Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bağımlılık Artıyor! Özel Sektörün Dış Borcu Yükseldi

Türkiye’nin özel sektörünün yabancı kaynaklardan ne kadar borç aldığı ile bu borçların miktarını, bileşimini ve vadesini belirten istatistikler TCMB tarafından açıklandı. İşte detaylar;
Bağımlılık Artıyor! Özel Sektörün Dış Borcu Yükseldi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından bugün Mart 2024 dönemine ilişkin özel sektörün yurt dışından sağladığı kredi borcu istatistikleri yayımlandı. İstatistiklere göre Kasım sonu itibarıyla özel sektörün yurt dışından sağladığı kredi borcu 2023 sonuna kıyasla 1,7 milyar dolar artarak 165,7 milyar dolara çıktı.

Merkez Bankası’nın verilerine göre uzun vadeli kredi borcu Mart’ta 452 milyon dolar artarak 155,3 milyar dolara yükseldi. Ticari krediler hariç kısa vadeli kredi borç ise 1,3 milyar dolar artarak 10,4 milyar dolar olarak kaydedildi.

Borçluya göre dağılım incelendiğinde uzun vadeli kredi borcu bir önceki yıl sonuna kıyasla bankaların kredi biçimindeki borçlanmalarının 169 milyon dolar azaldığı bildirildi. Tahvil ihracı biçimindeki borçlanmalarsa 2,3 milyar doları artışla 17,1 milyar dolar oldu.

Mart’ta bankacılık dışı finansal kuruluşların kredi biçimindeki borçlanmaları 158 milyon dolar, tahvil stoku ise 27 milyon dolar azalarak 1,2 milyar dolar olarak aktarıldı.

Söz konusu dönemde finansal olmayan kuruluşların kredi biçimindeki borçlanmalarının 1,1 milyar dolar azaldığı, tahvil stokununsa 20 milyon dolar düşüşle 10,1 milyar dolara gerilediği belirtildi.

GCM Yatırım Banner

Kısa vadeli kredi borcuna ilişkin olaraksa 2023 yıl sonuna göre bankaların kredi biçimindeki borçlanmaları 619 milyon dolar artışla 5,1 milyar dolara ulaştı. Finansal olmayan kuruluşların kredi biçimindeki borçlanmalarıysa 212 milyon dolar azalarak 1,4 milyar dolara geriledi.

Alacaklıya göre dağılıma bakıldığında uzun vadeli kredi borcu Mart sonu itibarıyla tahvil hariç özel alacaklılara olan borç, bir önceki yıl sonuna kıyasla 1,3 milyar dolar düşüşle 105,8 milyar dolar olarajk kaydedildi.

Kısa vadeli kredi borcuna ilişkin olaraksa tahvil hariç özel alacaklılara olan borcun bir önceki yıl sonuna kıyasla 386 milyon dolar artarak 8,2 milyar dolar oldu.

Özel sektörün yurt dışından sağladığı toplam kredi borcu Mart sonu itibarıyla kalan vadeye göre 1 yıl içinde gerçekleştirilecek olan anapara geri ödemelerinin toplam 51,1 milyar dolar olduğuna işaret edildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.