Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ciro Endeksi Nisan’da Geriledi! Yıllık Artış Yüzde 71,9 Oldu

Türkiye’nin Nisan ayındaki ekonomik performansını değerlendirmek amacıyla kullanılan ciro endeksleri raporu bugün TÜİK tarafından açıklandı. Detaylar haberde;
Ciro Endeksi Nisan’da Geriledi! Yıllık Artış Yüzde 71,9 Oldu
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından bugün Nisan 2024 dönemine ait ciro endeksleri verileri paylaşıldı. TÜİK’e göre Nisan’da sanayi, inşaat, ticaret ve hizmet sektörleri toplamında ciro endeksleri yıllık bazda yüzde 71,9, aylık bazda ise yüzde 0,3 arttı.

Toplam cironun alt detayları incelendiğinde sanayi sektörü ciro endeksi yıllık bazda yüzde 62,4, inşaat ciro endeksi yüzde 78,4, ticaret ciro endeksi yüzde 72,7, hizmet ciro endeksi yüzde 88,1 yükseldi.

Geçen ay açıklanan Mart raporunda ciro endeksleri yıllık bazda yüzde 84,7 oranında yükseliş göstermişti. Endeks aylık bazda ise yüzde 4,7 artış kaydetmişti.

TÜİK Ciro Endeksleri Nisan 2024 Dönemi
KAYNAK: TÜİK

Ciro endeksinin yıllık değişimleri sektörel olarak incelendiğinde Nisan’da en çok artış yüzde 110,2 ile konaklama ve yiyecekte oldu. Ciro endeksindeki yıllık en az artışsa yüzde 51,4 ile gayrimenkulde kaydedildi.

Toplam cironun alt detayları incelendiğinde Nisan’da aylık bazda sanayi sektörü ciro endeksi yüzde 0,2, inşaat ciro endeksi yüzde 9 azaldı. Buna karşında ticaret ciro endeksi yüzde 0,7, hizmet ciro endeksi yüzde 4 arttı.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.