Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rapor Geldi! Özel Sektörün Dış Borcu Büyüyor

TCMB, Türkiye’de özel sektörün yurt dışından sağladığı uzun ve kısa vadeli kredi borcunu açıkladı. Rapor yayımlandı. İşte detaylar…
Rapor Geldi! Özel Sektörün Dış Borcu Büyüyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Yoğun gündemli haftanın üçüncü gününde Türkiye ekonomisine yönelik önemli veriler gelmeye devam ediyor. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Nisan ayına yönelik özel sektörün yurt dışından sağladığı kredi borcunu açıkladı.

TCMB tarafından yayımlanan verilere göre Nisan sonu itibarıyla özel sektörün yurt dışından sağladığı toplam kredi borcu, 2023 yıl sonuna göre 1,0 milyar dolar artarak 165,1 milyar dolar oldu.

Vadeye göre incelendiğinde 2023 yıl sonuna göre, uzun vadeli kredi borcu 458 milyon dolar azalarak 154,5 milyar dolar, kısa vadeli kredi borcu ise 1,5milyar dolar artarak 10,6 milyar dolar oldu.

Mart ayında özel sektörün yurt dışından sağladığı toplam kredi borcu, 2023 yıl sonuna göre 1,7 milyar dolar artarak 165,7 milyar dolar olmuştu.

Raporda borçluya göre dağılıma bakıldığında uzun vadeli kredi borcuna ilişkin olarak, bir önceki yıl sonuna göre bankaların kredi biçimindeki borçlanmaları 1,1 milyar dolar azaldı.

GCM Yatırım Banner

Tahvil ihracı biçimindeki borçlanmalar 1,7 milyar dolar artışla 16,5 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti.

Söz konusu dönemde bankacılık dışı finansal kuruluşların kredi biçimindeki borçlanmaları 166 milyon dolar azalmış, tahvil stokunun ise 33 milyon dolar azalarak 1,2 milyar doları seviyesinde gerçekleştiği not edildi.

Uzun Vadeli Kredi Borcunun Yüzde 58,1’i Dolar Oldu

Kısa vadeli kredi borcuna ilişkin 2023 yıl sonuna göre bankaların kredi biçimindeki borçlanmaları 680 milyon dolar artışla 5,2 milyar dolar, finansal olmayan kuruluşların kredi biçimindeki borçlanmaları ise 419 milyon dolar azalışla 1,2 milyar doları düzeyinde gerçekleştiği aktarıldı.

Alacaklıya göre incelendiğinde uzun vadeli kredi borcu, Nisan sonu itibarıyla tahvil hariç özel alacaklılara olan borç, bir önceki yıl sonuna göre 2,2 milyar dolar azalarak 105,0 milyar dolar oldu.

Kısa vadeli kredi borcu ise tahvil hariç özel alacaklılara olan borcun bir önceki yıl sonuna göre 964 milyon dolar artarak 8,8 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti.

Döviz kompozisyonuna bakıldığında uzun vadeli kredi borcunun yüzde 58,1’i dolar,  yüzde 35,6’sı euro, yüzde 2,2’si Türk lirası ve yüzde 4,1’i ise diğer döviz cinslerinden oluştu.

Sektör dağılımı incelendiğinde ise Nisan sonu itibarıyla, 154,5 milyar doları- tutarındaki uzun vadeli toplam kredi borcun yüzde 37,4’ü finansal kuruluşlardan, yüzde 62,6’sı ise finansal olmayan kuruluşların borcu olduğu not edildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.