Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dünya Bankası Türkiye Fonunu 2 Katına Çıkarmayı Planlıyor

Bloomberg’de yer alan habere göre Dünya Bankası, Türkiye fonlarına 18 milyar dolar daha ekleyerek, iki katına çıkarmayı düşünüyor.
Dünya Bankası Türkiye Fonunu 2 Katına Çıkarmayı Planlıyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Bloomberg’de Kerim Karakaya ve Onur Ant imzasıyla paylaşılan habere göre Dünya Bankası Türkiye fonunu yükseltmeyi planlıyor. Kaynakların aktardığı bilgiye göre Dünya Bankası, Türkiye ekonomisinin istikrara kavuşmasına yardımcı olmak için verdiği desteği potansiyel olarak iki katına çıkarmak için görüşmeler yürütüyor.

Banka, mevcut durumda Türkiye’ye 17 milyar dolar olan programa ek olarak önümüzdeki üç yıl için 18 milyar dolara kadar taahhütte bulunarak, Türkiye’ye yönelik fonu 35 milyar dolara çıkarmayı değerlendiriyor.

Hükümete doğrudan kredi verilmesinin yanında özel sektöre yönelik desteği de kapsayacak olan finansman hakkında henüz resmi açıklama gelmedi.

Eğer böyle bir anlaşma yapılırsa bu, Türkiye’nin yeni ekonomi kadrosu olan Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan olmak üzere tüm yönetime güven duyulduğu şeklinde yorumlanacak.

Finansmanın Büyük Kısmı Doğrudan Yatırımlara Gidecek

Elde edilen bilgiye göre 18 milyar dolarlık kaynağın üçte ikisinin doğrudan yatırımlar ve garantilerle özel sektöre aktarılması, geri kalanının hükümete doğrudan borç vermede kullanılması gündemde.

GCM Yatırım Banner

Fonların bir kısmının ise 6 Şubat’ta meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen bölgelerin yeniden inşasında kullanılmasının beklendiği bilgisi paylaşıldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.