Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Şimşek, Dünya Bankası Başkanı Banga ile Bir Araya Geldi

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Dünya bankası Grubu Başkanı Ajay Banga ile basına kapalı bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmenin detayları şu şekilde...
Bakan Şimşek, Dünya Bankası Başkanı Banga ile Bir Araya Geldi
HABER GİRİŞ

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Dünya Bankası Grubu Başkanı Ajay Banga ile bir araya geldi. Bu önemli görüşme, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nda yaklaşık bir saat süresince basına kapalı olarak gerçekleştirildi.

Banga’nın ziyareti, uzun bir aradan sonra Dünya Bankası Grubu Başkanı seviyesinde Türkiye’ye yapılan ilk ziyaret olma özelliği taşıyor. Görüşme sırasında Türkiye ekonomisindeki son gelişmeler ele alındı ve Banga, Türkiye’nin ekonomik programına olan desteğini yineledi.

Gerçekleştirilen toplantıda 2024-2028 mali yıllarını kapsayan ve Türkiye ile Dünya Bankası arasındaki mali ve teknik işbirliğinin temelini oluşturan “Ülke İşbirliği Çerçevesi” üzerinde duruldu.

Bu çerçevede afetlere dirençlilik, enerji, yeşil dönüşüm, iklim değişikliği ile mücadele, ihracatın desteklenmesi, reel sektör, altyapı, lojistik, sanayi, tarım, eğitim, sağlık ve kapsayıcılık gibi birçok alanda geliştirilebilecek iş birlikleri ele alındı.

Dünya Bankası, Türkiye’nin Eylül 2023’te açıkladığı Orta Vadeli Program’a (OVP) destek olmak amacıyla, Türkiye’ye sağladığı finansmanı 17 milyar dolardan 35 milyar dolara çıkarmıştı. Bu fonlar, OVP ve 12. Kalkınma Planı’nda belirtilen öncelikler doğrultusunda geliştirilecek projelerin finansmanında kullanılacak. (AA)

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın