Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yılmaz Açıkladı: Borsada Kazanç Üzerinden Vergi Alınacak mı?

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, borsada alınması planlanan işlem vergisine ilişkin açıklamada bulundu. Detaylar haberde...
Yılmaz Açıkladı: Borsada Kazanç Üzerinden Vergi Alınacak mı?
HABER GİRİŞ

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, NTV’de katıldığı yayında açıklamalarda bulundu. Yılmaz, geçtiğimiz yılın ekonomik ve sosyal politikalarının öncelikli olduğunu, istihdamın artırılması ve enflasyonla mücadeleye odaklandıklarını belirtti. Ayrıca, depremin yaralarının sarılması ve dış politikada Gazze konusunun önemli gündem maddeleri olduğunu ifade etti.

Enflasyonla mücadelede atılan adımların etkisini göstermeye başladığını söyleyen Yılmaz, enflasyonun yıl sonunda yüzde 38 seviyesine, 2026’da ise yüzde 10’un altına düşeceğini öngördüklerini ifade etti.

Kur Korumalı Mevduat (KKM) düzenlemesinin başından itibaren geçici bir uygulama olduğunu belirten Yılmaz, KKM’nin görevini tamamladığını ve adım adım bu uygulamadan çıkıldığını söyledi. Yılmaz’ın gündeminde son günlerde düzenlenmesi beklenen borsadan vergi alınması konusu da vardı.

Vergi düzenlemelerinin enflasyonu artırıcı değil, kayıt dışılığı azaltıcı nitelikte olacağını ifade eden Yılmaz, sosyal medyada spekülatif söylentilere itibar edilmemesi gerektiğini belirtti. Borsa işlemleri üzerinden cüzi bir işlem ücreti alınmasının tartışıldığını, kazançlar üzerinden vergi alınmasının ise söz konusu olmadığını belirtti.

Bu açıklamaların ardından borsa güne yatay bir başlangıç yaptı. BIST 100 endeksi yüzde 0,1 kayıpla 9.986 puan seviyesinde bulunuyor. Kazançtan vergi alınacağına ilişkin söylentiler, endeksin 10.000 puanın altına gerilemesine neden olmuştu.

GCM Yatırım Banner

Sektörel bazda bakıldığında gıda, madencilik, sigorta ve kimya güne düşüşle başladı. Ulaştırma, banka, finansal kiralama ve bilişim endekslerinde de artış gözlemleniyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın