Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Maliyetler Açıklandı: Konut Fiyatlarında Düşüş Hayal Olabilir!

TÜİK, Nisan ayının inşaat maliyet endeksi verilerini açıkladı. Verilerde artışın sekteye uğramadığı görüldü. İşte detaylar;
Maliyetler Açıklandı: Konut Fiyatlarında Düşüş Hayal Olabilir!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Nisan 2024 döneminin inşaat maliyet endeksi verilerini paylaştı. Yüksek enflasyon ve faiz ortamında reel anlamda düşüşe geçen konut sektörünün maliyetlerinde tablo farklı oldu.

TÜİK verilerine göre Nisan ayında inşaat maliyet endeksinde bir önceki aya göre artış yüzde 2,12 oldu. İnşaat maliyetlerindeki yıllık artış ise yüzde 70’i aşarak yüzde 71,80 seviyesine çıktı.

Bir önceki verilerde de endekste artış sürmüş, aylık yükseliş yüzde 2,11 olurken, yıllık yüzde 69,98’i bulmuştu.

İnşaat Maliyet Endeksi Nisan 2024
Kaynak: Paratic Piyasalar

İşçilikte Yıllık Artış Yüzde 110’a Yaklaştı

Malzeme endeksinde aylık artış yüzde 2,71, işçilik endeksinde yüzde 0,99 oldu. Yıllık artışlar ele alındığında malzeme endeksi yüzde 57,21, işçilik endeksi ise yüzde 109,73 yükseldi.

Bina inşaatı maliyet endeksi aylık bazda yüzde 2,14, yıllık bazda yüzde 70,50 yükseldi. Bina dışı yapılar için inşaat maliyet endeksi aylık yüzde 2,0, yıllık yüzde 76,18 arttı.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın