Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

IMF’den Rezerv Raporu: Dolar ve Altın Açıklaması

Uluslararası Para Fonu (IMF) merkez bankalarının rezervlerinde doların payının azaldığını, altında ise artış olduğunu belirten bir rapor paylaştı. Detaylar geliyor...
IMF’den Rezerv Raporu: Dolar ve Altın Açıklaması
HABER GİRİŞ

Yapılan son araştırmalar, merkez bankalarının dolardan altına yöneldiğini gösteriyor. Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) tarafından yayımlanan yeni bir raporda, ABD dolarının küresel döviz rezervlerindeki payının kademeli olarak azaldığı, ancak hala ilk sıradaki yerini koruduğu belirtildi.

Raporda merkez bankalarının doların ağırlığını azaltmaya yönelik adımlar attığı ifade edildi. IMF verilerine göre, 1999 yılında yüzde 71,2 olan ABD dolarının küresel rezervler içindeki payı, 2023 sonunda yüzde 58,8’e geriledi.

1999 yılında 1,6 trilyon dolarlık toplam döviz rezervi içinde 882,3 milyar dolarlık bir paya sahip olan ABD doları, 2023 sonunda 12,3 trilyon dolarlık toplam rezervin 6,7 trilyon dolarlık kısmını oluşturdu.

ABD ekonomisinin son dönemdeki sağlamlığı, sıkı para politikaları ve artan jeopolitik risklerin ABD dolarının değerinde artışa yol açtığı ancak küresel ekonomideki bloklaşma ve parçalanma potansiyelinin bazı ülkeleri ABD doları dışındaki rezerv para birimlerine yöneltebileceği ifade edildi.

Ekonomistler, yaptırımlar nedeniyle merkez bankalarının dondurulma riski taşıyan para birimleri yerine ülkelerinde depolanabilen altına yöneldiğini vurguladı. Yaptırımların yanı sıra, küresel ekonomik belirsizlik ve jeopolitik risklerin de bazı merkez bankalarını altın alımına yöneltmiş olabileceği ifade edildi.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.