Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ekonomist Eryılmaz: İşlem Vergisi Endeks için Bahane Oldu

BIST 100 endeksinin düşüşüne yönelik konuşan Eryılmaz, işlem vergisinin endeks için bahane olduğunu söyledi. Detaylar haberde...
Ekonomist Eryılmaz: İşlem Vergisi Endeks için Bahane Oldu
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Tarihi zirveyi gördükten sonra düşüş eğilimine giren BIST 100 endeksinin şahlanacağı günler dört gözle bekleniyor. Geçen hafta gündemde bomba etkisi yaratan “Borsadan vergi alınması” konusu borsanın düşüş seyrini destekledi. CNBC-e’ye katılan ekonomist Filiz Eryılmaz, işlem vergisinin endeks için bahane olduğunu söyledi.

Eryılmaz, bu haber akışlarından önce endekste zaten bir baskı olduğunu aktardı. Endeksi yukarı taşıyan ana etmenin yabancının gelmesini sağlayan haber akışları olduğunu söyledi.

Ekonomist Eryılmaz, “Endekste baskının olduğu bir sürçteydik. Yabancın gelecek olması olumlu bir haberdi. Son bir aylık süreçte ise yabancıların hisse tarafından güçlü çıkışı görülüyor. Bir önceki hafta 524 milyon dolarlık  güçlü bir çıkış var. Yabancı geliyorsa şu an tahvil tarafına geliyor. Özellikle baskı sebebiyle hisse tarafından çıkışlar olduğunu görüyoruz.” açıklamasında bulundu.

Yabancının çıkıyor olmasının endekste bir baskı oluşturduğunu belirten Eryılmaz, ayrıca 1. Çeyrek bilançolarının iyi gelmemesinin endeks tarafında baskı yarattığını aktardı.

Bilançoların kötü gelmesi, yabancının çıkış yapması ve sıkı politikaların ekonomide kendini gösteriyor olmasının endeksi baskıladığını söyledi.

GCM Yatırım Banner

Eryılmaz konuşmasında “Bir katalizöre ihtiyaç var. Yabancının buraya gelmesine ilişkin olacak.” açıklamasında bulundu.

Bayram tatili dönüşünde 24 Haziran’da borsa için olumlu olduğunu söyleyen Eryılmaz, 11 bin seviyesine daha hızlı gidileceğini söyledi.

BIST 100 endeksi haftanın üçüncü gününe 10 bin 89 puandan başladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.