Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ev Sahiplerinin Korktuğu Karar Vergi Paketinden Çıkarıldı!

Ev sahibine yeni yük, kiracıya ise zam getirecek olan vergi düzenlemesinde değişiklik yapıldı. Ev sahiplerinin ödediği vergilerde istisnanın kaldırılmayacağı öğrenildi.
Ev Sahiplerinin Korktuğu Karar Vergi Paketinden Çıkarıldı!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın üzerinde çalıştığı bilinen vergi paketine dair yeni bir gelişme yaşandı. Ev sahiplerinin kira geliri üzerinden ödediği vergilere uygulanan 33 bin liralık istisnanın kaldırılmasına yönelik madde paketten çıkarıldı.

Daha önce vergi reformunda oluşan taslağı haberleştiren ve ev sahiplerine getirilecek olan kira vergisi zammını kamuoyuyla paylaşan Sözcü’nün haberiyle tepkiler yükselmişti.

Tek evi kirada olan ev sahiplerinin gelirinde düşüş yaşanacağı ve verginin konut kiralarına da yansıtılacağı eleştirileri yüksek sesle konuşulmuştu.

Gelen tepkiler üzerine, kira geliri üzerinden ödenen vergide 33 bin liralık istisnanın kaldırılması kararı taslak metinden çıkarıldı.

Böylece 33 bin liranın altında kira geliri olan ev sahipleri vergiden muaf tutulmaya devam edecek.

GCM Yatırım Banner

Söz konusu istisnanın kaldırılması kararına AKP içerisinden de tepki gelmiş, yeni düzenlemenin kira geliri ile geçinmeye çalışanları vuracağı uyarıları paylaşılmıştı.

Partililer, birden fazla evi olanların yeni düzenlemeden çok fazla etkilenmeyeceği çünkü istisnadan zaten bir ev için yararlanıldığı detayını dile getirmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın