yorumlarınızla birlikte favori filmlerinizi ekleyebilirsiniz.


Tüm yorumları görmek için tıklayın. (2)

Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Listeler kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSize daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum